Arbejder ...

loading

KSUs 3. Dagturnering 2019  

Indbydelse

Hermed indbydes til KSUs 3. Dagturnering 2019, der er åben for alle.

 

Turneringsform:

Fortrinsvis 8-mands alle-mod-alle-grupper, men Monrad-grupper kan også blive brugt for at få det til at gå op med deltagerantallet, og for at få grupperne til at blive så lige som mulige.

Turneringen ELO rates.

 

Spilledage:

Mandagene fra den 19. august til den 30. september. I alt 7 runder.

 

Spillested & tid:

K41s lokaler, Mellemtoftevej 11, Valby, med start kl. 12:00.

Spillerne skal være ved brættet senest ½ time efter rundestart.

 

Betænkningstid:

2 timer til 40 træk og derefter ½ time plus opsparet tid til resten af partiet.

Tillæg om færdigspil anvendes ikke.

 

Indskud:

150 kr., som inkluderer kaffe, te og småkager ved hver runde, men der er ingen præmier.

 

Mobiltelefoner:

Skal være slukkede.

 

Tilmelding:

Senest tirsdag den 13. august 2019.

Bemærk: Hvis man på forhånd ved, at der er mere end én runde, som man ikke kan spille, skal man ikke tilmelde sig.

Der er plads til 44-48 deltagere.

 

Turneringsleder:

John Laurids Hansen, john@spinners.dk, tlf. 26 88 96 63.

Periode 2019-08-19 .. 2019-09-30
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Turnerings komite

Peter Olsen, Sigfred Haubro og Tom Skovgaard.

Hoveddommer John Laurids Hansen
Dommere Alle grupper:  Christian C. Strachan

Tilmeldings muligheder til KSUs 3. Dagturnering 2019 English enrolment form

Medlem af Dansk Skak Union

Hvis du er medlem af Dansk Skak Union, så benyt denne mulighed for at tilmelde dig: Vælg denne mulighed

Medlem af FIDE

Er du IKKE medlem af Dansk Skak Union, men medlem af Fide, så benyt denne mulighed for at tilmelde dig: Vælg denne mulighed

Ikke medlem af Dansk Skak Union

Er du IKKE medlem af Dansk Skak Union, så benyt denne mulighed for at tilmelde dig: Vælg denne mulighed

FIDE member (english)

If you are a member of FIDE and prefers an english enrolment form, then use this option to register: Choose this option
Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
- 46 2019-08-19 2019-08-13
Totalt antal tilmeldte 46
Deltagere i gruppen -
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100802375 1416669 Alex Christian Oksenbøl Larsen Enkeltmedlem - Indland 1508 1459 2019-05-28
100103836 1442589 Angelo Nielsen Amager Skakforening 1667 1734 2019-05-27
100802844 1445642 Arne Feldung Hillerød Skakklub 1231 1349 2019-07-05
100100138 1406175 Arne Vagn Møller Amager Skakforening 1871 1872 2019-07-05
100101913 1411748 Bent Dalberg Tåstrup Skakforening 1603 1663 2019-06-16
100800841 1451553 Birger Birk Skakklubben K41 1671 1648 2019-05-27
100100322 1411225 Bjarne Eiholt Skakklubben K41 1412 1558 2019-05-27
100101289 1415484 Bjarne Mielow Tårnby Skakklub 1483 1638 2019-05-27
100101946 1405128 Børge Hjerrild Nielsen Hvidovre Skakklub 2018 2010 2019-06-04
100100857 1417215 Christian C. Strachan Nørrebro Skakklub 1584 1727 2019-05-28
100104290 1463896 Daniel Tuk Hartsø Jarlskov Nørrebro Skakklub 1625 1716 2019-05-30
102100937 1427962 Dick Sørensen Amager Skakforening 1937 1990 2019-07-05
100800712 1426427 Erik Rasmussen Enkeltmedlem - Indland 1487 1603 2019-05-31
100101990 1400894 FM Eric Brøndum Skakklubben K41 1984 2004 2019-05-27
100101656 1400649 FM Jørgen Hvenekilde Nørrebro Skakklub 1965 2007 2019-05-27
100800414 1409557 Hans Haagen Larsen Enkeltmedlem - Indland 1616 1680 2019-07-04
100100274 1415506 Henning Peter Mikkelsen Skakklubben K41 1171 1275 2019-05-27
100103501 1427911 Henri Schnurre Nørrebro Skakklub 1289 1491 2019-05-27
100701573 1433695 Håkan Lane Damhus Skakklub 1948 2002 2019-07-08
100100198 1406760 Ib Skovgaard BMS Skak 1898 1911 2019-06-09
100801513 1402870 Jacob Hein Espergærde Skakklub 1233 1422 2019-05-27
100201798 1435329 Jan Gregor Enkeltmedlem - Indland 1605 1678 2019-07-04
100100577 1416936 Joe Flyckt Olsen Måløv Skakklub 1508 1672 2019-07-13
103106047 1504940 John Laurids Hansen Frederiksberg Skakforening 1852 1893 2019-05-26
100102228 1417231 John Michael Svensson Amager Skakforening 1352 1568 2019-06-03
100100803 1417894 Jørgen Roed Valby Skakklub 1190 1445 2019-05-29
100101903 1411543 Jørn Brandt Hvidovre Skakklub 1268 1537 2019-05-29
100100978 1411268 Kaj Refsgaard Jernbanens Skakklub 1575 1677 2019-05-27
857742 Michele Melega 1576 1576 2019-07-02
100101051 1409042 Niels Møller Rendlev Frederiksberg Skakforening 1656 1721 2019-06-07
100100809 1418300 Niels Wikman Valby Skakklub 1433 1651 2019-07-11
100101417 1432427 Odd Magnar Stuberg Jernbanens Skakklub 1554 1606 2019-06-25
100500498 1413481 Ole Gjelstrup Skakklubben K41 1350 1544 2019-07-10
100103105 1406612 Ole Schwenger Enkeltmedlem - Indland 1458 1587 2019-05-27
100101086 1413368 Orla Eilegaard Jørgensen Allerød Skakklub 1563 1614 2019-05-27
100800707 1425390 Palle Jæger Enkeltmedlem - Indland 1612 1701 2019-05-31
100802044 1405713 Peter Meldal Tåstrup Skakforening 1232 1431 2019-06-16
100100914 1413945 Stig Frandsen Solrød Skakklub 1971 2003 2019-06-19
100700567 1441523 Sven Løntoft Amager Skakforening 1712 1781 2019-05-30
103108104 1407686 Søren Christian Krogh Skakklubben K41 1206 1341 2019-06-07
100800205 1408372 Søren Holm Jensen Brønshøj Skakforening 1862 1920 2019-06-07
100102026 1411900 Thomas Mørkøre Skakklubben K41 1919 1956 2019-06-08
100801701 1405179 Torben Teimer Olsen Faxe Skakklub 1921 1971 2019-06-04
100200903 1424270 Torben William Petersen Skakklubben af 1927, Ringsted 1620 1647 2019-05-27
100100217 1409980 Aage Niels Christensen Nørrebro Skakklub 1480 1576 2019-07-16
100102599 1440993 Aase Morling Tåstrup Skakforening 1504 1470 2019-05-26