Arbejder ...

loading

Senior DM 2019  

Vis Gruppe : Live dækning Parringer
50+ Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1FM Poul Rewitz
Skakklubben af 1968
22532227
9
6
8
2
4
11
15
616,122535,592235
2Torsten Lindestrøm
Esbjerg Skakforening
21282198
10
5
4
1
11
6
8
525,0521275,342191
3Richard Lilja
Skørping Skakklub
21102138
11
8
6
10
9
7
14
135,6520475,522078
4Anders J. Munch
Horsens Skakforening
19492014
12
7
2
6
1
8
9
443,419673,582022
5Alexander Mikkel Johnny Holler Johansen
Læseforeningens Skakklub
19241953
13
2
9
15
14
10
12
3114,518794,231928
6Frank Lennart Vang
Syddjurs Skakklub
19111955
14
1
3
4
8
2
7
32,8519652,881987
7Carsten Juul Nielsen
Furesø Skakklub
19081913
15
4
11
13
16
3
6
94,318843,961904
8Steffen Cordes
Skakklubben af 1968
19001957
16
3
1
12
6
4
2
453,0519293,151974
9Benny Grønhøj
Aars Nibe Skakklub
18951984
1
14
5
11
3
15
4
463,419133,801988
10Allan Westenborg
Syddjurs Skakklub
18511893
2
13
14
3
12
5
16
143,6518173,591871
11Jan Rosenberg
Springeren Kolding
18381857
3
16
7
9
2
1
13
82,7518612,591875
12Anton David
Skakklubben af 1968
17931820
4
15
13
8
10
16
5
103,617903,331823
13Henrik Friis
Syddjurs Skakklub
17351781
5
10
12
7
15
14
11
3122,917382,961782
14Knud Poulsen
Syddjurs Skakklub
16771747
6
9
10
16
5
13
3
1162,1516432,261722
15Mikael Horslund
Randers Skakklub
16101696
7
12
16
5
13
9
1
471,7517002,041735
16Leo Starup
Randers Skakklub
14521554
8
11
15
14
7
12
10
2150,915021,181570

Gruppe 1 (8 spillere)Gruppe 2 (8 spillere)

65+ Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Jens Hartung-Nielsen
Skakklubben K41
21712192
14
8
7
6
3
9
4
474,8521544,972173
2Peter Jørgen Dam Mikkelsen
Skørping Skakklub
21702070
15
11
9
13
8
3
12
545,4521614,422093
3Jens Kølbæk
Nørresundby Skakklub
21332129
16
10
24
4
1
2
7
14,7521484,712145
4Peter Birk Petersen
Caïssa Gladsaxe
21182106
17
9
13
3
15
5
1
524,721244,372119
5Vagn Jensen
Århus Skakklub/Skolerne
21052141
18
12
6
14
7
4
9
534,921074,992141
6Arne Christiansen
Randers Skakklub
20332039
19
13
5
1
17
11
15
64,720294,402041
7FM Jørgen Hvenekilde
Nørrebro Skakklub
20282032
20
27
1
9
5
12
3
54,220343,932043
8Arne Bjørn Jørgensen
Sjælsø Skakklub
20122001
21
1
12
16
2
14
25
4114,7519964,491991
9Svend Aage Madsen
Randers Skakklub
20062040
22
4
2
7
12
1
5
483,3520193,582048
10Steen Juul Mortensen
Randers Skakklub
18871913
23
3
25
17
11
15
20
154,6518534,341896
11Flemming Stald
Frederiksværk Skakklub
18771954
24
2
20
27
10
6
18
4124,318684,471945
12Ulrik Thomassen
Nordre Skakklub
18611917
25
5
8
24
9
7
2
49318913,161951
13Christian C. Strachan
Nørrebro Skakklub
18501912
26
6
4
2
18
28
19
3192,918233,041891
14Ove Matras
Faaborg Skakklub
18031826
1
21
26
5
24
8
17
4133,6518143,291840
15Finn Andersson
Randers Skakklub
17951837
2
24
22
21
4
10
6
3203,1517913,121835
16Kim Hardlei
Vejlby-Risskov Skakklub
17561825
3
23
19
8
22
25
28
173,217353,081813
17Benno Ørvad Markussen
Viby Skakklub
17051739
4
20
27
10
6
18
14
4102,8517402,701765
18Finn Larsen
Randers Skakklub
17001824
5
25
23
26
13
17
11
4143,4517173,641838
19Arne Walther Larsen
Hvidovre Skakklub
16801752
6
22
16
25
20
23
13
3223,3516703,161749
20Ole Overmark
Frederiksberg Skakforening
16651740
7
17
11
28
19
24
10
162,216742,201746
21Kurt Simonsen
Aros Skakklub
15991657
8
14
28
15
26
27
23
242,7515432,621635
22Jørgen René Larsen
Jernbanens Skakklub
15751719
9
19
15
23
16
26
24
182,7516063,051728
23Kaj Nielsen
Randers Skakklub
15531648
10
16
18
22
28
19
21
271,914901,971619
24Thomas Haugaard
Frederiksberg Skakforening
15101691
11
15
3
12
14
20
22
2251,2515441,981691
25Niels Møller Rendlev
Frederiksberg Skakforening
14921677
12
18
10
19
27
16
8
3211,715512,451688
26Lars Østergård Kristensen
Lyngby-Virum Skakklub
14281624
13
28
14
18
21
22
27
3231,6514442,351617
27Bent K. Nielsen
Skørping Skakklub
12341278
28
7
17
11
25
21
26
260,612300,521278
28Hr. Oversidder
Ingen klub
8001000
27
26
21
20
23
13
16
028080001000

Gruppe 1 (9 spillere)Gruppe 2 (6 spillere)Gruppe 3 (6 spillere)Gruppe 4 (6 spillere)

Partier i turneringen Senior DM 2019

Hvid:
Sort:
Event:
Resultat:
Runde:

Træk:
Indbydelse
Senior_DM_2019

 

Senior DM 2019

Dansk Skak Union og Chess House i samarbejde med 6. Hovedkreds
indbyder hermed til det officielle DM for spillere, der fylder 50 år senest i 2019.

 

Spilledage: Uge 7, mandag d. 11 februar til søndag d. 17. februar.

Spilletid: mandag kl 15, tirsdag til lørdag kl 13 og søndag kl 11.00.

 

 

Spillested: Saxild Strand, Chr. Petersensvej 1, 8300 Odder.

Saxild Strand er et rekreations-, ferie- og kursuscenter ejet af FO i Aarhus. Centeret er bygget op omkring det gamle badehotel i Saxild lige ud til en af Østjyllands bedste strande. Da vi har reserveret hele centeret i turneringsperioden er der garanti for ro og god atmosfære i afslappende omgivelser.

 

Saxild_1 Saxild_2 Saxild_3

Turneringsform: Der spilles i 2 grupper, 65+ og 50+. Spillere, der er berettigede til at spille i 65+ men ønsker at spille i 50+, bedes opgive dette ved tilmeldingen. Ved færre end 8 deltagere i en af grupperne slås de sammen. Ved 8 deltagere i en gruppe spilles 'alle mod alle', ellers Schweizer.

Betænkningstid: 90 minutter/40 træk plus 30 minutter til resten; der tillægges 30 sek. pr. træk fra træk 1. Ved fremmøde mere end 30 minutter efter rundens annoncerede starttidspunkt dømmes man som taber af partiet.

Præmier: I hver gruppe udsætter Dansk Skak Union 2 rejsepræmier på henholdsvis 4000 kr. og 2000 kr., der kan bruges som tilskud til deltagelse i enten Senior EM eller Senior VM. Øvrige præmier afhænger af deltagerantal.
Der er udsat 2 skønhedspræmier fra Chess House.

Indskud: 250 kr. pr. spiller

Udenlandske spillere kan deltage, men DM-titlerne og rejsepræmierne kan kun vindes af spillere, der er registrerede hos FIDE som repræsenterende en del af rigsfællesskabet.

Tilmelding via Dansk Skak Unions Turneringssystem eller til Sven Christensen (formand@chesshouse.dk) senest torsdag d. 7. februar. Indskud bedes indbetalt på Chess House's konto i Nordea, Kontonr. 2273-3484193486, med angivelse af navn senest torsdag 7. februar. Alternativt kan beløbet indbetales på Chess House Webshop.

 

                     Saxild_0

Hvordan kommer man til Saxild Strand?

Hvis man ikke selv sørger for transport i bil, er der muligheder med den offentlige transport.
Fra Aarhus kan man tage letbanen eller bus 100 - nær centrum holder bussen ud for politigården (over for rutebilstationen) og derefter på banegårdspladsen (på hjørnet af Bruunsbro) - begge med 'Odder' som endestation. Fra Odder station/ busterminal kører bus 302 mod Malling, og står man af ved Saxild Kirke, er der ca. 1½ km til Saxild Strand (kursuscenter). Alternativt koster en taxa fra Odder station til Saxild Strand ca. 130 kr.
Om mandagen kan man evt. tage bus 302 fra Aarhus kl. 13:41/ 13:43 direkte til saxild med ankomst ved kirken (dyngbyvej/ strandvej) ca. 14:36-14:39, godt 20 min. før spilletid

Overnatning:

Pris pr. overnatning pr. person: 550.00 kr. Prisen inkluderer enkeltværelser eller dobbeltværelser med eget toilet/bad, fuld forplejning morgen, middag, aften, fra mandag aften til søndag middag, samt te/ kaffe/vand ad libitum under partierne. Vi gør opmærksom på, at der er et begrænset antal enkeltværelser, så først til mølle princippet gælder. Bestilling af overnatning sker ved at indbetale beløb for det ønskede antal nætter på Chess House's konto i Nordea, Kontonr. 2273-3484193486, med angivelse af navn senest torsdag 7. februar. Alternativt kan beløbet indbetales på Chess House Webshop

 

Festmiddag afholdes traditionelt lørdag aften den 16. februar, Prisen er 250,00 kr. pr. kuvert excl. drikkevarer. Tilmelding til Festmiddagen er senest onsdag den 13. februar.

 

Saxild_4 Saxild_5 Saxild_6

Vi ses
Steen Juul Mortensen - DSU Senior Skak
Sven Christensen - Chess House (besvarer mails men træffes ikke på telefon før efter Tata Steel Chess Tournament)

Periode 2019-02-11 .. 2019-02-17
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Martin Matthiesen
Dommere

Tilmeldings muligheder til Senior DM 2019

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
50+ 16 2019-02-11 2019-02-07
65+ 28 2019-02-11 2019-02-07
Totalt antal tilmeldte 44
Deltagere i gruppen 50+
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100600717 1401033 1. FM Poul Rewitz Skakklubben af 1968 2253 2227 2019-01-07
100600891 1403150 2. Torsten Lindestrøm Esbjerg Skakforening 2128 2198 2019-01-15
100800709 1403109 3. Richard Lilja Skørping Skakklub 2110 2138 2019-01-31
100401078 1416820 4. Anders J. Munch Horsens Skakforening 1949 2014 2019-01-23
100300078 1405551 5. Alexander Mikkel Johnny Holler Johansen Læseforeningens Skakklub 1924 1953 2019-01-16
100900757 1405799 6. Frank Lennart Vang Syddjurs Skakklub 1911 1955 2019-02-05
100800210 1402242 7. Carsten Juul Nielsen Furesø Skakklub 1908 1913 2019-02-08
100600608 1404644 8. Steffen Cordes Skakklubben af 1968 1900 1957 2019-01-16
100700172 1404245 9. Benny Grønhøj Aars Nibe Skakklub 1895 1984 2019-02-07
103101958 1422952 10. Allan Westenborg Syddjurs Skakklub 1851 1893 2019-02-06
100400358 1412531 11. Jan Rosenberg Springeren Kolding 1838 1857 2019-01-09
103106408 1402072 12. Anton David Skakklubben af 1968 1793 1820 2019-02-01
101095362 1461664 13. Henrik Friis Syddjurs Skakklub 1735 1781 2019-01-16
100600764 1422324 14. Knud Poulsen Syddjurs Skakklub 1677 1747 2019-01-16
100600866 1421042 15. Mikael Horslund Randers Skakklub 1610 1696 2019-01-16
100600833 1422669 16. Leo Starup Randers Skakklub 1452 1554 2019-01-09
Deltagere i gruppen 65+
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100200901 1400690 1. Jens Hartung-Nielsen Skakklubben K41 2171 2192 2019-01-10
100700185 1439847 2. Peter Jørgen Dam Mikkelsen Skørping Skakklub 2170 2070 2019-01-16
100700245 1400339 3. Jens Kølbæk Nørresundby Skakklub 2133 2129 2019-01-12
100100852 1401696 4. Peter Birk Petersen Caïssa Gladsaxe 2118 2106 2019-01-10
100600965 1400851 5. Vagn Jensen Århus Skakklub/Skolerne 2105 2141 2019-02-04
100600856 1402013 6. Arne Christiansen Randers Skakklub 2033 2039 2019-01-16
100101656 1400649 7. FM Jørgen Hvenekilde Nørrebro Skakklub 2028 2032 2019-01-21
100800037 1406680 8. Arne Bjørn Jørgensen Sjælsø Skakklub 2012 2001 2019-01-12
100600871 1406205 9. Svend Aage Madsen Randers Skakklub 2006 2040 2019-01-16
100600873 1408143 10. Steen Juul Mortensen Randers Skakklub 1887 1913 2019-01-12
100800341 1426680 11. Flemming Stald Frederiksværk Skakklub 1877 1954 2019-01-08
100600368 1446053 12. Ulrik Thomassen Nordre Skakklub 1861 1917 2019-01-28
100100857 1417215 13. Christian C. Strachan Nørrebro Skakklub 1850 1912 2019-01-09
100300258 1416790 14. Ove Matras Faaborg Skakklub 1803 1826 2019-01-09
100600853 1420232 15. Finn Andersson Randers Skakklub 1795 1837 2019-01-12
100600130 1402102 16. Kim Hardlei Vejlby-Risskov Skakklub 1756 1825 2019-01-11
100501365 1429132 17. Benno Ørvad Markussen Viby Skakklub 1705 1739 2019-01-29
100600850 1418939 18. Finn Larsen Randers Skakklub 1700 1824 2019-01-12
100101939 1411357 19. Arne Walther Larsen Hvidovre Skakklub 1680 1752 2019-02-01
100101696 1410776 20. Ole Overmark Frederiksberg Skakforening 1665 1740 2019-01-08
100600995 1422553 21. Kurt Simonsen Aros Skakklub 1599 1657 2019-02-05
100101410 1446746 22. Jørgen René Larsen Jernbanens Skakklub 1575 1719 2019-01-14
100600874 1421956 23. Kaj Nielsen Randers Skakklub 1553 1648 2019-01-30
100102246 1414330 24. Thomas Haugaard Frederiksberg Skakforening 1510 1691 2019-01-08
100101051 1409042 25. Niels Møller Rendlev Frederiksberg Skakforening 1492 1677 2019-01-19
100103637 1415018 26. Lars Østergård Kristensen Lyngby-Virum Skakklub 1428 1624 2019-01-08
100100277 1450492 27. Bent K. Nielsen Skørping Skakklub 1234 1278 2019-01-17
- 28. Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2019-02-11