Arbejder ...

loading

Syd Grand Prix - 7. afdeling i Haderslev  

Vis Gruppe : Parringer
Mester og 1. klasse Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRn
1Jan Rosenberg
Springeren Kolding
18461886
2
½
9
½
10
1
5
½
6
+
8
½
4
0
462,351866
2Gert Aagaard
Springeren Kolding
20112049
1
½
10
½
9
1
12
0
7
0
6
+
3
1
453,81993
3Dennis Munksgaard
Jerne Skakklub
20152017
4
0
6
+
11
0
8
1
9
1
12
0
2
0
393,351982
4Adesh Easwaralingam
Fredericia Skakforening
21012100
3
1
5
1
12
0
7
½
11
1
10
0
1
1
34,72097
5Daniel Munksgaard
Jerne Skakklub
20411931
6
+
4
0
7
0
1
½
8
1
9
1
12
0
83,92013
6Hr. Oversidder
Ingen klub
8001000
5
-
3
-
8
-
9
-
1
-
2
-
11
-
0120800
7Mathias Kejlstrup Simonsen
Skakklubben Evans
19442017
8
1
12
0
5
1
4
½
2
1
11
½
10
1
523,12009
8 Rune Sørensen
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
18161816
7
0
11
0
6
+
3
0
5
0
1
½
9
½
2111,951788
9Asger Hvide Olesen
Tønder Skakklub
17941688
10
½
1
½
2
0
6
+
3
0
5
0
8
½
1021779
10Eivind Palm
Tønder Skakklub
18151842
9
½
2
½
1
0
11
½
12
1
4
1
7
0
72,151856
11Ivan Sørensen
Skakklubben Evans
20672035
12
0
8
1
3
1
10
½
4
0
7
½
6
+
443,852050
12Allan Hye
Haderslev Skakklub
20332071
11
1
7
1
4
1
2
1
10
0
3
1
5
1
613,82091

2., 3., 4. klasse Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRn
1Ewald Munksgaard
Esbjerg Skakforening
1534
8
½
2
1
3
0
4
1
5
1
6
½
7
½
44,31543
2Daniel Zhu
Springeren Kolding
11671370
7
1
1
0
8
0
3
0
4
½
5
0
6
0
71,151183
3Karl Posselt
Vojens Skakklub
15071588
6
½
7
½
1
1
2
1
8
1
4
1
5
0
524,051550
4Carsten Wagner Sørensen
Fredericia Skakforening
11951293
5
0
6
0
7
0
1
0
2
½
3
0
8
½
181,351179
5Benny Christensen
Vojens Skakklub
16781733
4
1
8
1
6
0
7
1
1
0
2
1
3
1
535,51663
6Thor Wind Andersen
Fredericia Skakforening
14001677
3
½
4
1
5
1
8
1
7
1
1
½
2
1
613,051598
7Jesper Kallesen
Vojens Skakklub
16631686
2
0
3
½
4
1
5
0
6
0
8
1
1
½
355,41587
8Torben Simonsen
Skakklubben Evans
14051652
1
½
5
0
2
1
6
0
3
0
7
0
4
½
263,11356

Skoleskak Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRn
1Benjamin Bonde Pedersen
Prøvemedlemmer
500
6
0
2
1
3
0
4
1
5
1
330,85649
2Linus Padkjær Gejl
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
800
5
1
1
0
6
0
3
0
4
1
242,55775
3Olexandr Pershuta
Vojens Skakklub
1094
4
1
5
1
1
1
2
1
6
1
514,251128
4Lucka Enemark
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
800
3
0
6
0
5
0
1
0
2
0
062,55685
5Nicolai Zhu
Springeren Kolding
1018
2
0
3
0
4
1
6
0
1
0
153,9888
6Ana Andziulyte
Tønder Skakklub
500
1
1
4
1
2
1
5
1
3
0
420,85739
Indbydelse

Tidspunkt : Lørdag den 2. marts 2019 fra kl. 9.30 til 18.00. Skoleskakspillere forventes dog at være færdige ved 16-tiden.

Sted : Lembckesvej 7, 1. sal, 6100 Haderslev

Turneringsform : 7 runder Monrad. Turneringen hurtigskakrates.

Betænkningstid : 20 minutter pr. spiller til hele partiet + 5 sekunder pr. træk fra træk 1.

Indskud : 150 kr. (seniorer), 100 kr. (pensionister og juniorer) og 50 kr. (skoleskak).

Præmier : Af indskuddet går 20 kr. (i skoleskakklassen 10 kr.) til den samlede præmiepulje for Syd Grand Prix. Resten af indskuddet anvendes til præmier for denne afdeling.

Præmielisten offentliggøres efter 3. runde.

Reglement: Der spilles efter FIDEs regler for hurtigskak.

Fra 1. juli 2018 medfører ulovligt træk ikke straks tab af partiet, men giver 2 min. til modstanderen. Først andet ulovligt træk af samme spiller i samme parti medfører tab.

I øvrigt henvises til SGP-reglementet på Sydjysk Hovedkreds’ hjemmeside.

Tilmelding : Senest d. 26. februar i DSU´s Turneringssystem.

Ved tilmelding til skoleskak – vælg gruppe: Skoleskakklasse

Vel mødt i Haderslev!

Periode 2019-03-02 .. 2019-03-02
Dansk ratet Ja
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://sydjysk-hk.dk/SGP/?SGPyear=2018
Turnerings komite
Hoveddommer Jacob Buris Andersen
Dommere
2., 3., 4. klasse:  Jacob Buris Andersen

Tilmeldings muligheder til Syd Grand Prix - 7. afdeling i Haderslev

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://sydjysk-hk.dk/SGP/?SGPyear=2018

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mester og 1. klasse 12 2019-03-02 2019-02-26
2., 3., 4. klasse 8 2019-03-02 2019-03-02
Skoleskak 6 2019-03-02 2019-02-26
Totalt antal tilmeldte 26
Deltagere i gruppen Mester og 1. klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100400358 1412531 1. Jan Rosenberg Springeren Kolding 1846 1886 2019-01-29
100300075 1427024 2. Gert Aagaard Springeren Kolding 2011 2049 2019-02-25
100501146 1411055 3. Dennis Munksgaard Jerne Skakklub 2015 2017 2019-02-25
100501746 1448552 4. Adesh Easwaralingam Fredericia Skakforening 2101 2100 2019-02-24
103106412 1412868 5. Daniel Munksgaard Jerne Skakklub 2041 1931 2019-02-08
- 6. Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2019-03-02
103109777 1441264 7. Mathias Kejlstrup Simonsen Skakklubben Evans 1944 2017 2019-02-08
101096473 - 8. Rune Sørensen Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1816 1816 2019-02-27
100400397 1445596 9. Asger Hvide Olesen Tønder Skakklub 1794 1688 2019-02-26
100801031 1410709 10. Eivind Palm Tønder Skakklub 1815 1842 2019-02-27
100901466 1436651 11. Ivan Sørensen Skakklubben Evans 2067 2035 2019-02-27
100400286 1410067 12. Allan Hye Haderslev Skakklub 2033 2071 2019-02-26
Deltagere i gruppen 2., 3., 4. klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
101096601 - 1. Ewald Munksgaard Esbjerg Skakforening 1534 2019-02-25
101096474 1466240 2. Daniel Zhu Springeren Kolding 1167 1370 2019-01-29
100400495 1449486 3. Karl Posselt Vojens Skakklub 1507 1588 2019-02-27
100501635 1446975 4. Carsten Wagner Sørensen Fredericia Skakforening 1195 1293 2019-01-31
100900912 1429949 5. Benny Christensen Vojens Skakklub 1678 1733 2019-01-29
101096192 1464744 6. Thor Wind Andersen Fredericia Skakforening 1400 1677 2019-02-27
100401459 1449044 7. Jesper Kallesen Vojens Skakklub 1663 1686 2019-02-18
103109827 1441272 8. Torben Simonsen Skakklubben Evans 1405 1652 2019-02-23
Deltagere i gruppen Skoleskak
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
101096763 - 1. Benjamin Bonde Pedersen Prøvemedlemmer 500 2019-03-02
101095372 - 2. Linus Padkjær Gejl Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 800 2019-02-26
101096489 - 3. Olexandr Pershuta Vojens Skakklub 1094 2019-02-25
101096698 - 4. Lucka Enemark Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 800 2019-02-26
101095858 1466232 5. Nicolai Zhu Springeren Kolding 1018 2019-01-29
101200064 1465902 6. Ana Andziulyte Tønder Skakklub 500 2019-03-02