Arbejder ...

loading

Espergærde Forår 2019  

Vis Gruppe : Parringer
Gruppe 1 (Påskeharerne) Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Lasse Henningsen
Helsingør Skakklub
18861954
6
0
2
½
3
1
4
1
5
0
3318713,401936
2Ebbe Kallenberg
Espergærde Skakklub
17171782
5
0
1
½
6
0
3
0
4
½
161,716962,081760
3Verner Hansen
Espergærde Skakklub
18531814
4
0
5
0
1
0
2
1
6
1
24 - 52,7518312,321808
4Lars Erik Linderod
Nordsjællands Skakklub
19441968
3
1
6
1
5
½
1
0
2
½
323,4519313,501958
5Thomas Find Kokfelt
Espergærde Skakklub
18561851
2
1
3
1
4
½
6
1
1
1
12,819282,621889
6Niels Bryde Nyvanggård
Espergærde Skakklub
16621641
1
1
4
0
2
1
5
0
3
0
24 - 51,316831,081678

Gruppe 2 (Påskekyllingerne) Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Steffen Schwalbe
Espergærde Skakklub
11041188
6
0
2
0
3
0
4
0
5
0
060,710730,801172
2Leif Sørensen
Skakklubben Nordkalotten
12011284
5
0
1
1
6
0
3
0
4
0
151,2511901,241279
3Viggo Sørensen
Skakklubben Nordkalotten
15501687
4
0
5
1
1
1
2
1
6
½
2 - 33,5515483,761682
4Sven Ove Petersen
Sjælsø Skakklub
14691548
3
1
6
0
5
½
1
1
2
1
2 - 3314922,911560
5Jacob Hein
Espergærde Skakklub
13851461
2
1
3
0
4
½
6
0
1
1
42,413902,321465
6Tim Wagner
Faxe Skakklub
16451732
1
1
4
1
2
1
5
1
3
½
14,116573,971753
Indbydelse

Espergærde skakklub indbyder til 5-runders koordineret turnering

Spillested

Espergærde skakklub, Espergærde Gymnasium Gymnasievej 2 , 3060 Espergærde

Spilletider

Mandage kl. 19.00 – 24.00

1. runde, 1. april        

2. runde, 8. april        

3. runde, 29. april

4. runde, 6. maj

5. runde, 20. maj

Udsatte partier: d. 13. maj

Betænkningstid

40 træk på 2 timer, derefter 1/2 time til resten af partiet

Turneringsform

Fortrinsvis 6-mandsgrupper

Indskud

150 kr i alle grupper, som betales inden 1. runde

Tilmelding

Senest fredag d. 29. marts med oplysning om klub, fødselsdag, rating og telefonnr. til Ebbe Kallenberg (ebbe@kallenberg.dk), telefon 40417157, eller tilmeld dig direkte via www.skak.dk

Præmier

Første præmie 400 kr; anden præmie 300 kr

Periode 2019-04-01 .. 2019-05-20
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Bjarke Andersen
Dommere
Gruppe 1 (Påskeharerne):  Bjarke Andersen
Gruppe 2 (Påskekyllingerne):  Bjarke Andersen

Tilmeldings muligheder til Espergærde Forår 2019

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gruppe 1 (Påskeharerne) 6 2019-04-01 2019-03-29
Gruppe 2 (Påskekyllingerne) 6 2019-04-01 2019-03-29
Totalt antal tilmeldte 12
Deltagere i gruppen Gruppe 1 (Påskeharerne)
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100800409 1425315 1. Lasse Henningsen Helsingør Skakklub 1886 1954 2019-03-18
100800091 1425684 2. Ebbe Kallenberg Espergærde Skakklub 1717 1782 2019-03-13
100800075 1425285 3. Verner Hansen Espergærde Skakklub 1853 1814 2019-03-13
100100565 1435965 4. Lars Erik Linderod Nordsjællands Skakklub 1944 1968 2019-03-19
100802848 1445650 5. Thomas Find Kokfelt Espergærde Skakklub 1856 1851 2019-03-09
100800680 1467530 6. Niels Bryde Nyvanggård Espergærde Skakklub 1662 1641 2019-03-09
Deltagere i gruppen Gruppe 2 (Påskekyllingerne)
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100800683 1439421 1. Steffen Schwalbe Espergærde Skakklub 1104 1188 2019-03-15
100803040 1463578 2. Leif Sørensen Skakklubben Nordkalotten 1201 1284 2019-03-29
100802718 1437410 3. Viggo Sørensen Skakklubben Nordkalotten 1550 1687 2019-03-15
100800558 1426346 4. Sven Ove Petersen Sjælsø Skakklub 1469 1548 2019-03-26
100801513 1402870 5. Jacob Hein Espergærde Skakklub 1385 1461 2019-03-28
100200849 1424513 6. Tim Wagner Faxe Skakklub 1645 1732 2019-03-29