Arbejder ...

loading

SK1968 Åbent Klubmesterskab 2019  

Vis Gruppe : Parringer
Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRn
1Graham Christopher Taylor
Skakklubben af 1968
18291877
8
1
2
1
3
0
4
0
5
½
6
0
7
0
5 - 62,11811
2Kim Hansen
Skakklubben af 1968
17121862
7
0
1
0
8
1
3
1
4
0
5
½
6
0
5 - 61,451744
3Stephen Joyce
Skakklubben af 1968
18011910
6
0
7
1
1
1
2
0
8
1
4
1
5
1
52 - 41,751891
4Karsten Nymann Pedersen
Skakklubben af 1968
20602034
5
1
6
1
7
0
1
1
2
1
3
0
8
1
52 - 43,92062
5Jakob Hundal Sandholm
Skakklubben af 1968
18451876
4
0
8
1
6
0
7
0
1
½
2
½
3
0
271,91848
6Søren Holst Nielsen
Skakklubben af 1968
21572171
3
1
4
0
5
1
8
1
7
0
1
1
2
1
52 - 43,72143
7FM Poul Rewitz
Skakklubben af 1968
22532233
2
1
3
0
4
1
5
1
6
1
8
1
1
1
6162253
8Mikhael Andersen
Aros Skakklub
19351971
1
0
5
0
2
0
6
0
3
0
7
0
4
0
082,11872

Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRn
1Lasse Lukas Herskind
Skakklubben af 1968
15861554
8
0
2
½
3
0
4
0
5
1
6
½
7
0
273,11537
2Valdemar Mandrup
Skakklubben af 1968
16531689
7
½
1
½
8
1
3
1
4
½
5
0
6
½
44 - 53,351643
3Christian Korsgaard
Skakklubben af 1968
16651795
6
0
7
1
1
1
2
0
8
½
4
1
5
1
1 - 341680
4Svante Juul Ellemand
Skakklubben af 1968
15531648
5
1
6
1
7
½
1
1
2
½
3
0
8
½
1 - 32,31605
5Kurt Simonsen
Aros Skakklub
15991665
4
0
8
0
6
0
7
0
1
0
2
1
3
0
182,21545
6Kristen Hedelykke
Skakklubben af 1968
16501748
3
1
4
0
5
1
8
½
7
½
1
½
2
½
44 - 53,851655
7Alfred Hedelykke
Prøvemedlemmer
1620
2
½
3
0
4
½
5
1
6
½
8
0
1
1
62,951607
8Jacob Bjørnskov
Skakklubben af 1968
16391811
1
1
5
1
2
0
6
½
3
½
7
1
4
½
1 - 33,21678

Gruppe 3 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRn
1Christian Werk
Skakklubben af 1968
10501460
2
0
9
0
11
0
5
1
3
0
7
1
4
½
7 - 92,951030
2Mogens Kim Skadborg
Skakklubben af 1968
14131563
1
1
4
½
6
1
8
0
9
1
3
½
7
1
52 - 34,751402
3Jørn Hofsø Hjellnes
Prøvemedlemmer
800
4
0
10
½
7
1
9
0
1
1
2
½
12
0
361,05908
4Bjarne Lysgaard-Egeberg
Skakklubben af 1968
14411616
3
1
2
½
9
1
6
0
8
1
10
½
1
½
4 - 55,81383
5Peter Kvorning
Skakklubben af 1968
988
6
0
11
0
12
0
1
0
   0120,45968
6Sune Bang Ingemann
Skakklubben af 1968
13771481
5
1
8
1
2
0
4
1
12
1
9
1
10
1
614,451402
7Torben Storgaard
Skakklubben af 1968
8791251
8
0
12
½
3
0
11
1
10
0
1
0
2
0
101,85863
8Alexander Frost Nielsen
Skakklubben af 1968
1000
7
1
6
0
10
1
2
1
4
0
12
1
9
1
52 - 32,251180
9Jeppe Kau Gransøe
Skakklubben af 1968
10181272
10
½
1
1
4
0
3
1
2
0
6
0
8
0
7 - 92,51018
10Wadie al-Chemali
Skakklubben af 1968
10301316
9
½
3
½
8
0
12
0
7
1
4
½
6
0
7 - 93,2999
11Robert Pavia
Skakklubben af 1968
14271436
12
0
5
0
1
1
7
0
   1112,81346
12Oscar Staun Larsen
Skakklubben af 1968
1045
11
1
7
½
5
1
10
1
6
0
8
0
3
1
4 - 521068
Indbydelse

Indbydelse til klubmesterskab i SK 1968 - Foråret 2019
SK1968 indbyder til åben koordineret klubturnering. Turneringen tæller samtidig som klubmesterskab, idet bedst placerede 68'er i øverste gruppe kåres som klubmester 2019
 
Spilletid og sted: Turneringen afvikles over 7 runder. Herudover er der afsat mandage til eventuelle udsatte partier.
21/1 - 1. runde
28/1 - 2. runde
18/2 - 3. runde
4/3   - 4. runde
18/3 - 5. runde
25/3 - 6. runde
8/4   - 7. runde

Alle partier starter kl.19.00.
Spillestedet er Studenternes Hus, Nordre Ringgade, 8000 Aarhus C.
 
Turneringsform: Der spilles i 8-mands alle-mod-alle grupper, evt. nederste gruppe som Monrad. Turneringen afvikles efter FIDEs regler for skak, og Reglement for DSU's EMT og koordinerede turneringer. Turneringen rates, ELO-rates tillige for de grupper der opfylder betingelserne. Der dispenseres for reglen om fremmøde, og der accepteres i stedet 1 time.
 
Betænkningstid: 40 træk i 1 time + 45 minutter, derefter  20 minutter + opsparet tid til resten af partiet.
Juniorer under 15 år og 1500 i rating kan vælge at spille med nedsat tid – 1 time og 15 minutter til de første 40 træk og 15 
minutter til resten.
 
Indskud: 150 kr. Klubbens A og B-medlemmer deltager gratis. 
 
Præmier pr. gruppe: (8-mands)
1. præmie Kr. 500
2. præmie Kr. 250
I tilfælde af ligestilling deles præmierne (klubmesterskabet afgøres dog ved korrektion.)

Præmieuddeling foregår på generalforsamlingen d.27/5
 
Tilmelding: med navn, klub, fødselsdato, rating og telefonnummer senest fredag d.18/1 her på siden. Alternativt på mail til tl@sk1968.dk
 
Ved afbud er det vigtigt at man husker: 

- At melde afbud til turneringsleder OG modstander.
- SELV at aftale nyt spilletidspunkt med modstanderen OG meddele dette til turneringsleder.
- At meddele resultatet til turneringsleder straks efter partiets afvikling.
- At alle partier skal være afviklet inden sidste runde.
- SMS afbud accepteres IKKE
- Afbud på dagen skal ske inden kl 16.00
Turneringslederen er Lasse Lukas P Herskind. Han kan kontaktes på tl@sk1968.dk og på tlf: 40466931. 

Periode 2019-01-21 .. 2019-04-08
Dansk ratet Ja
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Daniel Falhof Aastrup
Dommere

Tilmeldings muligheder til SK1968 Åbent Klubmesterskab 2019

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gruppe 1 8 2019-01-21 2019-01-18
Gruppe 2 8 2019-01-21 2019-01-18
Gruppe 3 12 2019-01-21 2019-01-18
Totalt antal tilmeldte 28
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100601239 1438093 1. Graham Christopher Taylor Skakklubben af 1968 1829 1877 2018-11-29
100602450 1445375 2. Kim Hansen Skakklubben af 1968 1712 1862 2018-12-10
100602616 1462563 3. Stephen Joyce Skakklubben af 1968 1801 1910 2018-12-12
100600651 1410156 4. Karsten Nymann Pedersen Skakklubben af 1968 2060 2034 2018-12-30
100600779 1429272 5. Jakob Hundal Sandholm Skakklubben af 1968 1845 1876 2019-01-05
100600647 1401939 6. Søren Holst Nielsen Skakklubben af 1968 2157 2171 2019-01-07
100600717 1401033 7. FM Poul Rewitz Skakklubben af 1968 2253 2233 2019-01-18
100601229 1420208 8. Mikhael Andersen Aros Skakklub 1935 1971 2019-01-19
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
101096355 1466747 1. Lasse Lukas Herskind Skakklubben af 1968 1586 1554 2018-11-27
100602552 1451740 2. Valdemar Mandrup Skakklubben af 1968 1653 1689 2018-12-17
100600634 1421425 3. Christian Korsgaard Skakklubben af 1968 1665 1795 2019-01-01
100602551 1451685 4. Svante Juul Ellemand Skakklubben af 1968 1553 1648 2019-01-20
100600995 1422553 5. Kurt Simonsen Aros Skakklub 1599 1665 2019-01-11
100601205 1420950 6. Kristen Hedelykke Skakklubben af 1968 1650 1748 2019-01-16
101096785 - 7. Alfred Hedelykke Prøvemedlemmer 1620 2019-01-16
100602431 1445820 8. Jacob Bjørnskov Skakklubben af 1968 1639 1811 2019-01-19
Deltagere i gruppen Gruppe 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
101096278 1464086 1. Christian Werk Skakklubben af 1968 1050 1460 2019-01-18
100602204 1422561 2. Mogens Kim Skadborg Skakklubben af 1968 1413 1563 2018-12-18
101096786 - 3. Jørn Hofsø Hjellnes Prøvemedlemmer 800 2019-01-17
100600649 1401998 4. Bjarne Lysgaard-Egeberg Skakklubben af 1968 1441 1616 2019-01-10
100602623 1464108 5. Peter Kvorning Skakklubben af 1968 988 2019-01-14
100802990 1461990 6. Sune Bang Ingemann Skakklubben af 1968 1377 1481 2019-01-11
100602656 1466810 7. Torben Storgaard Skakklubben af 1968 879 1251 2019-01-12
100602700 1468332 8. Alexander Frost Nielsen Skakklubben af 1968 1000 2019-01-11
100602684 1467670 9. Jeppe Kau Gransøe Skakklubben af 1968 1018 1272 2019-01-20
100602676 1467654 10. Wadie al-Chemali Skakklubben af 1968 1030 1316 2019-01-20
100602624 1463411 11. Robert Pavia Skakklubben af 1968 1427 1436 2019-01-20
100602675 1467662 12. Oscar Staun Larsen Skakklubben af 1968 1045 2019-01-20