loading
Arbejder ...

Viking Cup 2020

Vis Gruppe : Parringer
Mesterklassen Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1GM Jonny Hector
Skakklubben Nordkalotten
2515
14
1
9
1
6
0
7
0
18
1
11
1
3
1
546,052505
2FM Jesper Nørgaard
Kalundborg Skakklub
2337
15
1
8
0
13
1
12
0
17
0
19
½
23
0
175,62275
3FM Esben Kjems Hove
Skakklubben Nordkalotten
2285
16
1
11
1
8
0
9
0
20
1
6
1
1
0
494,22281
4IM John Arni Nilssen
Nordsjællands Skakklub
2259       02602259
5IM Kåre Hove Kristensen
Skakklubben Nordkalotten
2256
17
1
12
1
22
½
6
1
8
½
9
1
7
½
14,452277
6FM Mikkel Manosri Jacobsen
BMS Skak
2250
18
1
13
1
1
1
5
0
11
½
3
0
12
1
53,82264
7Thomas Johansson
Malmö AS
2235
19
1
22
0
14
1
1
1
12
1
8
1
5
½
24,052264
8Dennis Jørgensen
Helsingør Skakklub
2198
20
1
2
1
3
1
22
1
5
½
7
0
9
1
33,62244
9Tommy B. Schmidt
Caïssa Gladsaxe
2197
21
1
1
0
23
1
3
1
22
1
5
0
8
0
473,852200
10Esben Ejsing
Skakklubben Nordkalotten
2192
22
0
19
1
18
½
11
0
15
0
21
½
25
0
2225,052131
11FM Lars Aaes Nielsen
Skakklubben Nordkalotten
2173
23
1
3
0
24
1
10
1
6
½
1
0
15
1
63,552192
12Peter Birk Petersen
Caïssa Gladsaxe
2149
24
1
5
0
20
1
2
1
7
0
22
½
6
0
103,552148
13Thomas Christensen
Næstved Skakklub
2105
25
1
6
0
2
0
18
½
19
½
14
1
20
½
133,72101
14Preben Schavitshy Dalberg
Holbæk Skakklub
2100
1
0
21
1
7
0
20
0
16
1
13
0
18
1
3153,252095
15Jesper Simonsen
Skak for sjov
2099
2
0
20
0
19
½
24
1
10
1
18
1
11
0
143,42101
16Klaus Nielsen
Furesø Skakklub
2088
3
0
23
0
21
½
19
0
14
0
26
+
 242,652045
17Niels Skou
Skakforeningen ØBRO
2076
5
0
24
0
25
1
23
1
2
1
  3162,752081
18Christian Altenburg Eriksson
Caïssa Gladsaxe
2067
6
0
25
1
10
½
13
½
1
0
15
0
14
0
2212,92049
19WIM Oksana Kryger
Brønshøj Skakforening
2061
7
0
10
0
15
½
16
1
13
½
2
½
22
0
182,752056
20Nicolai Kistrup
Caïssa Gladsaxe
2020
8
0
15
1
12
0
14
1
3
0
24
1
13
½
112,552039
21Henrik Mortensen
Horsens Skakforening
1967
9
0
14
0
16
½
25
0
23
½
10
½
24
0
233,051921
22Preslav Petkov
Tåstrup Skakforening
1942
10
1
7
1
5
½
8
0
9
0
12
½
19
1
481,452033
23Thore Nyboe Jensen
Nørrebro Skakklub
1935
11
0
16
1
9
0
17
0
21
½
25
1
2
1
122,351970
24Mikael Ramkilde
Nordsjællands Skakklub
1924
12
0
17
1
11
0
15
0
25
½
20
0
21
1
192,61921
25Marianne Izaura Nielsen
Allerød Skakklub
1679
13
0
18
0
17
0
21
1
24
½
23
0
10
1
200,851733
26Hr. Oversidder
Ingen klub
800     
16
-
 0250800

1. klasse Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Arild Rimestad
Køge Skakklub
1838
9
1
6
0
16
1
11
1
5
0
12
1
3
0
464,251831
2Jens Mott
Maribo Skakklub
1829
10
½
8
0
12
0
14
1
15
1
4
0
17
+
103,51799
3Rostislav Petkov
Tåstrup Skakforening
1827
11
1
16
1
6
1
5
0
10
1
8
1
1
1
614,051899
4Bob Andersen
Egedal-Jyllinge Skakklub
1825
12
1
5
0
10
0
9
1
13
½
2
1
6
1
43,81846
5Tina Vehl
Skakklubben Seksløberen
1820
13
1
4
1
8
½
3
1
1
1
6
1
10
0
23,61889
6Michael O. Marshall
Sjælsø Skakklub
1818
14
1
1
1
3
0
10
1
12
1
5
0
4
0
453,71827
7Kenneth Dahl
Frederiksberg Skakforening
1811       01701811
8Henrik Lund
Næstved Skakklub
1804
15
½
2
1
5
½
12
0
11
1
3
0
9
0
3113,651785
9Claus Agø Hansen
Skakforeningen ØBRO
1800
1
0
12
0
17
+
4
0
16
1
14
1
8
1
473,51785
10Thomas Find Kokfelt
Espergærde Skakklub
1792
2
½
15
1
4
1
6
0
3
0
13
1
5
1
33,451824
11Johann Stanislaus
Aalborg Skakforening af 1889
1792
3
0
14
1
13
½
1
0
8
0
17
+
15
1
93,151773
12Flemming Stald
Frederiksværk Skakklub
1751
4
0
9
1
2
1
8
1
6
0
1
0
13
½
82,951768
13Allan Hansen
Caïssa Gladsaxe
1747
5
0
17
+
11
½
16
½
4
½
10
0
12
½
3123,051716
14Kristian Kjær
Frederikssund Skakklub
1719
6
0
11
0
15
1
2
0
17
+
9
0
16
½
132,851679
15Erol Taskiran
Hvidovre Skakklub
1710
8
½
10
0
14
0
17
+
2
0
16
1
11
0
142,851670
16Jacob Hein
Espergærde Skakklub
1411
17
+
3
0
1
0
13
½
9
0
15
0
14
½
2150,651427
17Hr. Oversidder
Ingen klub
800
16
-
13
-
9
-
15
-
14
-
11
-
2
-
0160800

2. klasse Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Nicklas Alexander Winther-Jørgensen
Maribo Skakklub
1693
11
1
10
1
8
0
7
1
16
0
12
1
5
0
474,251686
2Troels Barington
Valby Skakklub
1682
12
1
14
0
10
1
11
1
3
1
6
1
8
1
614,11751
3Steen Kopperberg
Allerød Skakklub
1681
13
1
15
1
16
1
8
½
2
0
7
0
12
0
114,41654
4Sinan Oz
Skak for sjov
1675
14
0
9
1
11
0
10
1
12
0
19
0
18
0
2184,81587
5Mark Brøde Jeppesen
Valby Skakklub
1671
15
0
13
1
20
1
16
0
14
1
11
1
1
1
544,81677
6Mark Kirkebække
Tåstrup Skakforening
1671
16
0
12
1
21
1
14
1
8
1
2
0
7
0
464,451658
7FM Daniel Andersen
Frederikssund Skakklub
1670
17
½
19
1
14
1
1
0
9
1
3
1
6
1
24,31706
8Silas Høyerup
Caïssa Gladsaxe
1665
18
1
21
1
1
1
3
½
6
0
16
1
2
0
54,31671
9Benjamin Jensen
Tåstrup Skakforening
1631
19
½
4
0
15
1
18
1
7
0
14
0
13
1
134,51601
10Andreas Kinch
Esbjerg Skakforening
1621
20
1
1
0
2
0
4
0
17
1
18
1
15
1
4104,151617
11Birger Jarulf
Frederiksværk Skakklub
1609
1
0
18
1
4
1
2
0
15
1
5
0
14
0
3143,651585
12Hans Haagen Larsen
Amager Skakforening
1550
2
0
6
0
13
1
20
1
4
1
1
0
3
1
492,91600
13Alex Madsen
Caïssa Gladsaxe
1514
3
0
5
0
12
0
22
+
18
0
20
1
9
0
2192,71438
14Oliver Langberg Birch Sunddahl
Valby Skakklub
1512
4
1
2
1
7
0
6
0
5
0
9
1
11
1
482,151607
15Henrik Damm
Hillerød Skakklub
1500
5
1
3
0
9
0
19
1
11
0
17
1
10
0
3152,71514
16Finn Larsen
Frederikssund Skakklub
1495
6
1
17
1
3
0
5
1
1
1
8
0
19
1
532,51635
17Poul Erik Harders
Caïssa Gladsaxe
1490
7
½
16
0
19
0
21
+
10
0
15
0
20
1
172,851429
18Ali Araghi
Gribskov Skakklub
1391
8
0
11
0
22
+
9
0
13
1
10
0
4
1
3161,31423
19Sissel Kærgaard
Enkeltmedlem - Indland
1387
9
½
7
0
17
1
15
0
20
1
4
1
16
0
122,11450
20Bjarne Eiholt
Skakklubben K41
1378
10
0
22
+
5
0
12
0
19
0
13
0
17
0
1201,81297
21Patricia Nielsen
Skakforeningen ØBRO
1371
22
+
8
0
6
0
17
-
   1210,31358
22Hr. Oversidder
Ingen klub
800
21
-
20
-
18
-
13
-
   0220800

3. klasse Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Pia Nielsen
Nørresundby Skakklub
1483
9
0
11
1
8
0
13
½
6
0
15
1
16
1
96,151364
2Michael Jensen
Egedal-Jyllinge Skakklub
1382
10
1
7
1
5
0
9
1
4
0
13
0
14
1
4551337
3Leif Hahn
Caïssa Gladsaxe
1374
11
1
9
0
14
1
8
1
5
1
4
0
10
½
44,91356
4Jesper Høyerup Thygesen
Herlev Skakklub
1366
12
1
14
1
9
1
5
1
2
1
3
1
7
0
614,61429
5Preben Jensen
Kalundborg Skakklub
1347
13
1
16
1
2
1
4
0
3
0
7
0
12
0
3104,61275
6Mogens Olsen
Caïssa Gladsaxe
1263
14
0
12
1
10
0
16
0
1
1
9
0
11
1
3134,451198
7Ole Nilsson
Frederikssund Skakklub
1259
15
1
2
0
16
1
10
½
8
1
5
1
4
1
23,81345
8Fabian Schiøler Würtz
Skakforeningen Odysseus
1234
16
0
13
1
1
1
3
0
7
0
12
0
15
1
3124,051187
9Jakob Lunøe
Skakforeningen ØBRO
1208
1
1
3
1
4
0
2
0
10
½
6
1
13
½
462,651269
10Thomas Balling
Egedal-Jyllinge Skakklub
1206
2
0
15
1
6
1
7
½
9
½
14
1
3
½
33,41256
11Uffe Marco Wulff-Jensen
1127
3
0
1
0
13
0
15
1
12
0
16
1
6
0
2143,21073
12Patrick Rasmussen
Næstved Skakklub
1038
4
0
6
0
15
1
14
0
11
1
8
1
5
1
472,21133
13Thomas Andersen
Frederikssund Skakklub
1023
5
0
8
0
11
1
1
½
15
1
2
1
9
½
481,651167
14Per Rømhild
Skakklubben Evans
1015
6
1
4
0
3
0
12
1
16
1
10
0
2
0
3111,751071
15Thomas Henriksen
Kalundborg Skakklub
1000
7
0
10
0
12
0
11
0
13
0
1
0
8
0
0161,95883
16Hans Kurt Nielsen
Frederikssund Skakklub
1000
8
1
5
0
7
0
6
1
14
0
11
0
1
0
2151,551020
Indbydelse

Frederikssund Skakklub indbyder hermed til den 41. Viking Cup lør. d. 29/2-2020 kl. 10 i Elværket, Ved Kirken 6, Frederikssund.  Se kort her
Pga. et sponsorat fra Hillerød Sundhedsmassage www.sundhedsmassage.dk har vi igen forhøjet præmiepuljen i Mesterklassen, hvor vi kan garantere følgende præmier:

1. præmie. Mindst 4000 kr.
2. præmie: Mindst 2000 kr.
3. præmie: Mindst 1000 kr.

Der vil være mulighed for at købe kaffe, te, madder, øl, vand m.m.

Indskrivning senest kl. 10

1. runde starter ca. kl. 10.15
Præmieoverrækkelse ca. kl. 18.15

Turneringsform: 7 runder schweizer i alle klasser.

Betænkningstid: Mesterklassen: 20 min. + 5 sek. pr. træk. Basisklasserne: 25 min. pr. spiller pr. parti

Klasseinddeling: Mesterklassen fri tilmelding, 1. klasse max hurtigskak rating 1899, 2. klasse max hurtigskak rating 1699, 3. klasse max hurtigskak rating 1499. Samtidigt afholdes en særskilt juniorturnering. Se indbydelsen her.

Rating:Turneringen rates i DSU-regi (hurtigskak)

Indskud, som betales ved indskrivningen:
Hhv. 150 kr. for alle klasser (GM/IM gratis). 20 kr. for juniorturnering.
Ved eftertilmelding (hvis den accepteres) betales et ekstra gebyr på 20 kr.

Præmier: Minimum hele indskuddet går til præmier.

Tilmelding: Senest torsdag d. 27/2 til Thomas Larsen tlf.: 30 27 57 93 eller via turnering.skak.dk

Oplys venligst Navn, Klub, Rating, Telefonnummer og ønskede klasse.
Bemærk at turneringen af pladshensyn er begrænset til ca. 80 deltagere. (ekskl. juniorturneringen)

Se også www.Frederikssundskakklub.dk

Eventuelle afbud må meget gerne meldes til Thomas Larsen, tlf. 30 27 57 93.

Praktiske oplysninger:
 - Turneringsformen er FIDE Schweizer-system lagt med Swiss Manager.
 - Der spilles efter FIDE’s regler for hurtigskak.
 - Telefon på spillestedet: 30 27 57 93 (Thomas Larsen)
 - Indskud skal betales umiddelbart inden 1. runde. Vi sidder klar ved indgangen til Elværket.
 - Velassorteret kantine forefindes på spillestedet.
 - Der er gode adgangsforhold for kørestolsbrugere.

Periode 2020-02-29 .. 2020-02-29
Dansk ratet Ja
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://www.frederikssundskakklub.dk
Turnerings komite
Hoveddommer Thomas Larsen
Dommere Alle grupper:  Per Lund , Henrik Mikkelsen

Tilmeldings muligheder til Viking Cup 2020

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://www.frederikssundskakklub.dk

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mesterklassen 26 2020-02-29 2020-02-27
1. klasse 17 2020-02-29 2020-02-27
2. klasse 22 2020-02-29 2020-02-27
3. klasse 16 2020-02-29 2020-02-27
Totalt antal tilmeldte 81
Deltagere i gruppen Mesterklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100800594 1700090 1. GM Jonny Hector Skakklubben Nordkalotten 2515 2483 2020-02-17
102100428 1400517 2. FM Jesper Nørgaard Kalundborg Skakklub 2337 2380 2020-02-27
100102213 1401505 3. FM Esben Kjems Hove Skakklubben Nordkalotten 2285 2314 2020-02-22
100101739 7200137 4. IM John Arni Nilssen Nordsjællands Skakklub 2259 2333 2020-02-16
100100465 1400940 5. IM Kåre Hove Kristensen Skakklubben Nordkalotten 2256 2350 2020-02-10
100103912 1444514 6. FM Mikkel Manosri Jacobsen BMS Skak 2250 2315 2020-02-17
100802635 1702998 7. Thomas Johansson Malmö AS 2235 2230 2020-01-15
103102447 1408380 8. Dennis Jørgensen Helsingør Skakklub 2198 2154 2020-02-01
100801406 1405730 9. Tommy B. Schmidt Caïssa Gladsaxe 2197 2166 2020-02-22
100800072 1418572 10. Esben Ejsing Skakklubben Nordkalotten 2192 2130 2020-01-26
100102104 1401726 11. FM Lars Aaes Nielsen Skakklubben Nordkalotten 2173 2203 2020-02-06
100100852 1401696 12. Peter Birk Petersen Caïssa Gladsaxe 2149 2117 2020-02-01
100200271 1407635 13. Thomas Christensen Næstved Skakklub 2105 2146 2020-02-18
100801011 1407384 14. Preben Schavitshy Dalberg Holbæk Skakklub 2100 2094 2020-02-10
100700400 1402226 15. Jesper Simonsen Skak for sjov 2099 2160 2020-02-22
100800211 1410210 16. Klaus Nielsen Furesø Skakklub 2088 1985 2020-02-28
100500545 1413155 17. Niels Skou Skakforeningen ØBRO 2076 2054 2020-01-01
100802438 1412159 18. Christian Altenburg Eriksson Caïssa Gladsaxe 2067 2121 2020-02-13
100201099 1404695 19. WIM Oksana Kryger Brønshøj Skakforening 2061 2105 2020-02-08
100103773 1444816 20. Nicolai Kistrup Caïssa Gladsaxe 2020 2194 2020-01-20
100800419 1401424 21. Henrik Mortensen Horsens Skakforening 1967 1998 2020-02-10
100104683 2923394 22. Preslav Petkov Tåstrup Skakforening 1942 1857 2020-02-18
100100252 1405349 23. Thore Nyboe Jensen Nørrebro Skakklub 1935 2006 2020-02-18
100802760 1439391 24. Mikael Ramkilde Nordsjællands Skakklub 1924 1952 2020-01-24
100800163 1413040 25. Marianne Izaura Nielsen Allerød Skakklub 1679 1903 2020-02-22
- 26. Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2020-02-29
Deltagere i gruppen 1. klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100101744 7200455 1. Arild Rimestad Køge Skakklub 1838 1842 2020-02-22
100801067 1409867 2. Jens Mott Maribo Skakklub 1829 1950 2020-02-22
100104684 2923408 3. Rostislav Petkov Tåstrup Skakforening 1827 1819 2020-02-18
100800648 1411365 4. Bob Andersen Egedal-Jyllinge Skakklub 1825 2003 2020-02-29
100802293 1418262 5. Tina Vehl Skakklubben Seksløberen 1820 1805 2020-01-06
100100842 1409956 6. Michael O. Marshall Sjælsø Skakklub 1818 1863 2020-02-19
101095062 1450786 7. Kenneth Dahl Frederiksberg Skakforening 1811 1945 2020-02-14
100501522 1416740 8. Henrik Lund Næstved Skakklub 1804 1883 2020-02-12
100101531 1471511 9. Claus Agø Hansen Skakforeningen ØBRO 1800 2020-02-13
100802848 1445650 10. Thomas Find Kokfelt Espergærde Skakklub 1792 1897 2020-02-13
100201494 1401971 11. Johann Stanislaus Aalborg Skakforening af 1889 1792 1833 2020-01-20
100800341 1426680 12. Flemming Stald Frederiksværk Skakklub 1751 1836 2020-02-07
100101530 1447980 13. Allan Hansen Caïssa Gladsaxe 1747 1739 2020-01-19
100800574 1425706 14. Kristian Kjær Frederikssund Skakklub 1719 1822 2020-02-28
100800793 1433512 15. Erol Taskiran Hvidovre Skakklub 1710 1777 2020-02-23
100801513 1402870 16. Jacob Hein Espergærde Skakklub 1411 1418 2020-02-17
- 17. Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2020-02-29
Deltagere i gruppen 2. klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100202497 1467352 1. Nicklas Alexander Winther-Jørgensen Maribo Skakklub 1693 1724 2020-02-23
100103389 1446762 2. Troels Barington Valby Skakklub 1682 1702 2020-01-04
100102012 1433768 3. Steen Kopperberg Allerød Skakklub 1681 1868 2020-01-19
100104651 1471090 4. Sinan Oz Skak for sjov 1675 2020-02-22
100104587 1469517 5. Mark Brøde Jeppesen Valby Skakklub 1671 1649 2020-02-02
100103576 1414917 6. Mark Kirkebække Tåstrup Skakforening 1671 1791 2020-02-20
100802146 1402714 7. FM Daniel Andersen Frederikssund Skakklub 1670 1806 2020-01-01
102101041 1451103 8. Silas Høyerup Caïssa Gladsaxe 1665 1727 2020-02-16
100104401 1445405 9. Benjamin Jensen Tåstrup Skakforening 1631 1550 2020-02-25
100500090 1427830 10. Andreas Kinch Esbjerg Skakforening 1621 1810 2020-01-22
100801900 1437305 11. Birger Jarulf Frederiksværk Skakklub 1609 1670 2020-02-14
100800414 1409557 12. Hans Haagen Larsen Amager Skakforening 1550 1668 2020-02-21
100103644 1441736 13. Alex Madsen Caïssa Gladsaxe 1514 1564 2020-02-17
100104440 1465597 14. Oliver Langberg Birch Sunddahl Valby Skakklub 1512 1696 2020-01-28
100100593 1425013 15. Henrik Damm Hillerød Skakklub 1500 1570 2020-01-25
100801662 1409727 16. Finn Larsen Frederikssund Skakklub 1495 1683 2020-02-12
100101763 1416251 17. Poul Erik Harders Caïssa Gladsaxe 1490 1695 2020-02-04
100803196 1470868 18. Ali Araghi Gribskov Skakklub 1391 1536 2020-02-06
100802190 1434195 19. Sissel Kærgaard Enkeltmedlem - Indland 1387 1665 2020-02-07
100100322 1411225 20. Bjarne Eiholt Skakklubben K41 1378 1565 2020-01-12
101096874 - 21. Patricia Nielsen Skakforeningen ØBRO 1371 2020-02-23
- 22. Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2020-02-29
Deltagere i gruppen 3. klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100201715 1409700 1. Pia Nielsen Nørresundby Skakklub 1483 1281 2020-02-18
100802197 1425498 2. Michael Jensen Egedal-Jyllinge Skakklub 1382 1604 2020-01-20
100104397 1462946 3. Leif Hahn Caïssa Gladsaxe 1374 1675 2020-02-13
102101061 1447548 4. Jesper Høyerup Thygesen Herlev Skakklub 1366 1639 2020-02-16
100801061 1423665 5. Preben Jensen Kalundborg Skakklub 1347 1387 2020-02-20
100102935 1417517 6. Mogens Olsen Caïssa Gladsaxe 1263 1520 2020-01-20
100803141 1468413 7. Ole Nilsson Frederikssund Skakklub 1259 1533 2020-01-16
100104379 1464140 8. Fabian Schiøler Würtz Skakforeningen Odysseus 1234 1572 2019-12-29
100104418 1467115 9. Jakob Lunøe Skakforeningen ØBRO 1208 1436 2020-02-29
100802372 1424661 10. Thomas Balling Egedal-Jyllinge Skakklub 1206 1635 2020-01-07
100104026 1445790 11. Uffe Marco Wulff-Jensen 1127 2020-01-08
101096554 1471341 12. Patrick Rasmussen Næstved Skakklub 1038 2020-02-20
100802120 1424610 13. Thomas Andersen Frederikssund Skakklub 1023 1237 2020-01-21
100500542 1427717 14. Per Rømhild Skakklubben Evans 1015 1109 2019-12-29
100202548 1470302 15. Thomas Henriksen Kalundborg Skakklub 1000 2020-02-20
100803213 1471244 16. Hans Kurt Nielsen Frederikssund Skakklub 1000 2020-02-21