Arbejder ...

loading

Aalborg Skakforenings klubturnering forår 2019  

Vis Gruppe : Parringer
Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Hugo Falberg
Aalborg Skakforening af 1889
18371868
2
1
3
0
14
½
10
0
   61,1518481,141875
2Kasper Skaarup
Aalborg Skakforening af 1889
20792067
1
0
11
½
12
1
5
 
   93,3520423,192033
3Bo Torpegaard Jensen
Aalborg Skakforening af 1889
18891968
4
1
1
1
6
0
7
1
   322,119162,331981
4Martin Møller
Aalborg Skakforening af 1889
17111770
3
0
12
0
13
1
11
 
   1111,5516951,711756
5Lasse Svendsen
Nørresundby Skakklub
17691880
6
0
8
½
11
1
2
 
   71,3517741,921872
6Sune Kovshøj
Aalborg Skakforening af 1889
20532095
5
1
7
1
3
1
14
1
   412,9520752,822119
7Carl Johan Andersen
Aalborg Skakforening af 1889
18621897
8
1
6
0
10
½
3
0
   51,7518551,631894
8Frederik Borg Schweizer
Aalborg Skakforening af 1889
16411717
7
0
5
½
9
½
13
0
   1121,216351,221713
9Arne Dan Fjordside
Aalborg Skakforening af 1889
18341874
10
0
13
½
8
½
12
 
   1132,317952,131851
10Bjarne Sønderstrup
Aalborg Skakforening af 1889
20612086
9
1
14
0
7
½
1
1
   42,9520522,912078
11Rifat Celiloglu
Aalborg Skakforening af 1889
18641726
12
½
2
½
5
0
4
 
   1142,2518271,231717
12Karl Henrik Laursen
Aalborg Skakforening af 1889
17041814
11
½
4
1
2
0
9
 
   101,217131,791808
13Torben Winkler
Aalborg Skakforening af 1889
17291795
14
0
9
½
4
0
8
1
   81,717231,761790
14Jan Peter Lysberg
Aalborg Skakforening af 1889
19682004
13
1
10
1
1
½
6
0
   32,2519762,222010

Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Dusan Rasic
Prøvemedlemmer
15001500
2
0
5
0
9
1
4
0
   1111,714690,481493
2Steen Olav Engel
Aalborg Skakforening af 1889
16311764
1
1
6
½
10
 
11
 
   102,516012,831737
3Bo Byrial Nielsen
Aalborg Skakforening af 1889
15991663
4
½
7
½
8
1
5
1
   312,5516131,961665
4Uffe Kristensen
Aalborg Skakforening af 1889
14831649
3
½
8
0
12
½
1
1
   25214832,561638
5Mathias Andersen
Aalborg Skakforening af 1889
1600
6
0
1
1
7
½
3
0
   72,4156001000
6Mogens Hermansen
Aalborg Skakforening af 1889
14921624
5
1
2
½
11
½
10
1
   321,4515871,261639
7Christian Rienhadt Hartvigsen
Aalborg Skakforening af 1889
15091572
8
½
3
½
5
½
9
1
   31,915361,111570
8Ramin Gossili
Prøvemedlemmer
14001400
7
½
4
1
3
0
12
0
   81,4514020,891409
9Dan Palade
Prøvemedlemmer
1500
10
0
12
0
1
0
7
0
   0121,95141201000
10Jesper Dahl Hansen
Aalborg Skakforening af 1889
16181682
9
1
11
½
2
 
6
0
   92,415871,581660
11Ture Jungberg Nielsen
Aalborg Skakforening af 1889
15351602
12
1
10
½
6
½
2
 
   261,9515371,661616
12Nikolaj Jensen Ulrik
Aalborg Skakforening af 1889
14281596
11
0
9
1
4
½
8
1
   41,714641,671593

Dusan udgår efter 4.runde,

Gruppe 3 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Michael Bohnstedt
Nørresundby Skakklub
13381431
2
0
6
0
14
1
9
½
   113,212621,791405
2Axel Kristensen
Aalborg Skakforening af 1889
10771354
1
1
5
0
16
1
6
1
   330,912211,411386
3Pia Nielsen
Nørresundby Skakklub
12281330
4
½
7
1
15
0
16
0
   101,9512080,501330
4Aage Langballe Sørensen
Aalborg Skakforening af 1889
13801549
3
½
8
½
13
1
5
1
   342,5514002,591557
5Thomas Lynderup Tristram
Aalborg Skakforening af 1889
13561562
6
1
2
1
10
0
4
0
   262,613292,581539
6Anders Rasmussen
Aalborg Skakforening af 1889
11661370
5
0
1
1
8
1
2
0
   271,511891,591386
7Sophus Graarup
Prøvemedlemmer
1000
8
0
3
0
11
1
12
 
   1151,299101000
8Kim Møller Larsen
Aalborg Skakforening af 1889
12501440
7
1
4
½
6
0
13
½
   282,212411,481421
9Andreas Ferslev Bock
Aalborg Skakforening af 1889
11171360
10
0
14
½
12
0
1
½
   1141,8510791,401324
10Per Jacobsen
Aalborg Skakforening af 1889
13411534
9
1
13
1
5
1
15
½
   12,5513841,851557
11Lars Erik Lytzen
Aalborg Skakforening af 1889
12431426
12
½
15
0
7
0
14
1
   12311760,81420
12Kasper Lindvig
Aalborg Skakforening af 1889
9331188
11
½
16
0
9
1
7
 
   130,99600,611224
13Kim Pors
Aalborg Skakforening af 1889
12861418
14
1
10
0
4
0
8
½
   92,212551,131405
14Jesper Berg Axelsen
Prøvemedlemmer
1000
13
0
9
½
1
0
11
0
   ½160,898701000
15Anders Faurskov
Aalborg Skakforening af 1889
1200
16
½
11
1
3
1
10
½
   321,5129001000
16Bo Blok Schjødte
Aalborg Skakforening af 1889
13641497
15
½
12
1
2
0
3
1
   53,1513352,271492
Indbydelse

Aalborg Skakforenings klubturnering er åben for alle medlemmer af Dansk Skak Union.

Spillested: Aalborg Tekniske Gymnasium, Nyhavnsgade 14, 2.sal, 9000 Aalborg.

Der spilles 7 runder i passende store (afhængigt af tilmeldingen) Monrad-grupper i forårsturneringen. Den øverst placerede spiller fra Aalborg Skakforening kan kalde sig klubmester forår 2018.

Betænkningstid: 1 time og 30 minutter til 40 træk, derefter 15 minutter til resten. Der lægges 30 sekunder til efter hvert træk under hele partiet.

Indskud:100 kr.

Periode 2019-01-15 .. 2019-04-09
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite

Hans Engen

Arne Fjordside

Preben Nielsen

Hoveddommer Bjarne Sønderstrup
Dommere

Tilmeldings muligheder til Aalborg Skakforenings klubturnering forår 2019

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gruppe 1 14 2019-01-15 2019-01-13
Gruppe 2 12 2019-01-15 2019-01-13
Gruppe 3 16 2019-01-15 2019-01-13
Totalt antal tilmeldte 42
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100700677 1406159 1. Hugo Falberg Aalborg Skakforening af 1889 1837 1868 2018-12-19
100602425 1446045 2. Kasper Skaarup Aalborg Skakforening af 1889 2079 2067 2019-01-11
100701348 1437976 3. Bo Torpegaard Jensen Aalborg Skakforening af 1889 1889 1968 2019-01-09
100401642 1457020 4. Martin Møller Aalborg Skakforening af 1889 1711 1770 2019-01-13
100701660 1447262 5. Lasse Svendsen Nørresundby Skakklub 1769 1880 2018-12-19
103106490 1409514 6. Sune Kovshøj Aalborg Skakforening af 1889 2053 2095 2018-12-26
100700664 1418394 7. Carl Johan Andersen Aalborg Skakforening af 1889 1862 1897 2018-12-19
103109807 1441124 8. Frederik Borg Schweizer Aalborg Skakforening af 1889 1641 1717 2018-12-19
100700678 1418580 9. Arne Dan Fjordside Aalborg Skakforening af 1889 1834 1874 2018-12-19
100700725 1407678 10. Bjarne Sønderstrup Aalborg Skakforening af 1889 2061 2086 2018-12-19
100701816 6333320 11. Rifat Celiloglu Aalborg Skakforening af 1889 1864 1726 2019-01-13
100700699 1451456 12. Karl Henrik Laursen Aalborg Skakforening af 1889 1704 1814 2018-12-28
100700039 1417363 13. Torben Winkler Aalborg Skakforening af 1889 1729 1795 2019-01-10
100701370 1408550 14. Jan Peter Lysberg Aalborg Skakforening af 1889 1968 2004 2019-01-13
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
101096683 - 1. Dusan Rasic Prøvemedlemmer 1500 1500 2018-12-19
100701707 1460811 2. Steen Olav Engel Aalborg Skakforening af 1889 1631 1764 2019-01-11
100701318 1465546 3. Bo Byrial Nielsen Aalborg Skakforening af 1889 1599 1663 2018-12-25
100701167 1453459 4. Uffe Kristensen Aalborg Skakforening af 1889 1483 1649 2018-12-31
100701550 0 5. Mathias Andersen Aalborg Skakforening af 1889 1600 2019-01-01
100700555 1408925 6. Mogens Hermansen Aalborg Skakforening af 1889 1492 1624 2019-01-06
100901698 1401645 7. Christian Rienhadt Hartvigsen Aalborg Skakforening af 1889 1509 1572 2019-01-08
101096682 - 8. Ramin Gossili Prøvemedlemmer 1400 1400 2018-12-19
101096716 - 9. Dan Palade Prøvemedlemmer 1500 2019-01-10
100701787 1465031 10. Jesper Dahl Hansen Aalborg Skakforening af 1889 1618 1682 2019-01-06
101095048 1454200 11. Ture Jungberg Nielsen Aalborg Skakforening af 1889 1535 1602 2019-01-08
101096226 1465066 12. Nikolaj Jensen Ulrik Aalborg Skakforening af 1889 1428 1596 2019-01-04
Deltagere i gruppen Gruppe 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100701788 1465058 1. Michael Bohnstedt Nørresundby Skakklub 1338 1431 2018-12-28
100701763 1463748 2. Axel Kristensen Aalborg Skakforening af 1889 1077 1354 2019-01-04
100201715 1409700 3. Pia Nielsen Nørresundby Skakklub 1228 1330 2019-01-03
100700850 1444921 4. Aage Langballe Sørensen Aalborg Skakforening af 1889 1380 1549 2018-12-21
101095646 1466917 5. Thomas Lynderup Tristram Aalborg Skakforening af 1889 1356 1562 2019-01-08
100700720 1456687 6. Anders Rasmussen Aalborg Skakforening af 1889 1166 1370 2018-12-28
101096715 - 7. Sophus Graarup Prøvemedlemmer 1000 2019-01-10
100700356 1457187 8. Kim Møller Larsen Aalborg Skakforening af 1889 1250 1440 2018-12-23
100401270 1453513 9. Andreas Ferslev Bock Aalborg Skakforening af 1889 1117 1360 2019-01-08
100700690 1413856 10. Per Jacobsen Aalborg Skakforening af 1889 1341 1534 2018-12-27
100701631 1450549 11. Lars Erik Lytzen Aalborg Skakforening af 1889 1243 1426 2018-12-19
101096287 1465040 12. Kasper Lindvig Aalborg Skakforening af 1889 933 1188 2018-12-19
100701776 1464485 13. Kim Pors Aalborg Skakforening af 1889 1286 1418 2018-12-19
101096713 - 14. Jesper Berg Axelsen Prøvemedlemmer 1000 2019-01-10
100701838 - 15. Anders Faurskov Aalborg Skakforening af 1889 1200 2019-01-11
103104973 1453475 16. Bo Blok Schjødte Aalborg Skakforening af 1889 1364 1497 2019-01-08