Arbejder ...

loading

U-DM 2019  

Indbydelse

U-DM 2019

Dansk Skak Union inviterer sammen med Køge Skakklub til U-DM 2019.
U-DM 2019 afholdes 4. oktober til 6. oktober 2019
Spillestedet er Asgård Skole, Norsvej 2, 4600 Køge og ligger i godt ti minutters gåafstand fra Ølby Station.
U-DM 2019 fungerer som kvalifikation til Ungdoms-NM 2020 den 13..-17. februar i Danmark.
TILMELDING sker på Dansk Skak Unions turneringssystem på skak.dk

TILMELDINGSFRIST: Fredag den 27. september 2019.
Prisen for at deltage i U-DM 2019 er 100,00 kr.

I forbindelse med U-DM 2019 kan Køge Skakklub tilbyde bespisning af deltagerne og deres familier således:
Fredag
let anretning: 17.30-18.00  (65 kr.)
Lørdag
morgenmad: 07.30-10.00 (30 kr.)
frokost: 12.00-14.30 (50 kr.)
aftensmad: 17.00-20.00 (75 kr.)

Søndag
morgenmad: 07.30-10.00 (30 kr.)
frokost: 12.00-14.30 (50 kr.)
Til alle måltider serveres saftevand.

Ved bestilling af de samlede måltider betales kun 250 kr

Overnatning henvises til til Danhostel Køge, der ligger tæt på spillestedet (gratis sengelinned).

https://danhostel-koege.dk/ 

eller

Hotel Niels Juel

https://hotelnielsjuel.dk

 
Derudover kan man købe kaffe, sodavand og diverse former for frugt m.m.
Tilmelding til bespisning foretages til Finn Stuhr på mail: koegeskakskole@gmail.com

Deltagergebyr og forplejning skal være indbetalt på turneringens konto: 2360 - 6285 314 613 ellter på MobilePay - 927683 senest 27. september 2019

Husk at skrive deltagernavne i bemærkningsfelt.
 

Grupper og DM-titler
Der spilles i åben række (Uxx).
Der kåres en Danmarksmester i alle grupper med mindst tre deltagere.
Der vil være pokaler til de tre højest placerede i hver gruppe, medaljer og diplomer til alle. Desuden er der en såkaldt øremærket rejse-, trænings- og turneringspræmie til gruppevinderne på 2.000 kr..

 Præcisering af regler for tilmelding:
Efter samråd med Dansk Skak Union ønsker arrangørerne at tilføje følgende omkring tilmelding.
En spiller kan tilmelde sig i den række spillerens alder berettiger til, eller i en ældre aldersgruppe.
Vinder spilleren den tilmeldte gruppe erhverves titlen Danmarksmester i den pågældende gruppe.
 
 
Grupper:
U19 (født 00 eller senere)
U16 (født 03 eller senere)
U14 (født 05 eller senere)
U12 (født 07 eller senere)
U10 (født 09 eller senere)
U8 (født 11 eller senere)
 
I alle grupper undtagen U8 kvalificerer de to bedste sig til NM.

 
alle grupper er der en øremærket trænings/turneringspræmie på 2000,- til vinderen. Bemærk at denne præmie udbetales mod indsendelse af dokumentation for udgifter, der svarer til formålet, f. eks. rejse, ophold eller trænerhonorar.

Turneringsform:
Der spilles i grupper svarende til aldersgrupperne, og der spilles Schweizer i alle grupper, dog alle-mod-alle, hvis deltagerantallet i en gruppe passer til antallet af runder ved alle-mod-alle. Ved ligestilling i point afgøres placeringer ved korrektion anbefalet af FIDE.

Turneringen DSU-rates, og de grupper med "lang" betænkningstid ELO-rates i det omfang, de tilmeldtes rating, gør det muligt.
Aldersgrupperne 08, 10 og 12 spiller 7 runder med 45 minutter til hele partiet plus 30 sekunder pr. træk.
Aldersgrupperne 14, 16 og 19 spiller 5 runder med 90 minutter til hele partiet plus 30 sekunder pr. træk.
Der er noteringspligt bortset fra aldersgruppen 08.
Hvis der ikke er seks spillere i en gruppe, kan gruppen blive slået sammen med en anden gruppe.
Titler og præmier, jf. ovenstående, er uafhængige af om grupper spiller sammen eller hver for sig.
Det er tilladt at komme op til 15 minutter for sent frem til partierne.
Bemærk: Det er muligt for alle unge, herunder skoleskakspillere, der ikke er medlem af DSU, at spille med, forudsat de ikke tidligere har deltaget i en ratet DSU-turnering.
Officiel åbning: Fredag d. 4. oktober 2019 kl. 17:30.
Der er adgang til skolen fra kl. 16:00.

Afviklingsplan for aldersgrupperne 08, 10 og 12
1. runde: Fredag d. 4. oktober 2019 kl. 18:00
2. runde: Lørdag d. 5. oktober 2019 kl. 09:00
3. runde: Lørdag d. 5. oktober 2019 kl. 12:00
4. runde: Lørdag d. 5. oktober 2019 kl. 15:00
5. runde: Søndag d. 6. oktober 2019 kl. 09:00
6. runde: Søndag d. 6. oktober 2019 kl. 12:00
7. runde: Søndag d. 6. oktober 2019 kl. 15:00
Betænkningstid: 45 minutter + 30 sekunder pr. træk.

Afviklingsplan for aldersgrupperne 14, 16 og 19
 1. runde: Fredag d. 4. oktober 2019 kl. 18:00.
 2. runde: Lørdag d. 5. oktober 2019 kl. 09:00.
 3. runde: Lørdag d. 5. oktober 2019 kl. 14:00.
 4. runde: Søndag d. 6. oktober 2019 kl. 09:00.
 5. runde: Søndag d. 6. oktober 2019 kl. 14:00.
Betænkningstid: 90 minutter + 30 sekunder pr. træk.

Præmieoverrækkelse: Foregår i forbindelse med den enkelte gruppes afslutning.

Periode 2019-10-04 .. 2019-10-06
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Verner Christensen
Dommere

Tilmeldings muligheder til U-DM 2019 English enrolment form

Medlem af Dansk Skak Union

Hvis du er medlem af Dansk Skak Union, så benyt denne mulighed for at tilmelde dig: Vælg denne mulighed

Medlem af FIDE

Er du IKKE medlem af Dansk Skak Union, men medlem af Fide, så benyt denne mulighed for at tilmelde dig: Vælg denne mulighed

Ikke medlem af Dansk Skak Union

Er du IKKE medlem af Dansk Skak Union, så benyt denne mulighed for at tilmelde dig: Vælg denne mulighed

FIDE member (english)

If you are a member of FIDE and prefers an english enrolment form, then use this option to register: Choose this option
Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
- 1 2019-10-04 2019-09-27
Totalt antal tilmeldte 1
Deltagere i gruppen -
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
101096086 - William Grønn Jensen Køge Skakklub 793 2008 2019-06-16