Arbejder ...

loading

Sjællandsmesterskabet for Ungdom 2019  

Indbydelse

BMS Skak indbyder til Sjællandsmesterskabet for ungdom lørdag d. 4. maj 2019. Kun ungdomsspillere, der er medlem af DSUs sjællandske hovedkredse (1., 2. og 8.) kan deltage.

Spillested: Tapeten, Magleparken 5, 2750 Ballerup.

Indskrivning: senest kl. 9.45
1. runde starter ca. kl. 10.00. Vi forventer at være færdige ca. kl. 16 senest.

Turneringsform: Monrad eller evt. alle-mod-alle grupper.
Gruppe A+B+C spiller i 6 mands grupper efter rating.

Der spilles i 4 aldersgrupper:
Gruppe A+B+C årgang 1998 til 2005
Gruppe D årgang 2006 og 2007
Gruppe E årgang 2008 og 2009
Gruppe F årgang 2010 og yngre

Der kåres en Sjællandsmester i alle grupper.

Runder og betænkningstid: Afhænger af deltagerantal, men vi forventer følgende:
Gruppe A+B+C: 5 runder med 20 minutter + 5 sekunder pr. udført træk.
Gruppe D, E og F: 7 runder med 20 minutter eller evt. 9 runder med 15 minutter.

Rating: Turneringen rates i DSU-regi (hurtigskak)

Indskud, som betales ved indskrivningen:
50 kr. (kontant) for alle klasser.

Præmier: Der er pokaler til de bedst placerede i hver gruppe plus erindringsgave til alle deltagere.

Tilmelding: Senest torsdag d. 2. maj her på siden, via tilmeldingsmenuen.
Fri tilmelding, hvis man hører under forannævnte område og er født i 1998 eller senere.

Kontakt: Sigfred Haubro - 40419468 - sigfred.haubro@mail.dk 

Periode 2019-05-04 .. 2019-05-04
Dansk ratet Ja
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Sigfred Haubro
Dommere

Tilmeldings muligheder til Sjællandsmesterskabet for Ungdom 2019 English enrolment form

Medlem af Dansk Skak Union

Hvis du er medlem af Dansk Skak Union, så benyt denne mulighed for at tilmelde dig: Vælg denne mulighed

Medlem af FIDE

Er du IKKE medlem af Dansk Skak Union, men medlem af Fide, så benyt denne mulighed for at tilmelde dig: Vælg denne mulighed

Ikke medlem af Dansk Skak Union

Er du IKKE medlem af Dansk Skak Union, så benyt denne mulighed for at tilmelde dig: Vælg denne mulighed

FIDE member (english)

If you are a member of FIDE and prefers an english enrolment form, then use this option to register: Choose this option
Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gruppe A+B+C 4 2019-05-04 2019-05-04
Gruppe D (2006-07) 13 2019-05-04 2019-05-04
Gruppe E (2008-09) 7 2019-05-04 2019-05-04
Gruppe F (2010 og yngre) 14 2019-05-04 2019-05-04
Totalt antal tilmeldte 38
Deltagere i gruppen Gruppe A+B+C
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
- Durlav Sharma 1072 1000 2019-04-30
100104511 1468138 Jens-Corneliu Nikolaj Cazacu Hansen Nørrebro Skakklub 1252 2019-05-03
100202497 1467352 Nicklas Alexander Winther-Jørgensen Maribo Skakklub 1227 1449 2019-04-30
100803154 1469584 Sebastian Mariegaard Hillerød Skakklub 1257 1420 2019-05-03
Deltagere i gruppen Gruppe D (2006-07)
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100803095 1467336 Alfred Græbe Helsingør Skakklub 1173 1417 2019-05-01
100104306 1463217 Anton Bønsvig Wehding Amager Skakforening 1420 1408 2019-04-25
101095725 1464663 Daniel Sandberg Jensen Maribo Skakklub 1270 1455 2019-04-18
100104290 1463896 Daniel Tuk Hartsø Jarlskov Nørrebro Skakklub 1540 1644 2019-04-11
100202278 1457942 Johannes Frank Jensen Præstø Skakklub 1156 1298 2019-04-03
100104139 1452797 Karl-Emil Elmer Nielsen-Refs Amager Skakforening 1640 1541 2019-04-25
101095904 1467794 Konrad Volder Køge Skakklub 1156 1076 2019-05-02
100104307 1463225 Laurits Bønsvig Wehding Amager Skakforening 1282 1474 2019-04-25
100802943 1458272 Magni Cederholm Hillerød Skakklub 993 2019-04-30
100202374 1464957 Nikolaj Li Køge Skakklub 954 1099 2019-05-02
100104399 1457349 Noah Krug Wahlgreen BMS Skak 1482 1628 2019-04-21
100104574 - Oscar Veiergang Skak for sjov 1043 2019-04-23
100104155 1467310 William Pihl Skakforeningen Odysseus 1508 1487 2019-04-25
Deltagere i gruppen Gruppe E (2008-09)
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
101096549 - Asbjørn Vesterkær Slavensky Skak for sjov 1137 2019-04-18
101096373 - Christian Derlich Nørrebro Skakklub 957 2019-04-07
- Frederik Kragh Schlichter 800 1000 2019-04-12
101096089 1464981 Jeppe Hald Falkesgaard Brønshøj Skakforening 1753 1834 2019-04-07
100104540 - Ole Zeuthen Skak for sjov 1077 2019-04-21
101096421 1467727 Tunav Chand Penki BMS Skak 1015 1321 2019-04-29
101096086 - William Grønn Jensen Køge Skakklub 891 2019-04-10
Deltagere i gruppen Gruppe F (2010 og yngre)
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100104572 - Anker Müller Skak for sjov 1020 2019-04-19
100104605 - August Jalving Skak for sjov 1056 2019-04-20
100104573 - Bastian Rynkjøb Skak for sjov 1000 2019-04-03
100104400 - Daniel Sandholm Aaes BMS Skak 935 2019-05-01
100104604 - Diya Shekar Skak for sjov 1000 2019-04-22
100803046 - Hugo Løvenstjerne Helsingør Skakklub 946 2019-04-30
101096517 - Jay Vadera Skak for sjov 936 2019-04-26
101096789 - Jonas Mølgaard Botting Amager Skakforening 831 2019-04-30
100803159 - Jonathan Østlund Hillerød Skakklub 1000 2019-04-28
100202408 - Mallie Stage-Steffensen BMS Skak 892 2019-04-10
101095989 - Peter Vedel Brønshøj Skakforening 907 2019-04-03
100104481 1469290 Sarah Sima Derlich Nørrebro Skakklub 1000 2019-04-07
100104444 - Simon Nam Zettler Amager Skakforening 1000 2019-04-28
100104569 - Thor Hoffmann Amager Skakforening 957 2019-05-01