Arbejder ...

loading

Nørresundby Forårsmesterskab 2019  

Vis Gruppe : Parringer
Mester Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Steven Vestergaard
Jetsmark Skakklub
19091973
6
½
2
0
3
0
4
½
5
½
52,318852,551952
2Niels Jacobsen
Nørresundby Skakklub
18701904
5
1
1
1
6
0
3
0
4
0
24218701,981904
3Sune Kovshøj
Aalborg Skakforening af 1889
20622093
4
0
5
1
1
1
2
1
6
1
423,520723,482103
4Jens Jørgen Christiansen
Nørresundby Skakklub
20172033
3
1
6
1
5
½
1
½
2
1
413,220333,022053
5Arne Dan Fjordside
Aalborg Skakforening af 1889
18811890
2
0
3
0
4
½
6
0
1
½
162,118481,881872
6Lasse Svendsen
Nørresundby Skakklub
18621917
1
½
4
0
2
1
5
1
3
0
31,918802,091925

Basis 1 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Kewin Pedersen
Nørresundby Skakklub
17331828
6
½
2
1
3
½
4
½
5
½
322,617452,441839
2Karsten Nielsen
Nørresundby Skakklub
17211816
5
0
1
0
6
½
3
1
4
0
62,516912,331799
3Lars Nielsen
Nørresundby Skakklub
16651846
4
0
5
½
1
½
2
0
6
½
52,0516492,591824
4Arne Hove
Nørresundby Skakklub
17501829
3
1
6
½
5
1
1
½
2
1
412,7517952,451860
5Ole Rysgaard Madsen
Nørresundby Skakklub
16581792
2
1
3
½
4
0
6
½
1
½
4216732,141799
6Henning Larsen
Aars Nibe Skakklub
18031903
1
½
4
½
2
½
5
½
3
½
33,1517843,051892

Basis 2 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Normann Asger Hansen
Aalborg Skakforening af 1889
14511633
2
1
10
0
5
1
7
1
6
1
423,114923,441644
2Jens Ole van de Weerd
Aalborg Skakforening af 1889
12961468
1
0
5
1
7
0
3
1
10
0
26212962,171465
3Allan Badsbjerg
Nørresundby Skakklub
13071467
4
1
7
1
10
0
2
0
9
0
272,8512692,861450
4Peter Duun Kristensen
Nørresundby Skakklub
9581194
3
0
6
0
9
0
8
1
7
0
1919581,141191
5Michael Bohnstedt
Nørresundby Skakklub
13101444
6
0
2
0
1
0
9
0
8
1
182,7512312,521414
6Finn Simonsen
Nørresundby Skakklub
14331513
5
1
4
1
8
1
10
½
1
0
33,714243,171520
7Per Jacobsen
Aalborg Skakforening af 1889
14451545
8
1
3
0
2
1
1
0
4
1
343,814093,341538
8Svend Aage Sørensen
Nørresundby Skakklub
8931245
7
0
9
1
6
0
4
0
5
0
1100,79071,491235
9Pia Nielsen
Nørresundby Skakklub
11791344
10
0
8
0
4
1
5
1
3
1
352,5511992,341357
10Bent H. Christensen
Nørresundby Skakklub
13471488
9
1
1
1
3
1
6
½
2
1
12,614732,531527
Indbydelse

Spilledatoer

Torsdag den 21. og 28. marts og den 4. og 11. april samt 2. maj 2019

Spillested

Nørresundby Skakklubs lokaler, Kulturbroen, Strandgade 3, Nørresundby.

Der er rygeforbud på spillestedet.

Spilleregeler

Der spilles efter Dansk Skak Unions bestemmelser for koordinerede turneringer, og turneringen rates i mulig omfang.

Deltagerne inddeles i 6-mands grupper efter rating og spiller alle mod alle.

Nederste gruppe spiller evt. i en Monrad-gruppe afhængig af deltagerantallet.

Partier kan alene udskydes efter aftale med modstander om et andet spilletidspunkt.

Alle partier skal være afviklet inden sidste runde.

Betænkningstiden

Ved forsinkelse på mere end 1 time efter starttidspunkt tabes partiet.

For alle mod alle grupperne gælder :

1 time og 30 minutter til 40 træk og derefter 15 minutter plus opsparet tid til resten af partiet, samt 30 sek. i tillæg pr træk fra 1. træk.

Spilletider

Urene startes kl 19

Indskud

Kr. 150,- pr deltager.

Præmier

Alle mod ale grupper  1. pr.  500kr  2. pr. 300kr

Monrad.gruppe    1. pr 500kr,  2.pr 300 kr 3. pr. 150kr

Præmier fordeles ved ligestilling efter korrektion. Sonneborn-Berger i alle mod alle grupper og almindelig korrektion i Monrad.gruppe. Ved fortsat ligestilling foretages lodtrækning.

Tilmeldingsfrist 19/3-2019

Periode 2019-03-21 .. 2019-05-02
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite

Turneringskomite.

Bjarne Sønderstrup, Jens Riis , Hans Andersen

Hoveddommer Arne Hove
Dommere
Mester:  Arne Hove
Basis 1:  Arne Hove
Basis 2:  Arne Hove

Tilmeldings muligheder til Nørresundby Forårsmesterskab 2019

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mester 6 2019-03-21 2019-03-19
Basis 1 6 2019-03-21 2019-03-19
Basis 2 10 2019-03-21 2019-03-19
Totalt antal tilmeldte 22
Deltagere i gruppen Mester
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100701587 1439910 1. Steven Vestergaard Jetsmark Skakklub 1909 1973 2019-03-16
100701708 1461176 2. Niels Jacobsen Nørresundby Skakklub 1870 1904 2019-03-19
103106490 1409514 3. Sune Kovshøj Aalborg Skakforening af 1889 2062 2093 2019-03-13
100700367 1401670 4. Jens Jørgen Christiansen Nørresundby Skakklub 2017 2033 2019-03-13
100700678 1418580 5. Arne Dan Fjordside Aalborg Skakforening af 1889 1881 1890 2019-03-20
100701660 1447262 6. Lasse Svendsen Nørresundby Skakklub 1862 1917 2019-02-22
Deltagere i gruppen Basis 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100701134 1447351 1. Kewin Pedersen Nørresundby Skakklub 1733 1828 2019-03-18
100700644 1441345 2. Karsten Nielsen Nørresundby Skakklub 1721 1816 2019-03-10
100700384 1428373 3. Lars Nielsen Nørresundby Skakklub 1665 1846 2019-02-23
100700371 1418769 4. Arne Hove Nørresundby Skakklub 1750 1829 2019-02-10
100700382 1419005 5. Ole Rysgaard Madsen Nørresundby Skakklub 1658 1792 2019-03-08
100700759 1404172 6. Henning Larsen Aars Nibe Skakklub 1803 1903 2019-03-19
Deltagere i gruppen Basis 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100700684 1413295 1. Normann Asger Hansen Aalborg Skakforening af 1889 1451 1633 2019-03-16
100700601 1453521 2. Jens Ole van de Weerd Aalborg Skakforening af 1889 1296 1468 2019-02-21
100700228 1444905 3. Allan Badsbjerg Nørresundby Skakklub 1307 1467 2019-03-02
100701176 1435167 4. Peter Duun Kristensen Nørresundby Skakklub 958 1194 2019-03-15
100701788 1465058 5. Michael Bohnstedt Nørresundby Skakklub 1310 1444 2019-02-10
100700724 1451480 6. Finn Simonsen Nørresundby Skakklub 1433 1513 2019-03-18
100700690 1413856 7. Per Jacobsen Aalborg Skakforening af 1889 1445 1545 2019-03-16
100701127 1409115 8. Svend Aage Sørensen Nørresundby Skakklub 893 1245 2019-02-14
100201715 1409700 9. Pia Nielsen Nørresundby Skakklub 1179 1344 2019-03-12
100700523 1435159 10. Bent H. Christensen Nørresundby Skakklub 1347 1488 2019-03-08