Senior DM 2019
- Tabel
- Tabel stilling
- Grafisk
- Stilling
- Modstandere
- Partier (154)
- Indbydelse
- Runder
- Tilmelding
- Tilmeldte (44)
# | Navn | Rating | Fide rat. | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | Po | Pl | We | Rn | Eo | En | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | FM Poul Rewitz Skakklubben af 1968 | 2253 | 2227 | 9 | 6 | 8 | 2 | 4 | 11 | 15 | 6 | 1 | 6,1 | 2253 | 5,59 | 2235 | |
2 | Torsten Lindestrøm Esbjerg Skakforening | 2128 | 2198 | 10 | 5 | 4 | 1 | 11 | 6 | 8 | 5 | 2 | 5,05 | 2127 | 5,34 | 2191 | |
3 | Richard Lilja Skørping Skakklub | 2110 | 2138 | 11 | 8 | 6 | 10 | 9 | 7 | 14 | 2½ | 13 | 5,65 | 2047 | 5,52 | 2078 | |
4 | Anders J. Munch Horsens Skakforening | 1949 | 2014 | 12 | 7 | 2 | 6 | 1 | 8 | 9 | 4 | 4 | 3,4 | 1967 | 3,58 | 2022 | |
5 | Alexander Mikkel Johnny Holler Johansen Læseforeningens Skakklub | 1924 | 1953 | 13 | 2 | 9 | 15 | 14 | 10 | 12 | 3 | 11 | 4,5 | 1879 | 4,23 | 1928 | |
6 | Frank Lennart Vang Syddjurs Skakklub | 1911 | 1955 | 14 | 1 | 3 | 4 | 8 | 2 | 7 | 4½ | 3 | 2,85 | 1965 | 2,88 | 1987 | |
7 | Carsten Juul Nielsen Furesø Skakklub | 1908 | 1913 | 15 | 4 | 11 | 13 | 16 | 3 | 6 | 3½ | 9 | 4,3 | 1884 | 3,96 | 1904 | |
8 | Steffen Cordes Skakklubben af 1968 | 1900 | 1957 | 16 | 3 | 1 | 12 | 6 | 4 | 2 | 4 | 5 | 3,05 | 1929 | 3,15 | 1974 | |
9 | Benny Grønhøj Aars Nibe Skakklub | 1895 | 1984 | 1 | 14 | 5 | 11 | 3 | 15 | 4 | 4 | 6 | 3,4 | 1913 | 3,80 | 1988 | |
10 | Allan Westenborg Syddjurs Skakklub | 1851 | 1893 | 2 | 13 | 14 | 3 | 12 | 5 | 16 | 2½ | 14 | 3,65 | 1817 | 3,59 | 1871 | |
11 | Jan Rosenberg Springeren Kolding | 1838 | 1857 | 3 | 16 | 7 | 9 | 2 | 1 | 13 | 3½ | 8 | 2,75 | 1861 | 2,59 | 1875 | |
12 | Anton David Skakklubben af 1968 | 1793 | 1820 | 4 | 15 | 13 | 8 | 10 | 16 | 5 | 3½ | 10 | 3,6 | 1790 | 3,33 | 1823 | |
13 | Henrik Friis Syddjurs Skakklub | 1735 | 1781 | 5 | 10 | 12 | 7 | 15 | 14 | 11 | 3 | 12 | 2,9 | 1738 | 2,96 | 1782 | |
14 | Knud Poulsen Syddjurs Skakklub | 1677 | 1747 | 6 | 9 | 10 | 16 | 5 | 13 | 3 | 1 | 16 | 2,15 | 1643 | 2,26 | 1722 | |
15 | Mikael Horslund Randers Skakklub | 1610 | 1696 | 7 | 12 | 16 | 5 | 13 | 9 | 1 | 4 | 7 | 1,75 | 1700 | 2,04 | 1735 | |
16 | Leo Starup Randers Skakklub | 1452 | 1554 | 8 | 11 | 15 | 14 | 7 | 12 | 10 | 2 | 15 | 0,9 | 1502 | 1,18 | 1570 |
# | Navn | Rating | Fide rat. | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | Po | Pl | We | Rn | Eo | En | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Jens Hartung-Nielsen Skakklubben K41 | 2171 | 2192 | 14 | 8 | 7 | 6 | 3 | 9 | 4 | 4 | 7 | 4,85 | 2154 | 4,97 | 2173 | |
2 | Peter Jørgen Dam Mikkelsen Skørping Skakklub | 2170 | 2070 | 15 | 11 | 9 | 13 | 8 | 3 | 12 | 5 | 4 | 5,45 | 2161 | 4,42 | 2093 | |
3 | Jens Kølbæk Nørresundby Skakklub | 2133 | 2129 | 16 | 10 | 24 | 4 | 1 | 2 | 7 | 5½ | 1 | 4,75 | 2148 | 4,71 | 2145 | |
4 | Peter Birk Petersen Caïssa Gladsaxe | 2118 | 2106 | 17 | 9 | 13 | 3 | 15 | 5 | 1 | 5 | 2 | 4,7 | 2124 | 4,37 | 2119 | |
5 | Vagn Jensen Århus Skakklub/Skolerne | 2105 | 2141 | 18 | 12 | 6 | 14 | 7 | 4 | 9 | 5 | 3 | 4,9 | 2107 | 4,99 | 2141 | |
6 | Arne Christiansen Randers Skakklub | 2033 | 2039 | 19 | 13 | 5 | 1 | 17 | 11 | 15 | 4½ | 6 | 4,7 | 2029 | 4,40 | 2041 | |
7 | FM Jørgen Hvenekilde Nørrebro Skakklub | 2028 | 2032 | 20 | 27 | 1 | 9 | 5 | 12 | 3 | 4½ | 5 | 4,2 | 2034 | 3,93 | 2043 | |
8 | Arne Bjørn Jørgensen Sjælsø Skakklub | 2012 | 2001 | 21 | 1 | 12 | 16 | 2 | 14 | 25 | 4 | 11 | 4,75 | 1996 | 4,49 | 1991 | |
9 | Svend Aage Madsen Randers Skakklub | 2006 | 2040 | 22 | 4 | 2 | 7 | 12 | 1 | 5 | 4 | 8 | 3,35 | 2019 | 3,58 | 2048 | |
10 | Steen Juul Mortensen Randers Skakklub | 1887 | 1913 | 23 | 3 | 25 | 17 | 11 | 15 | 20 | 3½ | 15 | 4,65 | 1853 | 4,34 | 1896 | |
11 | Flemming Stald Frederiksværk Skakklub | 1877 | 1954 | 24 | 2 | 20 | 27 | 10 | 6 | 18 | 4 | 12 | 4,3 | 1868 | 4,47 | 1945 | |
12 | Ulrik Thomassen Nordre Skakklub | 1861 | 1917 | 25 | 5 | 8 | 24 | 9 | 7 | 2 | 4 | 9 | 3 | 1891 | 3,16 | 1951 | |
13 | Christian C. Strachan Nørrebro Skakklub | 1850 | 1912 | 26 | 6 | 4 | 2 | 18 | 28 | 19 | 3 | 19 | 2,9 | 1823 | 3,04 | 1891 | |
14 | Ove Matras Faaborg Skakklub | 1803 | 1826 | 1 | 21 | 26 | 5 | 24 | 8 | 17 | 4 | 13 | 3,65 | 1814 | 3,29 | 1840 | |
15 | Finn Andersson Randers Skakklub | 1795 | 1837 | 2 | 24 | 22 | 21 | 4 | 10 | 6 | 3 | 20 | 3,15 | 1791 | 3,12 | 1835 | |
16 | Kim Hardlei Vejlby-Risskov Skakklub | 1756 | 1825 | 3 | 23 | 19 | 8 | 22 | 25 | 28 | 3½ | 17 | 3,2 | 1735 | 3,08 | 1813 | |
17 | Benno Ørvad Markussen Viby Skakklub | 1705 | 1739 | 4 | 20 | 27 | 10 | 6 | 18 | 14 | 4 | 10 | 2,85 | 1740 | 2,70 | 1765 | |
18 | Finn Larsen Randers Skakklub | 1700 | 1824 | 5 | 25 | 23 | 26 | 13 | 17 | 11 | 4 | 14 | 3,45 | 1717 | 3,64 | 1838 | |
19 | Arne Walther Larsen Hvidovre Skakklub | 1680 | 1752 | 6 | 22 | 16 | 25 | 20 | 23 | 13 | 3 | 22 | 3,35 | 1670 | 3,16 | 1749 | |
20 | Ole Overmark Frederiksberg Skakforening | 1665 | 1740 | 7 | 17 | 11 | 28 | 19 | 24 | 10 | 3½ | 16 | 2,2 | 1674 | 2,20 | 1746 | |
21 | Kurt Simonsen Aros Skakklub | 1599 | 1657 | 8 | 14 | 28 | 15 | 26 | 27 | 23 | 2½ | 24 | 2,75 | 1543 | 2,62 | 1635 | |
22 | Jørgen René Larsen Jernbanens Skakklub | 1575 | 1719 | 9 | 19 | 15 | 23 | 16 | 26 | 24 | 3½ | 18 | 2,75 | 1606 | 3,05 | 1728 | |
23 | Kaj Nielsen Randers Skakklub | 1553 | 1648 | 10 | 16 | 18 | 22 | 28 | 19 | 21 | 1½ | 27 | 1,9 | 1490 | 1,97 | 1619 | |
24 | Thomas Haugaard Frederiksberg Skakforening | 1510 | 1691 | 11 | 15 | 3 | 12 | 14 | 20 | 22 | 2 | 25 | 1,25 | 1544 | 1,98 | 1691 | |
25 | Niels Møller Rendlev Frederiksberg Skakforening | 1492 | 1677 | 12 | 18 | 10 | 19 | 27 | 16 | 8 | 3 | 21 | 0 | 1492 | 2,45 | 1688 | |
26 | Lars Østergård Kristensen Lyngby-Virum Skakklub | 1428 | 1624 | 13 | 28 | 14 | 18 | 21 | 22 | 27 | 3 | 23 | 1,65 | 1444 | 2,35 | 1617 | |
27 | Bent K. Nielsen Skørping Skakklub | 1234 | 1278 | 28 | 7 | 17 | 11 | 25 | 21 | 26 | 1½ | 26 | 0,6 | 1230 | 0,52 | 1278 | |
28 | Bye | 27 | 26 | 21 | 20 | 23 | 13 | 16 | 0 | 28 |
Partier i turneringen Senior DM 2019
Hvid:
Sort: Event: Resultat: Runde: Træk: |
Senior DM 2019 | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Senior DM 2019Dansk Skak Union og Chess House i samarbejde med 6. Hovedkreds
|
Turneringsform: Der spilles i 2 grupper, 65+ og 50+. Spillere, der er berettigede til at spille i 65+ men ønsker at spille i 50+, bedes opgive dette ved tilmeldingen. Ved færre end 8 deltagere i en af grupperne slås de sammen. Ved 8 deltagere i en gruppe spilles 'alle mod alle', ellers Schweizer.
Betænkningstid: 90 minutter/40 træk plus 30 minutter til resten; der tillægges 30 sek. pr. træk fra træk 1. Ved fremmøde mere end 30 minutter efter rundens annoncerede starttidspunkt dømmes man som taber af partiet.
Præmier: I hver gruppe udsætter Dansk Skak Union 2 rejsepræmier på henholdsvis 4000 kr. og 2000 kr., der kan bruges som tilskud til deltagelse i enten Senior EM eller Senior VM. Øvrige præmier afhænger af deltagerantal.
Der er udsat 2 skønhedspræmier fra Chess House.
Indskud: 250 kr. pr. spiller
Udenlandske spillere kan deltage, men DM-titlerne og rejsepræmierne kan kun vindes af spillere, der er registrerede hos FIDE som repræsenterende en del af rigsfællesskabet.
Tilmelding via Dansk Skak Unions Turneringssystem eller til Sven Christensen (formand@chesshouse.dk) senest torsdag d. 7. februar. Indskud bedes indbetalt på Chess House's konto i Nordea, Kontonr. 2273-3484193486, med angivelse af navn senest torsdag 7. februar. Alternativt kan beløbet indbetales på Chess House Webshop.
Hvordan kommer man til Saxild Strand?
Hvis man ikke selv sørger for transport i bil, er der muligheder med den offentlige transport.
Fra Aarhus kan man tage letbanen eller bus 100 - nær centrum holder bussen ud for politigården (over for rutebilstationen) og derefter på banegårdspladsen (på hjørnet af Bruunsbro) - begge med 'Odder' som endestation. Fra Odder station/ busterminal kører bus 302 mod Malling, og står man af ved Saxild Kirke, er der ca. 1½ km til Saxild Strand (kursuscenter). Alternativt koster en taxa fra Odder station til Saxild Strand ca. 130 kr.
Om mandagen kan man evt. tage bus 302 fra Aarhus kl. 13:41/ 13:43 direkte til saxild med ankomst ved kirken (dyngbyvej/ strandvej) ca. 14:36-14:39, godt 20 min. før spilletid
Overnatning:
Pris pr. overnatning pr. person: 550.00 kr. Prisen inkluderer enkeltværelser eller dobbeltværelser med eget toilet/bad, fuld forplejning morgen, middag, aften, fra mandag aften til søndag middag, samt te/ kaffe/vand ad libitum under partierne. Vi gør opmærksom på, at der er et begrænset antal enkeltværelser, så først til mølle princippet gælder. Bestilling af overnatning sker ved at indbetale beløb for det ønskede antal nætter på Chess House's konto i Nordea, Kontonr. 2273-3484193486, med angivelse af navn senest torsdag 7. februar. Alternativt kan beløbet indbetales på Chess House Webshop.
Festmiddag afholdes traditionelt lørdag aften den 16. februar, Prisen er 250,00 kr. pr. kuvert excl. drikkevarer. Tilmelding til Festmiddagen er senest onsdag den 13. februar.
Vi ses
Steen Juul Mortensen - DSU Senior Skak
Sven Christensen - Chess House (besvarer mails men træffes ikke på telefon før efter Tata Steel Chess Tournament)
Tilmeldings muligheder til Senior DM 2019
Gruppe | Deltagere | Startdato | Tilmeldingsfrist |
---|---|---|---|
50+ | 16 | 2019-02-11 | 2019-02-07 |
65+ | 28 | 2019-02-11 | 2019-02-07 |
Totalt antal tilmeldte | 44 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100600717 | 1401033 | 1. FM Poul Rewitz | Skakklubben af 1968 | 2253 | 2227 | 2019-01-07 | |||
100600891 | 1403150 | 2. Torsten Lindestrøm | Esbjerg Skakforening | 2128 | 2198 | 2019-01-15 | |||
100800709 | 1403109 | 3. Richard Lilja | Skørping Skakklub | 2110 | 2138 | 2019-01-31 | |||
100401078 | 1416820 | 4. Anders J. Munch | Horsens Skakforening | 1949 | 2014 | 2019-01-23 | |||
100300078 | 1405551 | 5. Alexander Mikkel Johnny Holler Johansen | Læseforeningens Skakklub | 1924 | 1953 | 2019-01-16 | |||
100900757 | 1405799 | 6. Frank Lennart Vang | Syddjurs Skakklub | 1911 | 1955 | 2019-02-05 | |||
100800210 | 1402242 | 7. Carsten Juul Nielsen | Furesø Skakklub | 1908 | 1913 | 2019-02-08 | |||
100600608 | 1404644 | 8. Steffen Cordes | Skakklubben af 1968 | 1900 | 1957 | 2019-01-16 | |||
100700172 | 1404245 | 9. Benny Grønhøj | Aars Nibe Skakklub | 1895 | 1984 | 2019-02-07 | |||
103101958 | 1422952 | 10. Allan Westenborg | Syddjurs Skakklub | 1851 | 1893 | 2019-02-06 | |||
100400358 | 1412531 | 11. Jan Rosenberg | Springeren Kolding | 1838 | 1857 | 2019-01-09 | |||
103106408 | 1402072 | 12. Anton David | Skakklubben af 1968 | 1793 | 1820 | 2019-02-01 | |||
101095362 | 1461664 | 13. Henrik Friis | Syddjurs Skakklub | 1735 | 1781 | 2019-01-16 | |||
100600764 | 1422324 | 14. Knud Poulsen | Syddjurs Skakklub | 1677 | 1747 | 2019-01-16 | |||
100600866 | 1421042 | 15. Mikael Horslund | Randers Skakklub | 1610 | 1696 | 2019-01-16 | |||
100600833 | 1422669 | 16. Leo Starup | Randers Skakklub | 1452 | 1554 | 2019-01-09 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100200901 | 1400690 | 1. Jens Hartung-Nielsen | Skakklubben K41 | 2171 | 2192 | 2019-01-10 | |||
100700185 | 1439847 | 2. Peter Jørgen Dam Mikkelsen | Skørping Skakklub | 2170 | 2070 | 2019-01-16 | |||
100700245 | 1400339 | 3. Jens Kølbæk | Nørresundby Skakklub | 2133 | 2129 | 2019-01-12 | |||
100100852 | 1401696 | 4. Peter Birk Petersen | Caïssa Gladsaxe | 2118 | 2106 | 2019-01-10 | |||
100600965 | 1400851 | 5. Vagn Jensen | Århus Skakklub/Skolerne | 2105 | 2141 | 2019-02-04 | |||
100600856 | 1402013 | 6. Arne Christiansen | Randers Skakklub | 2033 | 2039 | 2019-01-16 | |||
100101656 | 1400649 | 7. FM Jørgen Hvenekilde | Nørrebro Skakklub | 2028 | 2032 | 2019-01-21 | |||
100800037 | 1406680 | 8. Arne Bjørn Jørgensen | Sjælsø Skakklub | 2012 | 2001 | 2019-01-12 | |||
100600871 | 1406205 | 9. Svend Aage Madsen | Randers Skakklub | 2006 | 2040 | 2019-01-16 | |||
100600873 | 1408143 | 10. Steen Juul Mortensen | Randers Skakklub | 1887 | 1913 | 2019-01-12 | |||
100800341 | 1426680 | 11. Flemming Stald | Frederiksværk Skakklub | 1877 | 1954 | 2019-01-08 | |||
100600368 | 1446053 | 12. Ulrik Thomassen | Nordre Skakklub | 1861 | 1917 | 2019-01-28 | |||
100100857 | 1417215 | 13. Christian C. Strachan | Nørrebro Skakklub | 1850 | 1912 | 2019-01-09 | |||
100300258 | 1416790 | 14. Ove Matras | Faaborg Skakklub | 1803 | 1826 | 2019-01-09 | |||
100600853 | 1420232 | 15. Finn Andersson | Randers Skakklub | 1795 | 1837 | 2019-01-12 | |||
100600130 | 1402102 | 16. Kim Hardlei | Vejlby-Risskov Skakklub | 1756 | 1825 | 2019-01-11 | |||
100501365 | 1429132 | 17. Benno Ørvad Markussen | Viby Skakklub | 1705 | 1739 | 2019-01-29 | |||
100600850 | 1418939 | 18. Finn Larsen | Randers Skakklub | 1700 | 1824 | 2019-01-12 | |||
100101939 | 1411357 | 19. Arne Walther Larsen | Hvidovre Skakklub | 1680 | 1752 | 2019-02-01 | |||
100101696 | 1410776 | 20. Ole Overmark | Frederiksberg Skakforening | 1665 | 1740 | 2019-01-08 | |||
100600995 | 1422553 | 21. Kurt Simonsen | Aros Skakklub | 1599 | 1657 | 2019-02-05 | |||
100101410 | 1446746 | 22. Jørgen René Larsen | Jernbanens Skakklub | 1575 | 1719 | 2019-01-14 | |||
100600874 | 1421956 | 23. Kaj Nielsen | Randers Skakklub | 1553 | 1648 | 2019-01-30 | |||
100102246 | 1414330 | 24. Thomas Haugaard | Frederiksberg Skakforening | 1510 | 1691 | 2019-01-08 | |||
100101051 | 1409042 | 25. Niels Møller Rendlev | Frederiksberg Skakforening | 1492 | 1677 | 2019-01-19 | |||
100103637 | 1415018 | 26. Lars Østergård Kristensen | Lyngby-Virum Skakklub | 1428 | 1624 | 2019-01-08 | |||
100100277 | 1450492 | 27. Bent K. Nielsen | Skørping Skakklub | 1234 | 1278 | 2019-01-17 | |||
- | - | 28. Bye | - | 2019-02-11 |