Arbejder ...

loading

KSUs 2. Dagturnering 2019  

Vis Gruppe : Parringer
Mestergruppen Direkte link
#NavnRatingElo123456789PoPlWeRnEoEn
1FM Jørgen Hvenekilde
Nørrebro Skakklub
20362046
10
0
2
½
3
1
4
½
5
½
6
½
7
½
8
-
9
½
46 - 84,7520214,652033
2Erik André Andersen
Frederiksberg Skakforening
20102052
9
½
1
½
10
½
3
½
4
½
5
½
6
½
7
½
8
½
4 - 54,9520015,312036
3Stig Frandsen
Jernbanens Skakklub
19521994
8
0
9
½
1
0
2
½
10
1
4
1
5
0
6
½
7
0
9 - 104,1519334,521974
4Torben Teimer Olsen
Faxe Skakklub
20122023
7
½
8
½
9
½
1
½
2
½
3
0
10
½
5
½
6
½
46 - 84,419914,342006
5Dick Sørensen
Nordsjællands Skakklub
19081923
6
0
7
½
8
0
9
0
1
½
2
½
3
1
4
½
10
½
9 - 103,5519073,551922
6Børge Hjerrild Nielsen
Hvidovre Skakklub
20031927
5
1
10
½
7
+
8
1
9
½
1
½
2
½
3
½
4
½
61 - 24,2520183,181963
7Jens Erik Kofoed Hald
Bornholms Skakklub
19351972
4
½
5
½
6
-
10
½
8
1
9
0
1
½
2
½
3
1
4 - 53,5519643,661989
8Jakob Hansen
Enkeltmedlem - Indland
19601988
3
1
4
½
5
1
6
0
7
0
10
-
9
-
1
+
2
½
46 - 82,919633,041987
9FM Eric Brøndum
Skakklubben K41
19431962
2
½
3
½
4
½
5
1
6
½
7
1
8
+
10
½
1
½
61 - 23,1519843,211988
10Jan Bauner
Hvidovre Skakklub
20002036
1
1
6
½
2
½
7
½
3
0
8
+
4
½
9
½
5
½
534,319914,542025

Basisgruppe 1 Direkte link
#NavnRatingElo123456789PoPlWeRnEoEn
1Christian C. Strachan
Nørrebro Skakklub
17711885
10
0
2
0
3
0
4
0
5
½
6
0
7
0
8
0
9
½
1104,2516745,031804
2Håkan Lane
Damhus Skakklub
18831952
9
½
1
1
10
1
3
1
4
1
5
1
6
½
7
1
8
0
715,719225,811976
3Jais Nørgaard Nielsen
Skakklubben K41
16911711
8
1
9
0
1
1
2
0
10
1
4
1
5
1
6
0
7
0
563,217452,961752
4Niels Møller Rendlev
Frederiksberg Skakforening
16571703
7
0
8
0
9
½
1
1
2
0
3
0
10
1
5
+
6
0
72,416602,521703
5Henrik Rasmussen
BMS Skak
17421808
6
½
7
1
8
1
9
0
1
½
2
0
3
0
4
-
10
-
382,6517532,541817
6Jørgen Fabricius Andersen
Tåstrup Skakforening
19001954
5
½
10
1
7
1
8
0
9
½
1
1
2
½
3
1
4
1
25,919185,831967
7John Laurids Hansen
Frederiksberg Skakforening
18791948
4
1
5
0
6
0
10
1
8
1
9
½
1
1
2
0
3
1
4 - 55,6518755,761943
8Ib Skovgaard
BMS Skak
18461972
3
0
4
1
5
0
6
1
7
0
10
1
9
1
1
1
2
1
635,2518696,051971
9Thomas Mørkøre
Skakklubben K41
18781938
2
½
3
1
4
½
5
1
6
½
7
½
8
0
10
1
1
½
4 - 55,6518745,651935
10Orla Eilegaard Jørgensen
Allerød Skakklub
16511452
1
1
6
0
2
0
7
0
3
0
8
0
4
0
9
0
5
+
292,3516110,851455

Basisgruppe 2 Direkte link
#NavnRatingElo123456789PoPlWeRnEoEn
1Bjarne Eiholt
Skakklubben K41
15081602
10
0
2
½
3
0
4
0
5
½
6
1
7
½
8
1
9
½
463,615263,881604
2Ole Gjelstrup
Skakklubben K41
14921528
9
0
1
½
10
+
3
0
4
0
5
0
6
½
7
½
8
1
7 - 93,114652,661525
3Sven Løntoft
Amager Skakforening
16431785
8
0
9
1
1
1
2
1
10
1
4
+
5
½
6
1
7
0
24,9516605,671782
4Angelo Nielsen
Amager Skakforening
16411729
7
1
8
1
9
1
1
1
2
1
3
-
10
+
5
1
6
0
714,416924,581757
5Michele Melega
16311631
6
½
7
0
8
+
9
-
1
½
2
1
3
½
4
0
10
0
7 - 9016313,421613
6Hans Haagen Larsen
Enkeltmedlem - Indland
16031660
5
½
10
+
7
1
8
0
9
1
1
0
2
½
3
0
4
1
534,4515854,201656
7Jacob Hein
Espergærde Skakklub
14841461
4
0
5
1
6
0
10
1
8
½
9
0
1
½
2
½
3
1
4 - 53,315382,171508
8Erik Rasmussen
Enkeltmedlem - Indland
14871638
3
1
4
0
5
-
6
1
7
½
10
½
9
0
1
0
2
0
310314873,841621
9Steffen Petersen
Skakforeningen Odysseus
16171747
2
1
3
0
4
0
5
+
6
0
7
1
8
1
10
-
1
½
4 - 54,1515974,561726
10Palle Jæger
Enkeltmedlem - Indland
16271706
1
1
6
-
2
-
7
0
3
0
8
½
4
-
9
+
5
1
7 - 9316123,021696

Basisgruppe 3 Direkte link
#NavnRatingElo123456789PoPlWeRnEoEn
1Bjarne Mielow
Tårnby Skakklub
14691692
2
1
3
1
6
1
11
0
12
1
13
0
9
½
8
1
10
1
1 - 25,715056,551691
2Erik Friberg
Hvidovre Skakklub
11741460
1
0
11
0
 
10
½
14
+
5
½
4
1
9
½
7
0
112,511743,311444
3Aage Niels Christensen
Nørrebro Skakklub
14491549
4
1
1
0
12
0
14
1
13
0
7
1
8
½
16
0
11
1
5 - 75,713955,181535
4Jacob Madsen
Sorø Skakklub
9081196
3
0
12
0
 
5
0
8
+
14
½
2
0
7
0
6
0
14 - 150,98841,651150
5Arne Feldung
Hillerød Skakklub
11721380
6
0
7
0
14
0
4
1
10
0
2
½
15
0
12
1
9
0
133,4511294,071349
6Alex Christian Oksenbøl Larsen
Enkeltmedlem - Indland
12461368
5
1
8
½
1
0
9
0
7
1
10
0
12
½
14
½
4
1
5 - 74,212603,831381
7Søren Christian Krogh
Skakklubben K41
12211361
8
0
5
1
10
½
13
0
6
0
3
0
14
½
4
1
2
1
48 - 104,212123,781365
8Aase Morling
Tåstrup Skakforening
12931439
7
1
6
½
15
½
12
1
4
-
11
0
3
½
1
0
13
1
5 - 72,9513633,091467
9Birger Birk
Skakklubben K41
14331555
10
1
13
½
 
6
1
11
0
12
1
1
½
2
½
5
1
34,914604,431576
10Henri Schnurre
Nørrebro Skakklub
13941505
9
0
14
½
7
½
2
½
5
1
6
1
11
0
13
½
1
0
48 - 105,513274,691491
11Kaj Refsgaard
Jernbanens Skakklub
14411677
12
½
2
1
13
1
1
1
9
1
8
1
10
1
 
3
0
1 - 24,615275,541696
12Peter Meldal
Tåstrup Skakforening
13731433
11
½
4
1
3
1
8
0
1
0
9
0
6
½
5
0
14
1
48 - 105,413104,171430
13Ole Schwenger
Enkeltmedlem - Indland
14601600
14
1
9
½
11
0
7
1
3
1
1
1
 
10
½
8
0
545,0514584,881602
14Henning Peter Mikkelsen
Skakklubben K41
11281304
13
0
10
½
5
1
3
0
2
-
4
½
7
½
6
½
12
0
3122,5511482,801308
15Odd Magnar Stuberg
Jernbanens Skakklub
15071560  
8
½
   
5
1
  14 - 151,6515001,401562
16Torben William Petersen
Skakklubben af 1927, Ringsted
16111646       
3
1
 1160,716200,631653
Indbydelse

Hermed indbydes til KSUs 2. Dagturnering 2019, der er åben for alle.

 

 

Turneringsform:

Fortrinsvis 10-mands alle-mod-alle-grupper, men Monrad-grupper kan også blive brugt for at få det til at gå op med deltagerantallet, og for at få grupperne til at blive så lige som mulige.

Turneringen ELO rates.

 

Spilledage:

Mandagene fra den 18. marts til den 27. maj. I alt 9 runder.

Bemærk: Der spilles ikke den 15/4 og 22/4 pga. påskeferie.

 

Spillested & tid:

K41s lokaler, Mellemtoftevej 11, Valby, med start kl. 12:00.

Spillerne skal være ved brættet senest ½ time efter rundestart.

 

Betænkningstid:

2 timer til 40 træk og derefter ½ time plus opsparet tid til resten af partiet.

Tillæg om færdigspil anvendes ikke.

 

Indskud:

200 kr., som inkluderer kaffe, te og småkager ved hver runde, men der er ingen præmier.

 

Mobiltelefoner:

Skal være slukkede.

 

Tilmelding:

Senest tirsdag den 12. marts 2019.

Bemærk: Hvis man på forhånd ved, at der er mere end én runde, som man ikke kan spille, skal man ikke tilmelde sig.

Der er plads til 44-48 deltagere.

 

Turneringsleder:

John Laurids Hansen, john@spinners.dk, tlf. 26 88 96 63.

Periode 2019-03-18 .. 2019-05-27
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Turnerings komite

Peter Olsen, Sigfred Haubro og Tom Skovgaard.

Hoveddommer John Laurids Hansen
Dommere Alle grupper:  Christian C. Strachan

Tilmeldings muligheder til KSUs 2. Dagturnering 2019

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mestergruppen 10 2019-03-18 2019-03-12
Basisgruppe 1 10 2019-03-18 2019-03-12
Basisgruppe 2 10 2019-03-18 2019-03-12
Basisgruppe 3 16 2019-03-18 2019-03-12
Totalt antal tilmeldte 46
Deltagere i gruppen Mestergruppen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100101656 1400649 1. FM Jørgen Hvenekilde Nørrebro Skakklub 2036 2046 2019-02-26
100100406 1441795 2. Erik André Andersen Frederiksberg Skakforening 2010 2052 2019-03-07
100100914 1413945 3. Stig Frandsen Jernbanens Skakklub 1952 1994 2019-03-04
100801701 1405179 4. Torben Teimer Olsen Faxe Skakklub 2012 2023 2019-02-26
102100937 1427962 5. Dick Sørensen Nordsjællands Skakklub 1908 1923 2019-02-18
100101946 1405128 6. Børge Hjerrild Nielsen Hvidovre Skakklub 2003 1927 2019-02-27
100800861 1401840 7. Jens Erik Kofoed Hald Bornholms Skakklub 1935 1972 2019-03-11
100103709 1435868 8. Jakob Hansen Enkeltmedlem - Indland 1960 1988 2019-03-11
100101990 1400894 9. FM Eric Brøndum Skakklubben K41 1943 1962 2019-03-04
100101984 1415832 10. Jan Bauner Hvidovre Skakklub 2000 2036 2019-02-21
Deltagere i gruppen Basisgruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100100857 1417215 1. Christian C. Strachan Nørrebro Skakklub 1771 1885 2019-03-01
100701573 1433695 2. Håkan Lane Damhus Skakklub 1883 1952 2019-03-09
100103306 1407902 3. Jais Nørgaard Nielsen Skakklubben K41 1691 1711 2019-03-11
100101051 1409042 4. Niels Møller Rendlev Frederiksberg Skakforening 1657 1703 2019-02-18
100103357 1437011 5. Henrik Rasmussen BMS Skak 1742 1808 2019-02-26
100103720 1434330 6. Jørgen Fabricius Andersen Tåstrup Skakforening 1900 1954 2019-02-22
103106047 1504940 7. John Laurids Hansen Frederiksberg Skakforening 1879 1948 2019-02-17
100100198 1406760 8. Ib Skovgaard BMS Skak 1846 1972 2019-03-03
100102026 1411900 9. Thomas Mørkøre Skakklubben K41 1878 1938 2019-02-26
100101086 1413368 10. Orla Eilegaard Jørgensen Allerød Skakklub 1651 1452 2019-02-18
Deltagere i gruppen Basisgruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100100322 1411225 1. Bjarne Eiholt Skakklubben K41 1508 1602 2019-02-18
100500498 1413481 2. Ole Gjelstrup Skakklubben K41 1492 1528 2019-02-20
100700567 1441523 3. Sven Løntoft Amager Skakforening 1643 1785 2019-03-04
100103836 1442589 4. Angelo Nielsen Amager Skakforening 1641 1729 2019-02-26
857742 5. Michele Melega 1631 1631 2019-03-05
100800414 1409557 6. Hans Haagen Larsen Enkeltmedlem - Indland 1603 1660 2019-02-20
100801513 1402870 7. Jacob Hein Espergærde Skakklub 1484 1461 2019-02-24
100800712 1426427 8. Erik Rasmussen Enkeltmedlem - Indland 1487 1638 2019-02-18
100100083 1406221 9. Steffen Petersen Skakforeningen Odysseus 1617 1747 2019-03-04
100800707 1425390 10. Palle Jæger Enkeltmedlem - Indland 1627 1706 2019-02-20
Deltagere i gruppen Basisgruppe 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100101289 1415484 1. Bjarne Mielow Tårnby Skakklub 1469 1692 2019-02-18
100102444 1413961 2. Erik Friberg Hvidovre Skakklub 1174 1460 2019-03-06
100100217 1409980 3. Aage Niels Christensen Nørrebro Skakklub 1449 1549 2019-03-02
100202443 1465171 4. Jacob Madsen Sorø Skakklub 908 1196 2019-03-04
100802844 1445642 5. Arne Feldung Hillerød Skakklub 1172 1380 2019-03-06
100802375 1416669 6. Alex Christian Oksenbøl Larsen Enkeltmedlem - Indland 1246 1368 2019-02-19
103108104 1407686 7. Søren Christian Krogh Skakklubben K41 1221 1361 2019-02-18
100102599 1440993 8. Aase Morling Tåstrup Skakforening 1293 1439 2019-02-20
100800841 1451553 9. Birger Birk Skakklubben K41 1433 1555 2019-02-18
100103501 1427911 10. Henri Schnurre Nørrebro Skakklub 1394 1505 2019-02-18
100100978 1411268 11. Kaj Refsgaard Jernbanens Skakklub 1441 1677 2019-02-18
100802044 1405713 12. Peter Meldal Tåstrup Skakforening 1373 1433 2019-03-06
100103105 1406612 13. Ole Schwenger Enkeltmedlem - Indland 1460 1600 2019-02-26
100100274 1415506 14. Henning Peter Mikkelsen Skakklubben K41 1128 1304 2019-02-26
100101417 1432427 15. Odd Magnar Stuberg Jernbanens Skakklub 1507 1560 2019-04-01
100200903 1424270 16. Torben William Petersen Skakklubben af 1927, Ringsted 1611 1646 2019-05-20