Arbejder ...

loading

Odensemesterskabet 2019  

Indbydelse

Frem Skakklub indbyder til Odensemesterskabet 2019

Spilledage: 
Fredag den 11. oktober - søndag den 13. oktober 2019

Spilletidspunkter: 
Fredag kl. 19-24, lørdag & søndag kl. 10-15 og 16-21

Spillested:
Giersings Realskole, Nonnebakken 9, 5000 Odense C.

Turneringsform:
Alle-mod-alle i 6 mands grupper – evt. nederste gruppe som monrad. Gruppeinddeling baseres på dansk rating.
Turneringen elo-rates i kvalificerede grupper.
Vinderen af øverste gruppe tildeles titlen som Odensemester. Ved ligestilling afgøres titlen ved Sonneborn-Berger korrektion.

Betænkningstid:
90 min. til 40 træk, derefter 30 min. plus opsparet tid til resten af partiet med 30 sek. tillæg pr. træk fra træk ét.
NB: Det er tilladt at komme op til 30 minutter for sent til runden uden at det medfører tab.

Præmier:
Gruppe 1 (øverste gruppe): 1. præmie: 3000 kr. 2. præmie: 1500 kr.
Gruppe 2 (næstøverste gruppe): 1. præmie: 1000 kr. 2. præmie: 500 kr.
Øvrige grupper: 1. præmie: 600 kr. 2. præmie: 400 kr.
Ved ligestilling deles præmierne. Kun titlen som Odensemester i øverste gruppe afgøres ved korrektion (se ovenfor).

Tilmelding:
Senest mandag den 7. oktober via turnering.skak.dk eller til Kristoffer Dyrgaard (kristoffer@frem-skakklub.dk, tlf. 25 75 76 78).
For at sikre bedst mulige spilleforhold for deltagerne lukkes tilmeldingen ved 114 deltagere. I så fald er man velkommen til at kontakte Kristoffer Dyrgaard (kristoffer@frem-skakklub.dk) for at komme på venteliste.

Indskud:
Indskud: 200 kr.
IM og GM gratis.
Indskud skal indbetales til klubbens konto i Sydbank: Reg. nr 6845 konto nr. 0234627 senest den onsdag d. 9. oktober. Ved senere indbetaling lægges 50 kr. til indskuddet. Husk at angive navn og klub ved betaling.

Kantine:
Velassorteret kantine forefindes på spillestedet med øl & vand, kaffe & te, sandwich mv.

Overnatning:
Deltagere i Odensemesterskabet kan overnatte på Hotel CabInn (ved Odense Banegårdcenter) til 515 kr. pr overnatning inkl. morgenmad (135 kr. under normalpris!). Oplys Frem Skakklub, BlockID 2265974, ved booking på mail odense@cabinn.com eller på tlf. 63 14 57 00, så opnås rabatten.

OM i lynskak:
Lørdag aften vil der blive afviklet OM i lynskak med start kl. 21.15. Turneringen afvikles over 9 runder. Sidste tilmelding lørdag kl. 21.00 til Kristoffer Dyrgaard eller på spillestedet.

Vel mødt i Frem Skakklub!

Periode 2019-10-11 .. 2019-10-13
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://www.frem-skakklub.dk
Turnerings komite
Hoveddommer Kristoffer Dyrgaard
Dommere Alle grupper:  Aske Scott Graulund , Per Stentebjerg-Hansen , Anton Kjeldsen

Tilmeldings muligheder til Odensemesterskabet 2019

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://www.frem-skakklub.dk

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
- 115 2019-10-11 2019-10-06
Totalt antal tilmeldte 115
Deltagere i gruppen -
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
1701258 Hakan Hansson 1949 1949 2019-09-11
1706284 Staffan Thomasson 1794 1794 2019-09-20
4686250 Tobias Gutzmann 2094 2094 2019-08-02
100501746 1448552 Adesh Easwaralingam Fredericia Skakforening 2064 2042 2019-09-20
101096621 1467956 Adina Saravana Kumar Skakforeningen ØBRO 1000 2019-09-12
100301751 1437089 Alexander Le Besq Frem Skakklub 2114 2141 2019-09-12
100301969 1463373 Alf Andries Frem Skakklub 1557 1612 2019-09-17
100700196 1440373 Allan Toftegaard Christensen Skørping Skakklub 1687 1758 2019-07-05
100201725 1423401 Bjarke Gregor Præstø Skakklub 2071 2039 2019-07-02
103102089 1444026 Bo F. Sørensen Frem Skakklub 1511 1654 2019-08-27
100602633 1463853 Casper Folkmann Bunch Skakklubben af 1968 1675 1808 2019-09-20
100700369 1428357 Christian Gottschalck Nørresundby Skakklub 1705 1729 2019-08-30
100301927 1451669 Christian Ringsmose Læseforeningens Skakklub 1575 1572 2019-09-16
- Christoffer Vinther 1616 1616 2019-09-13
100302032 1469193 Clara Heiberg Frem Skakklub 1329 1483 2019-09-16
100300084 1403222 Claus Rossen Viborg Skakklub 2150 2163 2019-09-19
1705423 CM Anders 1976 Nilsson 2225 2225 2019-09-18
1741861 CM Max Wahlund 2125 2170 2019-08-09
100300692 1408402 CM Janus Christensen Skakforeningen ØBRO 2129 2132 2019-08-18
100401622 12968110 Dirk Moysich 1856 1856 2019-09-21
100301965 1462440 Elias Roed Gundorf Jacobsen Frem Skakklub 1316 1462 2019-09-16
100200841 1416170 Erik Olsgård Hansen Præstø Skakklub 1873 1919 2019-08-08
100602427 1445804 Ertugrul Ayhan Skakklubben af 1968 1285 1371 2019-09-19
100100817 1403800 Finn Bonnez Nørrebro Skakklub 1986 1964 2019-09-18
100803118 1467522 Flemming Andersen Enkeltmedlem - Indland 1282 1419 2019-09-21
101095662 417521 FM Aref Vasli Brønshøj Skakforening 2348 2348 2019-09-15
101095209 2309998 FM Hilmir Freyr Heimisson Jetsmark Skakklub 2273 2203 2019-09-18
100602240 1429221 FM Jens Albert Ramsdal Skakklubben af 1968 2305 2309 2019-09-10
100103912 1444514 FM Mikkel Manosri Jacobsen BMS Skak 2363 2342 2019-09-06
100103177 1413848 FM Nicolai Kvist Brondt Skanderborg Skakklub 2261 2254 2019-09-07
100300056 1404709 FM Niels Nørskov Laursen Brønshøj Skakforening 2261 2264 2019-08-08
100301633 1408801 FM Tobias Valentin Rostgaard Skanderborg Skakklub 2364 2365 2019-09-20
100401598 24658359 Guido Heinemann Gråsten Skakklub 1811 1854 2019-09-04
100104090 1454188 Hannibal Valeur Jaques Nørrebro Skakklub 1671 1699 2019-09-01
100800462 1406841 Hans Endrup Jacobsen Hillerød Skakklub 1920 1928 2019-09-15
100400163 1409425 Hans Jørgen Clausen Gråsten Skakklub 1601 1649 2019-08-27
100700432 1407988 Henning Lau Rasmussen Jetsmark Skakklub 2147 2163 2019-09-07
100300106 1402854 Henning Nielsen Maribo Skakklub 2014 2061 2019-09-20
100800535 1407392 Henrik Andersen Enkeltmedlem - Indland 1904 1947 2019-08-17
100300749 1407511 Ib Lynæs Hansen Tårnet Svendborg 1805 1816 2019-09-18
100102653 1407589 IM Jakob Aabling-Thomsen Brønshøj Skakforening 2337 2358 2019-09-20
100901592 1438832 IM Jesper Søndergård Thybo Jetsmark Skakklub 2547 2551 2019-09-21
100301631 1401610 IM Mads Hansen Skanderborg Skakklub 2419 2405 2019-07-11
100801531 1401378 IM Mikkel Djernæs Antonsen Køge Skakklub 2372 2388 2019-09-18
100300606 1401491 IM Steffen Pedersen Hillerød Skakklub 2286 2324 2019-08-13
100600709 1400568 IM Uffe Vinther-Schou Århus Skakklub/Skolerne 2359 2364 2019-09-20
100301806 1439073 Jacob Foged Christensen Frem Skakklub 1857 1856 2019-09-18
100200288 1428403 Jan Ambirk Vordingborg Skakklub 1680 1736 2019-06-30
100300208 1401688 Jan Kuntz Frem Skakklub 1991 2020 2019-07-11
1704958 Jan Slettebo 1892 1892 2019-09-20
103102397 1406035 Jannick Benneth Skow Læseforeningens Skakklub 1957 2032 2019-08-16
100601670 1409476 Jens Olaf Svanholm Fogh Viby Skakklub 2098 2102 2019-09-07
1443577 Jens-Ole Næsborg 1709 1778 2019-08-02
101096089 1464981 Jeppe Hald Falkesgaard Brønshøj Skakforening 1812 1719 2019-08-29
100701856 1470132 Jes Sundien Nørresundby Skakklub 1502 1569 2019-09-20
100602311 1440489 Johan Hardlei Skakklubben af 1968 2071 2054 2019-09-19
100202278 1457942 Johannes Frank Jensen Præstø Skakklub 1289 1377 2019-08-05
100901676 24614386 Jonathan Carlstedt 2442 2442 2019-09-21
100301938 1461044 Jonathan Roed Gundorf Jacobsen Frem Skakklub 1750 1776 2019-09-16
100401260 1409468 Jørgen Clausen Gråsten Skakklub 1942 1902 2019-09-19
100100430 1441485 Klaus Grenaa Valby Skakklub 1158 1432 2019-09-06
100302007 1468260 Kristian Gade Burgaard Læseforeningens Skakklub 1365 1586 2019-08-27
100900559 1413058 Lars Breinholt Agger Skive Skakklub 1791 1829 2019-09-21
100600616 1402528 Lars Hansen Skakklubben af 1968 2201 2207 2019-09-19
100300215 1407953 Lars Munk Jensen Læseforeningens Skakklub 2082 2127 2019-07-02
100801017 1412825 Lars Åman Jensen Holbæk Skakklub 1901 1918 2019-09-20
100602138 1440659 Lasse Emil Petersen Silkeborg Skakklub Af 1930 1704 1799 2019-08-19
100701521 1404938 Lasse Luther Jetsmark Skakklub 2068 2085 2019-09-07
100302011 1467220 Linus Roed Gundorf Jacobsen Frem Skakklub 1048 1267 2019-09-16
100103576 1414917 Mark Kirkebække Tåstrup Skakforening 1825 1882 2019-09-12
100602212 1406523 Martin Knudsen Skakklubben af 1968 2017 2006 2019-09-19
100302008 1469088 Mathias Waldemar Benneth Skow Læseforeningens Skakklub 1002 2019-08-16
100300213 1408216 Michael Agermose Jensen Brønshøj Skakforening 1951 1998 2019-08-26
100501277 1413031 Michael Bæhring Madsen Fredericia Skakforening 2100 2107 2019-09-05
100400059 1454749 Michael Volstrup Nielsen Sydøstlollands Skakklub 1884 1907 2019-08-27
100802760 1439391 Mikael Ramkilde Nordsjællands Skakklub 1882 1925 2019-08-05
100201979 1446444 Mike Bahnsen Præstø Skakklub 1157 1398 2019-09-05
100302028 1468790 Mikkel Kvist Jepsen Læseforeningens Skakklub 1243 1310 2019-08-07
100302026 1468480 Mikkel Vinh Løftgaard Læseforeningens Skakklub 1632 1544 2019-07-01
102101025 1400878 Mogens Henrik Thuesen Enkeltmedlem - Indland 2082 2115 2019-09-15
100300226 1433814 Morten Emil Jannik Odense Skakklub 1463 1547 2019-09-06
100200822 1407325 Morten Frank Jensen Præstø Skakklub 1942 1991 2019-08-05
100900283 1416871 Niels Kristian Almtoft Kjellerup Skakklub 2023 2060 2019-09-09
101095063 1447971 Ole Sørensen Læseforeningens Skakklub 1713 1799 2019-09-04
100101086 1413368 Orla Eilegaard Jørgensen Amager Skakforening 1675 1664 2019-09-11
100602675 1467662 Oscar Staun Larsen Skakklubben af 1968 1077 2019-09-19
100300920 1445081 Per Andersen Læseforeningens Skakklub 1457 1662 2019-08-18
100800713 1436597 Per Rasmussen Bornholms Skakklub 1517 1572 2019-06-21
100601689 1411101 Peter Grove Skanderborg Skakklub 2180 2190 2019-09-10
100800259 1406671 Peter Thorsbro Furesø Skakklub 2172 2181 2019-07-17
100602426 1445987 Phong van Nguyen Skakklubben af 1968 1680 1714 2019-09-19
100201715 1409700 Pia Nielsen Nørresundby Skakklub 1180 1335 2019-09-12
100602156 1444956 Poul Guldbæk Olesen Vejlby-Risskov Skakklub 1426 1526 2019-09-11
103103614 1440667 Poul-Erik Petersen Silkeborg Skakklub Af 1930 1861 1880 2019-08-19
101096906 - Rasmus Nykjær Brejnrod 1300 2019-09-16
100901527 1431412 Rasmus Thøgersen Jetsmark Skakklub 2268 2262 2019-09-17
100802133 1426664 Reto Utiger Sørensen Sjælsø Skakklub 2006 1992 2019-07-29
100301902 1450182 Robert Crawford Frem Skakklub 837 1118 2019-07-08
100301979 1464361 Ruben Jepsen Sydøstfyn 1605 1636 2019-09-05
100801207 1405683 Rune Andersen Bornholms Skakklub 2110 2121 2019-09-03
1465422 Shahrokh Mojtabaei 1818 1702 2019-09-19
100101578 1402706 Steen Brustrup Petersen Brønshøj Skakforening 2085 2108 2019-08-05
100301879 1447009 Steen Jacobsen Læseforeningens Skakklub 1656 1700 2019-08-31
100900246 1447963 Thomas Christensen Kjellerup Skakklub 1879 1922 2019-09-10
100200107 1407147 Thomas Nielsen Nordsjællands Skakklub 1891 1943 2019-07-28
103101805 1401297 Thomas Schou-Moldt Skakforeningen ØBRO 2187 2201 2019-07-04
100300623 1403273 Thomas Stausholm Jepsen Sydøstfyn 2139 2152 2019-07-30
100901673 1441299 Thomas Søndergaard Thybo Skive Skakklub 2095 2086 2019-09-20
100200903 1424270 Torben William Petersen Skakklubben af 1927, Ringsted 1620 1647 2019-09-11
45059730 Vedant Kumar Saravana 1819 1831 2019-09-09
103111400 1445880 Vibeke Grue Skanderborg Skakklub 965 1190 2019-09-09
101095855 1462547 Vitus Bondo Medhus Skakklubben Evans 1650 1653 2019-09-18
100602676 1467654 Wadie al-Chemali Skakklubben af 1968 1025 1241 2019-09-19
100301049 1504258 WFM Thomine Stolberg-Rohr Skakklubben Evans 1921 1966 2019-07-17
100600339 1400720 WIM Nina Høiberg Nordre Skakklub 2115 2135 2019-07-20