Arbejder ...

loading

Skanderborg Hurtigskakturnering 2019  

Vis Gruppe : Parringer
Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRn
1Frank Gjerning Petersen
Kjellerup Skakklub
17021783
2
0
4
1
8
1
15
1
7
0
13
0
5
0
381,951734
2FM Mads Boe
Skanderborg Skakklub
24062286
1
1
6
1
7
0
9
1
13
½
14
1
12
1
35,72404
3Torben Gregersen
Skanderborg Skakklub
16391581
4
½
15
1
13
0
14
0
6
0
16
1
10
0
143,11621
4Preben Justesen
Springeren Kolding
16591786
3
½
1
0
5
0
16
1
10
½
6
1
15
0
3133,61641
5Georgi Vasov
1791
6
0
8
0
4
1
10
1
12
0
11
1
1
1
4601791
6Philip Uhre Knudsen
Silkeborg Skakklub Af 1930
17351462
5
1
2
0
9
0
12
0
3
1
4
0
8
1
3101,951767
7FM Filip Boe Olsen
Skanderborg Skakklub
22912391
8
1
9
1
2
1
13
0
1
1
12
1
14
1
624,82315
8Heine Svane
Holstebro Skakklub
19351718
7
0
5
1
1
0
11
0
16
1
10
0
6
0
2154,851850
9IM Klaus Berg
Skakklubben af 1968
23192295
10
1
7
0
6
1
2
0
14
1
15
1
13
0
455,42291
10Morten Fredsgaard Rasmussen
Skanderborg Skakklub
18681882
9
0
11
0
16
1
5
0
4
½
8
1
3
1
74,551837
11Torkild Salling
Skanderborg Skakklub
15161595
12
0
10
1
14
0
8
1
15
0
5
0
16
1
3112,051559
12Lars René Andersen
Skakklubben af 1968
22142123
11
1
13
0
15
1
6
1
5
1
7
0
2
0
444,952195
13Rasmus Thøgersen
Jetsmark Skakklub
22462302
14
1
12
1
3
1
7
1
2
½
1
1
9
1
14,62292
14Peter Wheadon
Skanderborg Skakklub
17431754
13
0
16
1
11
1
3
1
9
0
2
0
7
0
392,551757
15Bjarne Berring Rasmussen
Skanderborg Skakklub
15301562
16
1
3
0
12
0
1
0
11
1
9
0
4
1
3122,451555
16Hr. Oversidder
Ingen klub
8001000
15
0
14
0
10
0
4
0
8
0
3
0
11
0
0160800

Ratinggruppe 1 (5 spillere)Ratinggruppe 2 (5 spillere)

Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRn
1Kent Uhre Knudsen
Silkeborg Skakklub Af 1930
11121127
2
0
9
0
5
0
8
1
4
0
7
0
6
0
192,31054
2Sebastian Gråbæk
Viby Skakklub
14191720
1
1
3
1
7
1
9
1
6
½
5
1
10
1
14,951491
3Henrik Trolle Schütter
Syddjurs Skakklub
12061265
4
1
2
0
9
½
6
0
8
1
10
½
5
1
452,951253
4Lars-Elias Arno Ørrild
Skanderborg Skakklub
12141417
3
0
5
0
8
0
10
0
1
1
9
0
7
0
1103,351108
5Jesper Pallesen
Skanderborg Skakklub
14091562
6
0
4
1
1
1
7
1
9
1
2
0
3
0
445,11360
6Mads Nielsen
Hadsten Skakklub
1225
5
1
7
0
10
1
3
1
2
½
8
½
1
1
523,051333
7Tommy Falkesgaard
Skanderborg Skakklub
12881534
8
1
6
1
2
0
5
0
10
0
1
1
4
1
463,651304
8Per Rømhild
Skakklubben Evans
11101126
7
0
10
0
4
1
1
0
3
0
6
½
9
0
82,51065
9Hedayatullah Akbari
11001100
10
1
1
1
3
½
2
0
5
0
4
1
8
1
301100
10Henrik Salling Degnehave
14001400
9
0
8
1
6
0
4
1
7
1
3
½
2
0
701400
Indbydelse

SKANDERBORG SKAKKLUB INDBYDER I SAMARBEJDE MED REMA 1000 TIL 7 RUNDERS HURTIGSKAKTURNERING.

Åben for alle.

Lørdag den 15. juni 2019 Kl. 10.00 – ca kl 18:00

I Skanderborg Sundhedscenter, Sygehusvej, 8660 Skanderborg

 

Turneringsform:

7 runder efter Monrads turneringssystem.
Der inddeles i ratinggrupper:

Mester (1900-), Basis 1 (1700-1899), Basis 2 (1500-1699) og Basis 3 (-1499).

Betænkningstid:

Hver spiller har 20 minutter til hele partiet +5 sekunder pr. træk fra træk 1.

Rating:

Turneringen hurtigskakrates.

Indskud:

150 kr.

Præmier:

Mindst 100% af indskuddet går til præmier.

Første præmie: 

Mester 1: kr. 3.000 ved minimum 20 deltagere

Øvrige klasser efter deltagerantal.

Præmier vil blive udbetalt i form af gavekort til REMA 1000.

Præmier deles ved ligestilling.

Forplejning:

Skanderborg Skakklub sørger for forplejning, som kan købes på spillestedet.

Tilmelding:

Senest torsdag den 13. juni 2019 via DSU’s turneringssystem eller Bjarne Rasmussen: tlf: 61725979

 

Periode 2019-06-15 .. 2019-06-15
Dansk ratet Ja
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Bjarne Berring Rasmussen
Dommere Alle grupper:  Morten Fredsgaard Rasmussen
Gruppe 1:  Bjarne Berring Rasmussen

Tilmeldings muligheder til Skanderborg Hurtigskakturnering 2019

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gruppe 1 16 2019-06-15 2019-06-13
Gruppe 2 10 2019-06-15 2019-06-13
Totalt antal tilmeldte 26
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100901544 1427032 1. Frank Gjerning Petersen Kjellerup Skakklub 1702 1783 2019-06-08
100600675 1401408 2. FM Mads Boe Skanderborg Skakklub 2406 2286 2019-06-13
100602566 1451707 3. Torben Gregersen Skanderborg Skakklub 1639 1581 2019-05-05
101200079 1467565 4. Preben Justesen Springeren Kolding 1659 1786 2019-04-24
- 5. Georgi Vasov 1791 2019-06-13
101095943 1467018 6. Philip Uhre Knudsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1735 1462 2019-05-17
100602308 1440640 7. FM Filip Boe Olsen Skanderborg Skakklub 2291 2391 2019-06-13
100901835 1468880 8. Heine Svane Holstebro Skakklub 1935 1718 2019-05-22
100300602 1400053 9. IM Klaus Berg Skakklubben af 1968 2319 2295 2019-06-13
100600528 1410636 10. Morten Fredsgaard Rasmussen Skanderborg Skakklub 1868 1882 2019-04-25
100602687 1467964 11. Torkild Salling Skanderborg Skakklub 1516 1595 2019-05-06
100602129 1404792 12. Lars René Andersen Skakklubben af 1968 2214 2123 2019-06-13
100901527 1431412 13. Rasmus Thøgersen Jetsmark Skakklub 2246 2302 2019-06-14
103105367 1422979 14. Peter Wheadon Skanderborg Skakklub 1743 1754 2019-04-19
100600519 1422375 15. Bjarne Berring Rasmussen Skanderborg Skakklub 1530 1562 2019-05-06
- 16. Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2019-06-15
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100602673 1467000 1. Kent Uhre Knudsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1112 1127 2019-05-17
100401436 1436627 2. Sebastian Gråbæk Viby Skakklub 1419 1720 2019-06-10
100602179 1422502 3. Henrik Trolle Schütter Syddjurs Skakklub 1206 1265 2019-05-22
100602685 1467590 4. Lars-Elias Arno Ørrild Skanderborg Skakklub 1214 1417 2019-05-08
100600514 1429191 5. Jesper Pallesen Skanderborg Skakklub 1409 1562 2019-04-29
100602702 1468758 6. Mads Nielsen Hadsten Skakklub 1225 2019-06-08
100301352 1420666 7. Tommy Falkesgaard Skanderborg Skakklub 1288 1534 2019-06-08
100500542 1427717 8. Per Rømhild Skakklubben Evans 1110 1126 2019-05-14
- 9. Hedayatullah Akbari 1100 1100 2019-06-08
- 10. Henrik Salling Degnehave 1400 1400 2019-06-13