Arbejder ...

loading

Espergærde Efterår 2019  

Vis Gruppe : Parringer
Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Orla Eilegaard Jørgensen
Hillerød Skakklub
16751664
8
0
2
0
3
0
4
0
5
1
6
½
7
1
5 - 62,716692,381666
2Viggo Sørensen
Skakklubben Nordkalotten
16491689
7
1
1
1
8
0
3
0
4
1
5
1
6
1
52 - 32,417602,601737
3Thomas Find Kokfelt
Espergærde Skakklub
19281906
6
1
7
1
1
1
2
1
8
0
4
1
5
1
615,219524,841929
4Niels Bryde Nyvanggård
Espergærde Skakklub
17581732
5
1
6
½
7
½
1
1
2
0
3
0
8
1
443,5517723,051751
5Ebbe Kallenberg
Espergærde Skakklub
16961768
4
0
8
1
6
½
7
0
1
0
2
0
3
0
7 - 82,916543,431729
6Bent Rasmussen
Espergærde Skakklub
16031674
3
0
4
½
5
½
8
0
7
0
1
½
2
0
7 - 8215822,461655
7Verner Hansen
Espergærde Skakklub
17871807
2
0
3
0
4
½
5
1
6
1
8
0
1
0
5 - 63,8517473,821781
8Lasse Henningsen
Helsingør Skakklub
19451970
1
1
5
0
2
1
6
1
3
1
7
1
4
0
52 - 35,3519355,421962

Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Sven Ove Petersen
Sjælsø Skakklub
14921552
8
0
2
0
3
½
4
0
5
1
6
0
7
1
6 - 74,7513914,821506
2Jan Engelund Knudsen
Allerød Skakklub
15941603
7
1
1
1
8
1
3
1
4
½
5
1
6
1
15,5516255,211629
3Bjarke Andersen
Espergærde Skakklub
10701132
6
1
7
0
1
½
2
0
8
½
4
0
5
0
281,1511081,241147
4Bernhard W. Sørensen
Hillerød Skakklub
15491595
5
0
6
1
7
0
1
1
2
½
3
1
8
1
25,215185,161582
5Jacob Hein
Espergærde Skakklub
12561410
4
1
8
1
6
0
7
0
1
0
2
0
3
1
34 - 52,612743,531399
6Leif Sørensen
Skakklubben Nordkalotten
12941303
3
0
4
0
5
1
8
½
7
0
1
1
2
0
6 - 72,9512742,541302
7Hans Henrik Licht
Espergærde Skakklub
14441463
2
0
3
1
4
1
5
1
6
1
8
0
1
0
434,314314,021462
8Steffen Schwalbe
Espergærde Skakklub
11271172
1
1
5
0
2
0
6
½
3
½
7
1
4
0
34 - 51,5511921,481202
Indbydelse

Espergærde skakklub indbyder til 7-runders koordineret turnering.

Spillested

Espergærde skakklub, Espergærde Gymnasium, Gymnasievej 2, 3060 Espergærde. Der er kørestolsadgang.

Spilletider

1. runde: Mandag d.26. august kl 19.00-24.00

2. runde: Mandag d.2. september kl 19.00-24.00

3. runde: Mandag d.9. september kl 19.00-24.00

4. runde: Mandag d.23. september kl 19.00-24.00

5. runde: Mandag d.30. september kl 19.00-24.00

6. runde: Mandag d.7. oktober kl 19.00-24.00

7. runde: Mandag d.4. november kl 19.00-24.00

Udsatte partier: d. 16/9 og 21/10

Betænkningstid

40 træk på 2 timer , derefter 1/2 time til resten af partiet

Turneringsform

Fortrinsvis 8-mandsgrupper

Indskud

150 kr i alle grupper, som betales inden 1. runde

Tilmelding

Senest fredag d. 23. august med oplysning om klub, fødselsdag, rating og telefonnr. til Ebbe Kallenberg (ebbe@kallenberg.dk), telefon 40417157, eller via www.skak.dk.

Præmier

Første præmie 400 kr.; anden præmie 300 kr., tredje præmie 200 kr.

Periode 2019-08-26 .. 2019-11-04
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Bjarke Andersen
Dommere

Tilmeldings muligheder til Espergærde Efterår 2019

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gruppe 1 8 2019-08-26 2019-08-23
Gruppe 2 8 2019-08-26 2019-08-23
Totalt antal tilmeldte 16
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100101086 1413368 1. Orla Eilegaard Jørgensen Hillerød Skakklub 1675 1664 2019-08-06
100802718 1437410 2. Viggo Sørensen Skakklubben Nordkalotten 1649 1689 2019-08-18
100802848 1445650 3. Thomas Find Kokfelt Espergærde Skakklub 1928 1906 2019-07-12
100800680 1467530 4. Niels Bryde Nyvanggård Espergærde Skakklub 1758 1732 2019-07-13
100800091 1425684 5. Ebbe Kallenberg Espergærde Skakklub 1696 1768 2019-08-23
100800124 1413260 6. Bent Rasmussen Espergærde Skakklub 1603 1674 2019-08-09
100800075 1425285 7. Verner Hansen Espergærde Skakklub 1787 1807 2019-07-23
100800409 1425315 8. Lasse Henningsen Helsingør Skakklub 1945 1970 2019-07-22
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100800558 1426346 1. Sven Ove Petersen Sjælsø Skakklub 1492 1552 2019-08-23
100802963 1460803 2. Jan Engelund Knudsen Allerød Skakklub 1594 1603 2019-08-05
100800059 1441981 3. Bjarke Andersen Espergærde Skakklub 1070 1132 2019-08-23
100802811 1442074 4. Bernhard W. Sørensen Hillerød Skakklub 1549 1595 2019-08-18
100801513 1402870 5. Jacob Hein Espergærde Skakklub 1256 1410 2019-08-10
100803040 1463578 6. Leif Sørensen Skakklubben Nordkalotten 1294 1303 2019-08-24
100800100 1425854 7. Hans Henrik Licht Espergærde Skakklub 1444 1463 2019-08-23
100800683 1439421 8. Steffen Schwalbe Espergærde Skakklub 1127 1172 2019-08-23