Arbejder ...

loading

Forårs pokalturnering 2019  

Vis Gruppe : Parringer
Pokal Direkte link
#NavnRatingElo123456789PoPlWeRn
1FM Per Næsby Andreasen
Nørresundby Skakklub
22812282
13
1
7
1
10
½
14
1
2
1
2
½
8
1
8
1
8
-
727,42273
2Jens Jørgen Christiansen
Nørresundby Skakklub
20482042
14
1
8
1
4
1
6
1
1
0
1
½
4
0
4
1
4
1
35,92060
3IM Bent Sørensen
Nørresundby Skakklub
20272063
12
½
16
1
6
0
18
1
10
1
5
1
9
1
13
1
21
1
18,052027
4Jan Peter Lysberg
Aalborg Skakforening af 1889
18751996
15
1
9
1
2
0
12
1
8
0
8
0
2
1
2
0
2
0
411 - 154,851850
5Ole Rysgaard Madsen
Nørresundby Skakklub
18561786
16
½
12
½
14
0
15
1
18
1
3
0
6
1
10
1
19
1
64 - 57,151822
6Lasse Svendsen
Nørresundby Skakklub
18471919
17
1
10
0
3
1
2
0
12
1
13
1
5
0
9
1
16
1
64 - 561847
7Lars Nielsen
Nørresundby Skakklub
18371836
18
1
1
0
12
0
20
-
11
-
11
-
11
-
11
-
11
-
1191,851812
8Hugo Falberg
Aalborg Skakforening af 1889
17741874
19
1
2
0
15
1
10
½
4
1
4
1
1
0
1
0
1
-
7 - 103,51804
9Carl Johan Andersen
Aalborg Skakforening af 1889
17461865
20
1
4
0
18
0
16
1
14
1
10
½
3
0
6
0
13
0
166,151667
10Arne Hove
Nørresundby Skakklub
17321829
21
1
6
1
1
½
8
½
3
0
9
½
13
1
5
0
12
1
64,31768
11Henning Larsen
Aars Nibe Skakklub
16621892
22
-
22
-
22
-
22
-
7
-
7
-
7
-
7
-
7
-
020 - 2201662
12Jesper Dahl Hansen
Aalborg Skakforening af 1889
16211718
3
½
5
½
7
1
4
0
6
0
21
1
15
1
16
½
10
0
7 - 104,11633
13Allan Badsbjerg
Nørresundby Skakklub
13651467
1
0
18
0
19
1
21
1
16
1
6
0
10
0
3
0
9
1
411 - 153,41392
14Lars Erik Lytzen
Aalborg Skakforening af 1889
13201425
2
0
19
1
5
1
1
0
9
0
16
0
18
½
20
1
17
1
7 - 103,751354
15Jens Ole van de Weerd
Aalborg Skakforening af 1889
12321468
4
0
20
1
8
0
5
0
17
1
19
1
12
0
21
0
22
+
411 - 152,91237
16Michael Bohnstedt
Nørresundby Skakklub
12181435
5
½
3
0
21
1
9
0
13
0
14
1
17
1
12
½
6
0
411 - 152,11304
17Pia Nielsen
Nørresundby Skakklub
12021337
6
0
21
0
20
1
19
0
15
0
18
1
16
0
22
+
14
0
31741112
18Bent H. Christensen
Nørresundby Skakklub
11661489
7
0
13
1
9
1
3
0
5
0
17
0
14
½
19
1
20
1
7 - 102,31274
19Peter Duun Kristensen
Nørresundby Skakklub
11241212
8
0
14
0
13
0
17
1
21
0
15
0
22
+
18
0
5
0
2182,351063
20Sisse Christensen
1000
9
0
15
0
17
0
7
-
22
-
22
-
21
0
14
0
18
0
020 - 221,4937
21Svend Aage Sørensen
Nørresundby Skakklub
9891207
10
0
17
1
16
0
13
0
19
1
12
0
20
1
15
1
3
0
411 - 151,551120
22Hr. Oversidder
Ingen klub
8001000
11
-
11
-
11
-
11
-
20
-
20
-
19
-
17
-
15
-
020 - 220800
Indbydelse

Nørresundby Skakklub indbyder til en pokalturnering, som er åben for alle medlemmer af Dansk Skak Union.
Turneringerne afvikles over 9 runder på 3 klubaftner i foråret 2019 i forlængelse af forårs EMT og rates i hurtigskak for alle spillede partier.
Spilledagene er torsdage den 9., 16. og 23. maj  2019 kl. 19.00 efter følgende model:

Spilledage

Pokalturneringen

Fortsat Schweizer

9. maj
Indledende runder

Alle tilmeldte spiller 3 runder a 30 min. pr. spiller efter Schweizersystem SP98,
idet der seedes efter senest kendte rating for hurtigskak.
De 8 bedst placerede herefter går videre til kvartfinalerne i pokalturneringen.
Ved pointlighed afgøres placeringen efter følgende regler:
1. Buchholz korrektion (sum af alle modstanderes score).
2. Progress korrektion (stigende værdi af egne resultater efter hver runde)

Spillere, som ikke fortsætter i
pokalturneringen, spiller
videre i en særskilt turnering
efter de nedenfor angivne regler,
idet alle point opnået i de
ordinære pokalpartier medtages.

16. maj
Kvartfinaler

 

 

 

Semifinaler

Spillerne seedes efter placeringer efter de indledende runder således:
K1:5 – 1, K2:6 – 2, K3:7 – 3 og K4:8 – 4, idet lavest placerede har hvid.
Der spilles 1 parti a 30 min.
Er der herefter ikke fundet en vinder, spilles der omkampe a 5 min.,
indtil en vinder er fundet, idet skiftes farve for hvert parti.
Taberen noteres med resultatet af det ordinære parti i den fortsatte Schweizer turnering.

Vinderne af kvartsfinaler seedes i semifinalerne således:
K3 – K1 og K4 – K2
Der spilles 2 runder a 30 min., idet K3 og K4 har hvid i 1. runde.
Er en vinder derefter ikke fundet, spilles der 2 runder omkampe a 5 min., indtil en vinder er fundet.

 

Der spilles 3 runder a 30 min.
efter Dansk Schweizer for
spillere, der ikke længere
deltager i pokalturneringen,

d.v.s at taberne af kvartfinalerne
i pokalturneringen træder ind i 5. runde af denne turnering med de point, de har opnået i de ordinære pokalturnerings partier.

23. maj
Finalen





3. og 4. plads

Vinderne af semifinalerne spiller i finalen 3 runde a 30 min.,
idet den spiller, der er nået til finalen med færrest antal kampe med hvid,
herunder medregnet alle evt. omkampe, spiller hvid i 1 og 3. parti. Ved ligestilling trækkes der lod.
Er en vinder derefter ikke fundet, spilles der 2 runder omkampe a 5 min., indtil en vinder er fundet.


Taberne af semifinalerne spiller om 3. pladsen efter samme mønster, som finalen.
 

Der spilles 3 runder a 30 min.
efter Dansk Schweizer for
spillere, der ikke længere
deltager i pokalturneringen.

 

Indskud

Der betales et indskud på kr. 100 ved start for deltagelsen i hele turneringen.

Præmier

1. præmie:        400 kr.
2. præmie:        300 kr.
3. præmie:        200 kr.
4. præmie:        150 kr.


 



 

1. præmie:        300 kr.
2. præmie:        200 kr.
3. præmie:        150 kr.
4. præmie:        100 kr.
Placering afgøres ved anvendelse af Buchholz/Progress korrektion.

Tilmelding

Via Internet senest 7. maj 2019

Turneringsleder

Arne Hove, Nørresundby Skakklub

Periode 2019-05-09 .. 2019-05-23
Dansk ratet Ja
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Arne Hove
Dommere
Pokal:  Arne Hove

Tilmeldings muligheder til Forårs pokalturnering 2019

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Pokal 22 2019-05-09 2019-05-07
Totalt antal tilmeldte 22
Deltagere i gruppen Pokal
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100700360 1400886 1. FM Per Næsby Andreasen Nørresundby Skakklub 2281 2282 2019-04-25
100700367 1401670 2. Jens Jørgen Christiansen Nørresundby Skakklub 2048 2042 2019-05-04
100700110 1400410 3. IM Bent Sørensen Nørresundby Skakklub 2027 2063 2019-04-26
100701370 1408550 4. Jan Peter Lysberg Aalborg Skakforening af 1889 1875 1996 2019-04-21
100700382 1419005 5. Ole Rysgaard Madsen Nørresundby Skakklub 1856 1786 2019-04-19
100701660 1447262 6. Lasse Svendsen Nørresundby Skakklub 1847 1919 2019-04-26
100700384 1428373 7. Lars Nielsen Nørresundby Skakklub 1837 1836 2019-05-05
100700677 1406159 8. Hugo Falberg Aalborg Skakforening af 1889 1774 1874 2019-04-30
100700664 1418394 9. Carl Johan Andersen Aalborg Skakforening af 1889 1746 1865 2019-05-05
100700371 1418769 10. Arne Hove Nørresundby Skakklub 1732 1829 2019-04-21
100700759 1404172 11. Henning Larsen Aars Nibe Skakklub 1662 1892 2019-05-02
100701787 1465031 12. Jesper Dahl Hansen Aalborg Skakforening af 1889 1621 1718 2019-05-06
100700228 1444905 13. Allan Badsbjerg Nørresundby Skakklub 1365 1467 2019-05-04
100701631 1450549 14. Lars Erik Lytzen Aalborg Skakforening af 1889 1320 1425 2019-04-27
100700601 1453521 15. Jens Ole van de Weerd Aalborg Skakforening af 1889 1232 1468 2019-04-24
100701788 1465058 16. Michael Bohnstedt Nørresundby Skakklub 1218 1435 2019-04-26
100201715 1409700 17. Pia Nielsen Nørresundby Skakklub 1202 1337 2019-04-26
100700523 1435159 18. Bent H. Christensen Nørresundby Skakklub 1166 1489 2019-04-18
100701176 1435167 19. Peter Duun Kristensen Nørresundby Skakklub 1124 1212 2019-04-27
100701852 - 20. Sisse Christensen 1000 2019-04-26
100701127 1409115 21. Svend Aage Sørensen Nørresundby Skakklub 989 1207 2019-04-19
- 22. Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2019-05-08