Arbejder ...

loading

KSUs 4. Dagturnering 2019  

Vis Gruppe : Parringer
Mestergruppen Direkte link
#NavnRatingElo123456789PoPlWeRnEoEn
1FM Jørgen Hvenekilde
Nørrebro Skakklub
20032007
10
½
2
½
3
½
4
½
5
0
6
1
7
0
8
½
9
 
74,8519644,591985
2FM Eric Brøndum
Skakklubben K41
19872004
9
½
1
½
10
½
3
1
4
½
5
½
6
1
7
½
8
 
52 - 34,6519984,552013
3Torben Teimer Olsen
Faxe Skakklub
19211971
8
½
9
½
1
½
2
0
10
½
4
½
5
½
6
0
7
 
38 - 93,7518994,091949
4Peter Birk Petersen
Caïssa Gladsaxe
21082120
7
-
8
0
9
½
1
½
2
½
3
½
10
0
5
½
6
 
105,5520475,442061
5Håkan Lane
Damhus Skakklub
20152000
6
1
7
1
8
½
9
½
1
1
2
½
3
½
4
½
10
 
15,0520244,492020
6Stig Frandsen
Solrød Skakklub
20082021
5
0
10
1
7
1
8
0
9
0
1
0
2
0
3
1
4
 
38 - 94,9519544,771986
7Børge Hjerrild Nielsen
Hvidovre Skakklub
19582010
4
+
5
0
6
0
10
½
8
1
9
0
1
1
2
½
3
 
45 - 63,9519304,251985
8Jørgen Fabricius Andersen
Tåstrup Skakforening
19181967
3
½
4
1
5
½
6
1
7
0
10
+
9
0
1
½
2
 
43,2519263,561966
9Søren Holm Jensen
Brønshøj Skakforening
19061920
2
½
3
½
4
½
5
½
6
1
7
1
8
1
10
0
1
 
52 - 33,5519503,391952
10Jan Bauner
Hvidovre Skakklub
19431996
1
½
6
0
2
½
7
½
3
½
8
-
4
1
9
1
5
 
45 - 63,519583,871999

Basisgruppe 1 Direkte link
#NavnRatingElo123456789PoPlWeRnEoEn
1Birger Birk
Skakklubben K41
16701639
10
0
2
0
3
½
4
1
5
½
6
0
7
0
8
0
9
 
293,4516272,581627
2Kaj Refsgaard
Ishøj Skakklub
16481692
9
0
1
1
10
0
3
0
4
½
5
0
6
0
7
0
8
 
103,1515993,221658
3Sven Løntoft
Amager Skakforening
17141781
8
1
9
0
1
½
2
1
10
½
4
1
5
0
6
0
7
 
44 - 6417144,371774
4Christian C. Strachan
Nørrebro Skakklub
16741720
7
½
8
-
9
0
1
0
2
½
3
0
10
1
5
½
6
 
8316593,111708
5Bjarne Hjorth Andersen
Køge Skakklub
18581935
6
0
7
½
8
1
9
1
1
½
2
1
3
1
4
½
10
 
35,918466,341918
6John Laurids Hansen
Frederiksberg Skakforening
18821901
5
1
10
0
7
1
8
1
9
1
1
1
2
1
3
1
4
 
716,219065,921923
7Jais Nørgaard Nielsen
Skakklubben K41
17601786
4
½
5
½
6
0
10
0
8
0
9
0
1
1
2
1
3
 
374,617124,441757
8Angelo Nielsen
Amager Skakforening
16721734
3
0
4
+
5
0
6
0
7
1
10
0
9
1
1
1
2
 
44 - 62,9516743,231729
9Daniel Tuk Hartsø Jarlskov
Nørrebro Skakklub
17501788
2
1
3
1
4
1
5
0
6
0
7
1
8
0
10
0
1
 
44 - 64,517354,461770
10Bent Petersen
Faxe Skakklub
18871934
1
1
6
1
2
1
7
1
3
½
8
1
4
0
9
1
5
 
26,2518956,331937

Basisgruppe 2 Direkte link
#NavnRatingElo123456789PoPlWeRnEoEn
1Bent Dalberg
Tåstrup Skakforening
15641663
2
½
3
½
9
0
5
½
11
1
12
1
13
1
6
0
 54,515644,211669
2Søren Skovsø Nielsen
Skakklubben K41
15431671
1
½
4
0
5
½
12
1
10
½
9
1
6
0
13
0
7
 
7 - 9514764,951642
3Bjarne Eiholt
Skakklubben K41
14661539
4
½
1
½
14
1
7
0
9
1
13
0
11
0
10
1
6
 
463,7514773,141556
4Bjarne Mielow
Tårnby Skakklub
15051608
3
½
2
1
10
1
13
½
7
½
6
0
9
½
5
1
12
 
544,6515214,251623
5Erik Rasmussen
Enkeltmedlem - Indland
14261603
6
0
9
½
2
½
1
½
12
0
11
1
7
½
4
0
10
 
310 - 123,414084,041582
6Kasper Skriver
BMS Skak
16331737
5
1
7
0
11
1
9
1
13
1
4
1
2
1
1
1
3
 
716,0516625,801785
7Ole Schwenger
Enkeltmedlem - Indland
14151587
8
1
6
1
13
0
3
1
4
½
10
½
5
½
12
1
2
 
2 - 33,415143,881619
8Steffen Petersen
Skakforeningen Odysseus
16071726
7
0
10
0
       014 - 151,515431,401698
9Thomas Haugaard
Frederiksberg Skakforening
15601674
10
½
5
½
1
1
6
0
3
0
2
0
4
½
11
1
13
 
7 - 95,114884,981644
10Aage Niels Christensen
Nørrebro Skakklub
14151572
9
½
8
1
4
0
11
½
2
½
7
½
12
0
3
0
5
 
310 - 123,413973,801556
11Torben William Petersen
Skakklubben af 1927, Ringsted
15391647
12
1
13
0
6
0
10
½
1
0
5
0
3
1
9
0
15
+
7 - 94,3514564,161614
12Odd Magnar Stuberg
14821606
11
0
14
0
15
+
2
0
5
1
1
0
10
1
7
0
4
 
310 - 123,7514033,741571
13Joe Flyckt Olsen
Måløv Skakklub
15041672
14
1
11
1
7
1
4
½
6
0
3
1
1
0
2
1
9
 
2 - 34,0515694,821686
14Niels Møller Rendlev
Frederiksberg Skakforening
16401685
13
0
12
1
3
0
      1132,116071,831668
15Hr. Oversidder
Ingen klub
8001000  
12
-
     
11
-
014 - 15080001000

Basisgruppe 3 Direkte link
#NavnRatingElo123456789PoPlWeRnEoEn
1Erik Friberg
Hvidovre Skakklub
11651400
10
1
2
0
3
½
4
½
5
1
6
+
7
0
8
0
9
 
462,711793,461391
2Jacob Hein
Espergærde Skakklub
12721410
9
½
1
1
10
1
3
0
4
1
5
0
6
1
7
½
8
 
53 - 44,7512834,261425
3Aase Morling
Tåstrup Skakforening
13111458
8
1
9
0
1
½
2
1
10
0
4
1
5
0
6
1
7
 
55,2512774,921450
4Søren Christian Krogh
Skakklubben K41
12631331
7
½
8
0
9
0
1
½
2
0
3
0
10
1
5
1
6
 
384,6511893,241326
5Alex Christian Oksenbøl Larsen
Enkeltmedlem - Indland
13781459
6
1
7
½
8
0
9
0
1
0
2
1
3
1
4
0
10
 
76,112614,931430
6Henning Peter Mikkelsen
Skakklubben K41
10681254
5
0
10
0
7
½
8
0
9
0
1
-
2
0
3
0
4
 
½101,8510072,001224
7Henri Schnurre
Nørrebro Skakklub
12351491
4
½
5
½
6
½
10
1
8
1
9
½
1
1
2
½
3
 
24,2512915,341494
8Ole Gjelstrup
Skakklubben K41
13461509
3
0
4
1
5
1
6
1
7
0
10
1
9
0
1
1
2
 
53 - 45,713155,601497
9Ole Yde Jensen
Skakklubben K41
13001518
2
½
3
1
4
1
5
1
6
1
7
½
8
1
10
1
1
 
715,113865,701544
10Peter Meldal
Ishøj Skakklub
11851431
1
0
6
1
2
0
7
0
3
1
8
0
4
0
9
0
5
 
293,611134,551380
Indbydelse

Hermed indbydes til KSUs 4. Dagturnering 2019, der er åben for alle.

 

Turneringsform:

Fortrinsvis 10-mands alle-mod-alle-grupper, men Monrad-grupper kan også blive brugt for at få det til at gå op med deltagerantallet, og for at få grupperne til at blive så lige som mulige.

Turneringen ELO rates.

 

Spilledage:

Mandagene fra den 7. oktober til den 16. december. I alt 9 runder.

Bemærk: Der spilles ikke den 14/10 og 21/10 pga. lang efterårsferie.

 

Spillested & tid:

K41s lokaler, Mellemtoftevej 11, Valby, med start kl. 12:00.

Spillerne skal være ved brættet senest ½ time efter rundestart.

 

Betænkningstid:

2 timer til 40 træk og derefter ½ time plus opsparet tid til resten af partiet.

Tillæg om færdigspil anvendes ikke.

 

Indskud:

200 kr., som inkluderer kaffe, te og småkager ved hver runde, men der er ingen præmier.

 

Mobiltelefoner:

Skal være slukkede.

 

Tilmelding:

Senest tirsdag den 1. oktober 2019.

Bemærk: Hvis man på forhånd ved, at der er mere end én runde, som man ikke kan spille, skal man ikke tilmelde sig.

Der er plads til 44-48 deltagere.

 

Turneringsleder:

John Laurids Hansen, john@spinners.dk, tlf. 26 88 96 63.

Periode 2019-10-07 .. 2019-12-16
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Turnerings komite

Peter Olsen, Sigfred Haubro og Tom Skovgaard.

Hoveddommer John Laurids Hansen
Dommere Alle grupper:  Christian C. Strachan

Tilmeldings muligheder til KSUs 4. Dagturnering 2019

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mestergruppen 10 2019-10-07 2019-10-01
Basisgruppe 1 10 2019-10-07 2019-10-01
Basisgruppe 2 15 2019-10-07 2019-10-01
Basisgruppe 3 10 2019-10-07 2019-10-01
Totalt antal tilmeldte 45
Deltagere i gruppen Mestergruppen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100101656 1400649 1. FM Jørgen Hvenekilde Nørrebro Skakklub 2003 2007 2019-09-16
100101990 1400894 2. FM Eric Brøndum Skakklubben K41 1987 2004 2019-09-23
100801701 1405179 3. Torben Teimer Olsen Faxe Skakklub 1921 1971 2019-10-03
100100852 1401696 4. Peter Birk Petersen Caïssa Gladsaxe 2108 2120 2019-09-14
100701573 1433695 5. Håkan Lane Damhus Skakklub 2015 2000 2019-09-24
100100914 1413945 6. Stig Frandsen Solrød Skakklub 2008 2021 2019-09-16
100101946 1405128 7. Børge Hjerrild Nielsen Hvidovre Skakklub 1958 2010 2019-09-02
100103720 1434330 8. Jørgen Fabricius Andersen Tåstrup Skakforening 1918 1967 2019-09-13
100800205 1408372 9. Søren Holm Jensen Brønshøj Skakforening 1906 1920 2019-09-14
100101984 1415832 10. Jan Bauner Hvidovre Skakklub 1943 1996 2019-08-18
Deltagere i gruppen Basisgruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100800841 1451553 1. Birger Birk Skakklubben K41 1670 1639 2019-05-29
100100978 1411268 2. Kaj Refsgaard Ishøj Skakklub 1648 1692 2019-05-27
100700567 1441523 3. Sven Løntoft Amager Skakforening 1714 1781 2019-09-06
100100857 1417215 4. Christian C. Strachan Nørrebro Skakklub 1674 1720 2019-07-05
100200341 1404946 5. Bjarne Hjorth Andersen Køge Skakklub 1858 1935 2019-09-16
103106047 1504940 6. John Laurids Hansen Frederiksberg Skakforening 1882 1901 2019-05-26
100103306 1407902 7. Jais Nørgaard Nielsen Skakklubben K41 1760 1786 2019-08-19
100103836 1442589 8. Angelo Nielsen Amager Skakforening 1672 1734 2019-09-16
100104290 1463896 9. Daniel Tuk Hartsø Jarlskov Nørrebro Skakklub 1750 1788 2019-10-01
100201828 1424211 10. Bent Petersen Faxe Skakklub 1887 1934 2019-09-17
Deltagere i gruppen Basisgruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100101913 1411748 1. Bent Dalberg Tåstrup Skakforening 1564 1663 2019-09-03
100102027 1410091 2. Søren Skovsø Nielsen Skakklubben K41 1543 1671 2019-06-23
100100322 1411225 3. Bjarne Eiholt Skakklubben K41 1466 1539 2019-07-31
100101289 1415484 4. Bjarne Mielow Tårnby Skakklub 1505 1608 2019-09-16
100800712 1426427 5. Erik Rasmussen Enkeltmedlem - Indland 1426 1603 2019-09-02
100104479 1467140 6. Kasper Skriver BMS Skak 1633 1737 2019-10-03
100103105 1406612 7. Ole Schwenger Enkeltmedlem - Indland 1415 1587 2019-05-27
100100083 1406221 8. Steffen Petersen Skakforeningen Odysseus 1607 1726 2019-07-15
100102246 1414330 9. Thomas Haugaard Frederiksberg Skakforening 1560 1674 2019-09-23
100100217 1409980 10. Aage Niels Christensen Nørrebro Skakklub 1415 1572 2019-09-12
100200903 1424270 11. Torben William Petersen Skakklubben af 1927, Ringsted 1539 1647 2019-06-12
100101417 1432427 12. Odd Magnar Stuberg 1482 1606 2019-09-16
100100577 1416936 13. Joe Flyckt Olsen Måløv Skakklub 1504 1672 2019-10-01
100101051 1409042 14. Niels Møller Rendlev Frederiksberg Skakforening 1640 1685 2019-06-07
- 15. Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2019-10-30
Deltagere i gruppen Basisgruppe 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100102444 1413961 1. Erik Friberg Hvidovre Skakklub 1165 1400 2019-09-06
100801513 1402870 2. Jacob Hein Espergærde Skakklub 1272 1410 2019-09-30
100102599 1440993 3. Aase Morling Tåstrup Skakforening 1311 1458 2019-06-23
103108104 1407686 4. Søren Christian Krogh Skakklubben K41 1263 1331 2019-06-07
100802375 1416669 5. Alex Christian Oksenbøl Larsen Enkeltmedlem - Indland 1378 1459 2019-05-28
100100274 1415506 6. Henning Peter Mikkelsen Skakklubben K41 1068 1254 2019-09-30
100103501 1427911 7. Henri Schnurre Nørrebro Skakklub 1235 1491 2019-05-27
100500498 1413481 8. Ole Gjelstrup Skakklubben K41 1346 1509 2019-09-26
100100017 1414712 9. Ole Yde Jensen Skakklubben K41 1300 1518 2019-06-08
100802044 1405713 10. Peter Meldal Ishøj Skakklub 1185 1431 2019-09-04