Arbejder ...

loading

Fynsmesterskabet 2019  

Vis Gruppe : Parringer
Fynsmesterskabet 2019 Direkte link
#NavnRatingElo123456789PoPlWeRnEoEn
1FM Carsten Bank Friis
Fredericia Skakforening
22122234
18
1
12
1
8
½
4
1
2
½
6
½
10
1
19
1
3
½
717,622127,352229
2Lars Munk Jensen
Læseforeningens Skakklub
20532111
19
1
13
1
11
1
3
½
1
½
8
1
6
½
10
½
5
½
26,0520626,142116
3Mubariz Murtuzov
Læseforeningens Skakklub
20502047
20
1
14
1
10
0
2
½
6
0
15
1
18
+
12
1
1
½
63 - 45,720365,022046
4Jørn Moestrup
Læseforeningens Skakklub
20322096
21
1
15
½
7
½
1
0
19
0
26
1
22
1
11
1
10
½
87,0520016,862076
5Jannick Benneth Skow
Læseforeningens Skakklub
19642049
22
½
24
1
15
½
8
½
10
½
12
½
11
1
20
1
2
½
656,619466,622040
6Jan Kuntz
Frem Skakklub
19581996
23
0
29
1
19
1
14
1
3
1
1
½
2
½
15
½
8
½
63 - 45,919615,582002
7Tommy Knoth
Frem Skakklub
19251964
24
½
26
1
4
½
15
½
18
1
10
½
19
0
8
½
20
0
176,6518616,171939
8Alexander Mikkel Johnny Holler Johansen
Læseforeningens Skakklub
19241925
25
1
17
1
1
½
5
½
11
1
2
0
20
½
7
½
6
½
65,1519354,501940
9Jens Lund
Årslev Skakklub
18421943
26
½
22
½
18
½
12
0
24
1
27
1
15
0
21
0
13
0
26717376,941891
10Jørgen Lynggård
Læseforeningens Skakklub
18391959
27
1
23
1
3
1
16
½
5
½
7
½
1
0
2
½
4
½
74,0518834,531974
11Alex Sørensen
Enkeltmedlem - Indland
18181896
28
1
16
1
2
0
20
1
8
0
13
1
5
0
4
0
21
½
18 - 194,8518084,731893
12Ole Sørensen
Læseforeningens Skakklub
17651821
29
1
1
0
21
0
9
1
23
1
5
½
32
1
3
0
18
½
5124,917684,591827
13Jonathan Roed Gundorf Jacobsen
Frem Skakklub
17321832
30
1
2
0
20
0
22
1
21
1
11
0
23
½
18
0
9
1
205,1517135,231821
14Erik Pedersen
Frem Skakklub
17271831
31
1
3
0
23
1
6
0
20
0
19
0
34
1
32
1
17
0
422 - 235,916705,891803
15Martin Brøndum
Middelfart Skakklub
17121893
32
1
4
½
5
½
7
½
16
1
3
0
9
1
6
½
19
½
93,317844,321911
16Erling Rasmussen
Læseforeningens Skakklub
16821790
33
1
11
0
25
1
10
½
15
0
22
0
27
1
17
½
23
½
215,516524,491775
17Kurt Ploug
Læseforeningens Skakklub
16811782
34
1
8
0
22
½
26
½
27
½
20
0
28
1
16
½
14
1
5165,7516595,651772
18Jens Skjoldborg Jensen
Læseforeningens Skakklub
16761758
1
0
31
1
9
½
21
1
7
0
25
1
3
-
13
1
12
½
5133,6517173,661778
19Anders Sørensen
Læseforeningens Skakklub
16281703
2
0
28
1
6
0
30
1
4
1
14
1
7
1
1
0
15
½
10 - 112,917242,611746
20Mikkel Bruun-Jensen
Frem Skakklub
16201713
3
0
33
1
13
1
11
0
14
1
17
1
8
½
5
0
7
1
10 - 112,817222,001751
21Peter Frank Jørgensen
Læseforeningens Skakklub
16171718
4
0
30
1
12
1
18
0
13
0
28
½
25
1
9
1
11
½
515416473,961739
22Arne Christiansen
Læseforeningens Skakklub
16101650
5
½
9
½
17
½
13
0
34
1
16
1
4
0
23
½
29
1
514416403,341675
23Knud Nielsen
Ullerslev Skakklub
15171658
6
1
10
0
14
0
28
1
12
0
29
1
13
½
22
½
16
½
18 - 192,915893,171678
24Jens Rasmussen
Læseforeningens Skakklub
14501624
7
½
5
0
27
½
25
½
9
0
34
½
29
0
31
1
26
½
274,2514164,541608
25Erik Zimmermann-Nielsen
Læseforeningens Skakklub
14441522
8
0
32
1
16
0
24
½
31
1
18
0
21
0
28
½
30
1
4244,2514333,601528
26Niels Lund
Læseforeningens Skakklub
14351571
9
½
7
0
34
0
17
½
32
0
4
0
30
1
33
1
24
½
284,3513973,451557
27Claus Børsen
Læseforeningens Skakklub
14161567
10
0
34
½
24
½
32
1
17
½
9
0
16
0
29
0
31
½
329 - 304,1513644,151550
28Tommy Gudmand Hansen
Læseforeningens Skakklub
14101651
11
0
19
0
31
1
23
0
33
1
21
½
17
0
25
½
32
1
422 - 234,0514084,251632
29Christian Ringsmose
Frem Skakklub
12981473
12
0
6
0
32
-
34
1
30
1
23
0
24
1
27
1
22
0
4252,5513632,911489
30Erik Sørensen
Ullerslev Skakklub
12051348
13
0
21
0
33
1
19
0
29
0
31
0
26
0
34
1
25
0
234311602,281329
31John Nedergaard Andersen
Ullerslev Skakklub
11821382
14
0
18
0
28
0
33
+
25
0
30
1
33
0
24
0
27
½
312,0511571,661380
32Villy Nielsen
Læseforeningens Skakklub
11371291
15
0
25
0
29
+
27
0
26
1
33
1
12
0
14
0
28
0
329 - 301,3511660,881293
33Mikkel Kvist Jepsen
Læseforeningens Skakklub
1000
16
0
20
0
30
0
31
-
28
0
32
0
31
1
26
0
34
1
2331,5102301000
34Kristen Sørensen
Læseforeningens Skakklub
9851180
17
0
27
½
26
1
29
0
22
0
24
½
14
0
30
0
33
0
2321,0510280,931196

Præmiegruppe 4 (6 spillere)Præmiegruppe 3 (6 spillere)Præmiegruppe 2 (6 spillere)Præmiegruppe 1 (6 spillere)

Indbydelse

Spillested:

Bolbro Brugerhus, Stadionvej 50, indgang L, 5200  Odense V

Spilledage:

10/1, 31/1, 14/2, 21/2, 7/3, 14/3, 28/3, 4/4 og 11/4.

Betænkningstid og starttidspunkt:

90 min til 40 træk + 30 min til resten + 30 sek. per træk fra træk 1. Alle runder starter torsdag kl.19.00. Det er tilladt at komme op til 60 min for sent.

Turneringsform:

9 runders koordineret ELO-ratet Schweizer om FM titlen 2019. Runderne bliver lagt med Swiss Manager. Bemærk at udsatte partier bliver regnet som remis ved en rating forskel på max. 150 point. Hvis den er over 150 point regnes højestratede som vinder indtil partiet er afviklet.

Indskud:

Kr. 150 som skal betales senest d.10/1.

Præmier:


Alt indskud (minus EMT/ELO afgift) samt hele FSU tilskuddet på 4000,- kr. går ubeskåret til præmier.

Præmier som alle spiller om:
1. plads 2500 kr.
2. plads 1000 kr.
3. plads 500 kr.
4. plads 300 kr.
5. plads 200 kr.

Præmier for ratinggrupperne 1-4
I hver af de 4 ratinggrupper (nr. 11-16, 17-22, 23-28, 29-34) spilles om:

1. plads 450 kr.
2. plads 300 kr.
3. plads 150 kr.

Man kan højst vinde én præmie.
Ved ligestilling i kampen om FM-titlen spilles der omkamp om titlen. Alle præmier deles mellem ligestillede.

Tilmelding:

Online tilmelding på www.skak.dk eller til Lars Munk Jensen enten på mail: lamujen@hotmail.com eller på 28716232 med navn, fødselsdato, klub og rating inden d.9/1 kl.18.00.

Dommere:

Niels Henrik Cappelen, Ken L. Rasmussen og Peter Kinggaard.

 

 

Periode 2019-01-10 .. 2019-04-11
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite

Erik G. Andresen (Nyborg), Kristoffer Dyrgaard (Frem) og Jørgen Kiel (Sydøstfyn).

Hoveddommer Peter Kinggaard
Dommere Alle grupper:  Ken L. Rasmussen , Niels Henrik Cappelen
Fynsmesterskabet 2019:  Peter Kinggaard , Ken L. Rasmussen , Niels Henrik Cappelen

Tilmeldings muligheder til Fynsmesterskabet 2019

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Fynsmesterskabet 2019 34 2019-01-10 2019-01-09
Totalt antal tilmeldte 34
Deltagere i gruppen Fynsmesterskabet 2019
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100300051 1400495 1. FM Carsten Bank Friis Fredericia Skakforening 2212 2234 2019-01-08
100300215 1407953 2. Lars Munk Jensen Læseforeningens Skakklub 2053 2111 2018-12-23
100103887 1440950 3. Mubariz Murtuzov Læseforeningens Skakklub 2050 2047 2019-01-09
100300107 1403680 4. Jørn Moestrup Læseforeningens Skakklub 2032 2096 2019-01-08
103102397 1406035 5. Jannick Benneth Skow Læseforeningens Skakklub 1964 2049 2018-12-25
100300208 1401688 6. Jan Kuntz Frem Skakklub 1958 1996 2019-01-02
100300232 1446304 7. Tommy Knoth Frem Skakklub 1925 1964 2018-12-25
100300078 1405551 8. Alexander Mikkel Johnny Holler Johansen Læseforeningens Skakklub 1924 1925 2018-12-24
100301486 1437518 9. Jens Lund Årslev Skakklub 1842 1943 2018-12-24
100300995 1438042 10. Jørgen Lynggård Læseforeningens Skakklub 1839 1959 2019-01-06
100301569 1410881 11. Alex Sørensen Enkeltmedlem - Indland 1818 1896 2019-01-09
101095063 1447971 12. Ole Sørensen Læseforeningens Skakklub 1765 1821 2018-12-25
100301938 1461044 13. Jonathan Roed Gundorf Jacobsen Frem Skakklub 1732 1832 2018-12-23
100200068 1424157 14. Erik Pedersen Frem Skakklub 1727 1831 2018-12-28
100301992 1465791 15. Martin Brøndum Middelfart Skakklub 1712 1893 2019-01-05
100300356 1408780 16. Erling Rasmussen Læseforeningens Skakklub 1682 1790 2018-12-23
100300108 1417070 17. Kurt Ploug Læseforeningens Skakklub 1681 1782 2018-12-25
100300098 1408585 18. Jens Skjoldborg Jensen Læseforeningens Skakklub 1676 1758 2018-12-24
101095534 1461834 19. Anders Sørensen Læseforeningens Skakklub 1628 1703 2018-12-26
100301390 1467204 20. Mikkel Bruun-Jensen Frem Skakklub 1620 1713 2019-01-08
100300059 1416529 21. Peter Frank Jørgensen Læseforeningens Skakklub 1617 1718 2019-01-07
100300909 1442864 22. Arne Christiansen Læseforeningens Skakklub 1610 1650 2019-01-07
100300431 1435116 23. Knud Nielsen Ullerslev Skakklub 1517 1658 2019-01-08
100300096 1408100 24. Jens Rasmussen Læseforeningens Skakklub 1450 1624 2018-12-24
100301954 1461826 25. Erik Zimmermann-Nielsen Læseforeningens Skakklub 1444 1522 2018-12-24
100300761 1437038 26. Niels Lund Læseforeningens Skakklub 1435 1571 2018-12-26
100300105 1411756 27. Claus Børsen Læseforeningens Skakklub 1416 1567 2019-01-04
100301332 1466984 28. Tommy Gudmand Hansen Læseforeningens Skakklub 1410 1651 2019-01-09
100301927 1451669 29. Christian Ringsmose Frem Skakklub 1298 1473 2018-12-31
100301496 1444034 30. Erik Sørensen Ullerslev Skakklub 1205 1348 2019-01-08
100301994 1465759 31. John Nedergaard Andersen Ullerslev Skakklub 1182 1382 2019-01-09
100300941 1408712 32. Villy Nielsen Læseforeningens Skakklub 1137 1291 2019-01-03
100302028 1468790 33. Mikkel Kvist Jepsen Læseforeningens Skakklub 1000 2019-01-09
100300041 1444050 34. Kristen Sørensen Læseforeningens Skakklub 985 1180 2018-12-26