Arbejder ...

loading

Nordic Chess Championship for Girls 2019  

Vis Gruppe : Live dækning Parringer
Class A Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1 Lina Cao-Zhang
16441662
6
2
3
4
5
24016442,241652
2 Ulrikke Langvik
15811581
5
1
6
3
4
½6015811,791529
3Shanne Hedegaard Jakobsen
Jetsmark Skakklub
11081250
4
5
1
2
6
150,111490,441272
4WFM Ellen Fredericia Nilssen
Skakforeningen ØBRO
20562048
3
6
5
1
2
514,4520674,322075
5 Thyra Kvendseth
19171897
2
3
4
6
1
2019173,611893
6 Kajsa Nilsson
17331726
1
4
2
5
3
33017332,601742

Class B Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1 Margarita Zaritovskaja
18821882
6
5
7
6
4
2 - 3018823,091898
2Nienke van den Brink
Caïssa Gladsaxe
18271851
7
-
10
-
9
-
5
-
8
-
0100182701851
3 Ingrid Skaslien
18341804
8
6
10
4
5
2 - 3018342,781793
4 Sarabella Norlamo
17941794
9
7
6
3
1
41017943,371819
5 Embla Ekeland Gronn
16841684
10
1
8
2
+
3
6 - 7016841,401648
6 Hanna Laihonen
16151655
1
3
4
1
9
34016151,741665
7Ingrid Elmer Nielsen-Refs
Amager Skakforening
17151443
2
+
4
1
8
10
6 - 72,416880,721434
8Andrea Kongskov
Syddjurs Skakklub
14181418
3
9
5
7
2
+
351,214541,541425
9 Tess Linden
11751175
4
8
2
+
10
6
28011750,361161
10Sigrid Erstad Jørgensen
BMS Skak
1341
5
2
+
3
9
7
190,95129801000

Class C Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1 Lykke-Merlot Helliesen
15791601
13
8
6
10
0
17
1
310 - 11015793,141555
2 Batel Goitom Haile
16191582
14
9
5
7
½
15
1
5 - 6016192,861568
3 Amelia Nordquelle
15951568
15
19
13
17
1
10
1
42 - 4015951,841574
4 Linnea Johansson-Ohman
15621563
16
10
7
11
1
6
0
37 - 9015622,891527
5 Linnea Larre
15991563
17
12
2
6
1
7
0
42 - 4015992,441585
6 Alva Ling Tran
15501550
18
11
1
5
0
4
1
42 - 4015502,311578
7 Sara-Olivia Sippola
15441544
19
15
4
2
½
5
1
1015441,391588
8 Freyja Birkisdottir
14121430
20
1
15
16
1
9
1
5 - 6014120,991430
9Nancee Cheryl
Viby Skakklub
11331267
21
2
17
23
1
8
0
218 - 19011330,421250
10 Sini Jokinen
11581158
22
4
23
1
1
3
0
37 - 9011580,241188
11 Idunn Helgadottir
11401137
23
6
21
4
0
24
1
310 - 11011400,161131
12 Asthildur Helgadottir
10801077
24
5
16
15
0
22
1
215 - 17010800,081074
13 Soffia Arndis Berndsen
10391031
1
20
3
14
½
18
1
12010390,671024
14 Anna Katarina Thoroddsen
10301027
2
21
20
13
½
23
1
13 - 14010300,571024
15Clara Heiberg
Frem Skakklub
1257
3
7
8
12
1
2
0
13 - 141,4131101000
16Leia Andries
Frem Skakklub
1162
4
22
12
8
0
21
0
218 - 192,4114401000
17Elin Wu
Nørrebro Skakklub
1097
5
24
9
3
0
1
0
215 - 171,4112401000
18Karen Olof Gisladottir
1000
6
23
22
19
1
13
0
122 - 230100001000
19Elli-Sofie Munkegaard
Læseforeningens Skakklub
1000
7
3
24
18
0
20
1
120 - 211,7595501000
20Mathilde Bartels Fagan
Køge Skakklub
1000
8
13
14
24
0
19
0
0242,286801000
21Zofia Izabella Marzec
Skak for sjov
996
9
14
11
22
1
16
1
37 - 91,95104701000
22Mille Østoft Gaardland
Randers Skakklub
944
10
16
18
21
0
12
0
122 - 231,690801000
23Sarah Sima Derlich
Nørrebro Skakklub
890
11
18
10
9
0
14
0
120 - 211,287801000
24Mallie Stage-Steffensen
BMS Skak
837
12
17
19
20
1
11
0
215 - 171,189101000

Partier i turneringen Nordic Chess Championship for Girls 2019

Hvid:
Sort:
Event:
Resultat:
Runde:

Træk:
Indbydelse

Nordic Chess Championships for Girls 2019

Køge, Denmark, April 26-28, 2019

TOURNAMENT WEBSITE: nccg2019.dk

 

Welcome!

To the Nordic Chess Championships 2019 for Girls, hosted by the Danish Chess Federation & Køge Skakklub

Location and accommodation

The tournament and the accommodation will take place in Køge – the main accommodation will be at the 4-star Hotel Niels Juel http://hotelnielsjuel.dk/ and the tournament takes place at Køge Skakklub’s venue: Asgård Skole, Norsvej 2, 4600 Køge.

Køge is located 46 km away from Copenhagen Airport, which is about half an hour’s drive by car or about one hour by train. By rental cars or by trains both are easy and fast.

Transportation

We will be able to provide transportation back and forth from the hotel and to the playing venue. It will take about 10 min. by car each way. However, we do not provide transportation from/to Copenhagen Airport! To find your way, use https://www.rejseplanen.dk/webapp/index.html?language=en_EN

Programme:

Thursday, April 25:

Arrival

Friday, April 26:

Arrival               

14.00-15.15     Transportation

15.15-15.45     Technical meeting and registration

15.50-16.00     Group photo of all participants

16.00-16.10     Welcome speeches by the Mayor of Køge and the Chief Arbiter

16.15-20.15     Round 1 – ceremonial first move by the Mayor of Køge

18.30-20.30     Dinner (at the venue)

19.30-21.00     Transportation (flexible return times)

Saturday, April 27:

07.00-08.45     Breakfast

08.50-09.50     Transportation

10.00-14.00     Round 2 – ceremonial first move by the Chairman of Køge Skakklub

12.30-14.30     Lunch (at the venue)

15.00-19.00     Round 3 – ceremonial first move by the Chairman of the Cultural Board of Køge

17.30-19.30     Dinner (at the venue)

19.00-21.30     Simul – by IM/WGM Alina l’Ami

21.30-22.30     Transportation (flexible return times)

Sunday, April 28:

07.00-08.45     Breakfast

08.50-09.50     Transportation

10.00-14.00     Round 4 – ceremonial first move by the manager of Chess Team Køge IVS

12.30-14.30     Lunch (at the venue)

15.00-19.00     Round 5 – ceremonial first move by a representative from the Danish Chess Federation

19.00-21.00     Dinner & prize giving (at the venue)

21.00-21.30     Transportation (flexible return times)

Monday, April 29:

06.30-09.30     Breakfast

Departure

Minor changes to the schedule are still possible until the technical meeting takes place.

Tournament rules

Five rounds using the Swiss system.  Each player gets 90 minutes with a 30 seconds increment per move. The default time will be 15 minutes. Any player arriving 15 minutes after the start of the round will lose her game, unless the Chief Arbiter decides otherwise. The tournament consists of three age groups, U-20, U-16 and U-13, with two players per country in each group. The organiser can invite more players, but not more than 49 % of players can be from the same federation. Every player is obliged to use the algebraic notation.

Class A (U20):  For players born in 1999 or being younger

Class B (U16):  For players born in 2003 or being younger

Class C (U13):  For players born in 2006 or being younger

Costs

The Danish Chess Federation covers the accommodation and food for two players in each group and one team leader from each country – 2xdouble rooms and 1xtriple room.

The cost for accompanying persons, full board included at the hotel and venue, are as follow…

For 2 nights:

Triple rooms – per person                                                                                          DKK 1200,-

Double rooms – per person                                                                                       DKK 1350,-

Single room – per person                                                                                          DKK 1800,-

 

For 3 nights:

Triple rooms – per person                                                                                          DKK 1500,-

Double rooms – per person                                                                                       DKK 1700,-

Single room                                                                                                                DKK 2450,-

 

For 4 nights:

Triple rooms – per person                                                                                          DKK 1850,-

Double rooms – per person                                                                                       DKK 2200,-

Single room                                                                                                                DKK 3540,-

 

Payment

Please notice that the federations should collect the payment of the accompanying persons and pay directly to the organising chess club’s account:

Bank & address: Nordea Bank, Torvet 14, DK-4600 Køge

IBAN: DK6120004390375366

SWIFT: NDEADKKK

 

The registration and account number for the Danish players/parents: 2300 4390375366

And if they use MobilePay, the number is 25468293

 

Registration

Will take place at the end of the technical meeting to make sure that all players have arrived

 

Looking forward to see you all in Denmark

Arild Rimestad, Youth & Female Manager

THE DANISH CHESS FEDERATION

Periode 2019-04-26 .. 2019-04-28
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://www.nccg2019.dk
Turnerings komite

AC TBD:

GM Stellan Brynell, SWE

WFM Ellen Fredericia Nilssen, DEN

Embla Ekeland Grønn, NOR

(Reserve members of the Appeals Committee will be announced, if one of the original members must withdraw in a case involving the member's own federation)

Hoveddommer Arild Rimestad
Dommere Alle grupper:  Verner Christensen , Erik Carlsen
Class A :  Arild Rimestad , Verner Christensen , Erik Carlsen
Class B:  Arild Rimestad , Verner Christensen , Erik Carlsen
Class C:  Arild Rimestad , Verner Christensen , Erik Carlsen

Tilmeldings muligheder til Nordic Chess Championship for Girls 2019

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://www.nccg2019.dk

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Class A 6 2019-04-26 2019-03-25
Class B 10 2019-04-26 2019-03-25
Class C 24 2019-04-26 2019-03-25
Totalt antal tilmeldte 40
Deltagere i gruppen Class A
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
0 1724398 1. Lina Cao-Zhang 1644 1662 2019-03-29
0 1517910 2. Ulrikke Langvik 1581 1581 2019-03-29
101095478 1462296 3. Shanne Hedegaard Jakobsen Jetsmark Skakklub 1108 1250 2019-03-29
103111069 1441230 4. WFM Ellen Fredericia Nilssen Skakforeningen ØBRO 2056 2048 2019-03-29
0 1520628 5. Thyra Kvendseth 1917 1897 2019-03-29
0 1725157 6. Kajsa Nilsson 1733 1726 2019-03-29
Deltagere i gruppen Class B
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
0 14149249 1. Margarita Zaritovskaja 1882 1882 2019-03-30
100104149 1452568 2. Nienke van den Brink Caïssa Gladsaxe 1827 1851 2019-03-30
0 1520660 3. Ingrid Skaslien 1834 1804 2019-03-30
0 4505344 4. Sarabella Norlamo 1794 1794 2019-03-30
0 1517600 5. Embla Ekeland Gronn 1684 1684 2019-03-30
0 512532 6. Hanna Laihonen 1615 1655 2019-03-30
100104157 1455907 7. Ingrid Elmer Nielsen-Refs Amager Skakforening 1715 1443 2019-03-30
100602664 - 8. Andrea Kongskov Syddjurs Skakklub 1418 1418 2019-03-30
0 1725599 9. Tess Linden 1175 1175 2019-03-30
100802913 1457454 10. Sigrid Erstad Jørgensen BMS Skak 1341 2019-03-30
Deltagere i gruppen Class C
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
0 1530950 1. Lykke-Merlot Helliesen 1579 1601 2019-03-30
0 2315190 2. Batel Goitom Haile 1619 1582 2019-03-30
0 1531646 3. Amelia Nordquelle 1595 1568 2019-03-30
0 1737260 4. Linnea Johansson-Ohman 1562 1563 2019-03-30
0 1533860 5. Linnea Larre 1599 1563 2019-03-30
0 1753223 6. Alva Ling Tran 1550 1550 2019-03-30
0 515469 7. Sara-Olivia Sippola 1544 1544 2019-03-30
0 2311860 8. Freyja Birkisdottir 1412 1430 2019-03-30
100602688 1467948 9. Nancee Cheryl Viby Skakklub 1133 1267 2019-03-30
0 513040 10. Sini Jokinen 1158 1158 2019-03-30
0 2314118 11. Idunn Helgadottir 1140 1137 2019-03-30
0 2315041 12. Asthildur Helgadottir 1080 1077 2019-03-30
0 2316811 13. Soffia Arndis Berndsen 1039 1031 2019-03-30
0 2315726 14. Anna Katarina Thoroddsen 1030 1027 2019-03-30
100302032 1469193 15. Clara Heiberg Frem Skakklub 1257 2019-03-30
100302033 1469207 16. Leia Andries Frem Skakklub 1162 2019-03-30
100104423 1469185 17. Elin Wu Nørrebro Skakklub 1097 2019-03-30
0 2315645 18. Karen Olof Gisladottir 1000 2019-03-30
100302042 - 19. Elli-Sofie Munkegaard Læseforeningens Skakklub 1000 2019-03-30
100202501 1469320 20. Mathilde Bartels Fagan Køge Skakklub 1000 2019-03-30
100104543 1469312 21. Zofia Izabella Marzec Skak for sjov 996 2019-03-30
100602706 1469282 22. Mille Østoft Gaardland Randers Skakklub 944 2019-03-30
100104481 1469290 23. Sarah Sima Derlich Nørrebro Skakklub 890 2019-03-30
100202408 1469649 24. Mallie Stage-Steffensen BMS Skak 837 2019-04-16