Arbejder ...

loading

BMS Mesterskabet 2019  

Vis Gruppe : Parringer
Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Henrik Rasmussen
BMS Skak
17521812
8
1
2
0
3
0
4
½
5
 
6
 
7
 
4 - 72,317282,361795
2Kim Nyvang Andersen
BMS Skak
19151990
7
1
1
1
8
½
3
1
4
 
5
 
6
 
1 - 2419154,201976
3Sigfred Haubro
BMS Skak
20902129
6
1
7
 
1
1
2
0
8
 
4
 
5
 
235,6520175,522059
4Carsten Hejberg
BMS Skak
18061877
5
½
6
0
7
½
1
½
2
 
3
 
8
 
4 - 72,8517663,031846
5Jan Torp Nielsen
Nørrebro Skakklub
17621817
4
½
8
1
6
1
7
1
1
 
2
 
3
 
1 - 22,4517942,421839
6Tom Nicolaj Skovgaard
BMS Skak
19201982
3
0
4
1
5
0
8
0
7
-
1
 
2
 
183,518453,501932
7Albert Emil Lyng Petersen
BMS Skak
18841896
2
0
3
 
4
½
5
0
6
+
8
 
1
 
4 - 73,2518022,861802
8Jørgen Tornhøj Christensen
BMS Skak
18151884
1
0
5
0
2
½
6
1
3
 
7
 
4
 
4 - 72,9517723,111852

Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Gert Pfeiffer
BMS Skak
1500
6
0
2
½
3
0
4
 
5
 
½5 - 62,3141901000
2Peter Meldal
Tåstrup Skakforening
12871433
5
0
1
½
6
0
3
 
4
 
½5 - 60,8512710,681419
3Henning Tornhøj Christensen
BMS Skak
15291667
4
½
5
0
1
1
2
 
6
 
32,514842,031636
4Joe Flyckt Olsen
Måløv Skakklub
15641721
3
½
6
½
5
0
1
 
2
 
142,814832,391693
5Bo Sørensen
BMS Skak
15761685
2
1
3
1
4
1
6
 
1
 
312,8515832,171718
6Anders Otto Larsen
BMS Skak
16921775
1
1
4
½
2
1
5
 
3
 
23,716562,731750

Runde 4 spilles 26/3 - Runde 5 spilles 9/4.

Indbydelse

BMS Skak inviterer til "BMS Mesterskabet 2019" - en åben koordineret turnering i månederne februar-marts-april 2019.
BMS Skak lægger 1000 kr. oven i præmiepuljen bestående af indskud excl. ratingafgift - og 1.præmien i øverste gruppe er 1000 kr.

Spilledatoer
Der spilles på følgende tirsdage med start kl. 19.00:
19. februar, 5., 12., 19. og 26. marts og 2. og 9. april.

Spillested
Tapeten, Magleparken 5, 2750 Ballerup.
NB. Bemærk nye lokaler på Tapeten! Se BMS Skak's hjemmeside www.bmsskak.dk!

Gruppeinddeling
Der tilstræbes en inddeling i 8-mands alle-mod-alle grupper efter rating, nederste gruppe eventuelt Monrad/Schweizer. Dog tages forbehold, idet den endelige gruppeinddeling tager hensyn til de tilmeldtes fordeling i ratingområdet. Max deltagerantal: 24.

Betænkningstid og regler
Betænkningstiden er 90 min. til de første 40 træk og 15 min. til resten af partiet + 30 sek. pr. træk fra træk 1.
Der spilles efter FIDE’s regler samt DSU's regler for EMT, og turneringen Elo-rates.
Det er tilladt at komme op til 30 minutter for sent til partiet ift. rundens officielle starttidspunkt.

Rygning
Der må ikke ryges på spillestedet (rygning kun udendørs).

Indskud
Seniorer 150 kr., juniorer og pensionister 100 kr.

Tilmelding og information
Bedst via onlinetilmelding her på siden (se tilmeldingslink).
Tilmelding senest den 12. februar 2019.
Information og eventuelle spørgsmål kan rettes til:
Sigfred Haubro (sigfred.haubro@mail.dk, Tlf: 40 41 94 68) eller
Tom Skovgaard (tomskovgaard@gmail.com, Tlf: 24 28 14 10).

Dommerkomite
Anføres når turneringen starter.

Præmier
Offentliggøres efter 2. runde er spillet.

Periode 2019-02-19 .. 2019-04-09
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Tom Nicolaj Skovgaard
Dommere Alle grupper:  Tom Krog Nielsen , Sigfred Haubro
Gruppe 1:  Tom Nicolaj Skovgaard , Sigfred Haubro
Gruppe 2:  Tom Nicolaj Skovgaard , Sigfred Haubro

Tilmeldings muligheder til BMS Mesterskabet 2019

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gruppe 1 8 2019-02-19 2019-02-19
Gruppe 2 6 2019-02-19 2019-02-19
Totalt antal tilmeldte 14
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100103357 1437011 1. Henrik Rasmussen BMS Skak 1752 1812 2019-02-13
100801520 1415743 2. Kim Nyvang Andersen BMS Skak 1915 1990 2019-02-06
100101331 1405420 3. Sigfred Haubro BMS Skak 2090 2129 2019-01-27
100800198 1404520 4. Carsten Hejberg BMS Skak 1806 1877 2019-02-07
100100279 1432249 5. Jan Torp Nielsen Nørrebro Skakklub 1762 1817 2019-02-14
100100197 1406337 6. Tom Nicolaj Skovgaard BMS Skak 1920 1982 2019-02-08
100103833 1438999 7. Albert Emil Lyng Petersen BMS Skak 1884 1896 2019-02-13
100101324 1412566 8. Jørgen Tornhøj Christensen BMS Skak 1815 1884 2018-12-23
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100104586 1469177 1. Gert Pfeiffer BMS Skak 1500 2019-02-18
100802044 1405713 2. Peter Meldal Tåstrup Skakforening 1287 1433 2019-01-01
100101323 1411667 3. Henning Tornhøj Christensen BMS Skak 1529 1667 2018-12-28
100100577 1416936 4. Joe Flyckt Olsen Måløv Skakklub 1564 1721 2019-02-17
101096198 1464736 5. Bo Sørensen BMS Skak 1576 1685 2018-12-22
100101341 1402480 6. Anders Otto Larsen BMS Skak 1692 1775 2019-01-28