Arbejder ...

loading

Chess House Superlyn maj 2019 (Finalegrupper)  

Vis Gruppe : Parringer
Finale A Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Poul Erik Nielsen
Nordre Skakklub
21062192
6
1
2
0
3
½
4
½
5
1
333,0521053,452183
2Jens Olaf Svanholm Fogh
Viby Skakklub
20772104
5
1
1
1
6
1
3
0
4
½
22,8520902,912116
3Bjarne Lysgaard-Egeberg
Skakklubben af 1968
17461604
4
0
5
0
1
½
2
1
6
1
40,7518210,511644
4FM Mads Boe
Skanderborg Skakklub
23252286
3
1
6
1
5
1
1
½
2
½
414,3523253,982286
5John Christopher Højstrup Christensen
Silkeborg Skakklub Af 1930
18391857
2
0
3
1
4
0
6
1
1
0
251,318601,421880
6Peter Kristensen
Silkeborg Skakklub Af 1930
20482073
1
0
4
0
2
0
5
0
3
0
062,6519932,732018

Finale B Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Dennis Hemdorff
Nordre Skakklub
19412021
6
1
2
0
3
1
4
1
5
1
41 - 24,619414,472012
2Vitus Bondo Medhus
Skakklubben Evans
17241720
5
1
1
1
6
0
3
1
4
1
41 - 23,5517383,011760
3Jakob Mortensen
Skakklubben af 1968
13791558
4
½
5
0
1
0
2
0
6
0
½61,413391,951529
4Jonas Nielsen
Nordre Skakklub
14971710
3
½
6
1
5
½
1
0
2
0
242,1514902,951691
5Emil Zander
Kjellerup Skakklub
12471384
2
0
3
1
4
½
6
0
1
0
50,712830,921407
6Philip Uhre Knudsen
Silkeborg Skakklub Af 1930
15651521
1
0
4
0
2
1
5
1
3
1
332,615831,701573
Indbydelse
 

Chess House Superlyn maj 2019 (finalegrupper)

 

Fredag den 10. maj

Spisning kl. 18:15  /  Turnering kl. 19:00

 

Først spilles indledende puljer, derefter finalepuljer, alt afhænger af antal deltagere.
Der spilles efter FIDEs regler, tillæg B4 (OBS: andet ulovlige træk taber partiet), og turneringen rates både dansk og ELO.

Forplejning - er endnu ikke bestemt.

 

Betænkningstid: 5 minutter til hele partiet.
Indskud: 50 kr.
80 kr. incl. dagskort for ikke-medlemmer.
Præmier: Øverste finalegruppe:
     1. præmie: 400,- kr.
     2. præmie: 200,- kr. som gavekort til Chess House
     I tilfælde af ligestilling på førstepladsen spilles der omkamp.
Øvrige præmier afhænger af deltagerantallet og ved ligestilling deles de.
Hele indskuddet (50 kr.) går til præmier.
Tilmelding: Tilmeldingsfanen ovenfor eller ved fremmøde indtil 18:45 på dagen.
Betaling: Ved fremmøde eller (helst) online 
Spillested: Chess House, Katrinebjergvej 111A, 8200 Aarhus N.

Deltagelse kræver ikke medlemskab af Chess House eller DSU.

<
Periode 2019-05-10 .. 2019-05-10
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Martin Matthiesen
Dommere

Tilmeldings muligheder til Chess House Superlyn maj 2019 (Finalegrupper)

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Finale A 6 2019-05-10 2019-05-10
Finale B 6 2019-05-10 2019-05-10
Totalt antal tilmeldte 12
Deltagere i gruppen Finale A
DSU Fide Navn Klubber Rating (Lyn) Elo Tilmeldt
100600350 1400800 1. Poul Erik Nielsen Nordre Skakklub 2106 2192 2019-05-14
100601670 1409476 2. Jens Olaf Svanholm Fogh Viby Skakklub 2077 2104 2019-05-14
100600649 1401998 3. Bjarne Lysgaard-Egeberg Skakklubben af 1968 1746 1604 2019-05-14
100600675 1401408 4. FM Mads Boe Skanderborg Skakklub 2325 2286 2019-05-14
100602575 1453947 5. John Christopher Højstrup Christensen Silkeborg Skakklub Af 1930 1839 1857 2019-05-14
100601911 1436341 6. Peter Kristensen Silkeborg Skakklub Af 1930 2048 2073 2019-05-14
Deltagere i gruppen Finale B
DSU Fide Navn Klubber Rating (Lyn) Elo Tilmeldt
100600930 1409506 1. Dennis Hemdorff Nordre Skakklub 1941 2021 2019-05-14
101095855 1462547 2. Vitus Bondo Medhus Skakklubben Evans 1724 1720 2019-05-14
100602111 1436376 3. Jakob Mortensen Skakklubben af 1968 1379 1558 2019-05-14
100901460 1430971 4. Jonas Nielsen Nordre Skakklub 1497 1710 2019-05-14
100901809 1467123 5. Emil Zander Kjellerup Skakklub 1247 1384 2019-05-14
101095943 1467018 6. Philip Uhre Knudsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1565 1521 2019-05-14