Arbejder ...

loading

Hillerød Skakklub Klubmesterskab 2019  

Vis Gruppe : Parringer
Mesterklasse Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Svend Steenstrup
Nordsjællands Skakklub
19331947
8
2
3
4
1
5
 
6
 
7
 
173,6518543,121885
2Carsten Pedersen
Hillerød Skakklub
19721964
7
 
1
8
3
0
4
 
5
 
6
 
234,0519113,271939
3Arne Øland
Hillerød Skakklub
17691827
6
7
1
2
1
8
 
4
 
5
 
2217842,051836
4Kim Wammen Sørensen
Hillerød Skakklub
1988
5
6
7
1
0
2
 
3
 
8
 
244,25192101000
5Hans Endrup Jacobsen
Hillerød Skakklub
18651919
4
8
6
 
7
 
1
 
2
 
3
 
082,9517772,871862
6Frands Winther Lavrsen
Hillerød Skakklub
17581779
3
4
5
 
8
0
7
 
1
 
2
 
51,917461,641766
7Ib Hother Andersen
Hillerød Skakklub
21242159
2
 
3
4
5
 
6
 
8
 
1
 
165,520344,872072
8Mikael Ramkilde
Nordsjællands Skakklub
19321953
1
5
2
6
1
3
 
7
 
4
 
313,6519323,181949

A-klasse Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Torben Winther Jensen
Hillerød Skakklub
16201640
8
2
3
4
0
5
 
6
 
7
 
312,816262,481650
2Hans Rasmus Rabjerg
Hillerød Skakklub
16551672
7
1
8
3
½
4
 
5
 
6
 
½83,1515642,811626
3Henrik Damm
Allerød Skakklub
16411615
6
7
1
2
½
8
 
4
 
5
 
6315942,241600
4Søren Nygaard
Allerød Skakklub
16491704
5
6
 
7
1
1
2
 
3
 
8
 
243,116163,151681
5Henrik Holm
Hillerød Skakklub
17461849
4
8
6
7
0
1
 
2
 
3
 
½74,1516374,671766
6Morten Kühn
Hillerød Skakklub
17251783
3
4
 
5
8
½
7
 
1
 
2
 
253,9516673,981743
7Laurids Paulsen
Hillerød Skakklub
17031831
2
3
4
5
1
6
 
8
 
1
 
323,717034,491801
8Klaus Højsholm Kristensen
Frederiksværk Skakklub
17481802
1
5
2
6
½
3
 
7
 
4
 
34,216974,181735

B-klasse Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Bernhard W. Sørensen
Hillerød Skakklub
14761576
8
2
3
 
4
½
5
 
6
 
7
 
33,714223,851549
2Michael Szymanski
Hillerød Skakklub
12751529
7
1
8
3
1
4
 
5
 
6
 
311,813293,351515
3Finn Eldor
Gribskov Skakklub
12981342
6
7
1
 
2
0
8
 
4
 
5
 
16212531,551331
4Freddy Nielskov
Hillerød Skakklub
15891606
5
6
7
1
½
2
 
3
 
8
 
24,814864,161540
5Rune Eliasen
Hillerød Skakklub
16011682
4
8
6
 
7
 
1
 
2
 
3
 
54,9514474,891614
6Peter Langer
Hillerød Skakklub
15441602
3
4
5
 
8
1
7
 
1
 
2
 
244,414364,111560
7Ole Rasmussen
Hillerød Skakklub
15581590
2
3
4
5
 
6
 
8
 
1
 
½74,5513763,981520
8Afan Jahic
Hillerød Skakklub
12791405
1
5
2
6
0
3
 
7
 
4
 
081,8511962,111321

C-klasse Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Jan Pedersen
Hillerød Skakklub
12461453
2
3
7
 
12
1
   22,6512391,791447
2Benny Nielsen
Hillerød Skakklub
11091230
1
12
8
5
1
   101,8510930,501230
3Bjarne Rasmussen
Hillerød Skakklub
11431375
4
1
11
 
9
0
   81,8511271,341381
4Thue Rabjerg
Hillerød Skakklub
12281428
3
5
9
 
10
0
   1112,411651,721394
5Lene Anderssen
Hillerød Skakklub
1000
6
4
10
2
0
   0121,394201000
6Hans Henrik Hviid
Hillerød Skakklub
9881184
5
7
12
8
½
   91,39970,341187
7Philip Estrup
Hillerød Skakklub
11921527
8
6
1
 
11
1
   312,3512212,171520
8Micki Aron Christoffersen
Hillerød Skakklub
12431396
7
10
2
6
½
   72,5511962,331363
9Erik Holm
Hillerød Skakklub
12051363
10
11
4
 
3
1
   252,2511941,361376
10Arne Feldung
Hillerød Skakklub
12391384
9
8
5
4
1
   32,3512461,451385
11Sebastian Mariegaard
Hillerød Skakklub
1000
12
9
3
 
7
0
   241,25103401000
12Magni Cederholm
Hillerød Skakklub
1051
11
2
6
1
0
   261,85105801000

Partier i turneringen Hillerød Skakklub Klubmesterskab 2019

Hvid:
Sort:
Event:
Resultat:
Runde:

Træk:
Indbydelse

Hillerød Skaklub indbyder til det årlige klubmesterskab for sæsonen 2018/19.

Turneringen spilles over 7 tirsdage: 8.1.2019,  22.1.2019, 5.2.2019, 19.2.2019, 5.3.2019, 19.3.2019 og 2.4.2019. Hver runde starter kl. 19:30.
Turneringsformen er 8-mandsgrupper der spiller alle mod alle. Laveste gruppe kan dog organiseres som Monrad.
Vinderen af øverste gruppe bliver klubmester 2019.  Vinderne af de øvrige grupper er garanteret oprykning til en højere gruppe i 2020.
Betænkningstiden er 90 minutter til hele partiet + 30 sekunders tillæg pr. udført træk gældende fra træk 1.
Turneringen er forbeholdt medlemmer af Hillerød Skakklub  - både primære og sekundære medlemmer kan deltage.
Der er ingen indskud, men alligevel pæne præmier:  1. præmie 600 kr. 2. præmie 400 kr. i alle grupper.

Tilmelding via tilmeldingsfunktion på denne side eller skriv til formand@hillerodskakklub.dk

Tilmeldingsfrist er 4. januar 2019

Periode 2019-01-08 .. 2019-04-02
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://www.hillerodskakklub.dk
Turnerings komite
Hoveddommer Peter Willer Svendsen
Dommere

Tilmeldings muligheder til Hillerød Skakklub Klubmesterskab 2019

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://www.hillerodskakklub.dk

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mesterklasse 8 2019-01-08 2019-01-04
A-klasse 8 2019-01-08 2019-01-04
B-klasse 8 2019-01-08 2019-01-04
C-klasse 12 2019-01-08 2019-01-04
Totalt antal tilmeldte 36
Deltagere i gruppen Mesterklasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100800374 1409182 1. Svend Steenstrup Nordsjællands Skakklub 1933 1947 2018-12-23
100800472 1433644 2. Carsten Pedersen Hillerød Skakklub 1972 1964 2018-11-26
100601059 1422081 3. Arne Øland Hillerød Skakklub 1769 1827 2018-12-01
100801448 1439901 4. Kim Wammen Sørensen Hillerød Skakklub 1988 2018-12-16
100800462 1406841 5. Hans Endrup Jacobsen Hillerød Skakklub 1865 1919 2018-11-27
100800467 1411152 6. Frands Winther Lavrsen Hillerød Skakklub 1758 1779 2018-12-19
100100050 1407210 7. Ib Hother Andersen Hillerød Skakklub 2124 2159 2018-12-25
100802760 1439391 8. Mikael Ramkilde Nordsjællands Skakklub 1932 1953 2018-11-26
Deltagere i gruppen A-klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100803123 1515942 1. Torben Winther Jensen Hillerød Skakklub 1620 1640 2018-12-05
100802895 1448269 2. Hans Rasmus Rabjerg Hillerød Skakklub 1655 1672 2018-12-31
100100593 1425013 3. Henrik Damm Allerød Skakklub 1641 1615 2018-11-26
100802244 1426141 4. Søren Nygaard Allerød Skakklub 1649 1704 2018-12-16
100102144 1425340 5. Henrik Holm Hillerød Skakklub 1746 1849 2018-11-30
100802810 1442015 6. Morten Kühn Hillerød Skakklub 1725 1783 2018-11-26
100802273 1426206 7. Laurids Paulsen Hillerød Skakklub 1703 1831 2019-01-02
100803142 1467905 8. Klaus Højsholm Kristensen Frederiksværk Skakklub 1748 1802 2018-11-28
Deltagere i gruppen B-klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100802811 1442074 1. Bernhard W. Sørensen Hillerød Skakklub 1476 1576 2018-11-26
100803104 1467433 2. Michael Szymanski Hillerød Skakklub 1275 1529 2018-11-26
100802947 1453700 3. Finn Eldor Gribskov Skakklub 1298 1342 2018-11-28
101096515 1467425 4. Freddy Nielskov Hillerød Skakklub 1589 1606 2018-11-27
100802970 1461117 5. Rune Eliasen Hillerød Skakklub 1601 1682 2018-11-27
100800465 1425781 6. Peter Langer Hillerød Skakklub 1544 1602 2018-11-29
100800478 1417118 7. Ole Rasmussen Hillerød Skakklub 1558 1590 2018-12-14
100802878 1450964 8. Afan Jahic Hillerød Skakklub 1279 1405 2018-12-05
Deltagere i gruppen C-klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100802720 1437380 1. Jan Pedersen Hillerød Skakklub 1246 1453 2018-11-26
100802816 1445111 2. Benny Nielsen Hillerød Skakklub 1109 1230 2018-11-26
101096514 1467441 3. Bjarne Rasmussen Hillerød Skakklub 1143 1375 2018-12-07
100802827 1445120 4. Thue Rabjerg Hillerød Skakklub 1228 1428 2018-12-31
100803158 - 5. Lene Anderssen Hillerød Skakklub 1000 2018-12-22
100800460 1425374 6. Hans Henrik Hviid Hillerød Skakklub 988 1184 2018-12-19
100803042 1465120 7. Philip Estrup Hillerød Skakklub 1192 1527 2018-12-26
100802931 1454021 8. Micki Aron Christoffersen Hillerød Skakklub 1243 1396 2018-12-20
100802809 1445103 9. Erik Holm Hillerød Skakklub 1205 1363 2018-12-28
100802844 1445642 10. Arne Feldung Hillerød Skakklub 1239 1384 2018-12-21
100803154 - 11. Sebastian Mariegaard Hillerød Skakklub 1000 2019-01-21
100802943 1458272 12. Magni Cederholm Hillerød Skakklub 1051 2019-01-21