Arbejder ...

loading

Syddjurs Sommer emt 2019  

Vis Gruppe : Parringer
Syddjurs Sommer 2019 Monradgruppe 1 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Johan Hardlei
Skakklubben af 1968
19571972
2
1
4
1
14
1
5
½
11
1
12,320392,172019
2Kai S. Munk
Skanderborg Skakklub
19361948
1
0
12
1
3
½
4
½
9
1
352,5519502,751953
3Flemming Pagh Iversen
Aros Skakklub
17981802
4
0
7
1
2
½
13
½
8
1
361,7518431,621830
4Vagn Jensen
Århus Skakklub/Skolerne
21102136
3
1
1
0
6
½
2
½
13
½
73,7520853,762111
5Svend Aage Madsen
Randers Skakklub
19171989
6
½
15
1
11
½
1
½
14
1
22,219652,492009
6Benny Lauridsen
Viby Skakklub
19582000
5
½
9
1
4
½
14
0
15
½
82,719522,621998
7Arunn Ananthan
Skakklubben Evans
18691888
8
0
3
0
16
1
12
1
10
0
2132,2518622,571865
8Henrik Friis
Syddjurs Skakklub
17671791
7
1
14
0
15
0
9
0
3
0
1151,8517421,781775
9Oluf Øe
Randers Skakklub
17931877
10
½
6
0
12
½
8
1
2
0
2121,6518042,281871
10Dennis Hemdorff
Nordre Skakklub
19882028
9
½
11
0
13
0
16
1
7
1
112,9519753,032017
11Henrik Svane
Skakklubben Evans
20302046
12
½
10
1
5
½
15
1
1
0
333,0520293,182042
12John Hansen
Enkeltmedlem - Indland
19851784
11
½
2
0
9
½
7
0
16
½
142,919431,441786
13Claus Nørregaard
Syddjurs Skakklub
19011954
14
0
16
½
10
1
3
½
4
½
102,0519152,271959
14Frank Lennart Vang
Syddjurs Skakklub
19521987
13
1
8
1
1
0
6
1
5
0
342,8519572,801991
15Jan Han Petersen
Randers Skakklub
18951938
16
1
5
0
8
1
11
0
6
½
92,2519032,331941
16Steffen Cordes
Skakklubben af 1968
19891980
15
0
13
½
7
0
10
0
12
½
1162,919322,911942

Syddjurs Sommer 2019 Monradgruppe 2 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Bjarke Hellemann
Syddjurs Skakklub
17531745
2
½
3
1
8
½
14
1
5
½
43,4517552,721761
2Peter Christian Fisker Hansen
Vejlby-Risskov Skakklub
16391745
1
½
4
1
10
1
5
½
7
0
352,1516652,781749
3Kurt Simonsen
Aros Skakklub
14801649
4
½
1
0
11
1
7
0
13
1
81,215521,971660
4Sebastian Gråbæk
Viby Skakklub
16921720
3
½
2
0
9
1
8
0
10
1
93,3516672,961711
5Benno Ørvad Markussen
Viby Skakklub
17131756
6
1
8
1
14
½
2
½
1
½
32,817342,711772
6Knud Poulsen
Syddjurs Skakklub
17111743
5
0
11
1
7
0
9
1
12
1
36317112,851746
7Jonas Nielsen
Nordre Skakklub
16891707
8
0
12
1
6
1
3
1
2
1
412,917252,401739
8Per Madsen
Syddjurs Skakklub
16011694
7
1
5
0
1
½
4
1
14
1
21,916672,251719
9Brian Kristensen
Viby Skakklub
15201599
10
0
13
½
4
0
6
0
11
½
1141,614931,841582
10Erik Hjorth
Viborg Skakklub
15871577
9
1
14
0
2
0
12
0
4
0
1122,215331,611565
11Søren Graugaard Christensen
Viby Skakklub
15441608
12
½
6
0
3
0
13
0
9
½
1131,9515011,721594
12Finn Andersson
Randers Skakklub
16961781
11
½
7
0
13
1
10
1
6
0
102,7516893,021771
13Joen Lesner
Skakklubben af 1968
17441872
14
0
9
½
12
0
11
1
3
0
113,616813,761827
14Ole Skadborg Villadsen
Vejlby-Risskov Skakklub
16171715
13
1
10
1
5
½
1
0
8
0
72,116292,411717

Da Benno Ørvad Markussen ville tilmelde sig stod der en besked ved SD om at tilmeldingen skulle bekræftes??? Hverken Benno eller SD har set beskeden før men efter gensidig tilbagemelding var tilmeldingen ok. SD WMN.

Syddjurs Sommer 2019 Monradgruppe 3 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Gunnar Bach
Randers Skakklub
14021499
2
½
10
1
8
½
3
0
9
0
282,613752,261494
2Bjarne Lysgaard-Egeberg
Skakklubben af 1968
14041597
1
½
4
½
5
½
8
1
3
½
322,5514242,991597
3Hans Jørgen Mikkelsen
Vejlby-Risskov Skakklub
13851525
4
1
8
0
10
1
1
1
2
½
12,3514442,401547
4Per Lysholm Christensen
Syddjurs Skakklub
13761542
3
0
2
½
9
1
5
½
6
+
331,9513782,011542
5Daniel Jhaf Madsen
Vejlby-Risskov Skakklub
14181548
6
-
7
1
2
½
4
½
8
½
62,2514292,151562
6Poul Erik Flarup Kristensen
Skakklubben af 1968
13861505
5
-
9
-
7
-
10
-
4
-
0100138601505
7Jens A. L. Jørgensen
Viby Skakklub
13151433
8
0
5
0
6
+
9
½
10
0
91,5512681,501413
8Poul Guldbæk Olesen
Vejlby-Risskov Skakklub
14121515
7
1
3
1
1
½
2
0
5
½
342,714262,461526
9Bent Pedersen
Syddjurs Skakklub
13241483
10
0
6
+
4
0
7
½
1
1
71,713151,881475
10Kjeld Ehlers
Vejlby-Risskov Skakklub
14231547
9
1
1
0
3
0
6
+
7
1
352,3514072,351540

Spiller nr 5 Daniel J. Madsen har meldt afbud til 1. runde.

Spiller nr. 6 P. E. F. Kristensen er udgået af turneringen før 1. runde. Han blev tilmeldt via turneringssystemet, men det er ham ubekendt hvem der tilmedt ham. En nærmere undersøgelse tyder på at det måske er klubkammeraten Steffen Cordes der ved en fejl har føjet PEFK til listen over tilmeldte. Steffen Cordes klager over at han generelt har problemer med at tilmelde sig via DSU ID derfor kan fejlen være opstået.

Syddjurs Sommer 2019 Monradgruppe 4 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Villy Øxenholt
Syddjurs Skakklub
11491347
2
0
7
½
10
0
6
0
3
0
½102,9510392,241277
2Liv Frølund
Randers Skakklub
984
1
1
4
0
7
0
3
0
6
0
191,396601000
3Finn Jensen
Grenå Skakklub
12421457
4
0
8
0
6
1
2
1
1
1
353,212332,011457
4Niels Christian Vrou Offersen
Randers Skakklub
12511432
3
1
2
1
5
½
9
0
8
0
62,7512401,431433
5Verner Schou Sørensen
Syddjurs Skakklub
12901452
6
1
9
½
4
½
7
½
10
½
343,3512743,311446
6Roberto Sanchez Gonzalez
Viby Skakklub
10631185
5
0
10
0
3
0
1
1
2
1
282,110591,041184
7Carsten Wagner Sørensen
Fredericia Skakforening
11571307
8
½
1
½
2
1
5
½
9
½
332,2511911,081315
8Mads Nielsen
Hadsten Skakklub
1225
7
½
3
1
9
0
10
1
4
1
22,75125901000
9Børge Laursen
Syddjurs Skakklub
13081436
10
1
5
½
8
1
4
1
7
½
413,313402,391448
10Tage J. C. Toma
Grenå Skakklub
9751259
9
0
6
1
1
1
8
0
5
½
71,110621,501279
Indbydelse

Syddjurs Skakklub

inviterer til

Syddjurs åbne Sommer emt 2019

Hverdage i uge 31

Turneringsform:

Der spilles 5 runder i alle-mod-alle eller Monrad gruppe. Der tages bedste valg ud fra deltagerantal og rating. Turneringen Elorates.

Hvor:

Cafeen, Rosengården, Tingvej 22, 8543 Hornslet.

Hvornår og hvordan:

Spilledatoer: 29/7, 30/7, 31/7, 1/8 og 2/8-2019. Bemærk at vi er flyttet fra uge 30 til hverdagene i uge 31.

Spilletid:Runderne startes kl. 19:00

Der accepteres max. 30 min. for sent fremmøde.

Betænkningstiden er 90 minutter pr. spiller + 30 sekunder pr. træk fra træk 1.
Efter 40 træk tillægges yderligere 15 minutter. 

Der er noteringspligt under hele partiet.

Indskud:

150 kr. i alle grupper.

Præmier:

Afhængig af turneringsform, ved a-m-a 1. præmie i gruppen: 600 kr. 2. præmie i gruppen: 200 kr. Ved Monrad større 1. præmie.

Logi: Der er mange gode muligheder for overnatning både i Syddjurs, Norddjurs og Aarhus området.

Tilmelding:

Senest den 22/7-2018 til Willy Møller Nielsen mobil 50592461 email: willymn@gmail.com

eller på:

http://turnering.skak.dk/TournamentActive/Details?tourId=25074

Spørgsmål til turneringen rettes til Willy på email eller telefon.

 

Vi glæder os til at møde mange kampivrige spillere!

Med venlig hilsen

Bestyrelsen i Syddjurs Skakklub

Periode 2019-07-29 .. 2019-08-02
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://www.syddjursskakklub.dk/web/index.php/egneturneringer
Turnerings komite
Hoveddommer Willy Møller Nielsen
Dommere
Syddjurs Sommer 2019 Monradgruppe 1:  Willy Møller Nielsen , Christian Jensen
Syddjurs Sommer 2019 Monradgruppe 2:  Willy Møller Nielsen , Christian Jensen
Syddjurs Sommer 2019 Monradgruppe 3:  Willy Møller Nielsen , Christian Jensen
Syddjurs Sommer 2019 Monradgruppe 4:  Willy Møller Nielsen , Christian Jensen

Tilmeldings muligheder til Syddjurs Sommer emt 2019

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://www.syddjursskakklub.dk/web/index.php/egneturneringer

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Syddjurs Sommer 2019 Monradgruppe 1 16 2019-07-29 2019-07-23
Syddjurs Sommer 2019 Monradgruppe 2 14 2019-07-29 2019-07-23
Syddjurs Sommer 2019 Monradgruppe 3 10 2019-07-29 2019-07-23
Syddjurs Sommer 2019 Monradgruppe 4 10 2019-07-29 2019-07-23
Totalt antal tilmeldte 50
Deltagere i gruppen Syddjurs Sommer 2019 Monradgruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100602311 1440489 1. Johan Hardlei Skakklubben af 1968 1957 1972 2019-07-22
100600508 1406949 2. Kai S. Munk Skanderborg Skakklub 1936 1948 2019-07-15
100600624 1428446 3. Flemming Pagh Iversen Aros Skakklub 1798 1802 2019-06-17
100600965 1400851 4. Vagn Jensen Århus Skakklub/Skolerne 2110 2136 2019-07-18
100600871 1406205 5. Svend Aage Madsen Randers Skakklub 1917 1989 2019-06-29
100601101 1421638 6. Benny Lauridsen Viby Skakklub 1958 2000 2019-07-05
103110294 1438786 7. Arunn Ananthan Skakklubben Evans 1869 1888 2019-07-22
101095362 1461664 8. Henrik Friis Syddjurs Skakklub 1767 1791 2019-05-27
100600887 1404970 9. Oluf Øe Randers Skakklub 1793 1877 2019-06-30
100600930 1409506 10. Dennis Hemdorff Nordre Skakklub 1988 2028 2019-06-09
100500652 1403192 11. Henrik Svane Skakklubben Evans 2030 2046 2019-06-15
101096805 1469827 12. John Hansen Enkeltmedlem - Indland 1985 1784 2019-06-09
100600571 1409808 13. Claus Nørregaard Syddjurs Skakklub 1901 1954 2019-07-06
100900757 1405799 14. Frank Lennart Vang Syddjurs Skakklub 1952 1987 2019-07-18
103102835 1427121 15. Jan Han Petersen Randers Skakklub 1895 1938 2019-06-28
100600608 1404644 16. Steffen Cordes Skakklubben af 1968 1989 1980 2019-06-18
Deltagere i gruppen Syddjurs Sommer 2019 Monradgruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100602629 1463110 1. Bjarke Hellemann Syddjurs Skakklub 1753 1745 2019-05-22
100600270 1428438 2. Peter Christian Fisker Hansen Vejlby-Risskov Skakklub 1639 1745 2019-07-21
100600995 1422553 3. Kurt Simonsen Aros Skakklub 1480 1649 2019-07-03
100401436 1436627 4. Sebastian Gråbæk Viby Skakklub 1692 1720 2019-06-19
100501365 1429132 5. Benno Ørvad Markussen Viby Skakklub 1713 1756 2019-07-19
100600764 1422324 6. Knud Poulsen Syddjurs Skakklub 1711 1743 2019-06-06
100901460 1430971 7. Jonas Nielsen Nordre Skakklub 1689 1707 2019-07-01
100102489 1419617 8. Per Madsen Syddjurs Skakklub 1601 1694 2019-05-21
100601098 1421492 9. Brian Kristensen Viby Skakklub 1520 1599 2019-07-11
100601289 1445537 10. Erik Hjorth Viborg Skakklub 1587 1577 2019-07-22
100601235 1413449 11. Søren Graugaard Christensen Viby Skakklub 1544 1608 2019-07-19
100600853 1420232 12. Finn Andersson Randers Skakklub 1696 1781 2019-07-18
100901136 1444379 13. Joen Lesner Skakklubben af 1968 1744 1872 2019-07-20
100900347 1431536 14. Ole Skadborg Villadsen Vejlby-Risskov Skakklub 1617 1715 2019-06-27
Deltagere i gruppen Syddjurs Sommer 2019 Monradgruppe 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100602085 1420283 1. Gunnar Bach Randers Skakklub 1402 1499 2019-06-11
100600649 1401998 2. Bjarne Lysgaard-Egeberg Skakklubben af 1968 1404 1597 2019-07-21
100600537 1421760 3. Hans Jørgen Mikkelsen Vejlby-Risskov Skakklub 1385 1525 2019-06-27
100602199 1420518 4. Per Lysholm Christensen Syddjurs Skakklub 1376 1542 2019-07-22
100602630 1463403 5. Daniel Jhaf Madsen Vejlby-Risskov Skakklub 1418 1548 2019-07-13
100600635 1421530 6. Poul Erik Flarup Kristensen Skakklubben af 1968 1386 1505 2019-06-16
100601094 1421271 7. Jens A. L. Jørgensen Viby Skakklub 1315 1433 2019-07-20
100602156 1444956 8. Poul Guldbæk Olesen Vejlby-Risskov Skakklub 1412 1515 2019-06-14
100600574 1422146 9. Bent Pedersen Syddjurs Skakklub 1324 1483 2019-07-21
100600981 1404741 10. Kjeld Ehlers Vejlby-Risskov Skakklub 1423 1547 2019-06-07
Deltagere i gruppen Syddjurs Sommer 2019 Monradgruppe 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100602682 1467450 1. Villy Øxenholt Syddjurs Skakklub 1149 1347 2019-07-17
100104319 1467735 2. Liv Frølund Randers Skakklub 984 2019-07-22
100600811 1421140 3. Finn Jensen Grenå Skakklub 1242 1457 2019-06-01
100602622 1463080 4. Niels Christian Vrou Offersen Randers Skakklub 1251 1432 2019-06-11
100600772 1422634 5. Verner Schou Sørensen Syddjurs Skakklub 1290 1452 2019-06-03
100600956 1420755 6. Roberto Sanchez Gonzalez Viby Skakklub 1063 1185 2019-06-11
100501635 1446975 7. Carsten Wagner Sørensen Fredericia Skakforening 1157 1307 2019-06-24
100602702 1468758 8. Mads Nielsen Hadsten Skakklub 1225 2019-07-16
100900033 1429116 9. Børge Laursen Syddjurs Skakklub 1308 1436 2019-07-22
100600303 1422820 10. Tage J. C. Toma Grenå Skakklub 975 1259 2019-06-01