Arbejder ...

loading

Frem Julecup 2018  

Vis Gruppe : Parringer
Mester 1 Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1IM Steffen Pedersen
Sydøstfyn
2398
8
½
2
1
3
1
4
½
5
1
6
1
7
½
15,752398
2Mads Bilde Svendsen
Nr.Åby Juniorskakklub
2133
7
0
1
0
8
½
3
1
4
0
5
1
6
½
363,252128
3Tom Frantsen
Frem Skakklub
2085
6
0
7
½
1
0
2
0
8
½
4
½
5
0
82,72061
4Thomas Stausholm Jepsen
Sydøstfyn
2116
5
1
6
½
7
0
1
½
2
1
3
½
8
0
4 - 53,052125
5Palle Bratholm
Holbæk Skakklub
2089
4
0
8
½
6
½
7
0
1
0
2
0
3
1
272,752074
6Per Stentebjerg-Hansen
Frem Skakklub
2133
3
1
4
½
5
½
8
½
7
½
1
0
2
½
4 - 53,252138
7FM Kristoffer Dyrgaard
Frem Skakklub
2236
2
1
3
½
4
1
5
1
6
½
8
½
1
½
524,32250
8CM Martin Strandby Hansen
Sydøstfyn
2107
1
½
5
½
2
½
6
½
3
½
7
½
4
1
432,952128

Mester 2 Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Tommy Knoth
Frem Skakklub
1905
8
½
2
0
3
0
4
½
5
0
6
0
7
1
283,21869
2Carsten Sørensen
Nr.Åby Juniorskakklub
1911
7
½
1
1
8
0
3
½
4
0
5
½
6
0
6 - 73,251889
3Niels Henrik Sørensen
Frem Skakklub
1910
6
½
7
0
1
1
2
½
8
½
4
½
5
½
4 - 53,251918
4Frode Benedikt Nielsen
Allerød Skakklub
1968
5
0
6
½
7
1
1
½
2
1
3
½
8
½
433,91971
5Mikkel Clausen
Nr.Åby Juniorskakklub
1983
4
1
8
½
6
1
7
½
1
1
2
½
3
½
51 - 24,052008
6Alexander Mikkel Johnny Holler Johansen
Læseforeningens Skakklub
1872
3
½
4
½
5
0
8
0
7
½
1
1
2
1
4 - 52,851892
7Jess Nykjær
Nr.Åby Juniorskakklub
1970
2
½
3
1
4
0
5
½
6
½
8
0
1
0
6 - 73,91928
8Kurt Hollesen
Tårnet Svendborg
1939
1
½
5
½
2
1
6
1
3
½
7
1
4
½
51 - 23,61981

Basis 1 Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Sebastian Sterup
Faaborg Skakklub
1759
8
0
2
1
3
1
4
½
5
1
6
0
7
1
23,61786
2Mathias Nielsen
Sydøstfyn
1723
7
½
1
0
8
½
3
1
4
½
5
0
6
½
35 - 63,21717
3Mikkel Strandby Hansen
Sydøstfyn
1734
6
0
7
0
1
0
2
0
8
½
4
½
5
1
283,31695
4Palle Halkier Jørgensen
Hvidovre Skakklub
1723
5
0
6
1
7
1
1
½
2
½
3
½
8
½
433,21747
5Mikael Rask
Faaborg Skakklub
1840
4
1
8
0
6
1
7
0
1
0
2
1
3
0
35 - 64,451797
6Ib Lynæs Hansen
Tårnet Svendborg
1754
3
1
4
0
5
0
8
0
7
1
1
1
2
½
43,51754
7Ove Matras
Faaborg Skakklub
1725
2
½
3
1
4
0
5
1
6
0
8
0
1
0
73,21704
8Birger Olsen
Sydøstfyn
1756
1
1
5
1
2
½
6
1
3
½
7
1
4
½
13,551828

Basis 2 Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Erik Pedersen
Frem Skakklub
1687
8
1
2
1
3
0
4
0
5
1
6
1
7
1
51 - 341717
2Steen Jacobsen
Læseforeningens Skakklub
1610
7
0
1
0
8
0
3
0
4
0
5
0
6
0
083,11476
3Jørgen Kiel
Sydøstfyn
1682
6
0
7
½
1
1
2
1
8
1
4
½
5
1
51 - 33,91715
4Erol Taskiran
Hvidovre Skakklub
1723
5
1
6
½
7
1
1
1
2
1
3
½
8
0
51 - 34,351743
5Erik René Nielsen
Sydøstfyn
1600
4
0
8
½
6
0
7
1
1
0
2
1
3
0
631578
6Albert Mechlenburg Møller
Frem Skakklub
1632
3
1
4
½
5
1
8
0
7
1
1
0
2
1
4 - 53,351667
7Henri Tolba
Hvidovre Skakklub
1623
2
1
3
½
4
0
5
0
6
0
8
0
1
0
73,251557
8Lars Uffe Petersen
Odense Skakklub
1603
1
0
5
½
2
1
6
1
3
0
7
1
4
1
4 - 53,051647

Basis 3 Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Ruben Jepsen
Sydøstfyn
1454
8
0
2
0
3
1
4
1
5
1
6
½
7
0
531477
2Anton Kjeldsen
Frem Skakklub
1531
7
1
1
1
8
1
3
1
4
½
5
0
6
½
523,81585
3Klaus Skadegaard
Odense Skakklub
1470
6
0
7
0
1
0
2
0
8
0
4
0
5
½
½83,151351
4Peter Sørensen
Skakforeningen ØBRO
1461
5
1
6
0
7
0
1
0
2
½
3
1
8
0
6 - 73,051436
5Cipriano Sande Caceres
Odense Skakklub
1485
4
0
8
½
6
½
7
0
1
0
2
1
3
½
6 - 73,31449
6Jonathan Roed Gundorf Jacobsen
Frem Skakklub
1599
3
1
4
1
5
½
8
1
7
1
1
½
2
½
14,551628
7Jens Rasmussen
Læseforeningens Skakklub
1470
2
0
3
1
4
1
5
1
6
0
8
0
1
1
443,151508
8Erling Rasmussen
Læseforeningens Skakklub
1548
1
1
5
½
2
0
6
0
3
1
7
1
4
1
341571

Basis 4 Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1André Friis Møller
Frem Skakklub
1293
8
1
2
0
3
1
4
1
5
1
6
1
7
½
1 - 23,551401
2Jeppe Højland
Skakforeningen ØBRO
1330
7
1
1
1
8
1
3
0
4
1
5
1
6
0
533,951377
3Adam Stanczyk Christensen
Faaborg Skakklub
1280
6
½
7
0
1
0
2
1
8
1
4
0
5
0
6 - 73,41240
4Claus Børsen
Læseforeningens Skakklub
1304
5
0
6
0
7
½
1
0
2
0
3
1
8
1
6 - 73,651252
5Mia Louise Gammeltoft
Enkeltmedlem - Indland
1223
4
1
8
1
6
0
7
½
1
0
2
0
3
1
4 - 52,751257
6Christian Ringsmose
Frem Skakklub
1358
3
½
4
1
5
1
8
1
7
1
1
0
2
1
1 - 24,251414
7Elias Roed Gundorf Jacobsen
Frem Skakklub
1282
2
0
3
1
4
½
5
½
6
0
8
1
1
½
4 - 53,41287
8John Gunn
Faaborg Skakklub
1241
1
0
5
0
2
0
6
0
3
0
7
0
4
0
0831106

Basis 5 Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Alf Andries
Frem Skakklub
1198
8
1
2
1
3
1
4
1
5
1
6
1
7
+
713,91320
2Linus Roed Gundorf Jacobsen
Frem Skakklub
1059
7
1
1
0
8
½
3
½
4
0
5
1
6
0
35 - 63,11055
3Dennis Vejlstrup
Faaborg Skakklub
1209
6
0
7
1
1
0
2
½
8
1
4
0
5
½
35 - 64,651135
4Kristian Gade Burgaard
Læseforeningens Skakklub
1131
5
0
6
0
7
+
1
0
2
1
3
1
8
1
433,31118
5Per Rømhild
Skakklubben Evans
981
4
1
8
1
6
0
7
+
1
0
2
0
3
½
41,951006
6Rasmus Lehd
Frem Skakklub
1222
3
1
4
1
5
1
8
1
7
+
1
0
2
1
624,11263
7Lennart Schønberg
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
1100
2
0
3
0
4
-
5
-
6
-
8
-
1
-
080,91060
8Mads Matras
Faaborg Skakklub
875
1
0
5
0
2
½
6
0
3
0
7
+
4
0
71,15846
Indbydelse

FREM Skakklub indbyder til den årlige julehurtigturnering.

Spillested: 
Ungdomshuset, Nørregade 60, 3. sal, 5000 Odense C

Spilledag: 
Fredag d. 28. december 2018

Spilletid:
Kl. 10.00 til ca. 18.30

Turneringsform: 
8 deltagere i hver gruppe opdelt efter rating (hurtigskakrating anvendes, hvor det er muligt), som spiller alle mod alle. Evt. nederste gruppe som monrad.
Turneringen hurtigskak-rates (dansk rating).

Betænkningstid: 
20 minutter pr. spiller pr. parti + 5 sek. tillæg pr. træk. 

Indskud:
150 kr. Betales senest kl. 9.40.

Præmier: 
1.pr.: 600 kr. 2.pr.: 400 kr. 3.pr.: 200 kr. - samme præmiestørrelse i alle grupper. Ved ligestilling deles præmierne.

Forplejning:
Velassorteret kantine findes på spillestedet med bl.a. mulighed for køb af lun ret i middagspausen.

Tilmeldingsfrist:
Onsdag d. 26. december kl. 20.00.         

Tilmelding:
Tilmelding sker via DSU’s turneringssystem på turnering.skak.dk eller til Kristoffer Dyrgaard, kristoffer@frem-skakklub.dk eller tlf.: 25 75 76 78.

OBS: For at sikre gode rammer for alle deltagere i turneringen er der et deltagerloft på 64 deltagere.

VEL MØDT I FREM!

Periode 2018-12-28 .. 2018-12-28
Dansk ratet Ja
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://www.frem-skakklub.dk
Turnerings komite
Hoveddommer Kristoffer Dyrgaard
Dommere Alle grupper:  Per Stentebjerg-Hansen , Aske Scott Graulund , Anton Kjeldsen

Tilmeldings muligheder til Frem Julecup 2018

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://www.frem-skakklub.dk

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mester 1 8 2018-12-28 2018-12-26
Mester 2 8 2018-12-28 2018-12-26
Basis 1 8 2018-12-28 2018-12-26
Basis 2 8 2018-12-28 2018-12-26
Basis 3 8 2018-12-28 2018-12-26
Basis 4 8 2018-12-28 2018-12-26
Basis 5 8 2018-12-28 2018-12-26
- 3 2018-12-28 2018-12-26
Totalt antal tilmeldte 59
Deltagere i gruppen Mester 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100300606 1401491 1. IM Steffen Pedersen Sydøstfyn 2398 2334 2018-12-26
100300190 1406558 2. Mads Bilde Svendsen Nr.Åby Juniorskakklub 2133 2135 2018-11-29
100300217 1406825 3. Tom Frantsen Frem Skakklub 2085 2137 2018-12-13
100300623 1403273 4. Thomas Stausholm Jepsen Sydøstfyn 2116 2160 2018-12-27
100800539 1404083 5. Palle Bratholm Holbæk Skakklub 2089 2067 2018-12-13
100300086 1400770 6. Per Stentebjerg-Hansen Frem Skakklub 2133 2219 2018-12-06
103104861 1410938 7. FM Kristoffer Dyrgaard Frem Skakklub 2236 2327 2018-11-14
100300604 1407961 8. CM Martin Strandby Hansen Sydøstfyn 2107 2085 2018-12-16
Deltagere i gruppen Mester 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100300232 1446304 1. Tommy Knoth Frem Skakklub 1905 1964 2018-12-26
100300140 1419404 2. Carsten Sørensen Nr.Åby Juniorskakklub 1911 2007 2018-12-24
100901471 1437135 3. Niels Henrik Sørensen Frem Skakklub 1910 2030 2018-11-14
100101187 1405721 4. Frode Benedikt Nielsen Allerød Skakklub 1968 1961 2018-12-26
100300005 1442910 5. Mikkel Clausen Nr.Åby Juniorskakklub 1983 2015 2018-12-10
100300078 1405551 6. Alexander Mikkel Johnny Holler Johansen Læseforeningens Skakklub 1872 1925 2018-12-20
100300686 1427288 7. Jess Nykjær Nr.Åby Juniorskakklub 1970 1967 2018-11-14
100102004 1406817 8. Kurt Hollesen Tårnet Svendborg 1939 1914 2018-11-29
Deltagere i gruppen Basis 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100301972 1463969 1. Sebastian Sterup Faaborg Skakklub 1759 2031 2018-12-21
100301707 1441868 2. Mathias Nielsen Sydøstfyn 1723 1857 2018-12-26
100301932 1452533 3. Mikkel Strandby Hansen Sydøstfyn 1734 1599 2018-12-16
100301074 1440276 4. Palle Halkier Jørgensen Hvidovre Skakklub 1723 1806 2018-12-26
100300823 1443909 5. Mikael Rask Faaborg Skakklub 1840 2032 2018-12-10
100300749 1407511 6. Ib Lynæs Hansen Tårnet Svendborg 1754 1839 2018-12-12
100300258 1416790 7. Ove Matras Faaborg Skakklub 1725 1833 2018-12-14
100301904 1450344 8. Birger Olsen Sydøstfyn 1756 1905 2018-12-19
Deltagere i gruppen Basis 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100200068 1424157 1. Erik Pedersen Frem Skakklub 1687 1831 2018-12-26
100301879 1447009 2. Steen Jacobsen Læseforeningens Skakklub 1610 1738 2018-12-05
100300609 1428020 3. Jørgen Kiel Sydøstfyn 1682 1864 2018-11-14
100800793 1433512 4. Erol Taskiran Hvidovre Skakklub 1723 1762 2018-12-26
100301159 1413341 5. Erik René Nielsen Sydøstfyn 1600 1727 2018-12-26
100301886 1447947 6. Albert Mechlenburg Møller Frem Skakklub 1632 1792 2018-12-25
100101719 1418246 7. Henri Tolba Hvidovre Skakklub 1623 1731 2018-12-26
100300010 1406906 8. Lars Uffe Petersen Odense Skakklub 1603 1887 2018-12-26
Deltagere i gruppen Basis 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100301979 1464361 1. Ruben Jepsen Sydøstfyn 1454 1632 2018-12-04
100300031 1427253 2. Anton Kjeldsen Frem Skakklub 1531 1746 2018-12-22
100300101 1443984 3. Klaus Skadegaard Odense Skakklub 1470 1621 2018-12-16
100301891 1447467 4. Peter Sørensen Skakforeningen ØBRO 1461 1525 2018-12-17
100300552 1409972 5. Cipriano Sande Caceres Odense Skakklub 1485 1675 2018-12-08
100301938 1461044 6. Jonathan Roed Gundorf Jacobsen Frem Skakklub 1599 1832 2018-12-19
100300096 1408100 7. Jens Rasmussen Læseforeningens Skakklub 1470 1624 2018-12-14
100300356 1408780 8. Erling Rasmussen Læseforeningens Skakklub 1548 1790 2018-12-22
Deltagere i gruppen Basis 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100301795 1439081 1. André Friis Møller Frem Skakklub 1293 1467 2018-12-26
100104326 1462172 2. Jeppe Højland Skakforeningen ØBRO 1330 1615 2018-12-22
100301947 1463950 3. Adam Stanczyk Christensen Faaborg Skakklub 1280 1271 2018-12-21
100300105 1411756 4. Claus Børsen Læseforeningens Skakklub 1304 1567 2018-12-26
103111058 1450018 5. Mia Louise Gammeltoft Enkeltmedlem - Indland 1223 1618 2018-12-26
100301927 1451669 6. Christian Ringsmose Frem Skakklub 1358 1473 2018-11-15
100301965 1462440 7. Elias Roed Gundorf Jacobsen Frem Skakklub 1282 1381 2018-12-19
100301771 1442988 8. John Gunn Faaborg Skakklub 1241 1177 2018-12-14
Deltagere i gruppen Basis 5
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100301969 1463373 1. Alf Andries Frem Skakklub 1198 1513 2018-12-23
100302011 1467220 2. Linus Roed Gundorf Jacobsen Frem Skakklub 1059 1321 2018-12-19
100400363 1444174 3. Dennis Vejlstrup Faaborg Skakklub 1209 1486 2018-12-16
100302007 1468260 4. Kristian Gade Burgaard Læseforeningens Skakklub 1131 2018-12-16
100500542 1427717 5. Per Rømhild Skakklubben Evans 981 1126 2018-12-05
100301948 1461206 6. Rasmus Lehd Frem Skakklub 1222 2018-12-23
101096676 - 7. Lennart Schønberg Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1100 2018-12-12
100301566 0 8. Mads Matras Faaborg Skakklub 875 2018-12-14
Deltagere i gruppen -
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100300827 1446258 5. Jørgen Frank Hansen Odense Skakklub 1655 1741 2018-12-21
100103895 1442481 6. Erkan Bayhan Hvidovre Skakklub 1907 1911 2018-12-26
- 10. Hr. Oversidder Ingen klub 500 1000 2018-12-28