Arbejder ...

loading

Hillerød Byturnering 2019  

Vis Gruppe : Parringer
Mesterklasse Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1FM Sandi Stojanovski
Frederiksværk Skakklub
21722192
8
2
3
-
4
5
6
-
7
-
52,521722,432193
2Ib Hother Andersen
Hillerød Skakklub
20882157
7
1
8
3
-
4
5
6
423,2521033,692163
3Jesper Vej
Skakforeningen ØBRO
20482078
6
-
7
-
1
-
2
-
8
-
4
-
5
-
080204802078
4Lars Erik Linderod
Nordsjællands Skakklub
19441970
5
6
7
1
2
3
-
8
271,9519462,021970
5FM Jens Østergaard
Hillerød Skakklub
22202223
4
8
6
7
1
2
3
-
14,422224,252228
6Mikael Ramkilde
Nordsjællands Skakklub
19961949
3
-
4
5
8
7
1
+
2
342,119931,641956
7Michael Tandrup
Herlev Skakklub
19511979
2
3
-
4
5
6
8
1
+
261,819271,871962
8Paul Brøndal
Allerød Skakklub
20682092
1
5
2
6
3
-
7
4
333,0520673,102090

Basis 1 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Hans Endrup Jacobsen
Hillerød Skakklub
18971905
8
2
3
4
5
6
7
1
13,819543,671942
2Svend Steenstrup
Nordsjællands Skakklub
19201964
7
½
1
8
3
4
5
6
1
54,0519044,301948
3Klaus Højsholm Kristensen
Hillerød Skakklub
18191852
6
7
1
2
8
½
4
5
½82,9517463,091748
4Morten Kühn
Hillerød Skakklub
18081796
5
6
7
1
2
3
8
1
22,818652,501836
5Frands Winther Lavrsen
Hillerød Skakklub
18811813
4
8
6
7
1
2
3
33,619082,671850
6Esben Lauge Sørensen
Hillerød Skakklub
19401986
3
4
5
8
7
1
2
0
74,2518884,541945
7Steen Kopperberg
Frederiksværk Skakklub
18431886
2
½
3
4
5
6
8
1
0
443,218673,451897
8Flemming Stald
Frederiksværk Skakklub
18641916
1
5
2
6
3
½
7
4
0
363,418523,781900

Basis 2 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Hans Rasmus Rabjerg
Hillerød Skakklub
15331676
8
2
3
4
5
6
7
1
352,4515583,231671
2Freddy Nielskov
Hillerød Skakklub
16001637
7
1
8
3
4
5
6
1
13,1516962,871702
3Orla Eilegaard Jørgensen
Allerød Skakklub
16801527
6
0
7
1
2
8
4
5
0
7416351,841520
4Søren Nygaard
Allerød Skakklub
16631708
5
6
+
7
1
2
3
8
0
443,216572,991708
5Flemming Borg
Enkeltmedlem - Indland
16631712
4
8
6
7
1
2
3
1
33,8516833,571731
6Birger Jarulf
Frederiksværk Skakklub
15691674
3
1
4
-
5
8
7
1
2
0
62,4515712,771669
7Ole Rasmussen
Hillerød Skakklub
15551623
2
3
4
5
6
8
1
0
182,714792,731588
8Daniel Johnston
Prøvemedlemmer
1800
1
5
2
6
3
7
4
1
525,2179401000

Basis 3 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Sebastian Mariegaard
Hillerød Skakklub
1257
2
4
6
13
8
+
10
14
½
22,95132901000
2Thue Rabjerg
Hillerød Skakklub
11681426
1
13
10
5
0
3
11
12
½
133,0510982,641383
3Jan Pedersen
Hillerød Skakklub
11631447
4
14
5
12
2
7
9
-
392,3511923,541436
4Erik Holm
Hillerød Skakklub
12911376
3
1
11
7
6
-
8
-
8
-
382,912961,11394
5Svend Aage Rand
Allerød Skakklub
14161480
6
12
3
2
1
11
14
13
0
2125,212723,361433
6Mats Lundh Gulbrandsen
Skakforeningen ØBRO
14381592
5
11
1
8
4
+
9
10
-
613,415371,881614
7Benny Nielsen
Hillerød Skakklub
10691226
8
9
13
4
14
3
11
1
112,2510801,431227
8Michael Szymanski
Hillerød Skakklub
15141547
7
10
14
6
1
-
4
-
4
-
103,1514852,821534
9John Sø
Allerød Skakklub
12571469
10
0
7
12
14
1
13
6
3
+
433,0512553,681455
10Finn Eldor
Gribskov Skakklub
12731316
9
1
8
2
11
12
1
6
-
443,2513071,261351
11Lene Andersen
Hillerød Skakklub
892
12
6
4
10
5
2
7
0
1140,7590701000
12Bjarne Rasmussen
Hillerød Skakklub
13101390
11
5
9
3
10
13
2
½
74,4512672,741420
13Afan Jahic
Hillerød Skakklub
11851392
14
2
7
1
9
12
5
1
62,9512102,961414
14Arne Feldung
Hillerød Skakklub
12421377
13
3
8
9
0
7
5
1
½
453,312742,591395

Partier i turneringen Hillerød Byturnering 2019

Hvid:
Sort:
Event:
Resultat:
Runde:

Træk:
Indbydelse

Hillerød Byturnering 2019 præsenteret af Tømrer- og Snedkermester Børge Nielsen A/S

For 33. gang indbyder Hillerød Skakklub til 7-runders koordineret åbent bymesterskab i klubbens lokaler Kulturværkstedet Fredensvej 12 C, 3400 Hillerød.
Turneringen er røgfri og ELO rates.  Pga. støtte fra Tømrer- og Snedkermester Børge Nielsen A/S kan vi i år tilbyde forhøjede præmier.

På grund af begrænset plads i lokalerne er der et deltager-maksimum på 48 deltagere.

Turneringsform: Der spilles alle mod alle i 8-mands grupper inddelt efter dansk rating, laveste gruppe dog eventuelt i en monrad-gruppe.

Spilledage: 7 runder fordelt på 8 tirsdage: 23. april, 30. april, 7. maj, 14. maj, 21. maj, 28. maj, 4. juni (Udsatte partier), 11. juni.

Tilgængelighed: Klubbens lokaler er egnede til kørestolsbrugere og har ligeledes særlige parkeringspladser til disse blot 35 meter fra spillestedet!

Præmier: I mesterklassen er 1. pr. 2.000 kr., 2. pr. 1.000 kr. I alle øvrige grupper er 1. pr. 1.000 kr., 2. pr. 600 kr.. For en eventuel monrad-gruppe er der derudover en 3. pr. på 300 kr.

Ved pointlighed deles alle pengepræmier, mens der er korrektionsberegning om titlen som Hillerød Bymester 2019.

Spilletid: Runderne starter kl. 19.30 
90 minutter + 30 sekunder fra træk 1.
En spiller der kommer mere end ½ time for sent til partiet taber partiet.

Indskud: 200 kr. som indbetales inden 1. runde.

Tilmelding sker via DSU’s turneringshjemmeside eller til Bernhard på bws1963@gmail.com. Tilmeldingen skal være sket senest d. 20. april.

Periode 2019-04-23 .. 2019-06-11
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://www.hillerodskakklub.dk
Turnerings komite
Hoveddommer Peter Willer Svendsen
Dommere

Tilmeldings muligheder til Hillerød Byturnering 2019

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://www.hillerodskakklub.dk

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mesterklasse 8 2019-04-23 2019-04-20
Basis 1 8 2019-04-23 2019-04-20
Basis 2 8 2019-04-23 2019-04-20
Basis 3 14 2019-04-23 2019-04-20
Totalt antal tilmeldte 38
Deltagere i gruppen Mesterklasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100102137 1403249 1. FM Sandi Stojanovski Frederiksværk Skakklub 2172 2192 2019-04-03
100100050 1407210 2. Ib Hother Andersen Hillerød Skakklub 2088 2157 2019-04-18
100800133 1408968 3. Jesper Vej Skakforeningen ØBRO 2048 2078 2019-04-11
100100565 1435965 4. Lars Erik Linderod Nordsjællands Skakklub 1944 1970 2019-03-08
100800482 1400606 5. FM Jens Østergaard Hillerød Skakklub 2220 2223 2019-04-20
100802760 1439391 6. Mikael Ramkilde Nordsjællands Skakklub 1996 1949 2019-03-17
100800660 1408356 7. Michael Tandrup Herlev Skakklub 1951 1979 2019-03-03
102101032 1447432 8. Paul Brøndal Allerød Skakklub 2068 2092 2019-04-20
Deltagere i gruppen Basis 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100800462 1406841 1. Hans Endrup Jacobsen Hillerød Skakklub 1897 1905 2019-04-21
100800374 1409182 2. Svend Steenstrup Nordsjællands Skakklub 1920 1964 2019-04-20
100803142 1467905 3. Klaus Højsholm Kristensen Hillerød Skakklub 1819 1852 2019-03-03
100802810 1442015 4. Morten Kühn Hillerød Skakklub 1808 1796 2019-03-15
100800467 1411152 5. Frands Winther Lavrsen Hillerød Skakklub 1881 1813 2019-04-18
100801333 1406833 6. Esben Lauge Sørensen Hillerød Skakklub 1940 1986 2019-03-23
100102012 1433768 7. Steen Kopperberg Frederiksværk Skakklub 1843 1886 2019-04-09
100800341 1426680 8. Flemming Stald Frederiksværk Skakklub 1864 1916 2019-04-01
Deltagere i gruppen Basis 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100802895 1448269 1. Hans Rasmus Rabjerg Hillerød Skakklub 1533 1676 2019-04-20
101096515 1467425 2. Freddy Nielskov Hillerød Skakklub 1600 1637 2019-03-25
100101086 1413368 3. Orla Eilegaard Jørgensen Allerød Skakklub 1680 1527 2019-04-16
100802244 1426141 4. Søren Nygaard Allerød Skakklub 1663 1708 2019-03-21
100100732 1505823 5. Flemming Borg Enkeltmedlem - Indland 1663 1712 2019-04-20
100801900 1437305 6. Birger Jarulf Frederiksværk Skakklub 1569 1674 2019-04-03
100800478 1417118 7. Ole Rasmussen Hillerød Skakklub 1555 1623 2019-04-07
101096796 - 8. Daniel Johnston Prøvemedlemmer 1800 2019-04-21
Deltagere i gruppen Basis 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100803154 1469584 1. Sebastian Mariegaard Hillerød Skakklub 1257 2019-04-16
100802827 1445120 2. Thue Rabjerg Hillerød Skakklub 1168 1426 2019-03-22
100802720 1437380 3. Jan Pedersen Hillerød Skakklub 1163 1447 2019-03-21
100802809 1445103 4. Erik Holm Hillerød Skakklub 1291 1376 2019-04-19
100100632 1426400 5. Svend Aage Rand Allerød Skakklub 1416 1480 2019-04-01
100104188 1451332 6. Mats Lundh Gulbrandsen Skakforeningen ØBRO 1438 1592 2019-03-31
100802816 1445111 7. Benny Nielsen Hillerød Skakklub 1069 1226 2019-03-31
100803104 1467433 8. Michael Szymanski Hillerød Skakklub 1514 1547 2019-03-21
100100640 1426613 9. John Sø Allerød Skakklub 1257 1469 2019-04-02
100802947 1453700 10. Finn Eldor Gribskov Skakklub 1273 1316 2019-04-01
100803158 - 11. Lene Andersen Hillerød Skakklub 892 2019-03-31
101096514 1467441 12. Bjarne Rasmussen Hillerød Skakklub 1310 1390 2019-04-09
100802878 1450964 13. Afan Jahic Hillerød Skakklub 1185 1392 2019-04-08
100802844 1445642 14. Arne Feldung Hillerød Skakklub 1242 1377 2019-03-23