Arbejder ...

loading

Varde Weekend 2019  

Vis Gruppe : Parringer
Mester 1 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Thomas Stausholm Jepsen
Sydøstfyn
21072126
6
1
2
½
3
1
4
1
5
½
412,7521372,752151
2Lasse Luther
Jetsmark Skakklub
20662083
5
1
1
½
6
½
3
0
4
½
3 - 42,420682,392085
3Henning Lau Rasmussen
Jetsmark Skakklub
21292145
4
½
5
1
1
0
2
1
6
1
22,9521402,932156
4Lars René Andersen
Skakklubben af 1968
21142134
3
½
6
½
5
1
1
0
2
½
3 - 42,821082,812128
5Henrik Tranberg Jensen
Esbjerg Skakforening
20092045
2
0
3
0
4
0
6
½
1
½
161,9519852,092023
6Poul Grydholt Jensen
Varde Skakklub
20252037
1
0
4
½
2
½
5
½
3
0
52,120132,032026

Mester 2 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Guido Heinemann
Gråsten Skakklub
17921858
6
½
2
½
3
0
4
1
5
0
231,8517971,721864
2Lars Wisler Pedersen
Grindsted Skakklub
17871848
5
0
1
½
6
½
3
0
4
½
4 - 61,817781,661845
3Gabor Erdodi
Varde Skakklub
2009
4
1
5
1
1
1
2
1
6
1
510200901000
4Bent Rømer Radoor
Esbjerg Skakforening
18461830
3
0
6
½
5
½
1
0
2
½
4 - 62,2518241,531829
5Ole Bønnelykke
Esbjerg Skakforening
20012033
2
1
3
0
4
½
6
1
1
1
23,520012,872046
6Benny Falck Damborg
Varde Skakklub
18191934
1
½
4
½
2
½
5
0
3
0
4 - 62,0518032,221920

Basis 1 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Lars Breinholt Agger
Skive Skakklub
17701829
6
1
2
0
3
½
4
1
5
1
1 - 22,7517932,901841
2Ove Matras
Faaborg Skakklub
17851847
5
0
1
1
6
½
3
1
4
1
1 - 22,918033,051856
3Niels Peter Nissen
Varde Skakklub
17051745
4
½
5
0
1
½
2
0
6
½
5 - 62,2516832,211731
4Asger Hvide Olesen
Tønder Skakklub
17291691
3
½
6
½
5
½
1
0
2
0
5 - 62,417021,771680
5Allan Toftegaard Christensen
Skørping Skakklub
17571819
2
1
3
1
4
½
6
0
1
0
3 - 42,6517532,821813
6Jan Schou-Jørgensen
Varde Skakklub
16801749
1
0
4
½
2
½
5
1
3
½
3 - 42,0516942,251754

Basis 2 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Benny Christensen
Jerne Skakklub
15301587
6
0
2
0
3
1
4
1
5
½
42,4515322,041596
2Carsten Klint Sørensen
Jerne Skakklub
16381747
5
½
1
1
6
0
3
1
4
1
1 - 33,2516463,301755
3Ole Henriksen
Varde Skakklub
13101526
4
0
5
0
1
0
2
0
6
1
15 - 60,9513121,581514
4Kjeld Ehlers
Vejlby-Risskov Skakklub
13971563
3
1
6
0
5
0
1
0
2
0
15 - 61,513751,861546
5Jan Ambirk
Vordingborg Skakklub
16491755
2
½
3
1
4
1
6
½
1
½
1 - 33,3516543,361758
6Thor Wind Andersen
Fredericia Skakforening
16661690
1
1
4
1
2
1
5
½
3
0
1 - 33,4516682,861703
Indbydelse

Indbydelse til Varde Weekendturnering 10. maj - 12. maj 2019

Varde skakklub indbyder til  5 runders EMT. Der spilles så vidt muligt i 6 mands grupper alle mod alle, men evt. monrad i en af grupperne. Dansk rating og  Elo-rating efter gældende regler.

Betænkningstid – 1½ t. + ½ time +30 sek. pr. træk,  – Spilletidspunkter: Fredag d. 10/5  kl. 18-ca. 23, Lørdag d.11/5  og og Søndag d. 12/5. maj kl. 10- ca. 15 og 16- ca. 21.

Sted: Lykkesgårdsskolen Abildvej 25 , 6800 Varde.

Overnatning kan bestilles hos   Hotel Varde, Tømrervej 18. eller Bed & Breakfast

Indskud: 200 kr. der betales første spilledag – Præmier: 1.præmie 600 kr., 2.præmie 400 kr. I en evt. monradgruppe  også en 3. præmie på 200 kr. Ved ligestilling deles præmierne. Desuden er der en ekstrapræmie på 300 kr. til spilleren med den største ratingfremgang.

Tilmelding senest d. 07. Maj  kan ske via Varde skakklubs hjemmeside (www.varde skakklub.dk) , DSU turnerings system eller hos Niels Peter Nissen npn@bbsyd.dk  60487029

Periode 2019-10-05 .. 2019-12-05

Periode 2019-05-10 .. 2019-05-12
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Anders Christensen
Dommere

Tilmeldings muligheder til Varde Weekend 2019

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mester 1 6 2019-05-10 2019-05-07
Mester 2 6 2019-05-10 2019-05-07
Basis 1 6 2019-05-10 2019-05-07
Basis 2 6 2019-05-10 2019-05-07
Totalt antal tilmeldte 24
Deltagere i gruppen Mester 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100300623 1403273 1. Thomas Stausholm Jepsen Sydøstfyn 2107 2126 2019-05-07
100701521 1404938 2. Lasse Luther Jetsmark Skakklub 2066 2083 2019-05-04
100700432 1407988 3. Henning Lau Rasmussen Jetsmark Skakklub 2129 2145 2019-05-04
100602129 1404792 4. Lars René Andersen Skakklubben af 1968 2114 2134 2019-05-07
100500145 1407015 5. Henrik Tranberg Jensen Esbjerg Skakforening 2009 2045 2019-03-09
100500085 1408020 6. Poul Grydholt Jensen Varde Skakklub 2025 2037 2019-03-27
Deltagere i gruppen Mester 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100401598 24658359 1. Guido Heinemann Gråsten Skakklub 1792 1858 2019-03-03
100500219 1417045 2. Lars Wisler Pedersen Grindsted Skakklub 1787 1848 2019-04-28
100501758 1203312 3. Gabor Erdodi Varde Skakklub 2009 2019-04-12
100500322 1427954 4. Bent Rømer Radoor Esbjerg Skakforening 1846 1830 2019-03-17
100500063 1407287 5. Ole Bønnelykke Esbjerg Skakforening 2001 2033 2019-03-23
100500332 1409204 6. Benny Falck Damborg Varde Skakklub 1819 1934 2019-05-05
Deltagere i gruppen Basis 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100900559 1413058 1. Lars Breinholt Agger Skive Skakklub 1770 1829 2019-05-01
100300258 1416790 2. Ove Matras Faaborg Skakklub 1785 1847 2019-05-01
100500942 1439855 3. Niels Peter Nissen Varde Skakklub 1705 1745 2019-01-17
100400397 1445596 4. Asger Hvide Olesen Tønder Skakklub 1729 1691 2019-05-06
100700196 1440373 5. Allan Toftegaard Christensen Skørping Skakklub 1757 1819 2019-05-06
100500354 1449583 6. Jan Schou-Jørgensen Varde Skakklub 1680 1749 2019-01-16
Deltagere i gruppen Basis 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100500847 1441558 1. Benny Christensen Jerne Skakklub 1530 1587 2019-03-26
100500283 1468936 2. Carsten Klint Sørensen Jerne Skakklub 1638 1747 2019-03-25
100500343 1448781 3. Ole Henriksen Varde Skakklub 1310 1526 2019-04-30
100600981 1404741 4. Kjeld Ehlers Vejlby-Risskov Skakklub 1397 1563 2019-04-18
100200288 1428403 5. Jan Ambirk Vordingborg Skakklub 1649 1755 2019-04-23
101096192 1464744 6. Thor Wind Andersen Fredericia Skakforening 1666 1690 2019-05-07