Arbejder ...

loading

1. Grindsted Weekend EMT 2019  

Vis Gruppe : Parringer
Gruppe M Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Lars Husum
Esbjerg Skakforening
18691776
6
0
2
0
3
0
4
½
5
1
51,7518621,181782
2Poul Erik Nielsen
Sydøstfyn
19091972
5
½
1
1
6
½
3
0
4
½
32,0519232,491972
3Thomas Stausholm Jepsen
Sydøstfyn
21322165
4
1
5
1
1
1
2
1
6
½
13,621503,802179
4Bent Rømer Radoor
Esbjerg Skakforening
18201803
3
0
6
0
5
1
1
½
2
½
241,418381,331830
5Oscar Koch-Müller
Præstø Skakklub
19021925
2
½
3
0
4
0
6
½
1
0
16218722,161879
6Kim Henrik Skaanning-Pedersen
Skakklubben Evans
22402210
1
1
4
1
2
½
5
½
3
½
24,2522254,042199

Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Søren Sørensen
Horsens Skakforening
18171875
6
1
2
1
3
½
4
1
5
1
13,3518563,221901
2Jesper Hegaard Thomsen
Nr. Snede Skakklub
16791746
5
0
1
0
6
0
3
½
4
1
52,216582,181732
3Jan Ambirk
Vordingborg Skakklub
16541736
4
½
5
½
1
½
2
½
6
1
322,0516832,111754
4Karsten Kierkegaard Olsen
Skakklubben Evans
16521718
3
½
6
½
5
0
1
0
2
0
16216221,941699
5Guido Heinemann
Gråsten Skakklub
18121889
2
1
3
½
4
1
6
½
1
0
333,318033,331882
6Max Erik Hansen
Skakklubben Evans
16631751
1
0
4
½
2
1
5
½
3
0
242,116602,221747

Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Birgit Dithlevsen
Herning Skakklub
14911508
6
1
2
½
3
½
4
½
5
½
31 - 42,115321,721534
2Eldis Mahmutovic
Skakklubben Evans
16021693
5
½
1
½
6
1
3
½
4
½
31 - 4316023,221689
3Ruben Jepsen
Sydøstfyn
15801639
4
½
5
½
1
½
2
½
6
1
31 - 42,8515872,781643
4Olaf Nielsen
Grindsted Skakklub
14941574
3
½
6
1
5
½
1
½
2
½
31 - 42,115352,251589
5Benny Christensen
Jerne Skakklub
15631590
2
½
3
½
4
½
6
0
1
½
252,715322,381582
6William Østergaard-Nielsen
Nørrebro Skakklub
15071622
1
0
4
0
2
0
5
1
3
0
162,2514512,651556

Gruppe 3 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Erik Lolk de Liffiac
Grindsted Skakklub
10571270
6
½
2
1
3
½
4
½
5
½
322,210931,121285
2Toni Hessner
Prøvemedlemmer
1000
5
0
1
0
6
0
3
1
4
0
161,7596601000
3Valdemar Østergaard-Nielsen
Nørrebro Skakklub
9701137
4
0
5
½
1
½
2
0
6
½
51,559680,531176
4Mikkel Vinh Løftgaard
Læseforeningens Skakklub
1000
3
1
6
1
5
1
1
½
2
1
11,75120301000
5Rasmus Erhardsen
Vordingborg Skakklub
12481500
2
1
3
½
4
0
6
1
1
½
333,5512232,211492
6Hans Hjortlund Gregersen
Grindsted Skakklub
13451483
1
½
4
0
2
1
5
0
3
½
244,1512482,141437
Indbydelse

1. GRINDSTED WEEKEND EMT 2019

 

STOR NYHED! Grindsted Skakklub byder nu på en hel weekend i skakkens og hyggens tegn i dejlige rammer ved Tronsøen og Tronsø Efterskole og Fri Fagskole – inkl. mulighed for overnatning!

 

Turneringsform

6-mands alle-mod-alle + eventuelt monrad i nederste gruppe. Alle grupper ELO-rates hvis betingelserne herfor opfyldes.

Spillested

Tronsø Efterskole og Fri Fagskole, Tronsø Parkvej 40, 7200 Grindsted.

Spilletider

Fredag d. 15/2 kl. 19:00, lørdag d. 16/2 kl. 10:00 og 16:00 samt søndag d. 17/2 kl. 10:00 og 16:00.

Betænkningstid

90 minutter til 40 træk, dernæst 30 minutter plus opsparet tid til resten af partiet. Hertil lægges 30 sekunder pr. udført træk.

Indskud

Kr. 200,-

Præmier

I alle grupper: 1. præmie på kr. 700 samt 2. præmie på kr. 300,-. En evt. monradgruppe vil byde på en 3. præmie på kr. 250,-.

Forplejning

Der vil forefindes en velassorteret kantine hvor der kan købes vådt og tørt samt en lækker dagens ret lørdag og søndag.

Overnatning

Der kan overnattes på spillestedet for kr. 200,- for 2 nætter. For at benytte denne mulighed, vælg gruppen MED overnatning på spillestedet ved online tilmelding eller oplys dette ved tilmeldingen pr. mail eller telefon.

Danhostel Grindstedhar også et godt tilbud på overnatning: enkeltværelse kr. 650,- eller dobbeltværelse kr. 810,- for 2 nætter inkl. eget bad/toilet, køleskab og gratis internet. Sengelinned kan lejes for kr. 50,-. For at benytte denne mulighed skal man skrive til grindsted@danhostel.dk og i mailen oplyse tilbudskoden SKAKWEEKEND.

Facebook

facebook.com/grindstedweekendemt

Tilmelding

Senest torsdag d. 14. februar 2019

Periode 2019-02-15 .. 2019-02-17
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Lars Wisler Pedersen
Dommere
Gruppe M:  Lars Wisler Pedersen
Gruppe 1:  Lars Wisler Pedersen
Gruppe 2:  Lars Wisler Pedersen
Gruppe 3:  Lars Wisler Pedersen

Tilmeldings muligheder til 1. Grindsted Weekend EMT 2019

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gruppe M 6 2019-02-15 2019-02-14
Gruppe 1 6 2019-02-15 2019-02-14
Gruppe 2 6 2019-02-15 2019-02-14
Gruppe 3 6 2019-02-15 2019-02-14
Totalt antal tilmeldte 24
Deltagere i gruppen Gruppe M
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100500143 1416324 1. Lars Husum Esbjerg Skakforening 1869 1776 2019-02-12
100900189 1406892 2. Poul Erik Nielsen Sydøstfyn 1909 1972 2019-01-06
100300623 1403273 3. Thomas Stausholm Jepsen Sydøstfyn 2132 2165 2018-12-12
100500322 1427954 4. Bent Rømer Radoor Esbjerg Skakforening 1820 1803 2019-02-08
100202092 1447955 5. Oscar Koch-Müller Præstø Skakklub 1902 1925 2019-02-14
100300210 1403699 6. Kim Henrik Skaanning-Pedersen Skakklubben Evans 2240 2210 2019-01-10
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100501521 1451022 1. Søren Sørensen Horsens Skakforening 1817 1875 2019-02-12
103103878 1444751 2. Jesper Hegaard Thomsen Nr. Snede Skakklub 1679 1746 2019-02-05
100200288 1428403 3. Jan Ambirk Vordingborg Skakklub 1654 1736 2019-01-12
100500872 1416944 4. Karsten Kierkegaard Olsen Skakklubben Evans 1652 1718 2019-02-01
100401598 24658359 5. Guido Heinemann Gråsten Skakklub 1812 1889 2019-01-18
100500500 1413830 6. Max Erik Hansen Skakklubben Evans 1663 1751 2019-02-07
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100900771 1413201 1. Birgit Dithlevsen Herning Skakklub 1491 1508 2019-02-03
103111506 1447130 2. Eldis Mahmutovic Skakklubben Evans 1602 1693 2019-01-20
100301979 1464361 3. Ruben Jepsen Sydøstfyn 1580 1639 2018-12-12
100500216 1449370 4. Olaf Nielsen Grindsted Skakklub 1494 1574 2018-12-08
100500847 1441558 5. Benny Christensen Jerne Skakklub 1563 1590 2019-02-01
100104248 1458442 6. William Østergaard-Nielsen Nørrebro Skakklub 1507 1622 2019-02-11
Deltagere i gruppen Gruppe 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
101200042 1464582 1. Erik Lolk de Liffiac Grindsted Skakklub 1057 1270 2018-12-08
101096742 - 2. Toni Hessner Prøvemedlemmer 1000 2019-02-15
100104298 1463250 3. Valdemar Østergaard-Nielsen Nørrebro Skakklub 970 1137 2019-02-11
100302026 1468480 4. Mikkel Vinh Løftgaard Læseforeningens Skakklub 1000 2019-02-15
100202451 1465643 5. Rasmus Erhardsen Vordingborg Skakklub 1248 1500 2019-01-26
100500193 1448668 6. Hans Hjortlund Gregersen Grindsted Skakklub 1345 1483 2018-12-08