Arbejder ...

loading

Nordres Åbne Klubturnering 2019  

Vis Gruppe : Parringer
Mester 1 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1WIM Nina Høiberg
Nordre Skakklub
20782097
8
1
2
½
3
1
4
1
5
 
6
 
7
 
13,420803,342100
2Vagn Jensen
Århus Skakklub/Skolerne
21052150
7
1
1
½
8
½
3
0
4
 
5
 
6
 
243,7520703,882112
3FM Tom Petri Petersen
Nordre Skakklub
22952321
6
1
7
½
1
0
2
1
8
 
4
 
5
 
25,5522345,552260
4Lars Noe
Nordre Skakklub
19822039
5
0
6
½
7
½
1
0
2
 
3
 
8
 
182,4519392,722005
5Peter Kristensen
Silkeborg Skakklub Af 1930
20482063
4
1
8
½
6
0
7
1
1
 
2
 
3
 
33,120362,962054
6Svend Aage Madsen
Randers Skakklub
20062044
3
0
4
½
5
1
8
 
7
 
1
 
2
 
52,6519752,792018
7Peer Ole Pedersen
Nordre Skakklub
20482067
2
0
3
½
4
½
5
0
6
 
8
 
1
 
173,120063,032026
8Lars René Andersen
Skakklubben af 1968
21302135
1
0
5
½
2
½
6
 
3
 
7
 
4
 
163,9520713,732080

Mester 2 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Gert Medom Madsen
Skakklubben af 1968
17341778
8
 
2
1
3
½
4
0
5
 
6
 
7
 
3 - 52,317102,311762
2Mikkel Hansen
Nordre Skakklub
19311976
7
 
1
0
8
½
3
½
4
 
5
 
6
 
16 - 84,418294,421908
3Per Oehlerich
Nordre Skakklub
18691936
6
½
7
1
1
½
2
½
8
 
4
 
5
 
23,7518323,971907
4Benjamin Christensen
Nordre Skakklub
19321966
5
1
6
1
7
1
1
1
2
 
3
 
8
 
414,419324,291960
5Henrik Friis
Syddjurs Skakklub
17351775
4
0
8
½
6
1
7
0
1
 
2
 
3
 
3 - 52,3517102,291759
6Oluf Øe
Randers Skakklub
18501892
3
½
4
0
5
0
8
½
7
 
1
 
2
 
16 - 83,5517743,521842
7Anton David
Skakklubben af 1968
17931830
2
 
3
0
4
0
5
1
6
 
8
 
1
 
16 - 82,917362,851793
8Filip Martin Kierulf Hou Holm
Nordre Skakklub
19281972
1
 
5
½
2
½
6
½
3
 
7
 
4
 
3 - 54,3518434,351858

Basis 1 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Søren Korshøj Laursen
Nordre Skakklub
17141828
2
1
4
1
7
1
10
1
   413,2517372,371841
2Albert Skjødt Pedersen
Nordre Skakklub
973
1
0
10
0
9
0
6
 
   08 - 100,196901000
3Thomas Overgaard Kristensen
Nordre Skakklub
17151717
4
0
6
1
5
½
8
 
   72,8516752,581695
4Lars Christensen
Nordre Skakklub
15931678
3
1
1
0
10
½
5
½
   23 - 61,816012,051677
5Sebastian Gråbæk
Viby Skakklub
16431653
6
1
7
0
3
½
4
½
   23 - 62,216371,891655
6Jonas Nielsen
Nordre Skakklub
16111683
5
0
3
0
8
 
2
 
   08 - 102,714951,851646
7Søren Graugaard Christensen
Viby Skakklub
15021616
8
1
5
1
1
0
9
 
   23 - 61,7515131,991616
8Carsten Leed
Vejlby-Risskov Skakklub
12761374
7
0
9
0
6
 
3
 
   08 - 100,5512510,651348
9Brian Kristensen
Viby Skakklub
15521610
10
0
8
1
2
1
7
 
   23 - 63,0515051,981590
10Niels Jürgensen
Nordre Skakklub
14391467
9
1
2
1
4
½
1
0
   21,7514730,641484
Indbydelse

Nordres Åbne Klubturnering 2019

Nordre Skakklub indbyder til åben koordineret klubturnering. Turneringen tæller samtidig som klubmesterskab, idet bedst placerede nordrespiller i øverste gruppe kåres som Klubmester 2019. Af samme grund forbeholder arrangøren ret til at reservere et antal pladser til Nordre-medlemmer i den øverste gruppe.

Der spilles på følgende torsdage:
31/1, 21/2, 7/3, 21/3, 28/3, 11/4, 2/5
Der er endvidere afsat følgende datoer til udsatte partier: 7/2, 14/2, 28/2, 14/3 4/4 og 25/4. Slår disse datoer ikke til kan der spilles på andre klubaftener, i Chess House, hos andre klubber eller privat.

Spilletid og -sted: Kl. 19.00 - ca 23 i Chess House, Katrinebjergvej 111A, 8200 Aarhus N. Der er ryge-forbud i Chess House.

Betænkningstid: 1½ time til hele partiet + 30 sekunder pr træk fra træk 1.

Indskud: 125 kr. Nordre-juniorer dog gratis.

Turneringsform: Der spilles i 8-mands alle-mod-alle grupper, evt. nederste gruppe som Monrad. Turneringen afvikles efter 'FIDEs regler for skak' og 'Reglement for DM og koordinerede turneringer'. Der gøres brug af tillægget om 'Færdigspil', dog uden tillægstid. Turneringen rates, og ELO-rates tillige for de grupper der opfylder betingelserne. Der dispenseres for reglen om fremmøde, og der accepteres i stedet 1 time.

For en evt. Monrad-gruppe gælder at udsatte partier skal spilles senest 3 uger efter oprindelig spilledato (men meget gerne tidligere), dog senest 25/4.

Præmier pr. gruppe: (8-mands)
1. præmie Kr. 500
2. præmie Kr. 250
I tilfælde af ligestilling deles præmierne (klubmesterskabet afgøres dog ved korrektion (Sonneborn-Berger))

Tilmelding med navn, klub, fødselsdato, rating og telefonnummer senest søndag 27/1 via DSUs turneringssystem. Alternativt til turneringsleder Thomas Overgaard Kristensen, 22 70 23 57 (gerne på sms), eller email thomas.ok@nordre.dk.

Ved afbud er det vigtigt at man husker:
- At melde afbud til turneringsleder OG modstander.
- SELV at aftale nyt spilletidspunkt med modstanderen OG meddele dette til TL.
- At meddele resultatet til TL straks efter partiets afvikling.
- At alle partier skal være afviklet inden sidste runde.

Periode 2019-01-31 .. 2019-05-02
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Thomas Overgaard Kristensen
Dommere

Tilmeldings muligheder til Nordres Åbne Klubturnering 2019

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mester 1 8 2019-01-31 2019-01-29
Mester 2 8 2019-01-31 2019-01-29
Basis 1 10 2019-01-31 2019-01-29
Totalt antal tilmeldte 26
Deltagere i gruppen Mester 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100600339 1400720 1. WIM Nina Høiberg Nordre Skakklub 2078 2097 2018-12-27
100600965 1400851 2. Vagn Jensen Århus Skakklub/Skolerne 2105 2150 2019-01-26
100601053 1403486 3. FM Tom Petri Petersen Nordre Skakklub 2295 2321 2018-12-28
100900192 1422022 4. Lars Noe Nordre Skakklub 1982 2039 2019-01-25
100601911 1436341 5. Peter Kristensen Silkeborg Skakklub Af 1930 2048 2063 2019-01-29
100600871 1406205 6. Svend Aage Madsen Randers Skakklub 2006 2044 2019-01-27
100600354 1411373 7. Peer Ole Pedersen Nordre Skakklub 2048 2067 2019-01-29
100602129 1404792 8. Lars René Andersen Skakklubben af 1968 2130 2135 2019-01-17
Deltagere i gruppen Mester 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100600134 1404776 1. Gert Medom Madsen Skakklubben af 1968 1734 1778 2018-12-24
100601513 1416219 2. Mikkel Hansen Nordre Skakklub 1931 1976 2018-12-24
100600351 1408410 3. Per Oehlerich Nordre Skakklub 1869 1936 2018-12-28
100602151 1420437 4. Benjamin Christensen Nordre Skakklub 1932 1966 2019-01-16
101095362 1461664 5. Henrik Friis Syddjurs Skakklub 1735 1775 2019-01-26
100600887 1404970 6. Oluf Øe Randers Skakklub 1850 1892 2019-01-24
103106408 1402072 7. Anton David Skakklubben af 1968 1793 1830 2019-01-28
100602410 1444824 8. Filip Martin Kierulf Hou Holm Nordre Skakklub 1928 1972 2019-01-26
Deltagere i gruppen Basis 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100900272 1427270 1. Søren Korshøj Laursen Nordre Skakklub 1714 1828 2019-01-04
101096519 1467131 2. Albert Skjødt Pedersen Nordre Skakklub 973 2019-01-24
100601855 1419803 3. Thomas Overgaard Kristensen Nordre Skakklub 1715 1717 2019-01-07
100800291 1424840 4. Lars Christensen Nordre Skakklub 1593 1678 2019-01-03
100401436 1436627 5. Sebastian Gråbæk Viby Skakklub 1643 1653 2019-01-29
100901460 1430971 6. Jonas Nielsen Nordre Skakklub 1611 1683 2018-12-23
100601235 1413449 7. Søren Graugaard Christensen Viby Skakklub 1502 1616 2018-12-30
100602651 1465910 8. Carsten Leed Vejlby-Risskov Skakklub 1276 1374 2019-01-26
100601098 1421492 9. Brian Kristensen Viby Skakklub 1552 1610 2019-01-03
100602372 1440543 10. Niels Jürgensen Nordre Skakklub 1439 1467 2019-01-22