Arbejder ...

loading

Det Åbne Brøndbymesterskab  

Vis Gruppe : Parringer
Mester Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Thore Nyboe Jensen
Nørrebro Skakklub
1948
2
0
4
0
10
½
11
0
6
½
9
0
5
0
1121,751926
2Nicolai Kistrup
Caïssa Gladsaxe
2010
1
1
3
½
5
0
7
0
10
1
11
0
4
½
382,52020
3GM Jonny Hector
Skakklubben Nordkalotten
2523
4
1
2
½
9
½
12
1
7
1
5
0
8
1
525,82515
4Mogens Henrik Thuesen
Enkeltmedlem - Indland
2116
3
0
1
1
8
0
9
0
11
½
6
0
2
½
2112,952097
5GM Sune Berg Hansen
Hillerød Skakklub
2576
6
1
7
0
2
1
8
1
12
0
3
1
1
1
536,152565
6Dennis Jørgensen
BMS Skak
2240
5
0
8
0
11
1
10
0
1
½
4
1
7
1
64,452221
7Casper Yukun Liu
BMS Skak
1929
8
1
5
1
12
0
2
1
3
0
10
1
6
0
451,22035
8FM Niels Nørskov Laursen
Brønshøj Skakforening
2269
7
0
6
1
4
1
5
0
9
1
12
0
3
0
373,552258
9FM Sandi Stojanovski
Frederiksværk Skakklub
2219
10
1
12
0
3
½
4
1
8
0
1
1
11
1
43,952230
10Jens Juul Hornsgaard
Skakforeningen Odysseus
2021
9
0
11
1
1
½
6
1
2
0
7
0
12
0
92,852014
11Niels Skou
Caïssa Gladsaxe
2092
12
0
10
0
6
0
1
1
4
½
2
1
9
0
103,32076
12FM Esben Kjems Hove
Skakklubben Nordkalotten
2237
11
1
9
1
7
1
3
0
5
1
8
1
10
1
613,62303

Basis Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1 Thomas Hummel
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
1805
2
1
4
1
10
1
14
0
8
1
6
1
21
1
615,851810
2Tunav Chand Penki
Nørrebro Skakklub
1120
1
0
3
0
26
1
15
0
28
1
18
0
27
0
2261,451100
3Anders Peter Hansen
Tåstrup Skakforening
1176
4
0
2
1
5
0
30
1
13
0
22
0
28
1
3201,71190
4Lukas Iskos
Nørrebro Skakklub
1592
3
1
1
0
22
1
10
½
16
0
24
0
12
0
223,251558
5Leif Marcussen
Brøndby Skakklub
1594
6
0
7
1
3
1
16
½
17
0
9
1
22
1
84,251603
6Daniel Tuk Hartsø Jarlskov
Nørrebro Skakklub
1330
5
1
8
½
17
1
25
1
14
0
1
0
16
0
130,851501
7Bruno Clematide
Brøndby Skakklub
1341
8
0
5
0
12
0
28
1
27
0
11
0
26
1
2252,151289
8Noah Krug Wahlgreen
BMS Skak
1495
7
1
6
½
20
1
24
1
1
0
10
0
17
1
53,31549
9Peter Foslund
Ishøj Skakklub
1497
10
0
12
1
13
1
21
0
20
½
5
0
11
0
233,21466
10Anders Kjær
Brøndby Skakklub
1541
9
1
11
1
1
0
4
½
24
1
8
1
14
1
22,71684
11Jan Kargaard Jensen
Tåstrup Skakforening
1587
12
1
10
0
24
0
20
0
30
½
7
1
9
1
164,71533
12Mark Kirkebække
Tåstrup Skakforening
1601
11
0
9
0
7
1
26
1
15
0
19
1
4
1
4124,61575
13FM Daniel Andersen
Frederikssund Skakklub
1733
14
0
15
1
9
0
18
1
3
1
20
½
24
0
1551688
14Petruli Petrovski
Brøndby Skakklub
1797
13
1
16
1
25
½
1
1
6
1
21
½
10
0
544,851802
15Johann Stanislaus
Holbæk Skakklub
1808
16
0
13
0
27
1
2
1
12
1
25
0
18
1
4105,31769
16Daniel Bendixen
Holbæk Skakklub
1868
15
1
14
0
30
1
5
½
4
1
17
1
6
1
35,61865
17Erik Hedegaard Hansen
Helsingør Skakklub
1643
18
1
20
½
6
0
22
1
5
1
16
0
8
0
144,61610
18Benjamin Jensen
Tåstrup Skakforening
1380
17
0
19
1
21
0
13
0
26
1
2
1
15
0
3183,41362
19uffe marco wulff jensen
Prøvemedlemmer
1200
20
0
18
0
28
1
27
1
22
0
12
0
30
1
3191,91205
20William Pihl
Skakforeningen Odysseus
1320
19
1
17
½
8
0
11
1
9
½
13
½
25
½
4111,71460
21Jakob Brendstrup Hansen
Tåstrup Skakforening
1328
22
0
27
1
18
1
9
1
25
1
14
½
1
0
61,51531
22Christian Foslund Nielsen
Ishøj Skakklub
1609
21
1
24
½
4
0
17
0
19
1
3
1
5
0
174,61564
23Michael Vedsø
Frederiksberg Skakforening
1486
24
0
      02901486
24Steen Kopperberg
Frederiksværk Skakklub
1663
23
1
22
½
11
1
8
0
10
0
4
1
13
1
74,31669
25René Andreasen
Nørrebro Skakklub
1680
26
1
30
1
14
½
6
0
21
0
15
1
20
½
495,351640
26Hjalte Knudsen
Prøvemedlemmer
1000
25
0
28
1
2
0
12
0
18
0
27
0
7
0
1270,65971
27Kjell Johannessen
Holbæk Skakklub
1392
28
0
21
0
15
0
19
0
7
1
26
1
2
1
3213,751358
28Victor Boye Morving
1600
27
0
26
0
19
0
7
0
2
0
30
0
3
0
02801600
29Kenneth Dahl
Frederiksberg Skakforening
1827
30
0
      03001827
30Christian Derlich
Nørrebro Skakklub
856
29
1
25
0
16
0
3
0
11
½
28
1
19
0
240,25912

1 (10 spillere)2 (10 spillere)3 (10 spillere)

Indbydelse


Det åbne Brøndbymesterskab 2019

Brøndby kommune og Brøndby Skakklub afholder Det åbne brøndbymesterskab i hurtigskak søndag 20. januar 2019 fra kl:09.00-18.00

Præmier

1. præmien i mesterklassen kr. 4.000,  2. præmie i mesterklassen kr. 2.000

1. præmie i basisklassen kr. 1.500

Øvrige præmiers antal og størrelse afhænger af deltagerantallet. For hver 10 deltagere i ratingorden.

Ved ligestilling bliver præmierne uddelt via korrektion, jfr Dansk Skak Unions reglement.

Derudover udsætter Brøndby Kommune ærespræmier.

Turneringsform
7 runder Monrad.

Betænkningstid
30 minutter  pr.spiller til hele partiet.

Klasser og Indskud:

Mesterklasse : rating >1899: indskud kr. 140,

Basisklasse: rating < 1900 : indskud kr. 100,

Spillested: Kilden Nygårds Plads 31, Brøndbyøster. Der er handicapvenlige lokaler.

Tidspunkt: Søndag 20. januar 2019 fra kl. 09.00 til kl. 18.00.

Fortæring: Mad og drikke kan købes på spillestedet.

Rygning: Ikke tilladt i lokalerne.

Tilmelding: Senest onsdag d.16. januar 2019 

Mobilpay:29482429 ved Søren Klintsø

Husk at påføre navn og rating samt skakklub.

Hvis du har spørgsmål kan du kontakte Jan-Ole Johannessen: tlf. 2487 1428

Periode 2019-01-20 .. 2019-01-20
Dansk ratet Ja
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Michael Skelbæk
Dommere Alle grupper:  H. J. Nielsen

Tilmeldings muligheder til Det Åbne Brøndbymesterskab

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mester 12 2019-01-20 2019-01-18
Basis 30 2019-01-20 2019-01-18
Totalt antal tilmeldte 42
Deltagere i gruppen Mester
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100100252 1405349 1. Thore Nyboe Jensen Nørrebro Skakklub 1948 2062 2019-01-08
100103773 1444816 2. Nicolai Kistrup Caïssa Gladsaxe 2010 2027 2019-01-04
100800594 1700090 3. GM Jonny Hector Skakklubben Nordkalotten 2523 2492 2019-01-10
102101025 1400878 4. Mogens Henrik Thuesen Enkeltmedlem - Indland 2116 2145 2019-01-11
100800407 1400266 5. GM Sune Berg Hansen Hillerød Skakklub 2576 2590 2018-12-30
103102447 1408380 6. Dennis Jørgensen BMS Skak 2240 2116 2019-01-19
100104150 1454153 7. Casper Yukun Liu BMS Skak 1929 2072 2019-01-20
100300056 1404709 8. FM Niels Nørskov Laursen Brønshøj Skakforening 2269 2276 2018-12-28
100102137 1403249 9. FM Sandi Stojanovski Frederiksværk Skakklub 2219 2239 2019-01-10
100900206 1407708 10. Jens Juul Hornsgaard Skakforeningen Odysseus 2021 2061 2019-01-05
100500545 1413155 11. Niels Skou Caïssa Gladsaxe 2092 2067 2019-01-16
100102213 1401505 12. FM Esben Kjems Hove Skakklubben Nordkalotten 2237 2314 2019-01-17
Deltagere i gruppen Basis
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
101096438 - 1. Thomas Hummel Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1805 1805 2019-01-16
101096421 1467727 2. Tunav Chand Penki Nørrebro Skakklub 1120 1299 2018-12-19
101096361 1465376 3. Anders Peter Hansen Tåstrup Skakforening 1176 1333 2018-12-30
101095257 1461613 4. Lukas Iskos Nørrebro Skakklub 1592 1661 2018-12-29
100101969 1415387 5. Leif Marcussen Brøndby Skakklub 1594 1897 2019-01-10
100104290 1463896 6. Daniel Tuk Hartsø Jarlskov Nørrebro Skakklub 1330 1559 2018-12-02
100100696 1411721 7. Bruno Clematide Brøndby Skakklub 1341 1591 2019-01-07
100104399 1457349 8. Noah Krug Wahlgreen BMS Skak 1495 1452 2019-01-16
100100963 1413732 9. Peter Foslund Ishøj Skakklub 1497 1677 2019-01-16
100102760 338200526 10. Anders Kjær Brøndby Skakklub 1541 1838 2019-01-04
100100016 1411098 11. Jan Kargaard Jensen Tåstrup Skakforening 1587 1675 2019-01-02
100103576 1414917 12. Mark Kirkebække Tåstrup Skakforening 1601 1870 2018-12-27
100802146 1402714 13. FM Daniel Andersen Frederikssund Skakklub 1733 1861 2019-01-15
100103593 1417673 14. Petruli Petrovski Brøndby Skakklub 1797 1853 2019-01-08
100201494 1401971 15. Johann Stanislaus Holbæk Skakklub 1808 1767 2019-01-09
100201390 1433709 16. Daniel Bendixen Holbæk Skakklub 1868 1950 2019-01-09
100800404 1410946 17. Erik Hedegaard Hansen Helsingør Skakklub 1643 1696 2019-01-16
100104401 1445405 18. Benjamin Jensen Tåstrup Skakforening 1380 1522 2019-01-02
101096731 - 19. uffe marco wulff jensen Prøvemedlemmer 1200 2019-01-04
100104155 1467310 20. William Pihl Skakforeningen Odysseus 1320 1469 2019-01-13
100104165 1451375 21. Jakob Brendstrup Hansen Tåstrup Skakforening 1328 1591 2019-01-16
100100962 1461591 22. Christian Foslund Nielsen Ishøj Skakklub 1609 1769 2019-01-16
100101720 1427148 23. Michael Vedsø Frederiksberg Skakforening 1486 1683 2019-01-16
100102012 1433768 24. Steen Kopperberg Frederiksværk Skakklub 1663 1834 2019-01-16
100301704 1401483 25. René Andreasen Nørrebro Skakklub 1680 1797 2019-01-16
101096732 - 26. Hjalte Knudsen Prøvemedlemmer 1000 1000 2019-01-16
100801019 1404300 27. Kjell Johannessen Holbæk Skakklub 1392 1663 2019-01-11
- 28. Victor Boye Morving 1600 2019-01-09
101095062 1450786 29. Kenneth Dahl Frederiksberg Skakforening 1827 1946 2019-01-04
101096373 - 30. Christian Derlich Nørrebro Skakklub 856 2019-01-06