Arbejder ...

loading

DanPumps/Kolding Bymesterskab  

Indbydelse

DanPumps/Kolding Bymesterskab 2019

 

13. WEEKENDTURNERING!

 

Skakklubben Springeren indbyder til 5 runders koordineret turnering

 

Spilledage/tidspunkt: fredag den 3. maj kl.19.00-24.00, lørdag den 4. maj kl. 10.00-15.00 og 16.00-21.00, søndag den 5. maj kl. 10.00-15.00 og 16.00-21.00

 

Spillested:

Kolding Uddannelse Center

Ågade 27, 6000 Kolding

 

I hyggeligt miljø ved åen.

Ekstra god plads til alle spillere.

Handicapvenlige lokaler.

 

10 minutters gang fra banegården.

Gratis parkering ved spillestedet.

 

Grupper: Der spilles i 6-mandsgrupper sidste gruppe evt. som monrad.

 

Betænkningstid: 90 min. til 40 træk, derefter 30 min. plus opsparet tid til resten af partiet med 30 sek. tillæg pr. træk startende fra træk 1. Mødetid senest 1 time efter rundens start. NB. I øverste gruppe kan der ikke aftales remis før træk 30 (p.g.a. livetransmission).

 

Indskud 250 kr. indbetales til Spar Nord 9277-4579858139 eller mobilepay 51803298 senest 25. april 2019. Ved senere betaling tillægges 50 kr.

 

Maks. 144 deltagere, så skynd dig at tilmelde dig.

 

Præmier:

Øverste gruppe: 1: præmie 3.000 kr., vandrepokal og titlen Kolding Bymester. 2. præmie 1500 kr.

Gruppe 2: 1. præmie 1.500 kr. 2. præmie 700 kr.

 

I alle øvrige grupper er 1. præmien 700 kr. og 2. præmien 400 kr.

 

NB: Vinderen af gruppe 2 har ret til at spille i øverste gruppe næste år.

Turneringen er Elo-ratet.

 

Gratis deltagelse/forplejning for alle GM'ere og IM'ere.

Gratis overnatning på centralt beliggende hotel for alle GM’ere og de 6 første IM’ere.

 

Gratis overnatning til de første 20 spillere, der ønsker overnatning i 5-sengsværelser, 20 minutters gang fra spillestedet. 

 

Husk: Tilmelding direkte til undertegnede, hvis der ønskes gratis overnatning.

                     

Ryge- og mobilforbud på spillestedet.

 

Kantine: Dejlig buffet, kaffe, vand, øl, brød m.m.

 

Ved tilmelding med navn, fødselsdato, rating og telefon-nr. senest den 25. april 2019 skal du benytte onlinetilmelding via www.skak.dk eller www.skakklubbenspringeren.dk. Du kan også tilmelde dig via Michael Jakobsen tlf. 40 14 44 66, e-mail formandspringeren@gmail.com.

Periode 2019-05-03 .. 2019-05-05
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Richardt Ebbesen
Dommere Alle grupper:  Hans Nørgaard Paulsen , Tommy Hansen

Tilmeldings muligheder til DanPumps/Kolding Bymesterskab English enrolment form

Medlem af Dansk Skak Union

Hvis du er medlem af Dansk Skak Union, så benyt denne mulighed for at tilmelde dig: Vælg denne mulighed

Medlem af FIDE

Er du IKKE medlem af Dansk Skak Union, men medlem af Fide, så benyt denne mulighed for at tilmelde dig: Vælg denne mulighed

Ikke medlem af Dansk Skak Union

Er du IKKE medlem af Dansk Skak Union, så benyt denne mulighed for at tilmelde dig: Vælg denne mulighed

FIDE member (english)

If you are a member of FIDE and prefers an english enrolment form, then use this option to register: Choose this option
Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
- 51 2019-05-03 2019-04-25
Totalt antal tilmeldte 51
Deltagere i gruppen -
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100900167 1412213 Aksel Hansen Holstebro Skakklub 1749 1805 2019-02-17
100301886 1447947 Albert Mechlenburg Møller Frem Skakklub 1712 1792 2018-11-18
100901612 1437917 Alexander Jessen Herning Skakklub 2030 2042 2019-02-20
100900771 1413201 Birgit Dithlevsen Herning Skakklub 1491 1488 2019-01-30
100900581 1430947 Bjarne Reiner Rye Nielsen Viborg Skakklub 1775 1787 2018-12-14
100104150 1454153 Casper Yukun Liu BMS Skak 2060 2072 2019-01-13
100500481 1506021 Claus Marcussen Fredericia Skakforening 1675 1680 2018-11-25
101095844 1463616 Claus Rasmussen Esbjerg Skakforening 1417 1471 2019-02-01
100300084 1403222 Claus Rossen Viborg Skakklub 2095 2141 2018-12-11
100301965 1462440 Elias Roed Gundorf Jacobsen Frem Skakklub 1185 1367 2018-11-18
100104198 1452819 Erik Elmer Rasmussen Amager Skakforening 1376 1487 2019-01-30
100602308 1440640 FM Filip Boe Olsen Skanderborg Skakklub 2364 2359 2019-01-29
100101265 1401440 FM Peter Jakobsen Skakklubben Nordkalotten 2250 2181 2019-01-26
100300075 1427024 Gert Aagaard Springeren Kolding 2015 2045 2018-11-16
100601239 1438093 Graham Christopher Taylor Skakklubben af 1968 1829 1877 2019-01-30
24658359 Guido Heinemann 1812 1876 2018-12-25
100700821 1416413 Henning Brøgger Jensen Fredericia Skakforening 1791 1858 2018-12-25
103107144 1416928 IM Bjørn Møller Ochsner Skanderborg Skakklub 2485 2447 2019-01-12
100901506 1413767 IM Igor Teplyi Skakklubben af 1968 2415 2411 2018-12-29
100700286 1400142 IM Jens Ove Fries Nielsen Fredericia Skakforening 2357 2378 2019-01-14
103110502 1444948 IM Jonas Buhl Bjerre Skanderborg Skakklub 2412 2422 2019-01-30
100801531 1401378 IM Mikkel Djernæs Antonsen Køge Skakklub 2440 2424 2019-01-30
100601031 1404210 IM Rasmus Skytte Århus Skakklub/Skolerne 2378 2382 2019-01-23
100104157 1455907 Ingrid Elmer Nielsen-Refs Amager Skakforening 1288 1335 2019-01-30
100801513 1402870 Jacob Hein Espergærde Skakklub 1359 1464 2019-01-10
100100016 1411098 Jan Kargaard Jensen Tåstrup Skakforening 1609 1692 2019-02-21
100200288 1428403 Jan Robert Ambirk Vordingborg Skakklub 1667 1746 2018-11-14
100602240 1429221 Jens Albert Ramsdal Skakklubben af 1968 2207 2256 2019-02-13
100602575 1453947 John Christopher Højstrup Christensen Silkeborg Skakklub Af 1930 1641 1702 2018-11-15
100301938 1461044 Jonathan Roed Gundorf Jacobsen Frem Skakklub 1732 1837 2018-11-18
100104139 1452797 Karl-Emil Elmer Nielsen-Refs Amager Skakforening 1459 1508 2019-01-30
100602425 1446045 Kasper Skaarup Aalborg Skakforening af 1889 2079 2066 2019-02-18
100500765 1418483 Kim Burnæs Springeren Kolding 1958 1994 2019-01-14
100600764 1422324 Knud Poulsen Syddjurs Skakklub 1643 1747 2019-02-20
100901773 1453378 Lars Jensen Viborg Skakklub 1596 1564 2018-12-11
100302011 1467220 Linus Roed Gundorf Jacobsen Frem Skakklub 1043 1340 2018-11-18
100202123 1440039 Mathias Bogø Vordingborg Skakklub 1228 1380 2018-11-19
101095461 1461958 Mattias Skærved Fredericia Skakforening 1484 1412 2018-11-21
100700690 1413856 Per Jacobsen Aalborg Skakforening af 1889 1394 1551 2018-11-20
100601911 1436341 Peter Kristensen Silkeborg Skakklub Af 1930 2048 2075 2019-02-17
101200079 1467565 Preben Justesen Springeren Kolding 1718 1757 2018-11-15
100401436 1436627 Sebastian Gråbæk Viby Skakklub 1643 1662 2019-02-17
100401558 1441256 Simon Degnbol Ladefoged Ribe Skakklub 1856 1855 2019-01-09
100301879 1447009 Steen Jacobsen Læseforeningens Skakklub 1660 1720 2019-02-01
100301937 1461036 Steen Roed Gundorf Henriksen Frem Skakklub 1145 1304 2018-11-18
24672084 Stephan Millgramm 1734 1734 2018-12-24
100600598 1412329 Tavs Bjerre Skanderborg Skakklub 1963 2043 2019-01-30
102100849 1419820 Tobias Simon Lindgaard Ribe Skakklub 1793 1795 2019-01-03
100900241 1406086 Torben Bødskov Andersen Silkeborg Skakklub Af 1930 2006 2026 2019-02-12
101095048 1454200 Ture Jungberg Nielsen Aalborg Skakforening af 1889 1683 1693 2019-02-01
100300634 1403656 Viggo Bové Quist Springeren Kolding 2100 2140 2018-11-15