Arbejder ...

loading

Pige-DM 2019  

Vis Gruppe : Live dækning Parringer
P-08 (årgang 2011 eller yngre) Direkte link LIVE
#NavnRatingElo123456PoPlWeRnEoEn
1Clara Tronier
Hillerød Skakklub
1000
2
0
3
0
4
+
2
½
3
0
4
+
32,591001000
2Frida Bjerregaard Hagen
Prøvemedlemmer
8001000
1
1
4
+
3
1
1
½
4
+
3
0
20,9589501000
3Mille Haugaard Jensen
Prøvemedlemmer
1000
4
+
1
1
2
0
4
+
1
1
2
1
512,5102301000
4Frøken oversidder
500
3
-
2
-
1
-
3
-
2
-
1
-
04050001000

P-10 (årgang 2009 eller yngre) Direkte link LIVE
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Sarah Sima Derlich
Nørrebro Skakklub
1000
8
1
2
0
3
0
4
0
5
0
6
0
7
0
173,4589001000
2Leia Andries
Frem Skakklub
1000
7
0
1
1
8
1
3
1
4
1
5
1
6
1
623,45116201000
3Isabel Hadera Madsen
Prøvemedlemmer
1000
6
1
7
0
1
1
2
0
8
1
4
1
5
1
533,45107201000
4Johanna Greisen
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
1000
5
1
6
1
7
½
1
1
2
0
3
0
8
1
43,45104701000
5Bhavieka Rani
Dansk Skak Akademi
1000
4
0
8
1
6
1
7
0
1
1
2
0
3
0
353,4598001000
6Emma Nielsen
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
1000
3
0
4
0
5
0
8
1
7
0
1
1
2
0
263,4593501000
7Nancee Cheryl
Viby Skakklub
10221002
2
1
3
1
4
½
5
1
6
1
8
1
1
1
13,7120701002
8Sarah Borup Høfler
Prøvemedlemmer
1000
1
0
5
0
2
0
6
0
3
0
7
0
4
0
083,4584501000

P-13 (årgang 2006 eller yngre) Direkte link LIVE
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRn
1Naomi Freya Mendi Chege
Dansk Skak Akademi
1000
10
0
5
0
4
0
2
+
12
1
8
0
9
0
2103910
2Frøken oversidder
500
11
-
9
-
12
-
1
-
4
-
7
-
8
-
0120500
3Clara Heiberg
Frem Skakklub
1000
5
1
6
1
10
1
9
1
8
1
11
1
7
1
713,751225
4Steffani Lykke Henriksen
Dianalund Skakklub
1000
12
½
7
0
1
1
8
0
2
+
10
0
5
0
93933
5Nanna Ehrenreich
Enkeltmedlem - Indland
10171147
3
0
1
1
7
1
10
0
9
1
6
1
4
1
533,651078
6Liv Frølund
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
1000
9
1
3
0
8
1
7
1
10
1
5
0
11
1
523,751056
7Mille Østoft Gaardland
Randers Skakklub
1000
8
½
4
1
5
0
6
0
11
½
2
+
3
0
373,25944
8Melanie Busk Pedersen
Prøvemedlemmer
1000
7
½
12
1
6
0
4
1
3
0
1
1
2
+
531023
9Nina Marie Damholt Jensen
Aros Skakklub
1000
6
0
2
+
11
1
3
0
5
0
12
1
1
1
463,25989
10Precious Grønhøj
Aars Nibe Skakklub
9991085
1
1
11
1
3
0
5
1
6
0
4
1
12
1
543,751055
11Line Vadsholt Madsen
Prøvemedlemmer
800
2
+
10
0
9
0
12
1
7
½
3
0
6
0
81,45802
12Astrid Näsfors
Prøvemedlemmer
1000
4
½
8
0
2
+
11
0
1
0
9
0
10
0
113,25876

P-16+P-20 (årgang 1999 eller yngre) Direkte link LIVE
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Andrea Kongskov
Syddjurs Skakklub
11581000
6
0
2
+
3
0
4
1
5
½
41,75114701000
2Kristine Krogholm Haven
Dansk Skak Akademi
1000
5
-
1
-
6
-
3
-
4
-
060100001000
3Ingrid Elmer Nielsen-Refs
Amager Skakforening
12541335
4
1
5
1
1
1
2
+
6
0
422,25128801335
4Hella Kronow
Dianalund Skakklub
985
3
0
6
0
5
0
1
0
2
+
150,8594701000
5Shanne Hedegaard Jacobsen (P-20)
Jetsmark Skakklub
10411222
2
+
3
0
4
1
6
½
1
½
331,15107901222
6Nienke van den Brink
Caïssa Gladsaxe
18011896
1
1
4
1
2
+
5
½
3
1
13,95180101896

P-20 (1 spillere)P-16 (5 spillere)

Indbydelse

 

Indbydelse til Pige-DM 2019

Dansk Skak Union indbyder sammen med 7. hovedkreds og Dansk Skak Akademi til Pige-DM 2019

Nyt spillested:

Hedegårdsskolen, Nordens Allé 56, 9700 Brønderslev – 17 minutters gang fra Brønderslev station

Tidsrum:

Fredag den 18. januar til søndag den 20. januar

Indskud, tilmelding og tilmeldingsfrist

Uden overnatning og spisning på skolen: 100 kr. pr. deltager

Ved overnatning og spisning på skolen, inkl. indskud, for en deltager (og en voksen): 450 kr.

Ved overnatning og spisning på skolen, inkl. indskud, for to deltagere (og en voksen): 575 kr.

Ved overnatning og spisning på skolen, inkl. indskud, for tre deltagere (og en voksen): 700 kr.

En voksen tilknyttet mindst en deltager kan således overnatte og spise med uden ekstra omkostninger

Tilmelding af hele pakken til: Johan Holmström, dsaskak@gmail.com senest den 10. januar

Ved tilmelding og indbetaling oplyses: deltagerens fulde navn, fødselsdato og klubnavn/tilknytning til Dansk Skak Union

Ved tilmelding som prøvemedlem, er det vigtigt at tilmelde sig ved at skrive til ovennævnte mailadresse med alle nødvendige oplysninger, så arrangørerne kan få fat i en pr. tlf. eller mail, hvis nødvendigt

Indbetaling på registrerings- og kontonummer: 9028 – 1600027022 senest den 10. januar

Det er også muligt, når man har registreret sig med alle oplysninger eller sendt mail til dsaskak@gmail.com at betale med MobilePay på 51174463

Medbring egen sovepose og liggeunderlag, hvis du tilmelder dig hele pakken

Grupper

P-08, P-10, P-13, P-16 og P-20 – for spillere som fylder hhv. 8, 10, 13, 16 og 20 år (eller er yngre) i 2019

Det er tilladt at deltage i højere aldersgrupper end hvad ens alder berettiger til, hvis dette ønskes

Betænkningstid, runder og turneringssystem - bemærk ændringerne

P-08 har 45 min. pr. spiller pr. parti + 15 sek. pr. træk og der spilles dobbeltrundet alle mod alle

P-10 har 45 min. pr. spiller pr. parti + 15 sek. pr. træk og der spilles syv runder alle mod alle

P-13 har 45 min. pr. spiller pr. parti + 15 sek. pr. træk og der spilles 7 runder monrad

P-16 og P-20 har 45 min. pr. spiller pr. parti + 15 sek. pr. træk og der spilles fem runder alle mod alle

Der spilles i alle mod alle-grupper på nær en enkelt monradgruppe

Turneringen bliver dansk-ratet og elo-ratet, hvis kravene er opfyldte

Der er noteringspligt i alle grupper på nær i P-08 og P-10, som dog gerne må notere alligevel

Tidsplan - bemærk ændringerne

Adgang til skolen: fra fredag den 18. januar kl. 17.00

Velkomst: fredag den 18. januar kl. 18.50 for P-10 og P-13 & lørdag kl. 8.50 for alle grupper

Gruppe P-08: 1. runde lørdag kl. 09.00, 2. runde kl. 11.00, 3. runde kl. 14.00, 4. runde søndag kl. 09.00, 5. runde kl. 11.00 og 6. runde kl. 13.00

Gruppe P-10: 1. runde fredag kl. 19.00, 2. runde lørdag kl. 09.00, 3. runde kl. 11.00, 4. runde kl. 14.00, 5. runde søndag kl. 09.00 6. runde kl. 11.00 og 7. runde kl. 13.00 - startitidspunkterne fra 3.-4. og 6. runde kan forskubbe sig

Gruppe P-13: 1. runde fredag kl. 19.00, 2. runde lørdag kl. 09.00, 3. runde kl. 11.00, 4. runde kl. 14.00, 5. runde søndag kl. 09.00 6. runde kl. 11.00 og 7. runde kl. 13.00 - startitidspunkterne for 3. og 6. runde kan forskubbe sig

P-16 og P-20: 1. runde lørdag kl. 09.00, 2. runde kl. 11.00, 3. runde kl. 14.00, 4. runde søndag kl. 09.00 og 5. runde kl. 11.00

Lørdag eftermiddag kl. 17.00 vil der være en simultan, hvor man kan prøve kræfter mod Nienke van den Brink!

Præmieoverrækkelserne om søndagen foregår løbende i forbindelse med de enkelte gruppers afslutning

Måltider

For dem som overnatter og dem som køber

Fredag: let anretning kl. 18.00-18.45

Lørdag: morgenmad kl. 07.30-10.00, frokost kl. 12.00-14.30 og aftensmad kl. 17.00-20.00

Søndag: morgenmad kl. 07.30-10.00 og frokost kl. 12.00-14.30

Til alle måltider serveres der saftevand

Der vil være mulighed for at købe kaffe, te, sodavand, frugt og slik

Deltagere

Alle pigespillere der er medlemmer af Dansk Skak Union, minimum som prøvemedlemmer og som ellers opfylder alderskriterierne, er berettiget til at deltage

Titler og NM-kvalifikationer

DM-titlerne og NM-kvalifikationerne kan kun tildeles medlemmer af Dansk Skak Union med bopæl i Rigsfællesskabet eller værende danske statsborgere og er man Fide-registreret, skal det være igennem Rigsfællesskabet. De to øverst placerede i grupperne P-13, P-16 og P-20 kvalificerer sig til Pige-NM 2019 den 26.-28. april i Køge.

Bemærk venligst, at der vil være mulighed for at nr. 3, 4 osv. også får en plads ved Pige-NM, da Dansk Skak Union er arrangør og har lov til at have op til 49 % af sine pigespillere med i hver af de tre respektive grupper – P-20 (A), P-16 (B) og P-13 (C) og disse piger vil blive kontaktet, så snart den endelige tilmelding fra de andre nordiske lande foreligger

Præmier

Der vil være medaljer og diplomer til alle deltagerne, til de tre øverst placerede i hver gruppe desuden guld-, sølv- og bronzepokaler, som afgøres ved korrektion i tilfælde af ligestilling, samt en rejse-/trænings-/turneringspræmie a 2000 kr. til danmarksmestrene

Øvrigt

Eventuelle spørgsmål stiles Dansk Skak Unions ungdomsansvarlige: Arild Rimestad, udvikling@skak.dk

Reglement

Reglementet for Pige-DM kan ses i sin helhed forneden

 

 

 

Skakhåndbogen – Afsnit 4 REGLEMENT FOR DM OG KOORDINEREDE TURNERINGER

 

4.3.6. Bestemmelser for Pige-DM 

4.3.6.1 Grupper og DM-titler 

Grupper: P-08, P-10, P-13, P-16 og P-20 – for spillere som fylder hhv. 8, 10, 13, 16 og 20 (eller er yngre) i året for stævnets afholdelse. 

I hver af disse pigegrupper kåres en ”P-xx Pigedanmarksmester”, hvis der er mindst tre deltagere. 

4.3.6.2 Turneringsform 

Turneringen spilles som en koordineret turnering under Dansk Skak Union og der spilles i de nævnte grupper efter schweizer- eller monradsystemet, evt. i alle mod alle-grupper. Det benyttede program til rundelægningen, samt korrektionsmetoden, skal oplyses af arrangøren før starten på 1. runde. 

Det bør tilstræbes at grupper ikke slås sammen på tværs af alderstrinnene. Titler, præmier, placeringer og kvalifikationer i hver gruppe afgøres uafhængigt af om grupper spiller sammen eller hver for sig. 

P-08 og P-10 spiller syv runder med 45 minutter til hele partiet + 30 sekunder pr. træk, mens P-13, P-16 og P-20 spiller fem runder med 90 minutter til hele partiet + 30 sekunder pr. træk. 

Turneringen afholdes over en weekend med 1. runde fredag aften og med to runder lørdag hhv. søndag i de ældste grupper og tre runder lørdag hhv. søndag i de yngste grupper.

Arrangørerne kan, efter aftale med den ungdomsansvarlige i Dansk Skak Union, lave ændringer af antal runder og betænkningstid, hvis dette måtte blive nødvendigt.

Der spilles efter Fides regler for skak således som disse findes oversat i Skakhåndbogen. Der er noteringspligt bortset fra i P-08, hvor spillerne dog gerne må notere alligevel. 

Alle grupper rates i DSU og alle de grupper, der opfylder betingelserne for Fide-rating, Fide-rates. 

4.3.6.3 Titler, placeringer, præmier og kvalifikationer 

Vinderen i hver gruppe er den spiller, der har scoret flest point og DM-titlerne tilfalder vinderne i de enkelte grupper jf. nedenstående kriterier. Ved ligestilling findes vinderen ved korrektionsberegning.  

P-DM-titler kan kun vindes af spillere som er:

  • medlemmer af Dansk Skak Union, og
  • bosiddende i Rigsfællesskabet eller er danske statsborgere, og
  • hvis de er registrerede i Fide, er registrerede som en repræsenterende del af Rigsfællesskabet. 

Alle øvrige placeringer afgøres efter scorede point og derefter ved korrektion. I alle grupper tilfalder guld, sølv og bronze de tre øverst placerede spillere i gruppen.

I alle grupper er der en øremærket trænings-/turneringspræmie på 2000,- til vinderen. Bemærk at denne præmie udbetales mod indsendelse af dokumentation for udgifter der svarer til formålet, fx rejse, ophold eller trænerhonorar.

De to øverst placerede i gruppe P-13, P-16 og P-20 kvalificerer sig til det individuelle Pige-NM i april.

4.3.6.4 Deltagere 

Turneringen er åben for alle pigespillere, der er medlemmer af DSU, minimum som prøvemedlemmer og som ellers opfylder alderskriterierne for at deltage og som kan deltage iht. dette reglement, herunder reglementet for koordinerede turneringer. 

4.3.6.5 Termin 

Pige-DM bør så vidt muligt afholdes i den næstsidste weekend i januar.

4.3.6.6 Regler for tilskuere, trænere og forældre

Følgende reglement for tilskuere, herunder forældre og ungdomstrænere, bør være slået op og være synligt i spilleområdet:

  • Det er forbudt at blande sig i partierne på nogen måde. Også fx ved overtrædelse af regler som ”rørt brik” eller ”ved tidsoverskridelse”. Kun stævnets dommere må blande sig i partierne.
  • Tilskuere, trænere og forældre bør opholde sig på "tilskuerområder", svarende til at spillebordene var bag en indhegning. Det er således forbudt at gå ind imellem bordene eller opholde sig tæt på spillerne (inden for ca. 2 m). Arrangørerne kan evt. lave fysiske afspærringer til spillebordene fra tilskuerområderne.
  • Det er forbudt at drøfte partierne, ej heller med spillerne, mens partierne er i gang.
  • Det er forbudt at fotografere (og optage video) bortset fra de første ti minutter af hver runde og ellers efter aftale med chefdommeren.
  • I spillelokalerne skal alt elektronisk udstyr (pc’ere, tablets og mobiltelefoner mv.) være slukket (mobiltelefoner evt. indstillet på lydløs).
Periode 2019-01-18 .. 2019-01-20
Dansk ratet Ja
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://www.liveskak.dk/2019/pige-dm/
Turnerings komite

Verner Christensen, formand

Bjarne Tornbjerg

Morten Rasmussen

Hoveddommer Arild Rimestad
Dommere
P-08 (årgang 2011 eller yngre):  Arild Rimestad
P-10 (årgang 2009 eller yngre):  Arild Rimestad
P-13 (årgang 2006 eller yngre):  Arild Rimestad
P-16+P-20 (årgang 1999 eller yngre):  Arild Rimestad

Tilmeldings muligheder til Pige-DM 2019

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://www.liveskak.dk/2019/pige-dm/

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
P-08 (årgang 2011 eller yngre) 4 2019-01-18 2019-01-10
P-10 (årgang 2009 eller yngre) 8 2019-01-18 2019-01-10
P-13 (årgang 2006 eller yngre) 12 2019-01-18 2019-01-11
P-16+P-20 (årgang 1999 eller yngre) 6 2019-01-18 2019-01-10
- 1 2019-01-18 2019-01-11
Totalt antal tilmeldte 37
Deltagere i gruppen P-08 (årgang 2011 eller yngre)
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100803083 - 1. Clara Tronier Hillerød Skakklub 1000 2019-01-09
101096723 - 2. Frida Bjerregaard Hagen Prøvemedlemmer 800 1000 2019-01-01
101096725 - 3. Mille Haugaard Jensen Prøvemedlemmer 1000 2019-01-05
- 4. Frøken oversidder 500 2019-01-13
Deltagere i gruppen P-10 (årgang 2009 eller yngre)
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100104481 - 1. Sarah Sima Derlich Nørrebro Skakklub 1000 2018-12-16
100302033 - 2. Leia Andries Frem Skakklub 1000 2019-01-09
101096727 - 3. Isabel Hadera Madsen Prøvemedlemmer 1000 2019-01-08
101096419 - 4. Johanna Greisen Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1000 2018-12-17
100701825 - 5. Bhavieka Rani Dansk Skak Akademi 1000 2019-01-01
101096689 - 6. Emma Nielsen Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1000 2018-12-17
100602688 - 7. Nancee Cheryl Viby Skakklub 1022 1002 2018-12-06
101096726 - 8. Sarah Borup Høfler Prøvemedlemmer 1000 2019-01-08
Deltagere i gruppen P-13 (årgang 2006 eller yngre)
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100701818 - 1. Naomi Freya Mendi Chege Dansk Skak Akademi 1000 2019-01-18
- 2. Frøken oversidder 500 2019-01-18
100302032 - 3. Clara Heiberg Frem Skakklub 1000 2019-01-18
100202474 - 4. Steffani Lykke Henriksen Dianalund Skakklub 1000 2019-01-18
101095520 1464272 5. Nanna Ehrenreich Enkeltmedlem - Indland 1017 1147 2019-01-18
100104319 1467735 6. Liv Frølund Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1000 2019-01-18
100602706 - 7. Mille Østoft Gaardland Randers Skakklub 1000 2019-01-18
101096728 - 8. Melanie Busk Pedersen Prøvemedlemmer 1000 2019-01-18
100602718 - 9. Nina Marie Damholt Jensen Aros Skakklub 1000 2019-01-18
100701678 1460633 10. Precious Grønhøj Aars Nibe Skakklub 999 1085 2019-01-18
101096724 - 11. Line Vadsholt Madsen Prøvemedlemmer 800 2019-01-18
101096722 - 12. Astrid Näsfors Prøvemedlemmer 1000 2019-01-18
Deltagere i gruppen P-16+P-20 (årgang 1999 eller yngre)
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100602664 - 1. Andrea Kongskov Syddjurs Skakklub 1158 1000 2019-01-01
100701837 - 2. Kristine Krogholm Haven Dansk Skak Akademi 1000 2019-01-10
100104157 1455907 3. Ingrid Elmer Nielsen-Refs Amager Skakforening 1254 1335 2018-11-12
101096372 - 4. Hella Kronow Dianalund Skakklub 985 2018-11-20
101095478 1462296 5. Shanne Hedegaard Jacobsen (P-20) Jetsmark Skakklub 1041 1222 2018-12-29
100104149 1452568 6. Nienke van den Brink Caïssa Gladsaxe 1801 1896 2018-11-11
Deltagere i gruppen -
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100701678 1460633 5. Precious Grønhøj Aars Nibe Skakklub 979 1085 2019-01-09