KSUs 2. Dagturnering 2019
# | Navn | Rating | Fide rat. | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Po | Pl | We | Rn | Eo | En | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | FM Jørgen Hvenekilde Nørrebro Skakklub | 2036 | 2046 | 10 0 | 2 ½ | 3 1 | 4 ½ | 5 ½ | 6 ½ | 7 ½ | 8 - | 9 ½ | 4 | 6 - 8 | 4,75 | 2021 | 4,65 | 2033 | |
2 | Erik André Andersen Frederiksberg Skakforening | 2010 | 2052 | 9 ½ | 1 ½ | 10 ½ | 3 ½ | 4 ½ | 5 ½ | 6 ½ | 7 ½ | 8 ½ | 4½ | 4 - 5 | 4,95 | 2001 | 5,31 | 2036 | |
3 | Stig Frandsen Jernbanens Skakklub | 1952 | 1994 | 8 0 | 9 ½ | 1 0 | 2 ½ | 10 1 | 4 1 | 5 0 | 6 ½ | 7 0 | 3½ | 9 - 10 | 4,15 | 1933 | 4,52 | 1974 | |
4 | Torben Teimer Olsen Faxe Skakklub | 2012 | 2023 | 7 ½ | 8 ½ | 9 ½ | 1 ½ | 2 ½ | 3 0 | 10 ½ | 5 ½ | 6 ½ | 4 | 6 - 8 | 4,4 | 1991 | 4,34 | 2006 | |
5 | Dick Sørensen Nordsjællands Skakklub | 1908 | 1923 | 6 0 | 7 ½ | 8 0 | 9 0 | 1 ½ | 2 ½ | 3 1 | 4 ½ | 10 ½ | 3½ | 9 - 10 | 3,55 | 1907 | 3,55 | 1922 | |
6 | Børge Hjerrild Nielsen Hvidovre Skakklub | 2003 | 1927 | 5 1 | 10 ½ | 7 + | 8 1 | 9 ½ | 1 ½ | 2 ½ | 3 ½ | 4 ½ | 6 | 1 - 2 | 4,25 | 2018 | 3,18 | 1963 | |
7 | Jens Erik Kofoed Hald Bornholms Skakklub | 1935 | 1972 | 4 ½ | 5 ½ | 6 - | 10 ½ | 8 1 | 9 0 | 1 ½ | 2 ½ | 3 1 | 4½ | 4 - 5 | 3,55 | 1964 | 3,66 | 1989 | |
8 | Jakob Hansen Enkeltmedlem - Indland | 1960 | 1988 | 3 1 | 4 ½ | 5 1 | 6 0 | 7 0 | 10 - | 9 - | 1 + | 2 ½ | 4 | 6 - 8 | 2,9 | 1963 | 3,04 | 1987 | |
9 | FM Eric Brøndum Skakklubben K41 | 1943 | 1962 | 2 ½ | 3 ½ | 4 ½ | 5 1 | 6 ½ | 7 1 | 8 + | 10 ½ | 1 ½ | 6 | 1 - 2 | 3,15 | 1984 | 3,21 | 1988 | |
10 | Jan Bauner Hvidovre Skakklub | 2000 | 2036 | 1 1 | 6 ½ | 2 ½ | 7 ½ | 3 0 | 8 + | 4 ½ | 9 ½ | 5 ½ | 5 | 3 | 4,3 | 1991 | 4,54 | 2025 |
# | Navn | Rating | Fide rat. | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Po | Pl | We | Rn | Eo | En | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Christian C. Strachan Nørrebro Skakklub | 1771 | 1885 | 10 0 | 2 0 | 3 0 | 4 0 | 5 ½ | 6 0 | 7 0 | 8 0 | 9 ½ | 1 | 10 | 4,25 | 1674 | 5,03 | 1804 | |
2 | Håkan Lane Damhus Skakklub | 1883 | 1952 | 9 ½ | 1 1 | 10 1 | 3 1 | 4 1 | 5 1 | 6 ½ | 7 1 | 8 0 | 7 | 1 | 5,7 | 1922 | 5,81 | 1976 | |
3 | Jais Nørgaard Nielsen Skakklubben K41 | 1691 | 1711 | 8 1 | 9 0 | 1 1 | 2 0 | 10 1 | 4 1 | 5 1 | 6 0 | 7 0 | 5 | 6 | 3,2 | 1745 | 2,96 | 1752 | |
4 | Niels Møller Rendlev Frederiksberg Skakforening | 1657 | 1703 | 7 0 | 8 0 | 9 ½ | 1 1 | 2 0 | 3 0 | 10 1 | 5 + | 6 0 | 3½ | 7 | 0 | 1657 | 2,52 | 1703 | |
5 | Henrik Rasmussen BMS Skak | 1742 | 1808 | 6 ½ | 7 1 | 8 1 | 9 0 | 1 ½ | 2 0 | 3 0 | 4 - | 10 - | 3 | 8 | 2,65 | 1753 | 2,54 | 1817 | |
6 | Jørgen Fabricius Andersen Tåstrup Skakforening | 1900 | 1954 | 5 ½ | 10 1 | 7 1 | 8 0 | 9 ½ | 1 1 | 2 ½ | 3 1 | 4 1 | 6½ | 2 | 5,9 | 1918 | 5,83 | 1967 | |
7 | John Laurids Hansen Frederiksberg Skakforening | 1879 | 1948 | 4 1 | 5 0 | 6 0 | 10 1 | 8 1 | 9 ½ | 1 1 | 2 0 | 3 1 | 5½ | 4 - 5 | 5,65 | 1875 | 5,76 | 1943 | |
8 | Ib Skovgaard BMS Skak | 1846 | 1972 | 3 0 | 4 1 | 5 0 | 6 1 | 7 0 | 10 1 | 9 1 | 1 1 | 2 1 | 6 | 3 | 5,25 | 1869 | 6,05 | 1971 | |
9 | Thomas Mørkøre Skakklubben K41 | 1878 | 1938 | 2 ½ | 3 1 | 4 ½ | 5 1 | 6 ½ | 7 ½ | 8 0 | 10 1 | 1 ½ | 5½ | 4 - 5 | 5,65 | 1874 | 5,65 | 1935 | |
10 | Orla Eilegaard Jørgensen Allerød Skakklub | 1651 | 1452 | 1 1 | 6 0 | 2 0 | 7 0 | 3 0 | 8 0 | 4 0 | 9 0 | 5 + | 2 | 9 | 2,35 | 1611 | 0,85 | 1455 |
# | Navn | Rating | Fide rat. | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Po | Pl | We | Rn | Eo | En | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Bjarne Eiholt Skakklubben K41 | 1508 | 1602 | 10 0 | 2 ½ | 3 0 | 4 0 | 5 ½ | 6 1 | 7 ½ | 8 1 | 9 ½ | 4 | 6 | 3,6 | 1526 | 3,88 | 1604 | |
2 | Ole Gjelstrup Skakklubben K41 | 1492 | 1528 | 9 0 | 1 ½ | 10 + | 3 0 | 4 0 | 5 0 | 6 ½ | 7 ½ | 8 1 | 3½ | 7 - 9 | 3,1 | 1465 | 2,66 | 1525 | |
3 | Sven Løntoft Amager Skakforening | 1643 | 1785 | 8 0 | 9 1 | 1 1 | 2 1 | 10 1 | 4 + | 5 ½ | 6 1 | 7 0 | 6½ | 2 | 4,95 | 1660 | 5,67 | 1782 | |
4 | Angelo Nielsen Amager Skakforening | 1641 | 1729 | 7 1 | 8 1 | 9 1 | 1 1 | 2 1 | 3 - | 10 + | 5 1 | 6 0 | 7 | 1 | 4,4 | 1692 | 4,58 | 1757 | |
5 | Michele Melega | 1631 | 1631 | 6 ½ | 7 0 | 8 + | 9 - | 1 ½ | 2 1 | 3 ½ | 4 0 | 10 0 | 3½ | 7 - 9 | 0 | 1631 | 3,42 | 1613 | |
6 | Hans Haagen Larsen Enkeltmedlem - Indland | 1603 | 1660 | 5 ½ | 10 + | 7 1 | 8 0 | 9 1 | 1 0 | 2 ½ | 3 0 | 4 1 | 5 | 3 | 4,45 | 1585 | 4,20 | 1656 | |
7 | Jacob Hein Espergærde Skakklub | 1484 | 1461 | 4 0 | 5 1 | 6 0 | 10 1 | 8 ½ | 9 0 | 1 ½ | 2 ½ | 3 1 | 4½ | 4 - 5 | 3,3 | 1538 | 2,17 | 1508 | |
8 | Erik Rasmussen Enkeltmedlem - Indland | 1487 | 1638 | 3 1 | 4 0 | 5 - | 6 1 | 7 ½ | 10 ½ | 9 0 | 1 0 | 2 0 | 3 | 10 | 3 | 1487 | 3,84 | 1621 | |
9 | Steffen Petersen Skakforeningen Odysseus | 1617 | 1747 | 2 1 | 3 0 | 4 0 | 5 + | 6 0 | 7 1 | 8 1 | 10 - | 1 ½ | 4½ | 4 - 5 | 4,15 | 1597 | 4,56 | 1726 | |
10 | Palle Jæger Enkeltmedlem - Indland | 1627 | 1706 | 1 1 | 6 - | 2 - | 7 0 | 3 0 | 8 ½ | 4 - | 9 + | 5 1 | 3½ | 7 - 9 | 3 | 1612 | 3,02 | 1696 |
# | Navn | Rating | Fide rat. | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Po | Pl | We | Rn | Eo | En | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Bjarne Mielow Tårnby Skakklub | 1469 | 1692 | 2 1 | 3 1 | 6 1 | 11 0 | 12 1 | 13 0 | 9 ½ | 8 1 | 10 1 | 6½ | 1 - 2 | 5,7 | 1505 | 6,55 | 1691 | |
2 | Erik Friberg Hvidovre Skakklub | 1174 | 1460 | 1 0 | 11 0 | 10 ½ | 14 + | 5 ½ | 4 1 | 9 ½ | 7 0 | 3½ | 11 | 2,5 | 1174 | 3,31 | 1444 | ||
3 | Aage Niels Christensen Nørrebro Skakklub | 1449 | 1549 | 4 1 | 1 0 | 12 0 | 14 1 | 13 0 | 7 1 | 8 ½ | 16 0 | 11 1 | 4½ | 5 - 7 | 5,7 | 1395 | 5,18 | 1535 | |
4 | Jacob Madsen Sorø Skakklub | 908 | 1196 | 3 0 | 12 0 | 5 0 | 8 + | 14 ½ | 2 0 | 7 0 | 6 0 | 1½ | 14 - 15 | 0,9 | 884 | 1,65 | 1150 | ||
5 | Arne Feldung Hillerød Skakklub | 1172 | 1380 | 6 0 | 7 0 | 14 0 | 4 1 | 10 0 | 2 ½ | 15 0 | 12 1 | 9 0 | 2½ | 13 | 3,45 | 1129 | 4,07 | 1349 | |
6 | Alex Christian Oksenbøl Larsen Enkeltmedlem - Indland | 1246 | 1368 | 5 1 | 8 ½ | 1 0 | 9 0 | 7 1 | 10 0 | 12 ½ | 14 ½ | 4 1 | 4½ | 5 - 7 | 4,2 | 1260 | 3,83 | 1381 | |
7 | Søren Christian Krogh Skakklubben K41 | 1221 | 1361 | 8 0 | 5 1 | 10 ½ | 13 0 | 6 0 | 3 0 | 14 ½ | 4 1 | 2 1 | 4 | 8 - 10 | 4,2 | 1212 | 3,78 | 1365 | |
8 | Aase Morling Tåstrup Skakforening | 1293 | 1439 | 7 1 | 6 ½ | 15 ½ | 12 1 | 4 - | 11 0 | 3 ½ | 1 0 | 13 1 | 4½ | 5 - 7 | 2,95 | 1363 | 3,09 | 1467 | |
9 | Birger Birk Skakklubben K41 | 1433 | 1555 | 10 1 | 13 ½ | 6 1 | 11 0 | 12 1 | 1 ½ | 2 ½ | 5 1 | 5½ | 3 | 4,9 | 1460 | 4,43 | 1576 | ||
10 | Henri Schnurre Nørrebro Skakklub | 1394 | 1505 | 9 0 | 14 ½ | 7 ½ | 2 ½ | 5 1 | 6 1 | 11 0 | 13 ½ | 1 0 | 4 | 8 - 10 | 5,5 | 1327 | 4,69 | 1491 | |
11 | Kaj Refsgaard Jernbanens Skakklub | 1441 | 1677 | 12 ½ | 2 1 | 13 1 | 1 1 | 9 1 | 8 1 | 10 1 | 3 0 | 6½ | 1 - 2 | 4,6 | 1527 | 5,54 | 1696 | ||
12 | Peter Meldal Tåstrup Skakforening | 1373 | 1433 | 11 ½ | 4 1 | 3 1 | 8 0 | 1 0 | 9 0 | 6 ½ | 5 0 | 14 1 | 4 | 8 - 10 | 0 | 1373 | 4,17 | 1430 | |
13 | Ole Schwenger Enkeltmedlem - Indland | 1460 | 1600 | 14 1 | 9 ½ | 11 0 | 7 1 | 3 1 | 1 1 | 10 ½ | 8 0 | 5 | 4 | 5,05 | 1458 | 4,88 | 1602 | ||
14 | Henning Peter Mikkelsen Skakklubben K41 | 1128 | 1304 | 13 0 | 10 ½ | 5 1 | 3 0 | 2 - | 4 ½ | 7 ½ | 6 ½ | 12 0 | 3 | 12 | 2,55 | 1148 | 2,80 | 1308 | |
15 | Odd Magnar Stuberg Jernbanens Skakklub | 1507 | 1560 | 8 ½ | 5 1 | 1½ | 14 - 15 | 1,65 | 1500 | 1,40 | 1562 | ||||||||
16 | Torben William Petersen Skakklubben af 1927, Ringsted | 1611 | 1646 | 3 1 | 1 | 16 | 0,7 | 1620 | 0,63 | 1653 |
KSUs 2. Dagturnering 2019 | |||
---|---|---|---|
Hermed indbydes til KSUs 2. Dagturnering 2019, der er åben for alle.
Turneringsform: Fortrinsvis 10-mands alle-mod-alle-grupper, men Monrad-grupper kan også blive brugt for at få det til at gå op med deltagerantallet, og for at få grupperne til at blive så lige som mulige. Turneringen ELO rates.
Spilledage: Mandagene fra den 18. marts til den 27. maj. I alt 9 runder. Bemærk: Der spilles ikke den 15/4 og 22/4 pga. påskeferie.
Spillested & tid: K41s lokaler, Mellemtoftevej 11, Valby, med start kl. 12:00. Spillerne skal være ved brættet senest ½ time efter rundestart.
Betænkningstid: 2 timer til 40 træk og derefter ½ time plus opsparet tid til resten af partiet. Tillæg om færdigspil anvendes ikke.
Indskud: 200 kr., som inkluderer kaffe, te og småkager ved hver runde, men der er ingen præmier.
Mobiltelefoner: Skal være slukkede.
Tilmelding: Senest tirsdag den 12. marts 2019. Bemærk: Hvis man på forhånd ved, at der er mere end én runde, som man ikke kan spille, skal man ikke tilmelde sig. Der er plads til 44-48 deltagere.
Turneringsleder: John Laurids Hansen, john@spinners.dk, tlf. 26 88 96 63. |
|||
Periode | 2019-03-18 .. 2019-05-27 | Kørestols adgang | Der er ikke kørestols adgang |
Dansk ratet | Ja | Fide ratet | Ja |
Turnerings komite | Peter Olsen, Sigfred Haubro og Tom Skovgaard. |
||
Hoveddommer | John Laurids Hansen | ||
Dommere | Alle grupper: Christian C. Strachan |
Tilmeldings muligheder til KSUs 2. Dagturnering 2019
Gruppe | Deltagere | Startdato | Tilmeldingsfrist |
---|---|---|---|
Mestergruppen | 10 | 2019-03-18 | 2019-03-12 |
Basisgruppe 1 | 10 | 2019-03-18 | 2019-03-12 |
Basisgruppe 2 | 10 | 2019-03-18 | 2019-03-12 |
Basisgruppe 3 | 16 | 2019-03-18 | 2019-03-12 |
Totalt antal tilmeldte | 46 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100101656 | 1400649 | 1. FM Jørgen Hvenekilde | Nørrebro Skakklub | 2036 | 2046 | 2019-02-26 | |||
100100406 | 1441795 | 2. Erik André Andersen | Frederiksberg Skakforening | 2010 | 2052 | 2019-03-07 | |||
100100914 | 1413945 | 3. Stig Frandsen | Jernbanens Skakklub | 1952 | 1994 | 2019-03-04 | |||
100801701 | 1405179 | 4. Torben Teimer Olsen | Faxe Skakklub | 2012 | 2023 | 2019-02-26 | |||
102100937 | 1427962 | 5. Dick Sørensen | Nordsjællands Skakklub | 1908 | 1923 | 2019-02-18 | |||
100101946 | 1405128 | 6. Børge Hjerrild Nielsen | Hvidovre Skakklub | 2003 | 1927 | 2019-02-27 | |||
100800861 | 1401840 | 7. Jens Erik Kofoed Hald | Bornholms Skakklub | 1935 | 1972 | 2019-03-11 | |||
100103709 | 1435868 | 8. Jakob Hansen | Enkeltmedlem - Indland | 1960 | 1988 | 2019-03-11 | |||
100101990 | 1400894 | 9. FM Eric Brøndum | Skakklubben K41 | 1943 | 1962 | 2019-03-04 | |||
100101984 | 1415832 | 10. Jan Bauner | Hvidovre Skakklub | 2000 | 2036 | 2019-02-21 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100100857 | 1417215 | 1. Christian C. Strachan | Nørrebro Skakklub | 1771 | 1885 | 2019-03-01 | |||
100701573 | 1433695 | 2. Håkan Lane | Damhus Skakklub | 1883 | 1952 | 2019-03-09 | |||
100103306 | 1407902 | 3. Jais Nørgaard Nielsen | Skakklubben K41 | 1691 | 1711 | 2019-03-11 | |||
100101051 | 1409042 | 4. Niels Møller Rendlev | Frederiksberg Skakforening | 1657 | 1703 | 2019-02-18 | |||
100103357 | 1437011 | 5. Henrik Rasmussen | BMS Skak | 1742 | 1808 | 2019-02-26 | |||
100103720 | 1434330 | 6. Jørgen Fabricius Andersen | Tåstrup Skakforening | 1900 | 1954 | 2019-02-22 | |||
103106047 | 1504940 | 7. John Laurids Hansen | Frederiksberg Skakforening | 1879 | 1948 | 2019-02-17 | |||
100100198 | 1406760 | 8. Ib Skovgaard | BMS Skak | 1846 | 1972 | 2019-03-03 | |||
100102026 | 1411900 | 9. Thomas Mørkøre | Skakklubben K41 | 1878 | 1938 | 2019-02-26 | |||
100101086 | 1413368 | 10. Orla Eilegaard Jørgensen | Allerød Skakklub | 1651 | 1452 | 2019-02-18 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100100322 | 1411225 | 1. Bjarne Eiholt | Skakklubben K41 | 1508 | 1602 | 2019-02-18 | |||
100500498 | 1413481 | 2. Ole Gjelstrup | Skakklubben K41 | 1492 | 1528 | 2019-02-20 | |||
100700567 | 1441523 | 3. Sven Løntoft | Amager Skakforening | 1643 | 1785 | 2019-03-04 | |||
100103836 | 1442589 | 4. Angelo Nielsen | Amager Skakforening | 1641 | 1729 | 2019-02-26 | |||
857742 | 5. Michele Melega | 1631 | 1631 | 2019-03-05 | |||||
100800414 | 1409557 | 6. Hans Haagen Larsen | Enkeltmedlem - Indland | 1603 | 1660 | 2019-02-20 | |||
100801513 | 1402870 | 7. Jacob Hein | Espergærde Skakklub | 1484 | 1461 | 2019-02-24 | |||
100800712 | 1426427 | 8. Erik Rasmussen | Enkeltmedlem - Indland | 1487 | 1638 | 2019-02-18 | |||
100100083 | 1406221 | 9. Steffen Petersen | Skakforeningen Odysseus | 1617 | 1747 | 2019-03-04 | |||
100800707 | 1425390 | 10. Palle Jæger | Enkeltmedlem - Indland | 1627 | 1706 | 2019-02-20 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100101289 | 1415484 | 1. Bjarne Mielow | Tårnby Skakklub | 1469 | 1692 | 2019-02-18 | |||
100102444 | 1413961 | 2. Erik Friberg | Hvidovre Skakklub | 1174 | 1460 | 2019-03-06 | |||
100100217 | 1409980 | 3. Aage Niels Christensen | Nørrebro Skakklub | 1449 | 1549 | 2019-03-02 | |||
100202443 | 1465171 | 4. Jacob Madsen | Sorø Skakklub | 908 | 1196 | 2019-03-04 | |||
100802844 | 1445642 | 5. Arne Feldung | Hillerød Skakklub | 1172 | 1380 | 2019-03-06 | |||
100802375 | 1416669 | 6. Alex Christian Oksenbøl Larsen | Enkeltmedlem - Indland | 1246 | 1368 | 2019-02-19 | |||
103108104 | 1407686 | 7. Søren Christian Krogh | Skakklubben K41 | 1221 | 1361 | 2019-02-18 | |||
100102599 | 1440993 | 8. Aase Morling | Tåstrup Skakforening | 1293 | 1439 | 2019-02-20 | |||
100800841 | 1451553 | 9. Birger Birk | Skakklubben K41 | 1433 | 1555 | 2019-02-18 | |||
100103501 | 1427911 | 10. Henri Schnurre | Nørrebro Skakklub | 1394 | 1505 | 2019-02-18 | |||
100100978 | 1411268 | 11. Kaj Refsgaard | Jernbanens Skakklub | 1441 | 1677 | 2019-02-18 | |||
100802044 | 1405713 | 12. Peter Meldal | Tåstrup Skakforening | 1373 | 1433 | 2019-03-06 | |||
100103105 | 1406612 | 13. Ole Schwenger | Enkeltmedlem - Indland | 1460 | 1600 | 2019-02-26 | |||
100100274 | 1415506 | 14. Henning Peter Mikkelsen | Skakklubben K41 | 1128 | 1304 | 2019-02-26 | |||
100101417 | 1432427 | 15. Odd Magnar Stuberg | Jernbanens Skakklub | 1507 | 1560 | 2019-04-01 | |||
100200903 | 1424270 | 16. Torben William Petersen | Skakklubben af 1927, Ringsted | 1611 | 1646 | 2019-05-20 |