Arbejder ...

loading

Viking Cup 2020  

Indbydelse

BEMÆRK: På grund af stor interesse har vi pt. lukket for tilmelding, da vi ikke har plads til flere i spillesalen.

Man kan komme på venteliste ved at ringe til Thomas Larsen, tlf. 30 27 57 93.

Eventuelle afbud må meget gerne meldes til Thomas Larsen, tlf. 30 27 57 93.

Frederikssund Skakklub indbyder hermed til den 41. Viking Cup lør. d. 29/2-2020 kl. 10 i Elværket, Ved Kirken 6, Frederikssund.  Se kort her
Pga. et sponsorat fra Hillerød Sundhedsmassage www.sundhedsmassage.dk har vi igen forhøjet præmiepuljen i Mesterklassen, hvor vi kan garantere følgende præmier:

1. præmie. Mindst 4000 kr.
2. præmie: Mindst 2000 kr.
3. præmie: Mindst 1000 kr.

Der vil være mulighed for at købe kaffe, te, madder, øl, vand m.m.

Indskrivning senest kl. 10

1. runde starter ca. kl. 10.15
Præmieoverrækkelse ca. kl. 18.15

Turneringsform: 7 runder schweizer i alle klasser.

Betænkningstid: Mesterklassen: 20 min. + 5 sek. pr. træk. Basisklasserne: 25 min. pr. spiller pr. parti

Klasseinddeling: Mesterklassen fri tilmelding, 1. klasse max hurtigskak rating 1899, 2. klasse max hurtigskak rating 1699, 3. klasse max hurtigskak rating 1499. Samtidigt afholdes en særskilt juniorturnering. Se indbydelsen her.

Rating:Turneringen rates i DSU-regi (hurtigskak)

Indskud, som betales ved indskrivningen:
Hhv. 150 kr. for alle klasser (GM/IM gratis). 20 kr. for juniorturnering.
Ved eftertilmelding (hvis den accepteres) betales et ekstra gebyr på 20 kr.

Præmier: Minimum hele indskuddet går til præmier.

Tilmelding: Senest torsdag d. 27/2 til Thomas Larsen tlf.: 30 27 57 93 eller via turnering.skak.dk

Oplys venligst Navn, Klub, Rating, Telefonnummer og ønskede klasse.
Bemærk at turneringen af pladshensyn er begrænset til ca. 80 deltagere. (ekskl. juniorturneringen)

Se også www.Frederikssundskakklub.dk

Praktiske oplysninger:
 - Turneringsformen er FIDE Schweizer-system lagt med Swiss Manager.
 - Der spilles efter FIDE’s regler for hurtigskak.
 - Telefon på spillestedet: 30 27 57 93 (Thomas Larsen)
 - Indskud skal betales umiddelbart inden 1. runde. Vi sidder klar ved indgangen til Elværket.
 - Velassorteret kantine forefindes på spillestedet.
 - Der er gode adgangsforhold for kørestolsbrugere.

Periode 2020-02-29 .. 2020-02-29
Dansk ratet Ja
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://www.frederikssundskakklub.dk
Turnerings komite
Hoveddommer Thomas Larsen
Dommere Alle grupper:  Per Lund , Henrik Mikkelsen

Tilmeldings muligheder til Viking Cup 2020

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://www.frederikssundskakklub.dk

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mesterklassen 26 2020-02-29 2020-02-27
1. klasse 16 2020-02-29 2020-02-27
2. klasse 21 2020-02-29 2020-02-27
3. klasse 17 2020-02-29 2020-02-27
Totalt antal tilmeldte 80
Deltagere i gruppen Mesterklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100802438 1412159 Christian Altenburg Eriksson Caïssa Gladsaxe 2067 2121 2020-02-13
103102447 1408380 Dennis Jørgensen Helsingør Skakklub 2198 2154 2020-02-01
100800072 1418572 Esben Ejsing Skakklubben Nordkalotten 2192 2130 2020-01-26
100102213 1401505 FM Esben Kjems Hove Skakklubben Nordkalotten 2285 2314 2020-02-22
100102104 1401726 FM Lars Aaes Nielsen Skakklubben Nordkalotten 2173 2203 2020-02-06
100103912 1444514 FM Mikkel Manosri Jacobsen BMS Skak 2250 2315 2020-02-17
100800594 1700090 GM Jonny Hector Skakklubben Nordkalotten 2515 2483 2020-02-17
100200634 1404199 Henrik Dahl Pedersen Køge Skakklub 2201 2236 2020-02-22
100800419 1401424 Henrik Mortensen Horsens Skakforening 1967 1998 2020-02-10
100100198 1406760 Ib Skovgaard BMS Skak 2059 1901 2020-02-02
100101739 7200137 IM John Arni Nilssen Nordsjællands Skakklub 2259 2333 2020-02-16
100100465 1400940 IM Kåre Hove Kristensen Skakklubben Nordkalotten 2256 2350 2020-02-10
100700400 1402226 Jesper Simonsen Skak for sjov 2099 2160 2020-02-22
100800163 1413040 Marianne Izaura Nielsen Allerød Skakklub 1692 1903 2020-02-22
100802760 1439391 Mikael Ramkilde Nordsjællands Skakklub 1924 1952 2020-01-24
100103773 1444816 Nicolai Kistrup Caïssa Gladsaxe 2020 2194 2020-01-20
100500545 1413155 Niels Skou Skakforeningen ØBRO 2076 2054 2020-01-01
100100852 1401696 Peter Birk Petersen Caïssa Gladsaxe 2149 2117 2020-02-01
100801011 1407384 Preben Schavitshy Dalberg Holbæk Skakklub 2100 2094 2020-02-10
100104683 2923394 Preslav Petkov Tåstrup Skakforening 1942 1857 2020-02-18
100200271 1407635 Thomas Christensen Næstved Skakklub 2105 2146 2020-02-18
100802635 1702998 Thomas Johansson 2235 2230 2020-01-15
100100252 1405349 Thore Nyboe Jensen Nørrebro Skakklub 1935 2006 2020-02-18
100801406 1405730 Tommy B. Schmidt Caïssa Gladsaxe 2191 2166 2020-02-22
100100428 1404113 WFM Louise Winther Fredericia Køge Skakklub 2020 1998 2020-02-11
100201099 1404695 WIM Oksana Kryger Brønshøj Skakforening 2061 2105 2020-02-08
Deltagere i gruppen 1. klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100101530 1447980 Allan Hansen Caïssa Gladsaxe 1747 1739 2020-01-19
100101744 7200455 Arild Rimestad Køge Skakklub 1838 1842 2020-02-22
100101531 1471511 Claus Agø Hansen Skakforeningen ØBRO 1800 2020-02-13
100800793 1433512 Erol Taskiran Hvidovre Skakklub 1710 1777 2020-02-23
100800341 1426680 Flemming Stald Frederiksværk Skakklub 1751 1836 2020-02-07
100104090 1454188 Hannibal Valeur Jaques Nørrebro Skakklub 1899 1794 2020-02-16
100501522 1416740 Henrik Lund Næstved Skakklub 1804 1883 2020-02-12
100801513 1402870 Jacob Hein Espergærde Skakklub 1411 1418 2020-02-17
100801067 1409867 Jens Mott Maribo Skakklub 1829 1950 2020-02-22
100201494 1401971 Johann Stanislaus Aalborg Skakforening af 1889 1792 1833 2020-01-20
101095062 1450786 Kenneth Dahl Frederiksberg Skakforening 1811 1945 2020-02-14
100801798 1425226 Kenneth Haagensen Frederikssund Skakklub 1815 1879 2020-02-23
100100842 1409956 Michael O. Marshall Sjælsø Skakklub 1818 1863 2020-02-19
100104684 2923408 Rostislav Petkov Tåstrup Skakforening 1827 1819 2020-02-18
100802848 1445650 Thomas Find Kokfelt Espergærde Skakklub 1792 1897 2020-02-13
100802293 1418262 Tina Vehl Skakklubben Seksløberen 1820 1805 2020-01-06
Deltagere i gruppen 2. klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100103644 1441736 Alex Madsen Caïssa Gladsaxe 1514 1564 2020-02-17
100803196 1470868 Ali Araghi Gribskov Skakklub 1391 1536 2020-02-06
100500090 1427830 Andreas Kinch Esbjerg Skakforening 1621 1810 2020-01-22
100801900 1437305 Birger Jarulf Frederiksværk Skakklub 1609 1670 2020-02-14
100100322 1411225 Bjarne Eiholt Skakklubben K41 1378 1565 2020-01-12
100801662 1409727 Finn Larsen Frederikssund Skakklub 1495 1683 2020-02-12
100802146 1402714 FM Daniel Andersen Frederikssund Skakklub 1670 1806 2020-01-01
100800414 1409557 Hans Haagen Larsen Amager Skakforening 1550 1668 2020-02-21
100100593 1425013 Henrik Damm Hillerød Skakklub 1500 1570 2020-01-25
100104587 1469517 Mark Brøde Jeppesen Valby Skakklub 1671 1649 2020-02-02
100103576 1414917 Mark Kirkebække Tåstrup Skakforening 1671 1791 2020-02-20
100202454 1465325 Matias Rasmussen Valby Skakklub 1581 1595 2020-02-07
100202497 1467352 Nicklas Alexander Winther-Jørgensen Maribo Skakklub 1693 1724 2020-02-23
100104440 1465597 Oliver Langberg Birch Sunddahl Valby Skakklub 1512 1696 2020-01-28
101096874 - Patricia Nielsen Skakforeningen ØBRO 1366 2020-02-23
100101763 1416251 Poul Erik Harders Caïssa Gladsaxe 1490 1695 2020-02-04
102101041 1451103 Silas Høyerup Caïssa Gladsaxe 1665 1727 2020-02-16
100104651 1471090 Sinan Oz Skak for sjov 1000 2020-02-22
100802190 1434195 Sissel Kærgaard Enkeltmedlem - Indland 1387 1665 2020-02-07
100102012 1433768 Steen Kopperberg Allerød Skakklub 1681 1868 2020-01-19
100103389 1446762 Troels Barington Valby Skakklub 1682 1702 2020-01-04
Deltagere i gruppen 3. klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100104379 1464140 Fabian Schiøler Würtz Skakforeningen Odysseus 1234 1572 2019-12-29
100803213 1471244 Hans Kurt Nielsen Frederikssund Skakklub 1000 2020-02-21
102101061 1447548 Jesper Høyerup Thygesen Herlev Skakklub 1366 1639 2020-02-16
100103650 1436066 Johnny Svejgaard Rasmussen 1250 1572 2020-01-19
100104397 1462946 Leif Hahn Caïssa Gladsaxe 1374 1675 2020-02-13
100802197 1425498 Michael Jensen Egedal-Jyllinge Skakklub 1382 1604 2020-01-20
100102935 1417517 Mogens Olsen Caïssa Gladsaxe 1263 1520 2020-01-20
100803141 1468413 Ole Nilsson Frederikssund Skakklub 1259 1533 2020-01-16
101096383 1467085 Oliver Gabrielsen Skakforeningen ØBRO 1414 1444 2020-02-12
101096554 1471341 Patrick Rasmussen Næstved Skakklub 1038 2020-02-20
100500542 1427717 Per Rømhild Skakklubben Evans 1015 1109 2019-12-29
100201715 1409700 Pia Nielsen Nørresundby Skakklub 1454 1281 2020-02-18
100801061 1423665 Preben Jensen Kalundborg Skakklub 1347 1387 2020-02-20
100802120 1424610 Thomas Andersen Frederikssund Skakklub 1023 1237 2020-01-21
100802372 1424661 Thomas Balling Egedal-Jyllinge Skakklub 1206 1635 2020-01-07
100202548 1470302 Thomas Henriksen Kalundborg Skakklub 1000 2020-02-20
100104026 1445790 Uffe Marco Wulff-Jensen 1127 2020-01-08