Arbejder ...

loading

Randersmesterskabet 2019  

Vis Gruppe : Parringer
Mester Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Oluf Øe
Randers Skakklub
17901893
6
½
2
1
3
0
4
½
5
0
231,917932,141890
2Svend Aage Madsen
Randers Skakklub
19502040
5
1
1
0
6
1
3
0
4
0
253,119173,312014
3Benny Grønhøj
Aars Nibe Skakklub
19581987
4
½
5
1
1
1
2
1
6
½
413,219822,892009
4Dennis Hemdorff
Nordre Skakklub
19852021
3
½
6
1
5
½
1
½
2
1
23,419883,162028
5David Bille Maagaard
Randers Skakklub
17771794
2
0
3
0
4
½
6
0
1
1
61,7517701,011804
6Michael Wilhelm Kull
Randers Skakklub
17621891
1
½
4
0
2
0
5
1
3
½
241,6517731,491881

Basis 1 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Erik Hjorth
Viborg Skakklub
16061572
6
½
2
0
3
0
4
1
5
½
242,515871,741577
2Henrik Larsen
Randers Skakklub
16431782
5
½
1
1
6
½
3
1
4
½
12,816643,401784
3Christian Murmann
Randers Skakklub
16421674
4
1
5
0
1
1
2
0
6
0
252,816182,551663
4Leo Starup
Randers Skakklub
14981560
3
0
6
½
5
0
1
0
2
½
161,6514691,641547
5Erik Carsten Pedersen
Enkeltmedlem - Indland
15941689
2
½
3
1
4
1
6
½
1
½
22,416322,661706
6Kurt Sørensen
Randers Skakklub
16461734
1
½
4
½
2
½
5
½
3
1
332,8516513,011734

Basis 2 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Claus Gamborg
Randers Skakklub
12281294
2
1
4
1
7
0
3
0
8
1
342,5512481,251329
2Finn Jensen
Grenå Skakklub
12911460
1
0
3
0
8
1
6
½
5
0
72,7512353,051429
3Niels Christian Vrou Offersen
Randers Skakklub
12981436
4
0
2
1
6
1
1
1
7
½
32,9513232,141453
4Bent Rasmussen
Randers Skakklub
13831541
3
1
1
0
5
1
7
1
6
1
413,414102,781545
5Gunnar Bach
Randers Skakklub
14181486
6
1
7
0
4
0
8
1
2
1
353,7513842,371499
6Patrick Grønhøj
Aars Nibe Skakklub
12301347
5
0
8
1
3
0
2
½
4
0
62,112031,831334
7Sebastian Wendt Jørgensen
Randers Skakklub
1000
8
1
5
1
1
1
4
0
3
½
20,9118901000
8Tage J. C. Toma
Grenå Skakklub
10921317
7
0
6
0
2
0
5
0
1
0
081,6510181,581285

Junior Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Liv Frølund
Randers Skakklub
984
2
0
4
1
5
1
3
0
8
0
24298401000
2Mathias Wallin Nielsen
Randers Skakklub
11641485
1
1
3
0
6
1
8
0
5
1
333,411460,911449
3Mads Nielsen
Hadsten Skakklub
1081
4
1
2
1
8
1
1
1
7
1
512,9122501000
4Willads Rønnow Juul
Aars Nibe Skakklub
963
3
0
1
0
7
1
5
1
6
-
25 - 61,897501000
5Lauritz Emil Willy Frøsig
Randers Skakklub
1000
6
0
7
½
1
0
4
0
2
0
½82,4588301000
6Mikkel Jensen
Randers Skakklub
1000
5
1
8
0
2
0
7
0
4
+
25 - 61,895201000
7Mille Østoft Gaardland
Randers Skakklub
917
8
0
5
½
4
0
6
1
3
0
71,889901000
8Precious Grønhøj
Aars Nibe Skakklub
10801095
7
1
6
1
3
0
2
1
1
1
422,8511390,091131
Indbydelse

Randers Skakklub inviterer hermed til Randersmesterskabet 2019

Spillested: Lindevænget, indgang 7, Søren Møllers Gade 37, 8900 Randers C (ca. 150 m fra banegården)

Turneringsform: Der spilles i 6-mandsgrupper + evt. monradgruppe.

Desuden oprettes særlige juniorgrupper for juniorer og børn under 1200 i rating med en betænkningstid på 

1 time pr. spiller, så det er muligt at være hjemme til sengetid.

Betænkningstid: 90 min. til 40 træk + 15 min. og opsparet tid til resten. 30 sek. tillæg pr. træk fra træk 1.

Spilletider:

1. runde: Tirsdag den 7. maj 2019

2. runde: Tirsdag den 14. maj 2019

3. runde: Tirsdag den 21. maj 2019

4. runde: Tirsdag den 28. maj 2019

5. runde: Tirsdag den 4. juni 2019

Alle runder starter kl. 19.00

Evt. udsatte partier kan spilles mandage før ordinære runder.

Indskud: 150,- kr.

Præmier:

1. præmie i alle grupper 500,- kr.

2. præmie i alle grupper 250,- kr.

Partier erklæres tabt for spillere som ankommer til skakbrættet mere end én time efter den annoncerede spilletids begyndelse, medmindre dommeren bestemmer andet.

Turneringen er ELO-ratet.

Tilmelding: Sidste tilmelding er torsdag den 2. maj 2019 på www.skak.dk under indbydelser.

Turneringsleder: Villy Andersen, Randers Skakklub. Telf. 24 45 59 61. Mail: v.abildgaard@mail.tele.dk. 

Afbud i så god tid som muligt.

Turneringskomite: Claus Andersen, Aage Olsen og Finn Andersson.

Periode 2019-05-07 .. 2019-06-04
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Villy Abildgaard Andersen
Dommere

Tilmeldings muligheder til Randersmesterskabet 2019

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mester 6 2019-05-07 2019-05-02
Basis 1 6 2019-05-07 2019-05-02
Basis 2 8 2019-05-07 2019-05-02
Junior 8 2019-05-07 2019-05-02
Totalt antal tilmeldte 28
Deltagere i gruppen Mester
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100600887 1404970 1. Oluf Øe Randers Skakklub 1790 1893 2019-04-24
100600871 1406205 2. Svend Aage Madsen Randers Skakklub 1950 2040 2019-04-03
100700172 1404245 3. Benny Grønhøj Aars Nibe Skakklub 1958 1987 2019-04-30
100600930 1409506 4. Dennis Hemdorff Nordre Skakklub 1985 2021 2019-05-02
100601844 1421727 5. David Bille Maagaard Randers Skakklub 1777 1794 2019-03-31
100602545 1451499 6. Michael Wilhelm Kull Randers Skakklub 1762 1891 2019-05-02
Deltagere i gruppen Basis 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100601289 1445537 1. Erik Hjorth Viborg Skakklub 1606 1572 2019-05-02
100600820 1421573 2. Henrik Larsen Randers Skakklub 1643 1782 2019-05-02
100600677 1421883 3. Christian Murmann Randers Skakklub 1642 1674 2019-04-24
100600833 1422669 4. Leo Starup Randers Skakklub 1498 1560 2019-04-22
100602510 1449907 5. Erik Carsten Pedersen Enkeltmedlem - Indland 1594 1689 2019-04-30
100600836 1436520 6. Kurt Sørensen Randers Skakklub 1646 1734 2019-05-02
Deltagere i gruppen Basis 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100602469 1445855 1. Claus Gamborg Randers Skakklub 1228 1294 2019-03-29
100600811 1421140 2. Finn Jensen Grenå Skakklub 1291 1460 2019-04-07
100602622 1463080 3. Niels Christian Vrou Offersen Randers Skakklub 1298 1436 2019-03-27
100601795 1422367 4. Bent Rasmussen Randers Skakklub 1383 1541 2019-05-01
100602085 1420283 5. Gunnar Bach Randers Skakklub 1418 1486 2019-04-30
100701677 1460625 6. Patrick Grønhøj Aars Nibe Skakklub 1230 1347 2019-04-30
100602708 - 7. Sebastian Wendt Jørgensen Randers Skakklub 1000 2019-04-15
100600303 1422820 8. Tage J. C. Toma Grenå Skakklub 1092 1317 2019-04-07
Deltagere i gruppen Junior
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100104319 1467735 1. Liv Frølund Randers Skakklub 984 2019-05-02
100602627 1467743 2. Mathias Wallin Nielsen Randers Skakklub 1164 1485 2019-05-02
100602702 1468758 3. Mads Nielsen Hadsten Skakklub 1081 2019-04-15
100701702 1454927 4. Willads Rønnow Juul Aars Nibe Skakklub 963 2019-05-04
100602726 - 5. Lauritz Emil Willy Frøsig Randers Skakklub 1000 2019-04-30
100602707 - 6. Mikkel Jensen Randers Skakklub 1000 2019-04-30
100602706 1469282 7. Mille Østoft Gaardland Randers Skakklub 917 2019-04-27
100701678 1460633 8. Precious Grønhøj Aars Nibe Skakklub 1080 1095 2019-04-30