Arbejder ...

loading

U-DM 2019  

Indbydelse

U-DM 2018

Dansk Skak Union inviterer sammen med Køge Skakklub til U-DM 2019.
U-DM 2019 afholdes 4. oktober til 6. oktober 2019
Spillestedet er Asgård Skole, Norsvej 2 4600 Køge og det ligger i gåafstand fra Ølby Station.
Bemærk at U-DM 2019 fungerer som kvalifikation til NM i Skoleskak i de åbne rækker.
TILMELDING sker på Dansk Skak Unions Turneringssystem via online tilmelding

TILMELDINGSFRIST: Mandag den 30. september 2019.
Prisen for at deltage i U-DM 2019 er 100,00 kr.

I forbindelse med U-DM 2018 kan Køge Skakklub tilbyde bespisning af deltagerne således
Fredag
let anretning: 17:30-18:00
Lørdag
morgenmad: 07:30-10:00
frokost: 12:00-14:30
aftensmad: 17:00-20:00

Søndag
morgenmad: 07:30-10:00
frokost: 12:00-14:30
Til alle måltider serveres saftevand.

Samlet pris: 450,00 kr.

Overnatning henvises til til Danhostel Køge der ligger tæt på spillestedet

https://danhostel-koege.dk/ 

eller

Hotel Niels Juel

https://hotelnielsjuel.dk

 
Derudover kan man købe kaffe, sodavand og diverse former for frugt m.m.
Tilmelding til bespisning og overnatning foretages til Finn Stuhr på mail koegeskakskole.dk

Deltagergebyr og forplejning skal være indbetalt på turneringens konto: 2300 - 4390375366 ellter på MobilePay - 25468293 senest 30. september 2019

Husk at skrive deltagernavne i bemærkningsfelt.
 

Grupper og DM-titler
Der spilles i åben række (Uxx).
Der kåres en Danmarksmester i alle grupper med mindst tre deltagere.
Der vil være pokaler til de tre højest placerede i hver gruppe og en erindringsgave til alle. Desuden er der til gruppevinderne en præmie på 2.000 kr., der er øremærket til træning eller til hjælp til en turnering.

 Præcisering af regler for tilmelding:
Efter samråd med Dansk Skak Union ønsker arrangørerne at tilføje følgende omkring tilmelding.
En spiller kan tilmelde sig i den række spillerens alder berettiger til, eller i en ældre aldersgruppe.
Vinder spilleren den tilmeldte gruppe erhverves titlen Danmarksmester i den pågældende gruppe.
 
 
Grupper:
U19 (født 00 eller senere)
U16 (født 03 eller senere)
U14 (født 05 eller senere)
U12 (født 07 eller senere)
U10 (født 09 eller senere)
U8 (født 11 eller senere)
 
I alle grupper undtagen U8 kvalificerer de to bedste sig til NM.

 
alle grupper er der en øremærket trænings/turneringspræmie på 2000,- til vinderen. Bemærk at denne præmie udbetales mod indsendelse af dokumentation for udgifter der svarer til formålet, f. eks. rejse, ophold eller trænerhonorar.

Turneringsform:
Der spilles i grupper svarende til aldersgrupperne, og der spilles Monrad/Schweizer i alle grupper, dog alle-mod-alle hvis deltagerantallet i en gruppe passer til antallet af runder ved alle-mod-alle. Ved ligestilling i point afgøres placeringer ved korrektion.

Turneringen DSU-rates, og de grupper med "lang" betænkningstid ELO-rates i det omfang de tilmeldtes rating gør det muligt.
Aldersgrupperne 08, 10 og 12 spiller 7 runder med 45 minutter til hele partiet plus 30 sekunder pr. træk.
Aldersgrupperne 14, 16 og 19 spiller 5 runder med 90 minutter til hele partiet plus 30 sekunder pr. træk.
Der er noteringspligt bortset fra aldersgruppen 08.
Hvis der ikke er seks spillere i en gruppe, kan gruppen blive slået sammen med en anden gruppe.
Titler og præmier, jf. ovenstående, er uafhængige af om grupper spiller sammen eller hver for sig.
Det er tilladt at komme op til 15 minutter for sent frem til partierne.
Bemærk: Det er muligt for alle unge, herunder skoleskakspillere, der ikke er medlem af DSU, at spille med, forudsat de ikke tidligere har deltaget i en ratet DSU-turnering.
Officiel åbning: Fredag d. 6. oktober 2019 kl. 17:30.
Der er adgang til skolen fra kl. 16:00.

Afviklingsplan for aldersgrupperne 08, 10 og 12
1. runde: Fredag d. 4. oktober 2019 kl. 18:00
2. runde: Lørdag d. 5. oktober
2019 kl. 09:00
3. runde: Lørdag d. 5. oktober
2019 kl. 12:00
4. runde: Lørdag d. 5. oktober
2019 kl. 15:00
5. runde: Søndag d. 6. oktober
2019 kl. 09:00
6. runde: Søndag d. 6. oktober
2019 kl. 12:00
7. runde: Søndag d. 6. oktober
2019 kl. 15:00
Betænkningstid: 45 minutter + 30 sekunder pr. træk.

Afviklingsplan for aldersgrupperne 14, 16 og 19
 1. runde: Fredag d. 4. oktober
2019 kl. 18:00.
 2. runde: Lørdag d. 5. oktober
2019 kl. 09:00.
 3. runde: Lørdag d. 5. oktober
2019 kl. 14:00.
 4. runde: Søndag d. 6. oktober
2019 kl. 09:00.
 5. runde: Søndag d. 6. oktober
2019 kl. 14:00.
Betænkningstid: 90 minutter + 30 sekunder pr. træk.

Præmieoverrækkelse: Foregår i forbindelse med den enkelte gruppes afslutning.

Periode 2019-10-04 .. 2019-10-06
Dansk ratet Ja
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Verner Christensen
Dommere

Tilmeldings muligheder til U-DM 2019

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Tilmeldte kan muligvis ses på turneringens egen hjemmeside