Arbejder ...

loading

Himmerlandsmesterskabet 2019  

Vis Gruppe : Parringer
Mesterklassen Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Jacob Würtz
Aalborg Skakforening af 1889
20872117
2
½
5
½
4
½
9
1
13
0
12
½
8
0
374,1520644,192093
2Jens Jørgen Christiansen
Nørresundby Skakklub
20002042
1
½
6
½
5
½
7
½
4
½
14
½
13
0
393,219943,432033
3IM Bent Sørensen
Nørresundby Skakklub
20202063
4
0
9
1
6
1
12
0
8
0
5
½
11
½
3103,820044,072042
4Ivar De Hoogt
Aalborg Skakforening af 1889
20602105
3
1
8
0
1
½
10
0
2
½
13
½
6
0
133,7520353,832078
5Søren Grønhøj
Aars Nibe Skakklub
19541936
6
½
1
½
2
½
11
½
7
0
3
½
9
1
63,0519682,781950
6Benny Grønhøj
Aars Nibe Skakklub
19641987
5
½
2
½
3
0
14
0
11
0
9
1
4
1
3123,519493,481977
7Peter Jørgen Dam Mikkelsen
Skørping Skakklub
21342074
8
0
10
0
14
1
2
½
5
1
11
½
12
½
54,921064,112062
8Sune Kovshøj
Aalborg Skakforening af 1889
20802091
7
1
4
1
12
½
13
0
3
1
10
1
1
1
23,6521243,512131
9Arne Dan Fjordside
Aalborg Skakforening af 1889
18841889
10
½
3
0
11
1
1
0
14
0
6
0
5
0
142,618512,431870
10Thomas Højbjerg Suarez
Viborg Skakklub
19802032
9
½
7
1
13
0
4
1
12
1
8
0
14
1
3320173,312056
11Mogens Nielsen
Aars Nibe Skakklub
19401925
12
0
14
½
9
0
5
½
6
1
7
½
3
½
3113,119372,791929
12Kasper Skaarup
Aalborg Skakforening af 1889
20342075
11
1
13
½
8
½
3
1
10
0
1
½
7
½
443,3520473,582083
13Claus Rossen
Viborg Skakklub
21212159
14
1
12
½
10
1
8
1
1
1
4
½
2
1
614,4521534,432190
14Niels Chr. Davidsen
Skørping Skakklub
19021969
13
0
11
½
7
0
6
1
9
1
2
½
10
0
382,619143,061968

Basis 1 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Niels Pedersen
Aars Nibe Skakklub
18531896
8
½
2
0
3
½
4
½
5
1
6
1
7
1
34,318594,151903
2Henning Larsen
Aars Nibe Skakklub
18051892
7
½
1
1
8
½
3
½
4
½
5
1
6
½
23,818264,101900
3Johan Holmström
Dansk Skak Akademi
18341913
6
1
7
1
1
½
2
½
8
1
4
½
5
½
514,118614,321927
4Hugo Falberg
Aalborg Skakforening af 1889
18501874
5
½
6
0
7
0
1
½
2
½
3
½
8
1
354,2518133,911856
5Kjeld Johansen
Aars Nibe Skakklub
16811735
4
½
8
½
6
0
7
1
1
0
2
0
3
½
62,4516832,441736
6Byrial Jensen
Viborg Skakklub
16821706
3
0
4
1
5
1
8
0
7
0
1
0
2
½
7 - 82,4516842,151713
7Jørgen Vejby Schacht
Skørping Skakklub
17111773
2
½
3
0
4
1
5
0
6
1
8
0
1
0
7 - 82,7517042,821767
8Søren Thomsen
Aars Nibe Skakklub
18181894
1
½
5
½
2
½
6
1
3
0
7
1
4
0
43,918064,111882

Basis 2 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Anders Faurskov
Aalborg Skakforening af 1889
1380
8
½
2
1
3
0
4
0
5
½
6
1
7
0
362,7139401000
2Jens Ole van de Weerd
Aalborg Skakforening af 1889
13141468
7
0
1
0
8
1
3
0
4
1
5
0
6
0
282,0513122,061467
3Patrick Lemonnier
Skørping Skakklub
14681586
6
0
7
0
1
1
2
1
8
1
4
0
5
1
453,614863,151583
4Rune Nielsen
Aars Nibe Skakklub
15391654
5
½
6
½
7
1
1
1
2
0
3
1
8
0
424,3515233,771639
5Jakob Søgaard
Skørping Skakklub
15521715
4
½
8
½
6
1
7
½
1
½
2
1
3
0
444,515304,291699
6Per Jacobsen
Aalborg Skakforening af 1889
13911540
3
1
4
½
5
0
8
½
7
1
1
0
2
1
432,814452,711566
7Lars Jensen
Viborg Skakklub
15921580
2
1
3
1
4
0
5
½
6
0
8
1
1
1
14,915923,091588
8Jørgen Madsen
Aars Nibe Skakklub
14171455
1
½
5
½
2
0
6
½
3
0
7
0
4
1
73,113901,931456

Basis 3 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Michael Bohnstedt
Nørresundby Skakklub
12021450
8
0
2
1
3
1
4
1
5
1
6
1
7
1
613,3513734,051469
2Nataniel Bernth Strømgaard Hansen
Aars Nibe Skakklub
12471186
7
0
1
0
8
0
3
½
4
1
5
0
6
½
273,8511641,651160
3Kim Pors
Aalborg Skakforening af 1889
11991403
6
1
7
½
1
0
2
½
8
0
4
1
5
1
433,312313,621391
4Paulius Andriuskevicius
Skørping Skakklub
1200
5
1
6
1
7
0
1
0
2
0
3
0
8
1
363,3118701000
5Børge Bertelsen
Aars Nibe Skakklub
12321419
4
0
8
1
6
0
7
0
1
0
2
1
3
0
283,6511583,771384
6Bent K. Nielsen
Skørping Skakklub
11951278
3
0
4
0
5
1
8
1
7
½
1
0
2
½
353,2511842,451289
7Anders Rasmussen
Aalborg Skakforening af 1889
12101320
2
1
3
½
4
1
5
1
6
½
8
1
1
0
523,4512822,841366
8Karsten Horslund
Viborg Skakklub
12481296
1
1
5
0
2
1
6
0
3
1
7
0
4
0
343,8512102,621311

Basis 4 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Stener Mousten
Skørping Skakklub
10861315
2
0
10
1
4
0
6
1
3
1
5
1
11
0
443,9510881,961277
2Jan Nielsen
Aars Nibe Skakklub
11671300
1
1
3
1
7
0
4
1
11
0
10
1
9
1
524,411943,231331
3Willads Rønnow Juul
Aars Nibe Skakklub
963
4
1
2
0
11
0
9
1
1
0
8
1
6
0
382,9596601000
4Pia Nielsen
Nørresundby Skakklub
11601327
3
0
6
1
1
1
2
0
7
1
11
1
8
1
53511602,241342
5Anne-Mette Gravlund Nielsen
Aars Nibe Skakklub
837
6
1
7
0
9
0
12
½
8
0
1
0
10
½
2112,4581001000
6Rune Hansen
Aars Nibe Skakklub
836
5
0
4
0
8
1
1
0
10
0
12
½
3
1
92,3584501000
7Peter Duun Kristensen
Nørresundby Skakklub
9581212
8
1
5
1
2
1
11
0
4
0
9
0
12
1
453,210051,741197
8Finn Nielsen
Aars Nibe Skakklub
771
7
0
12
0
6
0
10
0
5
1
3
0
4
0
1121,971701000
9Precious Grønhøj
Aars Nibe Skakklub
10801095
10
1
11
0
5
1
3
0
12
1
7
1
2
0
464,210710,991135
10Patrick Grønhøj
Aars Nibe Skakklub
11761347
9
0
1
0
12
1
8
1
6
1
2
0
5
½
75,310951,921270
11Gunner Poulsen
Tranum Skakklub
10761313
12
1
9
1
3
1
7
1
2
1
4
0
1
1
613,8512022,921335
12Rasmus Yde Lykke Pedersen
Aars Nibe Skakklub
838
11
0
8
1
10
0
5
½
9
0
6
½
7
0
2102,4581101000
Indbydelse

Himmerlandsmesterskabet 2019

Aars Skakklub indbyder hermed til 7 runders EMT om årets "Himmerlandsmesterskab".

Klasser: Mester/Basis, 8-mandsgrupper tilstræbes.

Spillested: Erhvervsskolerne, Ø. Boulevard 10, Aars.

Spilledatoer: ma 29/4, on 1/5, ma 6/5, ma 13/5, ma 20/5, ma 27/5, ma 3/6. Alle runder starter kl. 19.00.

Betænkningstid: 1½ time til 40 træk, 15 min. + evt. opsparet tid til resten af partiet. Tillægstid: 30 sek. pr. træk.

Indskud: Mester: kr. 160,-, Basis: Kr. 120,-. Opkræves første spilleaften.

Præmier: 1.præmie M-kl.: kr. 1500,-, 1.præmie Basiskl.: Kr. 600,-.

Tilmelding: Senest onsdag 24/4 her på siden eller til Henning Larsen, tlf. 9862 3672.

NB: Præmieuddeling og lynturnering torsdag 6/6 kl. 19.00. Bemærk datoændringen. 

 

Periode 2019-04-29 .. 2019-06-03
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Poul Erik Niebuhr
Dommere
Mesterklassen:  Poul Erik Niebuhr
Basis 1:  Poul Erik Niebuhr
Basis 2:  Poul Erik Niebuhr
Basis 3:  Poul Erik Niebuhr
Basis 4:  Poul Erik Niebuhr

Tilmeldings muligheder til Himmerlandsmesterskabet 2019

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mesterklassen 14 2019-04-29 2019-04-24
Basis 1 8 2019-04-29 2019-04-24
Basis 2 8 2019-04-29 2019-04-24
Basis 3 8 2019-04-29 2019-04-24
Basis 4 12 2019-04-29 2019-04-24
Totalt antal tilmeldte 50
Deltagere i gruppen Mesterklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100701065 1412957 1. Jacob Würtz Aalborg Skakforening af 1889 2087 2117 2019-04-23
100700367 1401670 2. Jens Jørgen Christiansen Nørresundby Skakklub 2000 2042 2019-04-23
100700110 1400410 3. IM Bent Sørensen Nørresundby Skakklub 2020 2063 2019-04-24
100701790 1043757 4. Ivar De Hoogt Aalborg Skakforening af 1889 2060 2105 2019-04-23
100700768 1446088 5. Søren Grønhøj Aars Nibe Skakklub 1954 1936 2019-03-26
100700172 1404245 6. Benny Grønhøj Aars Nibe Skakklub 1964 1987 2019-03-26
100700185 1439847 7. Peter Jørgen Dam Mikkelsen Skørping Skakklub 2134 2074 2019-04-20
103106490 1409514 8. Sune Kovshøj Aalborg Skakforening af 1889 2080 2091 2019-03-12
100700678 1418580 9. Arne Dan Fjordside Aalborg Skakforening af 1889 1884 1889 2019-03-29
100900714 1419242 10. Thomas Højbjerg Suarez Viborg Skakklub 1980 2032 2019-04-18
100700348 1433598 11. Mogens Nielsen Aars Nibe Skakklub 1940 1925 2019-03-26
100602425 1446045 12. Kasper Skaarup Aalborg Skakforening af 1889 2034 2075 2019-04-18
100300084 1403222 13. Claus Rossen Viborg Skakklub 2121 2159 2019-04-05
100700450 1405969 14. Niels Chr. Davidsen Skørping Skakklub 1902 1969 2019-03-24
Deltagere i gruppen Basis 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100700349 1410997 1. Niels Pedersen Aars Nibe Skakklub 1853 1896 2019-03-26
100700759 1404172 2. Henning Larsen Aars Nibe Skakklub 1805 1892 2019-04-25
100700918 1404903 3. Johan Holmström Dansk Skak Akademi 1834 1913 2019-03-11
100700677 1406159 4. Hugo Falberg Aalborg Skakforening af 1889 1850 1874 2019-02-13
100701628 1447114 5. Kjeld Johansen Aars Nibe Skakklub 1681 1735 2019-03-26
100602144 1421123 6. Byrial Jensen Viborg Skakklub 1682 1706 2019-04-05
100701610 1450565 7. Jørgen Vejby Schacht Skørping Skakklub 1711 1773 2019-04-07
100700353 1417274 8. Søren Thomsen Aars Nibe Skakklub 1818 1894 2019-04-08
Deltagere i gruppen Basis 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100701838 1468871 1. Anders Faurskov Aalborg Skakforening af 1889 1380 2019-04-08
100700601 1453521 2. Jens Ole van de Weerd Aalborg Skakforening af 1889 1314 1468 2019-04-06
100701384 1428640 3. Patrick Lemonnier Skørping Skakklub 1468 1586 2019-04-10
100701456 1404989 4. Rune Nielsen Aars Nibe Skakklub 1539 1654 2019-04-23
100701346 1453564 5. Jakob Søgaard Skørping Skakklub 1552 1715 2019-03-21
100700690 1413856 6. Per Jacobsen Aalborg Skakforening af 1889 1391 1540 2019-04-06
100901773 1453378 7. Lars Jensen Viborg Skakklub 1592 1580 2019-04-18
100701533 1453033 8. Jørgen Madsen Aars Nibe Skakklub 1417 1455 2019-04-01
Deltagere i gruppen Basis 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100701788 1465058 1. Michael Bohnstedt Nørresundby Skakklub 1202 1450 2019-01-18
100701783 1464795 2. Nataniel Bernth Strømgaard Hansen Aars Nibe Skakklub 1247 1186 2019-01-21
100701776 1464485 3. Kim Pors Aalborg Skakforening af 1889 1199 1403 2019-04-22
100701849 - 4. Paulius Andriuskevicius Skørping Skakklub 1200 2019-04-09
100701091 1453009 5. Børge Bertelsen Aars Nibe Skakklub 1232 1419 2019-01-17
100100277 1450492 6. Bent K. Nielsen Skørping Skakklub 1195 1278 2019-03-06
100700720 1456687 7. Anders Rasmussen Aalborg Skakforening af 1889 1210 1320 2019-04-24
100601430 1421034 8. Karsten Horslund Viborg Skakklub 1248 1296 2019-04-19
Deltagere i gruppen Basis 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100701383 1451308 1. Stener Mousten Skørping Skakklub 1086 1315 2019-04-23
100701771 1464779 2. Jan Nielsen Aars Nibe Skakklub 1167 1300 2019-01-17
100701702 1454927 3. Willads Rønnow Juul Aars Nibe Skakklub 963 2019-04-08
100201715 1409700 4. Pia Nielsen Nørresundby Skakklub 1160 1327 2019-03-12
100701784 1464787 5. Anne-Mette Gravlund Nielsen Aars Nibe Skakklub 837 2019-01-18
100701769 - 6. Rune Hansen Aars Nibe Skakklub 836 2019-04-01
100701176 1435167 7. Peter Duun Kristensen Nørresundby Skakklub 958 1212 2019-04-01
100701812 - 8. Finn Nielsen Aars Nibe Skakklub 771 2019-03-04
100701678 1460633 9. Precious Grønhøj Aars Nibe Skakklub 1080 1095 2019-03-26
100701677 1460625 10. Patrick Grønhøj Aars Nibe Skakklub 1176 1347 2019-03-26
100701497 1444913 11. Gunner Poulsen Tranum Skakklub 1076 1313 2019-04-12
100701814 - 12. Rasmus Yde Lykke Pedersen Aars Nibe Skakklub 838 2019-01-21