Arbejder ...

loading

Jyske Bank Open i HVIDOVRE  

Vis Gruppe : Parringer
Jyske Bank Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1IM Mikkel Djernæs Antonsen
Køge Skakklub
24212426
17
½
8
1
9
1
5
1
10
1
3
0
2
½
53 - 42,8524182,862422
2IM Jens Ove Fries Nielsen
Fredericia Skakforening
23492360
18
1
11
1
5
½
7
1
3
½
14
1
1
½
22,623572,592364
3 Aref Vasli
Brønshøj Skakforening
23452345
19
1
10
1
6
1
4
1
2
½
1
1
8
1
1023452,212371
4FM Viktor Haarmark Nielsen
Skakforeningen ØBRO
22732288
20
1
13
1
7
½
3
0
16
1
9
0
15
1
5 - 102,922552,872271
5FM Sandi Stojanovski
Frederiksværk Skakklub
21772192
21
1
12
1
2
½
1
0
8
½
10
-
32
-
319 - 220,7521720,782186
6Casper Yukun Liu
BMS Skak
21342174
22
1
15
1
3
0
12
0
21
1
11
1
9
1
53 - 42,721402,762184
7Christian Altenburg Eriksson
Caïssa Gladsaxe
21332146
23
1
14
1
4
½
2
0
11
½
13
1
10
½
5 - 102,0521322,012146
8WFM Esmat Susanne Guindy
Viborg Skakklub
21282144
24
1
1
0
18
1
22
1
5
½
12
1
3
0
5 - 102,221342,222150
9Thomas Søndergaard Thybo
Skive Skakklub
21272136
25
1
16
1
1
0
14
0
22
1
4
1
6
0
411 - 122,421192,342122
10CM Janus Christensen
Skakforeningen ØBRO
21162109
26
1
3
0
19
1
15
1
1
0
5
+
7
½
5 - 101,321201,202115
11Niels-Peter Nielsen
Hvidovre Skakklub
20502083
27
1
2
0
20
1
16
½
7
½
6
0
13
0
319 - 222,120282,102061
12Mads Overgaard Svendsen
Holstebro Skakklub
20482052
28
1
5
0
21
1
6
1
14
½
8
0
16
1
5 - 102,120561,992062
13Thore Nyboe Jensen
Nørrebro Skakklub
20002042
29
1
4
0
22
0
28
1
24
1
7
0
11
1
411 - 122,6520072,582050
14Esben Christensen
Brønshøj Skakforening
19962005
30
1
7
0
24
1
9
1
12
½
2
0
19
1
5 - 101,720131,662022
15Flemming Petri Petersen
Skakklubben K41
19752019
31
1
6
0
26
1
10
0
19
½
25
1
4
0
13 - 182,219542,272004
16Steen Kopperberg
Frederiksværk Skakklub
18431886
32
1
9
0
30
1
11
½
4
0
29
1
12
0
13 - 181,518431,411888
17FM Daniel Andersen
Frederikssund Skakklub
18091901
1
½
26
0
29
½
24
0
27
1
21
½
25
1
13 - 183,0517933,151888
18Mads Keinicke
Nørrebro Skakklub
17601936
2
0
25
1
8
0
26
0
31
1
24
½
30
½
319 - 223,3517203,491876
19Vedant Kumar Saravana
Skakforeningen ØBRO
17051763
3
0
28
1
10
0
27
1
15
½
26
1
14
0
13 - 181,917231,851789
20Palle Halkier Jørgensen
Hvidovre Skakklub
16901786
4
0
27
1
11
0
25
½
29
0
22
1
24
1
13 - 182,5516892,531785
21Arne Walther Larsen
Hvidovre Skakklub
16821738
5
0
32
1
12
0
30
1
6
0
17
½
29
1
13 - 182,116941,791752
22Hannibal Valeur Jaques
Nørrebro Skakklub
16801751
6
0
29
1
13
1
8
0
9
0
20
0
26
½
23 - 301,3516551,321718
23Finn Larsen
Frederikssund Skakklub
16371735
7
0
30
0
28
½
29
0
30
½
32
1
31
½
23 - 303,4515913,191711
24Henri Tolba
Hvidovre Skakklub
16331729
8
0
31
1
14
0
17
1
13
0
18
½
20
0
23 - 301,116451,061738
25Noah Krug Wahlgreen
BMS Skak
16111628
9
0
18
0
31
1
20
½
26
1
15
0
17
0
23 - 301,3516161,091644
26Mads Bæk Lynderup
Skakforeningen ØBRO
15171600
10
0
17
1
15
0
18
1
25
0
19
0
22
½
23 - 301,115351,161614
27Zygmunt Hartman
Hvidovre Skakklub
14291577
11
0
20
0
32
1
19
0
17
0
31
0
28
0
131 - 321,5513591,741542
28William Pihl
Skakforeningen Odysseus
14101479
12
0
19
0
23
½
13
0
32
1
30
0
27
1
23 - 301,814191,581496
29Daniel Tuk Hartsø Jarlskov
Nørrebro Skakklub
13861644
13
0
22
0
17
½
23
1
20
1
16
0
21
0
23 - 300,5514721,261674
30Jonbert Marius Sune Jensen
Nørrebro Skakklub
13831495
14
0
23
1
16
0
21
0
23
½
28
1
18
½
319 - 220,914371,001515
31Preben Jensen
Kalundborg Skakklub
12461409
15
0
24
0
25
0
32
1
18
0
27
1
23
½
23 - 300,9513411,041438
32Torben Kragh
Hvidovre Skakklub
12051370
16
0
21
0
27
0
31
0
28
0
23
0
5
+
131 - 320,7511710,901334
Indbydelse

Jyske Bank og Hvidovre Skakklub

inviterer til

Jyske Bank Open

Fredag den 5., Lørdag den 6. og Søndag den 7. april 2019
Syv runder Schweizer i én gruppe
Bedst placerede KSU-spiller kvalificerer sig til KM senere på året

SPILLESTED:
Hvidovre Skakklub,
Hvidovre Enghavevej 2, Opgang B
2650 Hvidovre

Splillestedet er åbent fra fredag kl 18.00 og lørdag/søndag fra kl 09.00

RUNDER - SPILLETIDSPUNKTER - BETÆNKNINGSTID:
Der spilles 3 runder hurtigskak fredag d. 5. april
Betænkningstid: Hver runde er på 20 minutter plus 5 sekunder per træk
Første runde: kl. 19.00
Anden runde: kl. 20.15
Tredie runde: kl 21.30
Der spilles 2 runder såvel lørdag som søndag
Betænkningstid: 90 minutter plus 30 sekunder per træk plus 15 minutter ved træk 40
Første runde: kl 10.00
Anden runde: kl 16.00
I runderne 4 til 7 tabes partierne ved fremmøde 30 minutter efter kampstart
Der sendes LIVE fra de øverste partier

PRÆMIER: - baseret på summen af point fra alle 7 partier:
Første præmie: 5.000 kr
Anden præmie: 2.500 kr
Tredie præmie: 1.000 kr
Ratingpræmier på 600 kr og 300 kr for hver 10 deltagere
Ved ligestilling deles præmierne. Mere end 100% af indskudet udbetales i præmier

INDSKUD: GM - IM - WGM - WIM intet indskud. Øvrige deltagere 250 kr
Indskud indbetales til Hvidovre Skakklub
- Jyske Bank - Bank reg. nr. 5025 kontonr 1361510 -
senest tirsdag den 2. april 2019.
Betaling via MOBILEPAY 40 38 92 50. Husk at anføre navn og klub.

DELTAGER ANTAL: deltager antallet begrænset til 80

FORPLEJNING: Der kan købes Øl/vand - Kaffe/the - smørrebrød - morgenbrød og wienerbrød

RATING: Turneringen rates såvel dansk som ELO

TRANSPORT: S-tog A til Frihedens Station, hvor både bus 8A og 200S har endestation - og 10 minutters gang til Hvidovre Skakklub.
Desuden bus 132 fra Tingbjerg, fra Valby Station eller fra Hvidovre Station: den har stoppested umiddelbart udfor Hvidovre Enghavevej 2

PARKERING: Parkering er mulig i gården

KONTAKT TIL HVIDOVRE SKAKKLUB:
Skulle der ønskes yderligere oplysninger, så venligst kontakt Niels-Peter Nielsen (6127 2250) eller Jan Bauner (3096 3978).
Eller klubbens hjemmeside www.hvidovre-skakklub.dk

Periode 2019-04-05 .. 2019-04-07
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://www.hvidovre-skakklub.dk
Turnerings komite

Jan Bauner

Palle Halkier Jørgensen

Flemming Louv Sørensen

Hoveddommer Jan Bauner
Dommere Alle grupper:  Palle Halkier Jørgensen
Jyske Bank:  Jan Bauner

Tilmeldings muligheder til Jyske Bank Open i HVIDOVRE

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://www.hvidovre-skakklub.dk

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Jyske Bank 32 2019-04-05 2019-04-02
Totalt antal tilmeldte 32
Deltagere i gruppen Jyske Bank
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100801531 1401378 1. IM Mikkel Djernæs Antonsen Køge Skakklub 2421 2426 2019-02-13
100700286 1400142 2. IM Jens Ove Fries Nielsen Fredericia Skakforening 2349 2360 2019-03-24
101095662 417521 3. Aref Vasli Brønshøj Skakforening 2345 2345 2019-04-05
100103864 1444492 4. FM Viktor Haarmark Nielsen Skakforeningen ØBRO 2273 2288 2019-02-16
100102137 1403249 5. FM Sandi Stojanovski Frederiksværk Skakklub 2177 2192 2019-03-27
100104150 1454153 6. Casper Yukun Liu BMS Skak 2134 2174 2019-02-20
100802438 1412159 7. Christian Altenburg Eriksson Caïssa Gladsaxe 2133 2146 2019-02-21
100600613 1401637 8. WFM Esmat Susanne Guindy Viborg Skakklub 2128 2144 2019-03-24
100901673 1441299 9. Thomas Søndergaard Thybo Skive Skakklub 2127 2136 2019-02-16
100300692 1408402 10. CM Janus Christensen Skakforeningen ØBRO 2116 2109 2019-02-19
100102215 1402331 11. Niels-Peter Nielsen Hvidovre Skakklub 2050 2083 2019-02-15
100601820 1411780 12. Mads Overgaard Svendsen Holstebro Skakklub 2048 2052 2019-02-20
100100252 1405349 13. Thore Nyboe Jensen Nørrebro Skakklub 2000 2042 2019-04-02
100801054 1402307 14. Esben Christensen Brønshøj Skakforening 1996 2005 2019-03-10
100601052 1402617 15. Flemming Petri Petersen Skakklubben K41 1975 2019 2019-03-16
100102012 1433768 16. Steen Kopperberg Frederiksværk Skakklub 1843 1886 2019-02-20
100802146 1402714 17. FM Daniel Andersen Frederikssund Skakklub 1809 1901 2019-02-13
100200026 1414887 18. Mads Keinicke Nørrebro Skakklub 1760 1936 2019-03-22
100104462 45059730 19. Vedant Kumar Saravana Skakforeningen ØBRO 1705 1763 2019-02-13
100301074 1440276 20. Palle Halkier Jørgensen Hvidovre Skakklub 1690 1786 2019-04-03
100101939 1411357 21. Arne Walther Larsen Hvidovre Skakklub 1682 1738 2019-04-02
100104090 1454188 22. Hannibal Valeur Jaques Nørrebro Skakklub 1680 1751 2019-02-15
100801662 1409727 23. Finn Larsen Frederikssund Skakklub 1637 1735 2019-03-30
100101719 1418246 24. Henri Tolba Hvidovre Skakklub 1633 1729 2019-02-13
100104399 1457349 25. Noah Krug Wahlgreen BMS Skak 1611 1628 2019-03-31
100301870 1446312 26. Mads Bæk Lynderup Skakforeningen ØBRO 1517 1600 2019-03-13
100102582 1414267 27. Zygmunt Hartman Hvidovre Skakklub 1429 1577 2019-03-04
100104155 1467310 28. William Pihl Skakforeningen Odysseus 1410 1479 2019-03-23
100104290 1463896 29. Daniel Tuk Hartsø Jarlskov Nørrebro Skakklub 1386 1644 2019-03-26
103105996 1435914 30. Jonbert Marius Sune Jensen Nørrebro Skakklub 1383 1495 2019-03-14
100801061 1423665 31. Preben Jensen Kalundborg Skakklub 1246 1409 2019-04-01
100104431 1465503 32. Torben Kragh Hvidovre Skakklub 1205 1370 2019-02-15