Arbejder ...

loading

KSUs 3. Dagturnering 2019  

Vis Gruppe : Parringer
Mestergruppen Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Stig Frandsen
Solrød Skakklub
19712003
8
½
2
½
3
1
4
½
5
1
6
 
7
 
1 - 23,2519793,322007
2FM Jørgen Hvenekilde
Nørrebro Skakklub
19652007
7
½
1
½
8
½
3
½
4
1
5
 
6
 
33 - 43,219593,381999
3Henning B. Sørensen
Skakklubben K41
19381944
6
½
7
0
1
0
2
½
8
0
4
 
5
 
182,918812,701910
4Niels Lauritsen
Skakforeningen ØBRO
19882017
5
½
6
½
7
½
1
½
2
0
3
 
8
 
263,4519453,481987
5Børge Hjerrild Nielsen
Hvidovre Skakklub
20182010
4
½
8
0
6
½
7
½
1
0
2
 
3
 
73,819583,401972
6FM Eric Brøndum
Skakklubben K41
19842004
3
½
4
½
5
½
8
½
7
½
1
 
2
 
53,419573,341987
7Håkan Lane
Damhus Skakklub
19481993
2
½
3
1
4
½
5
½
6
½
8
 
1
 
33 - 4319483,231988
8Kurt Klifoth
Valby Skakklub
21252178
1
½
5
1
2
½
6
½
3
1
7
 
4
 
1 - 24,921255,152145

Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Dick Sørensen
Amager Skakforening
19371990
8
1
2
½
3
1
4
½
5
0
6
 
7
 
32 - 34,818834,901952
2Ib Skovgaard
BMS Skak
18891905
7
1
1
½
8
1
3
0
4
0
5
 
6
 
4 - 54,318354,051874
3Daniel Tuk Hartsø Jarlskov
Nørrebro Skakklub
16821774
6
 
7
0
1
0
2
1
8
0
4
 
5
 
17 - 82,216462,671707
4John Laurids Hansen
Frederiksberg Skakforening
18521893
5
1
6
1
7
1
1
½
2
1
3
 
8
 
13,918703,911905
5Orla Eilegaard Jørgensen
Allerød Skakklub
16751664
4
0
8
0
6
0
7
0
1
1
2
 
3
 
17 - 82,116421,631651
6Sven Løntoft
Amager Skakforening
17121781
3
 
4
0
5
1
8
0
7
½
1
 
2
 
62,4516842,751756
7Arne Vagn Møller
Amager Skakforening
18401854
2
0
3
1
4
0
5
1
6
½
8
 
1
 
4 - 53,818013,521834
8Thomas Mørkøre
Skakklubben K41
19031956
1
0
5
1
2
0
6
1
3
1
7
 
4
 
32 - 34,4518604,571925

Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Christian C. Strachan
Nørrebro Skakklub
16171720
8
½
2
1
3
0
4
1
5
 
6
 
7
 
33,515813,901692
2Torben William Petersen
Skakklubben af 1927, Ringsted
16201647
7
1
1
0
8
½
3
0
4
 
5
 
6
 
4 - 63,5515393,101615
3Niels Møller Rendlev
Frederiksberg Skakforening
16051685
6
1
7
1
1
1
2
1
8
0
4
 
5
 
41 - 23,3516253,511695
4Jan Gregor
Enkeltmedlem - Indland
16051678
5
0
6
1
7
½
1
0
2
 
3
 
8
 
4 - 63,3515253,431639
5Thomas Haugaard
Frederiksberg Skakforening
15991674
4
1
8
0
6
0
7
½
1
 
2
 
3
 
4 - 63,315183,391636
6Hans Haagen Larsen
Enkeltmedlem - Indland
16161672
3
0
4
0
5
1
8
0
7
 
1
 
2
 
17 - 83,515123,351625
7Bent Dalberg
Tåstrup Skakforening
16031663
2
0
3
0
4
½
5
½
6
 
8
 
1
 
17 - 83,3515003,261618
8Angelo Nielsen
Amager Skakforening
16671734
1
½
5
1
2
½
6
1
3
1
7
 
4
 
41 - 24,0516674,061733

Gruppe 3 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Birger Birk
Skakklubben K41
15611639
8
1
2
1
3
1
4
1
5
½
6
 
7
 
13,6515993,881651
2Jan Engelund Knudsen
Allerød Skakklub
15941603
7
0
1
0
8
½
3
1
4
½
5
 
6
 
254,0515023,081581
3Joe Flyckt Olsen
Måløv Skakklub
15081672
6
0
7
1
1
0
2
0
8
0
4
 
5
 
183,114144,231607
4Odd Magnar Stuberg
Jernbanens Skakklub
15541606
5
½
6
0
7
½
1
0
2
½
3
 
8
 
6 - 73,614603,501566
5Erik Rasmussen
Enkeltmedlem - Indland
14871603
4
½
8
½
6
0
7
0
1
½
2
 
3
 
6 - 72,8514263,481563
6Michele Melega
15761576
3
1
4
1
5
1
8
½
7
0
1
 
2
 
2 - 3015763,181582
7Kaj Refsgaard
Jernbanens Skakklub
15751677
2
1
3
0
4
½
5
1
6
1
8
 
1
 
2 - 33,815623,681653
8Alex Christian Oksenbøl Larsen
Enkeltmedlem - Indland
15081459
1
0
5
½
2
½
6
½
3
1
7
 
4
 
43,114811,971470

Gruppe 4 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1John Michael Svensson
Amager Skakforening
13521568
8
0
2
0
3
1
4
1
5
½
6
 
7
 
42,813393,551547
2Niels Wikman
Valby Skakklub
14331651
7
0
1
1
8
1
3
 
4
1
5
 
6
 
333,714024,451622
3Aage Niels Christensen
Nørrebro Skakklub
14531572
6
1
7
½
1
0
2
 
8
½
4
 
5
 
25 - 63,913683,621540
4Aase Morling
Tåstrup Skakforening
13851457
5
½
6
0
7
½
1
0
2
0
3
 
8
 
183,1512882,371430
5Ole Schwenger
Enkeltmedlem - Indland
14581587
4
½
8
0
6
1
7
0
1
½
2
 
3
 
25 - 63,9513703,781551
6Ole Gjelstrup
Skakklubben K41
13731517
3
0
4
1
5
0
8
-
7
½
1
 
2
 
72,613242,531496
7Bjarne Mielow
Tårnby Skakklub
14581608
2
1
3
½
4
½
5
1
6
½
8
 
1
 
1 - 23,9514584,001598
8Bjarne Eiholt
Skakklubben K41
14191539
1
1
5
1
2
0
6
+
3
½
7
 
4
 
1 - 22,9514192,701535

Gruppe 5 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Søren Christian Krogh
Skakklubben K41
12111346
8
½
2
½
3
½
4
1
5
½
6
 
7
 
32 - 33,3511952,841349
2Arne Feldung
Hillerød Skakklub
12311349
7
0
1
½
8
0
3
1
4
0
5
 
6
 
6 - 73,5511392,881321
3Henning Peter Mikkelsen
Skakklubben K41
11261254
6
0
7
 
1
½
2
0
8
 
4
 
5
 
½82,410411,911226
4Peter Meldal
Tåstrup Skakforening
12321431
5
½
6
0
7
0
1
0
2
1
3
 
8
 
6 - 73,5511403,751386
5Jørgen Roed
Valby Skakklub
11901445
4
½
8
½
6
1
7
½
1
½
2
 
3
 
32 - 33,111863,901427
6Henri Schnurre
Nørrebro Skakklub
12891491
3
1
4
1
5
0
8
½
7
0
1
 
2
 
4 - 54,212134,371454
7Jørn Brandt
Hvidovre Skakklub
12681537
2
1
3
 
4
1
5
½
6
1
8
 
1
 
13,9512684,831510
8Jacob Hein
Espergærde Skakklub
12561410
1
½
5
½
2
1
6
½
3
 
7
 
4
 
4 - 53,811983,521390
Indbydelse

Hermed indbydes til KSUs 3. Dagturnering 2019, der er åben for alle.

 

Turneringsform:

Fortrinsvis 8-mands alle-mod-alle-grupper, men Monrad-grupper kan også blive brugt for at få det til at gå op med deltagerantallet, og for at få grupperne til at blive så lige som mulige.

Turneringen ELO rates.

 

Spilledage:

Mandagene fra den 19. august til den 30. september. I alt 7 runder.

 

Spillested & tid:

K41s lokaler, Mellemtoftevej 11, Valby, med start kl. 12:00.

Spillerne skal være ved brættet senest ½ time efter rundestart.

 

Betænkningstid:

2 timer til 40 træk og derefter ½ time plus opsparet tid til resten af partiet.

Tillæg om færdigspil anvendes ikke.

 

Indskud:

150 kr., som inkluderer kaffe, te og småkager ved hver runde, men der er ingen præmier.

 

Mobiltelefoner:

Skal være slukkede.

 

Tilmelding:

Senest tirsdag den 13. august 2019.

Bemærk: Hvis man på forhånd ved, at der er mere end én runde, som man ikke kan spille, skal man ikke tilmelde sig.

Der er plads til 44-48 deltagere.

 

Turneringsleder:

John Laurids Hansen, john@spinners.dk, tlf. 26 88 96 63.

Periode 2019-08-19 .. 2019-09-30
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Turnerings komite

Peter Olsen, Sigfred Haubro og Tom Skovgaard.

Hoveddommer John Laurids Hansen
Dommere Alle grupper:  Christian C. Strachan

Tilmeldings muligheder til KSUs 3. Dagturnering 2019

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mestergruppen 8 2019-08-19 2019-08-13
Gruppe 1 8 2019-08-19 2019-08-13
Gruppe 2 8 2019-08-19 2019-08-13
Gruppe 3 8 2019-08-19 2019-08-13
Gruppe 4 8 2019-08-19 2019-08-13
Gruppe 5 8 2019-08-19 2019-08-13
Totalt antal tilmeldte 48
Deltagere i gruppen Mestergruppen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100100914 1413945 1. Stig Frandsen Solrød Skakklub 1971 2003 2019-06-19
100101656 1400649 2. FM Jørgen Hvenekilde Nørrebro Skakklub 1965 2007 2019-05-27
100102046 1428799 3. Henning B. Sørensen Skakklubben K41 1938 1944 2019-07-21
100100474 1404474 4. Niels Lauritsen Skakforeningen ØBRO 1988 2017 2019-08-10
100101946 1405128 5. Børge Hjerrild Nielsen Hvidovre Skakklub 2018 2010 2019-06-04
100101990 1400894 6. FM Eric Brøndum Skakklubben K41 1984 2004 2019-05-27
100701573 1433695 7. Håkan Lane Damhus Skakklub 1948 1993 2019-07-08
100100836 1416596 8. Kurt Klifoth Valby Skakklub 2125 2178 2019-08-15
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
102100937 1427962 1. Dick Sørensen Amager Skakforening 1937 1990 2019-07-05
100100198 1406760 2. Ib Skovgaard BMS Skak 1889 1905 2019-06-09
100104290 1463896 3. Daniel Tuk Hartsø Jarlskov Nørrebro Skakklub 1682 1774 2019-05-30
103106047 1504940 4. John Laurids Hansen Frederiksberg Skakforening 1852 1893 2019-05-26
100101086 1413368 5. Orla Eilegaard Jørgensen Allerød Skakklub 1675 1664 2019-05-27
100700567 1441523 6. Sven Løntoft Amager Skakforening 1712 1781 2019-05-30
100100138 1406175 7. Arne Vagn Møller Amager Skakforening 1840 1854 2019-07-05
100102026 1411900 8. Thomas Mørkøre Skakklubben K41 1903 1956 2019-06-08
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100100857 1417215 1. Christian C. Strachan Nørrebro Skakklub 1617 1720 2019-05-28
100200903 1424270 2. Torben William Petersen Skakklubben af 1927, Ringsted 1620 1647 2019-05-27
100101051 1409042 3. Niels Møller Rendlev Frederiksberg Skakforening 1605 1685 2019-06-07
100201798 1435329 4. Jan Gregor Enkeltmedlem - Indland 1605 1678 2019-07-04
100102246 1414330 5. Thomas Haugaard Frederiksberg Skakforening 1599 1674 2019-07-29
100800414 1409557 6. Hans Haagen Larsen Enkeltmedlem - Indland 1616 1672 2019-07-04
100101913 1411748 7. Bent Dalberg Tåstrup Skakforening 1603 1663 2019-06-16
100103836 1442589 8. Angelo Nielsen Amager Skakforening 1667 1734 2019-05-27
Deltagere i gruppen Gruppe 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100800841 1451553 1. Birger Birk Skakklubben K41 1561 1639 2019-05-27
100802963 1460803 2. Jan Engelund Knudsen Allerød Skakklub 1594 1603 2019-08-05
100100577 1416936 3. Joe Flyckt Olsen Måløv Skakklub 1508 1672 2019-07-13
100101417 1432427 4. Odd Magnar Stuberg Jernbanens Skakklub 1554 1606 2019-06-25
100800712 1426427 5. Erik Rasmussen Enkeltmedlem - Indland 1487 1603 2019-05-31
857742 6. Michele Melega 1576 1576 2019-07-02
100100978 1411268 7. Kaj Refsgaard Jernbanens Skakklub 1575 1677 2019-05-27
100802375 1416669 8. Alex Christian Oksenbøl Larsen Enkeltmedlem - Indland 1508 1459 2019-05-28
Deltagere i gruppen Gruppe 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100102228 1417231 1. John Michael Svensson Amager Skakforening 1352 1568 2019-06-03
100100809 1418300 2. Niels Wikman Valby Skakklub 1433 1651 2019-07-11
100100217 1409980 3. Aage Niels Christensen Nørrebro Skakklub 1453 1572 2019-07-16
100102599 1440993 4. Aase Morling Tåstrup Skakforening 1385 1457 2019-05-26
100103105 1406612 5. Ole Schwenger Enkeltmedlem - Indland 1458 1587 2019-05-27
100500498 1413481 6. Ole Gjelstrup Skakklubben K41 1373 1517 2019-07-10
100101289 1415484 7. Bjarne Mielow Tårnby Skakklub 1458 1608 2019-05-27
100100322 1411225 8. Bjarne Eiholt Skakklubben K41 1419 1539 2019-05-27
Deltagere i gruppen Gruppe 5
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
103108104 1407686 1. Søren Christian Krogh Skakklubben K41 1211 1346 2019-06-07
100802844 1445642 2. Arne Feldung Hillerød Skakklub 1231 1349 2019-07-05
100100274 1415506 3. Henning Peter Mikkelsen Skakklubben K41 1126 1254 2019-05-27
100802044 1405713 4. Peter Meldal Tåstrup Skakforening 1232 1431 2019-06-16
100100803 1417894 5. Jørgen Roed Valby Skakklub 1190 1445 2019-05-29
100103501 1427911 6. Henri Schnurre Nørrebro Skakklub 1289 1491 2019-05-27
100101903 1411543 7. Jørn Brandt Hvidovre Skakklub 1268 1537 2019-05-29
100801513 1402870 8. Jacob Hein Espergærde Skakklub 1256 1410 2019-05-27