Arbejder ...

loading

Allerød Knock Out hurtigskak 2019  

Vis Gruppe : Parringer
KO Direkte link
#NavnRatingElo12345678PoPlWeRn
1GM Sune Berg Hansen
Hillerød Skakklub
25652575
15
1
15
1
10
1
10
1
4
1
4
½
3
½
3
1
71 - 26,72568
2 Aref Vasli
Brønshøj Skakforening
24772346
5
1
5
0
40
1
33
1
14
1
8
1
6
1
7
1
71 - 26,82479
3IM Mikkel Djernæs Antonsen
Køge Skakklub
24472423
13
1
13
1
7
1
7
½
9
1
9
1
1
½
1
0
645,752450
4GM Carsten Høi
Brønshøj Skakforening
23442341
6
½
6
1
8
½
8
1
1
0
1
½
9
½
9
1
58 - 134,62352
5IM Martin Percivaldi
Køge Skakklub
23092379
2
0
2
1
9
0
9
1
22
1
7
½
28
1
17
1
5 - 75,42311
6Dennis Jørgensen
BMS Skak
22212127
4
½
4
0
35
1
25
1
27
½
16
1
2
0
12
0
418 - 225,252196
7FM Tim Jaksland
Hillerød Skakklub
22202213
16
1
16
1
3
0
3
½
33
1
5
½
14
1
2
0
58 - 134,32234
8IM Kåre Hove Kristensen
Skakklubben Nordkalotten
22202311
11
1
11
1
4
½
4
0
17
1
2
0
33
1
13
1
5 - 74,72236
9Tommy B. Schmidt
Caïssa Gladsaxe
21682205
12
1
12
1
5
1
5
0
3
0
3
0
4
½
4
0
23 - 302,752183
10CM Janus Christensen
Skakforeningen ØBRO
21192132
14
0
14
1
1
0
1
0
40
1
32
1
31
1
27
1
58 - 135,12117
11Jacob Woge Nielsen
Enkeltmedlem - Indland
20862123
8
0
8
0
16
0
41
1
30
1
33
0
39
0
35
0
239 - 406,12004
12Casper Yukun Liu
BMS Skak
20752228
9
0
9
0
24
1
40
1
32
1
17
0
34
1
6
1
58 - 135,452066
13Christian Altenburg Eriksson
Caïssa Gladsaxe
20592146
3
0
3
0
41
1
34
1
29
1
27
1
17
½
8
0
14 - 174,852052
14Ib Skovgaard
BMS Skak
20561912
10
1
10
0
26
1
38
1
2
0
19
1
7
0
25
1
58 - 134,62064
15Peter Christian Grau
Læseforeningens Skakklub
20542036
1
0
1
0
31
0
24
1
34
0
30
1
35
1
36
1
418 - 225,552023
16Frode Benedikt Nielsen
Allerød Skakklub
19711966
7
0
7
0
11
1
35
1
38
1
6
0
27
0
22
0
331 - 374,31932
17Jens Peter Mejlvang
Bornholms Skakklub
19351968
30
0
30
1
34
1
29
1
8
0
12
1
13
½
5
0
14 - 174,151946
18Palle Skov
Valby Skakklub
18981966
25
1
25
½
32
1
32
0
21
1
21
1
20
0
20
½
58 - 135,11895
19Mikael Ramkilde
Nordsjællands Skakklub
18971982
22
1
22
0
21
0
21
1
42
1
14
0
36
½
39
0
23 - 305,41840
20Paulius Meskenas
Køge Skakklub
18711972
31
1
31
1
28
½
28
1
23
½
23
1
18
1
18
½
351916
21Arild Rimestad
Køge Skakklub
18631847
27
½
27
1
19
1
19
0
18
0
18
0
23
0
23
1
23 - 304,351838
22Ejgild Nielsen
Allerød Skakklub
18381791
19
0
19
1
38
0
37
1
5
0
31
0
32
1
16
1
418 - 224,451825
23Morten Togsverd-Bo
Allerød Skakklub
18001945
24
1
24
1
30
1
30
1
20
½
20
0
21
1
21
0
5 - 741845
24FM Daniel Andersen
Frederikssund Skakklub
17801862
23
0
23
0
12
0
15
0
41
1
35
0
37
1
40
1
331 - 374,81726
25Dariusz Allam
Allerød Skakklub
17531876
18
0
18
½
39
1
6
0
36
0
42
1
38
1
14
0
23 - 304,31729
26Vedant Kumar Saravana
Skakforeningen ØBRO
17331845
32
0
32
1
14
0
42
0
35
1
34
0
29
1
31
½
23 - 304,751696
27Lukas Iskos
Nørrebro Skakklub
17311601
21
½
21
0
37
1
36
1
6
½
13
0
16
1
10
0
418 - 222,651772
28Mikkel Mejlvang
Bornholms Skakklub
17201748
29
1
29
0
20
½
20
0
39
1
36
1
5
0
33
0
23 - 303,81711
29Marianne Izaura Nielsen
Allerød Skakklub
17071805
28
0
28
1
42
1
17
0
13
0
38
0
26
0
41
1
331 - 374,51662
30Flemming Borg
Enkeltmedlem - Indland
16901720
17
1
17
0
23
0
23
0
11
0
15
0
41
1
42
1
331 - 373,21684
31Jakob Werner
Allerød Skakklub
16791686
20
0
20
0
15
1
39
0
37
1
22
1
10
0
26
½
23 - 302,951696
32Hans Samuelsen
Allerød Skakklub
16791850
26
1
26
0
18
0
18
1
12
0
10
0
22
0
37
1
331 - 372,451696
33Birger Hagstrøm
Allerød Skakklub
16771779
38
1
34
1
36
½
2
0
7
0
11
1
8
0
28
1
14 - 172,651733
34Steen Kopperberg
Frederiksværk Skakklub
16281888
39
1
33
0
17
0
13
0
15
1
26
1
12
0
38
1
418 - 222,71667
35Orla Eilegaard Jørgensen
Allerød Skakklub
15491595
40
0
42
1
6
0
16
0
26
0
24
1
15
0
11
1
331 - 372,251583
36Jan Engelund Knudsen
Allerød Skakklub
15481600
41
1
40
½
33
½
27
0
25
1
28
0
19
½
15
0
23 - 302,851577
37Henrik Damm
Allerød Skakklub
14921614
42
0
39
½
27
0
22
0
31
0
41
0
24
0
32
0
½423,351364
38Virginija Meskeniene
Køge Skakklub
14231644
33
0
41
1
22
1
14
0
16
0
29
1
25
0
34
0
331 - 371,61486
39Jeppe Højland
Skakforeningen ØBRO
13971587
34
0
37
½
25
0
31
1
28
0
40
1
11
1
19
1
14 - 171,551573
40Jacob Hein
Espergærde Skakklub
13841429
35
1
36
½
2
0
12
0
10
0
39
0
42
1
24
0
381,91411
41Vaidas Meskenas
Køge Skakklub
11921342
36
0
38
0
13
0
11
0
24
0
37
1
30
0
29
0
1410,551212
42Hardy Hansen
Allerød Skakklub
11801434
37
1
35
0
29
0
26
1
19
0
25
0
40
0
30
0
239 - 400,61243
Indbydelse

Allerød Skakklub indbyder til 8 runders hurtigskak efter cup-systemet lørdag den 11. maj 2019.
Bliver du knock out’et i hovedturneringen, spiller du videre i Schweizergruppen.


Spillested: Skovensvej 4, 3450 Allerød (få minutters gang fra S-toget)
Velassorteret kantine forefindes på spillestedet


Spilletid: Kl. 10.00 – ca. 19.30 (indskrivning senest 9.30)


Turneringsform: Deltagerne inddeles efter rating. De 16 højest ratede spiller en dobbeltrundig knock out-turnering. Det samme gælder nr. 17-32 i ratingorden, nr. 33-48 etc. Spillere, der slås ud af knock out-grupperne, indgår efterfølgende i en schweizergruppe. Afhængig af deltagerantallet spilles nederste gruppe eventuelt som en schweizer.


Betænkningstid: Alle partier spilles med 25 minutter pr. spiller. Ved uafgjort match i knock out-grupperne findes en afgørelse i et lynparti (Armageddon-regler).
Præmier: Fire præmier i knock out-grupperne samt i øverste schweizergruppe. Garanteret 1. præmie på 2.000 kr. i øverste K.O.-gruppe og 1.000 kr. den anden K.O.-gruppe. I øvrige grupper går 100 % af indskuddet til præmier.


Indskud og tilmelding: 150 kr., som betales samtidig med tilmeldingen på https://skak.nemtilmeld.dk Tilmeldingsfrist: 7. maj kl 20:00
Yderligere oplysninger: Jesper Fris, T: 28 89 09 97 E: jesperfris@hotmail.com


Sponsor: Advokatfirmaet Birger Hagstrøm, Blegdamsvej 114, 2100 Kbh. Ø, T: 33 14 70 00
Vel mødt til en traditionsrig turnering i Allerød Skakklubs lokaler, der byder på optimale spilleforhold.

Periode 2019-05-11 .. 2019-05-11
Dansk ratet Ja
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://ask-skak.dk/
Turnerings komite
Hoveddommer Søren Bech Hansen
Dommere

Tilmeldings muligheder til Allerød Knock Out hurtigskak 2019

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://ask-skak.dk/

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
KO 42 2019-05-11 2019-05-07
Totalt antal tilmeldte 42
Deltagere i gruppen KO
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100800407 1400266 1. GM Sune Berg Hansen Hillerød Skakklub 2565 2575 2019-04-29
101095662 417521 2. Aref Vasli Brønshøj Skakforening 2477 2346 2019-05-10
100801531 1401378 3. IM Mikkel Djernæs Antonsen Køge Skakklub 2447 2423 2019-02-13
100101540 1400100 4. GM Carsten Høi Brønshøj Skakforening 2344 2341 2019-05-02
100802556 1508148 5. IM Martin Percivaldi Køge Skakklub 2309 2379 2019-02-16
103102447 1408380 6. Dennis Jørgensen BMS Skak 2221 2127 2019-02-10
100800081 1401084 7. FM Tim Jaksland Hillerød Skakklub 2220 2213 2019-04-21
100100465 1400940 8. IM Kåre Hove Kristensen Skakklubben Nordkalotten 2220 2311 2019-05-01
100801406 1405730 9. Tommy B. Schmidt Caïssa Gladsaxe 2168 2205 2019-05-06
100300692 1408402 10. CM Janus Christensen Skakforeningen ØBRO 2119 2132 2019-05-08
100100739 1402900 11. Jacob Woge Nielsen Enkeltmedlem - Indland 2086 2123 2019-05-04
100104150 1454153 12. Casper Yukun Liu BMS Skak 2075 2228 2019-04-29
100802438 1412159 13. Christian Altenburg Eriksson Caïssa Gladsaxe 2059 2146 2019-04-29
100100198 1406760 14. Ib Skovgaard BMS Skak 2056 1912 2019-04-07
100300047 1406043 15. Peter Christian Grau Læseforeningens Skakklub 2054 2036 2019-04-29
100101187 1405721 16. Frode Benedikt Nielsen Allerød Skakklub 1971 1966 2019-05-09
100801215 1419021 17. Jens Peter Mejlvang Bornholms Skakklub 1935 1968 2019-05-06
100100743 1403419 18. Palle Skov Valby Skakklub 1898 1966 2019-02-10
100802760 1439391 19. Mikael Ramkilde Nordsjællands Skakklub 1897 1982 2019-05-07
100202444 12809969 20. Paulius Meskenas Køge Skakklub 1871 1972 2019-03-22
100101744 7200455 21. Arild Rimestad Køge Skakklub 1863 1847 2019-05-07
100102064 1412639 22. Ejgild Nielsen Allerød Skakklub 1838 1791 2019-05-03
100803124 1467778 23. Morten Togsverd-Bo Allerød Skakklub 1800 1945 2019-04-24
100802146 1402714 24. FM Daniel Andersen Frederikssund Skakklub 1780 1862 2019-04-12
100802909 1450832 25. Dariusz Allam Allerød Skakklub 1753 1876 2019-04-07
100104462 45059730 26. Vedant Kumar Saravana Skakforeningen ØBRO 1733 1845 2019-05-06
101095257 1461613 27. Lukas Iskos Nørrebro Skakklub 1731 1601 2019-04-11
103110504 1445677 28. Mikkel Mejlvang Bornholms Skakklub 1720 1748 2019-05-06
100800163 1413040 29. Marianne Izaura Nielsen Allerød Skakklub 1707 1805 2019-05-07
100100732 1505823 30. Flemming Borg Enkeltmedlem - Indland 1690 1720 2019-05-02
100100643 1426850 31. Jakob Werner Allerød Skakklub 1679 1686 2019-02-10
100101852 1426532 32. Hans Samuelsen Allerød Skakklub 1679 1850 2019-05-05
100100599 1416154 33. Birger Hagstrøm Allerød Skakklub 1677 1779 2019-05-06
100102012 1433768 34. Steen Kopperberg Frederiksværk Skakklub 1628 1888 2019-03-28
100101086 1413368 35. Orla Eilegaard Jørgensen Allerød Skakklub 1549 1595 2019-05-05
100802963 1460803 36. Jan Engelund Knudsen Allerød Skakklub 1548 1600 2019-05-05
100100593 1425013 37. Henrik Damm Allerød Skakklub 1492 1614 2019-05-06
100202461 12816990 38. Virginija Meskeniene Køge Skakklub 1423 1644 2019-03-22
100104326 1462172 39. Jeppe Højland Skakforeningen ØBRO 1397 1587 2019-04-29
100801513 1402870 40. Jacob Hein Espergærde Skakklub 1384 1429 2019-05-05
100202445 12824429 41. Vaidas Meskenas Køge Skakklub 1192 1342 2019-03-22
100802517 1425242 42. Hardy Hansen Allerød Skakklub 1180 1434 2019-03-02