Arbejder ...

loading

Nordres Bededagsturnering 2019  

Indbydelse
Indbydelse til Nordres Bededagsturnering 2019
Turneringsform: Hurtigskak for 4-mands-hold + evt. reserver. 
Holdene inddeles (uafhængigt af indskudspris) i præmiegrupper efter rating-gennemsnittet af holdets fire højst ratede spillere. 
Der anvendes 3-systemet (sejr = 3, remis = 1, tab = 0) på både brætpoints og matchpoints, og runderne lægges efter schweitzersystem. Brætpoints går forud for matchpoints. Der spilles 7 runder – afhængig af deltagerantal kan der være seedning. Turneringen er ikke hurtigskakratet.
Præmier: Minimum 100% af indskuddet går til præmier.
Spilledag: Bededag fredag den 17. maj med start kl. 10:00 og slut ca. 19:00
 
Spillested: Fjordsgades Skole og Fritidshus, 
 N.J. Fjordsgade 2 , Århus C  
Indskud: Afhænger af holdets rating (gennemsnittet af de 4 højst ratede spillere):
1000 - 1599: 200,-
1600 - 1999: 300,-
2000 og op:   400,-
 
Juniorer halv pris! (født 1-1-1999 eller senere) 
På hold med mere end 4 spillere er det antallet af seniorer, der afgør holdets indskud – eksempel: Et hold med 3 juniorer og 2 seniorer og gennemsnitsrating på 1500 betaler (2*50+2*25) 150,- Antallet af juniorer skal oplyses ved tilmelding!
Tilmelding til: Leif Møller, tlf. 29 32 03 19 eller mail: bededag@nordre.dk.
Senest søndag 12/5. Ved senere tilmelding ingen deltagelsesgaranti.
Ved tilmelding angives samtlige spilleres navne og ratingtal (hurtigskak), holdnavn, antal juniorer samt kontaktperson med telefonnummer.
Forplejning: Som altid venlig betjening og rimelige priser!
NB: Husk det også er muligt at tilmelde sig som enkeltperson – du vil da blive indplaceret på et passende hold!
Periode 2019-05-17 .. 2019-05-17
Dansk ratet Nej
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer
Dommere

Tilmeldings muligheder til Nordres Bededagsturnering 2019

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Lille Meyer 5 2019-05-17 2019-05-12
Remiskongerne 4 2019-05-17 2019-05-12
Klitgårds guldbryllup 4 2019-05-17 2019-05-12
De rutinerede 4 2019-05-17 2019-05-12
Knights of the Square Table 4 2019-05-17 2019-05-12
Røverne fra Rold 4 2019-05-17 2019-05-12
De 5 5 2019-05-17 2019-05-12
Nord og Syd 4 2019-05-17 2019-05-12
Confuse a Cat Ltd. 4 2019-05-17 2019-05-12
De gode ben 4 2019-05-17 2019-05-12
Mountain Lions 4 2019-05-17 2019-05-12
Team Østjydsk 4 2019-05-17 2019-05-12
68 og overløberen 4 2019-05-17 2019-05-12
Jetsmark 5 2019-05-17 2019-05-12
The Young Guns 4 2019-05-17 2019-05-12
Aalborg Skakforening 4 2019-05-17 2019-05-12
Totalt antal tilmeldte 67
Deltagere i gruppen Lille Meyer
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100600689 1400916 1. Jan Schleicher Christensen Nordre Skakklub 2140 2220 2019-02-08
100600312 1403001 2. Jens Abildlund Skakklubben af 1927, Ringsted 2153 2187 2019-02-08
100600338 1405411 3. Per Holst Nordre Skakklub 2001 2153 2019-02-08
100600350 1400800 4. Poul Erik Nielsen Nordre Skakklub 2228 2192 2019-02-08
100600339 1400720 5. WIM Nina Høiberg Nordre Skakklub 2184 2094 2019-02-08
Deltagere i gruppen Remiskongerne
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100602151 1420437 6. Benjamin Christensen Nordre Skakklub 2063 1998 2019-02-08
100601378 1409905 7. Leif Møller Nordre Skakklub 2022 2093 2019-02-08
100600886 1412574 8. Michael Øe Nordre Skakklub 2141 2093 2019-02-08
100600983 1405802 9. Aage Dalstrup Olsen Randers Skakklub 1990 2031 2019-02-08
Deltagere i gruppen Klitgårds guldbryllup
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100600930 1409506 10. Dennis Hemdorff Nordre Skakklub 1979 2021 2019-03-24
100900047 1405586 11. Martin Bækgaard Nordre Skakklub 2296 2299 2019-03-24
- 12. Rasmus Nielsen 1950 2019-03-24
100601053 1403486 52. Tom Petri Petersen Nordre Skakklub 2284 2332 2019-05-02
Deltagere i gruppen De rutinerede
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
103106408 1402072 47. Anton David Skakklubben af 1968 1722 1821 2019-03-26
100600649 1401998 48. Bjarne Lysgaard-Egeberg Skakklubben af 1968 1767 1604 2019-03-26
100600624 1428446 49. Flemming Pagh Iversen Aros Skakklub 1694 1824 2019-04-12
100600608 1404644 50. Steffen Cordes Skakklubben af 1968 1926 1980 2019-03-26
Deltagere i gruppen Knights of the Square Table
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100602410 1444824 13. Filip Martin Kierulf Hou Holm Nordre Skakklub 1755 1942 2019-04-05
100602575 1453947 14. John Christopher Højstrup Christensen Silkeborg Skakklub Af 1930 1720 1857 2019-04-05
100602402 1459945 15. Nikolaj Aggerbeck-Lauritzen Silkeborg Skakklub Af 1930 1348 1468 2019-04-05
101095138 1457292 16. Simon Ehrenreich Skakklubben af 1968 1616 1821 2019-04-05
Deltagere i gruppen Røverne fra Rold
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100700450 1405969 17. Niels Chr. Davidsen Skørping Skakklub 1937 1969 2019-04-08
100800702 1450450 18. Niels Jørgen Jakobsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1627 1717 2019-04-08
100700185 1439847 19. Peter Jørgen Dam Mikkelsen Skørping Skakklub 2156 2074 2019-04-08
100700461 1417142 20. Regnar Simonsen Skørping Skakklub 1891 1813 2019-04-08
Deltagere i gruppen De 5
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100602607 1469169 21. Artem Reyzvikh Silkeborg Skakklub Af 1930 1603 1540 2019-04-26
100601098 1421492 22. Brian Kristensen Viby Skakklub 1421 1587 2019-04-11
100901460 1430971 23. Jonas Nielsen Nordre Skakklub 1532 1710 2019-03-14
100800291 1424840 24. Lars Christensen Nordre Skakklub 1623 1678 2019-04-09
100600357 0 51. Michael Harpøth Poulsen Nordre Skakklub 1941 2019-05-14
Deltagere i gruppen Nord og Syd
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100602629 1463110 25. Bjarke Hellemann Syddjurs Skakklub 1706 1745 2019-04-10
101095362 1461664 26. Henrik Friis Syddjurs Skakklub 1735 1783 2019-04-10
100600764 1422324 27. Knud Poulsen Syddjurs Skakklub 1665 1761 2019-04-10
100102489 1419617 28. Per Madsen Syddjurs Skakklub 1570 1729 2019-04-10
Deltagere i gruppen Confuse a Cat Ltd.
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100100739 1402900 29. Jacob Woge Nielsen Enkeltmedlem - Indland 2086 2123 2019-04-12
100100736 1441710 30. Klaus Mosegaard Enkeltmedlem - Indland 1851 1761 2019-04-12
100600326 1404261 31. Martin Koch Clausen Nordre Skakklub 1939 2012 2019-04-12
100600354 1411373 32. Peer Ole Pedersen Nordre Skakklub 2027 2065 2019-04-12
Deltagere i gruppen De gode ben
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100600386 1408135 33. Flemming Hundebøll Silkeborg Skakklub Af 1930 2136 2178 2019-04-15
100600387 1406930 34. Peter Haarup Silkeborg Skakklub Af 1930 2030 1995 2019-04-15
100400090 1419013 35. Peter Matzen Silkeborg Skakklub Af 1930 1811 2019-04-15
100900241 1406086 36. Torben Bødskov Andersen Silkeborg Skakklub Af 1930 2063 2036 2019-04-15
Deltagere i gruppen Mountain Lions
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
103107144 1416928 37. Bjørn Møller Ochsner Skanderborg Skakklub 2407 2478 2019-04-28
100602057 1413864 38. Mads Andersen Skanderborg Skakklub 2491 2605 2019-04-28
100103177 1413848 39. Nicolai Kvist Brondt Pedersen BMS Skak 2193 2325 2019-04-28
100601689 1411101 40. Peter Grove Skanderborg Skakklub 2076 2239 2019-04-28
Deltagere i gruppen Team Østjydsk
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100600358 1413635 41. Jan Rewitz Nordre Skakklub 2009 2097 2019-05-02
100600351 1408410 42. Per Oehlerich Nordre Skakklub 1931 1916 2019-05-02
100602129 1404792 53. Lars René Andersen Skakklubben af 1968 2214 2134 2019-05-02
100600708 1419170 54. Henrik Ochsner Århus Skakklub/Skolerne 1819 1889 2019-05-09
Deltagere i gruppen 68 og overløberen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100600615 1403176 43. Bjarne Hansen Nørresundby Skakklub 2304 2302 2019-05-02
100600651 1410156 44. Karsten Nymann Pedersen Skakklubben af 1968 2000 2029 2019-05-02
100600717 1401033 45. Poul Rewitz Skakklubben af 1968 2228 2197 2019-05-02
100600665 1403516 46. Torben Mølgaard Steffensen Skakklubben af 1968 2118 2190 2019-05-02
Deltagere i gruppen Jetsmark
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100901015 1407937 55. Andreas Wiwe Jetsmark Skakklub 2297 2304 2019-05-05
100700067 1403702 56. Bjarke Jensen Jetsmark Skakklub 2365 2328 2019-05-05
100600734 1406744 57. Christian Grubert Jetsmark Skakklub 2075 2144 2019-05-05
100700432 1407988 58. Henning Lau Rasmussen Jetsmark Skakklub 2099 2145 2019-05-05
100700293 1408569 59. Tobias Breinholt Hoffmann Jetsmark Skakklub 2074 2064 2019-05-05
Deltagere i gruppen The Young Guns
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100501746 1448552 60. Adesh Easwaralingam Fredericia Skakforening 2073 2123 2019-05-10
100602308 1440640 61. Filip Boe Olsen Skanderborg Skakklub 2291 2394 2019-05-10
103110502 1444948 62. Jonas Buhl Bjerre Skanderborg Skakklub 2377 2494 2019-05-10
100600675 1401408 63. Mads Boe Skanderborg Skakklub 2410 2286 2019-05-10
Deltagere i gruppen Aalborg Skakforening
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100700678 1418580 64. Arne Dan Fjordside Aalborg Skakforening af 1889 1804 1865 2019-05-13
100700722 1408992 65. Hans Peter Rasmussen Aalborg Skakforening af 1889 1863 1922 2019-05-13
100701370 1408550 66. Jan Peter Lysberg Aalborg Skakforening af 1889 1875 1996 2019-05-13
100700628 1416448 67. Thomas Høj Jensen Aalborg Skakforening af 1889 1914 1895 2019-05-13