Arbejder ...

loading

Faaborg Forår 2019  

Vis Gruppe : Parringer
1 Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Birger Olsen
Sydøstfyn
1829
8
0
2
½
3
1
4
½
5
1
6
1
7
1
523,41880
2Per Smidt Sørensen
Sydøstfyn
1993
7
1
1
½
8
½
3
1
4
1
5
0
6
0
4451963
3Jørn Lorenzen
Faaborg Skakklub
1778
6
½
7
½
1
0
2
0
8
0
4
½
5
0
72,91736
4Ove Matras
Faaborg Skakklub
1704
5
½
6
1
7
1
1
½
2
0
3
½
8
0
52,21743
5Adesh Easwaralingam
Fredericia Skakforening
2097
4
½
8
1
6
1
7
1
1
0
2
1
3
1
15,852097
6Jens-Ole Næsborg
Faaborg Skakklub
1748
3
½
4
0
5
0
8
1
7
½
1
0
2
1
362,651759
7Jørgen Kiel
Sydøstfyn
1694
2
0
3
½
4
0
5
0
6
½
8
0
1
0
182,11661
8Bent Warncke
Faaborg Skakklub
1874
1
1
5
0
2
½
6
0
3
1
7
1
4
1
33,91892

2 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRn
1Mazen Onisey
Faaborg Skakklub
14661801
2
1
3
1
5
0
8
0
6
1
12
1
9
1
53 - 44,41493
2Andrew Velarde
Ejby Skakklub
15611706
1
0
14
1
7
1
11
1
5
1
8
1
12
1
615,41588
3Ole Hald
Faaborg Skakklub
1277
4
1
1
0
12
0
14
1
11
1
5
0
13
1
453,451257
4Hr. Oversidder
Ingen klub
8001000
3
0
6
0
11
0
9
0
13
0
14
0
7
0
0140800
5Per Andersen
Læseforeningens Skakklub
14331657
6
1
8
1
1
1
12
½
2
0
3
1
10
1
24,21492
6Janosh Easwaralingam
Fredericia Skakforening
10251242
5
0
4
1
14
½
10
1
1
0
7
1
8
0
6 - 81,951050
7Lucas Holst Høyberg
Faaborg Skakklub
1007
8
0
9
1
2
0
13
1
10
0
6
0
4
1
39 - 111,651023
8Jens Enevold
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
1650
7
1
5
0
10
1
1
1
12
1
2
0
6
1
53 - 461620
9Thomas Johansen
Faaborg Skakklub
1185
10
0
7
0
13
0
4
1
14
1
11
1
1
0
39 - 113,851102
10Klaus Bo Jensen
Faaborg Skakklub
1009
9
1
12
0
8
0
6
0
7
1
13
1
5
0
39 - 111,851061
11Jørgen Elper Hansen
Faaborg Skakklub
1000
12
0
13
1
4
1
2
0
3
0
9
0
14
0
212 - 131,65971
12Peter Kinggaard
Frem Skakklub
13171514
11
1
10
1
3
1
5
½
8
0
1
0
2
0
6 - 83,251328
13John Gunn
Faaborg Skakklub
11061177
14
0
11
0
9
1
7
0
4
1
10
0
3
0
212 - 133,4998
14Mads Matras
Faaborg Skakklub
846
13
1
2
0
6
½
3
0
9
0
4
1
11
1
6 - 80,95918

3 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRn

skoleskakgruppe Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
Indbydelse

Tidspunkt : Lørdag den 23 marts 2019 fra kl. 10.00 til 18.30. . Skoleskakspillere forventes dog at være færdige ved 16-tiden.

Sted : Grønnegade 40, 5600  Faaborg

Turneringsform : Der inddeles i 8 mandsgrupper efter styrke . Nederste gruppe spilles evt . som 7 runders monrad.. Turneringen hurtigskakrates.

Betænkningstid : 20 minutter pr. spiller til hele partiet + 5 sekunder pr. træk fra træk 1.

Indskud : 150 kr. (seniorer), 100 kr. (pensionister og juniorer) og 50 kr. (skoleskak).

Præmier : . Mindst 90% af indskuddet anvendes til præmier..

Præmielisten offentliggøres efter 3. runde.

Reglement: Der spilles efter FIDEs regler for hurtigskak.

Fra 1. juli 2018 medfører ulovligt træk ikke straks tab af partiet, men giver 2 min. til modstanderen. Først andet ulovlige træk af samme spiller i samme parti medfører tab. Der er totalt rygeforbud på skolens matrikel, og mobilen skal være slukket og i taske.

Tilmelding : Senest torsdag d. 21. marts i DSU´s turneringssystem.

Ved tilmelding til skoleskak – vælg gruppe: Skoleskakklasse

KANTINE : Velassorteret med mulighed for køb af varm mad til en rimelig pris.

Vel mødt i Faaborg

Dennis Vejlstrup.

 

Periode 2019-03-23 .. 2019-03-23
Dansk ratet Ja
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://faaborgskakklub.wixsite.com/skak-test
Turnerings komite
Hoveddommer Mikael Rask
Dommere Alle grupper:  Ove Matras
1:  Mikael Rask
2:  Mikael Rask
3:  Mikael Rask

Tilmeldings muligheder til Faaborg Forår 2019

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://faaborgskakklub.wixsite.com/skak-test

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
1 8 2019-03-23 2019-03-23
2 14 2019-03-23 2019-03-23
3 0 2019-03-23 2019-03-23
skoleskakgruppe 0 2019-03-23 2019-03-23
Totalt antal tilmeldte 22
Deltagere i gruppen 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100301904 1450344 1. Birger Olsen Sydøstfyn 1829 1909 2019-03-17
100500168 1408232 2. Per Smidt Sørensen Sydøstfyn 1993 2090 2019-03-17
100300672 1458914 3. Jørn Lorenzen Faaborg Skakklub 1778 1606 2019-03-14
100300258 1416790 4. Ove Matras Faaborg Skakklub 1704 1829 2019-01-12
100501746 1448552 5. Adesh Easwaralingam Fredericia Skakforening 2097 2100 2019-03-21
102100888 1443577 6. Jens-Ole Næsborg Faaborg Skakklub 1748 1772 2019-03-17
100300609 1428020 7. Jørgen Kiel Sydøstfyn 1694 1851 2019-03-17
100301255 1444204 8. Bent Warncke Faaborg Skakklub 1874 1971 2019-03-05
Deltagere i gruppen 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100301953 1461214 1. Mazen Onisey Faaborg Skakklub 1466 1801 2019-01-22
100300351 1435132 2. Andrew Velarde Ejby Skakklub 1561 1706 2019-03-22
100301812 1443003 3. Ole Hald Faaborg Skakklub 1277 2019-03-18
- 4. Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2019-03-22
100300920 1445081 5. Per Andersen Læseforeningens Skakklub 1433 1657 2019-02-17
101095616 1463640 6. Janosh Easwaralingam Fredericia Skakforening 1025 1242 2019-03-21
100301973 1465813 7. Lucas Holst Høyberg Faaborg Skakklub 1007 2019-01-15
101096012 - 8. Jens Enevold Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1650 2019-03-21
100301770 1443224 9. Thomas Johansen Faaborg Skakklub 1185 2019-03-18
100301942 1462016 10. Klaus Bo Jensen Faaborg Skakklub 1009 2019-01-17
100302031 - 11. Jørgen Elper Hansen Faaborg Skakklub 1000 2019-02-05
100300647 1427245 12. Peter Kinggaard Frem Skakklub 1317 1514 2019-01-28
100301771 1442988 13. John Gunn Faaborg Skakklub 1106 1177 2019-01-22
100301566 0 14. Mads Matras Faaborg Skakklub 846 2019-01-20
Deltagere i gruppen 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
Deltagere i gruppen skoleskakgruppe
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt