Espergærde Efterår 2019
# | Navn | Rating | Fide rat. | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | Po | Pl | We | Rn | Eo | En |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Orla Eilegaard Jørgensen Hillerød Skakklub | 1675 | 1664 | 8 0 | 2 0 | 3 0 | 4 0 | 5 1 | 6 ½ | 7 1 | 2½ | 5 - 6 | 2,7 | 1669 | 2,38 | 1666 |
2 | Viggo Sørensen Skakklubben Nordkalotten | 1649 | 1689 | 7 1 | 1 1 | 8 0 | 3 0 | 4 1 | 5 1 | 6 1 | 5 | 2 - 3 | 2,4 | 1760 | 2,60 | 1737 |
3 | Thomas Find Kokfelt Espergærde Skakklub | 1928 | 1906 | 6 1 | 7 1 | 1 1 | 2 1 | 8 0 | 4 1 | 5 1 | 6 | 1 | 5,2 | 1952 | 4,84 | 1929 |
4 | Niels Bryde Nyvanggård Espergærde Skakklub | 1758 | 1732 | 5 1 | 6 ½ | 7 ½ | 1 1 | 2 0 | 3 0 | 8 1 | 4 | 4 | 3,55 | 1772 | 3,05 | 1751 |
5 | Ebbe Kallenberg Espergærde Skakklub | 1696 | 1768 | 4 0 | 8 1 | 6 ½ | 7 0 | 1 0 | 2 0 | 3 0 | 1½ | 7 - 8 | 2,9 | 1654 | 3,43 | 1729 |
6 | Bent Rasmussen Espergærde Skakklub | 1603 | 1674 | 3 0 | 4 ½ | 5 ½ | 8 0 | 7 0 | 1 ½ | 2 0 | 1½ | 7 - 8 | 2 | 1582 | 2,46 | 1655 |
7 | Verner Hansen Espergærde Skakklub | 1787 | 1807 | 2 0 | 3 0 | 4 ½ | 5 1 | 6 1 | 8 0 | 1 0 | 2½ | 5 - 6 | 3,85 | 1747 | 3,82 | 1781 |
8 | Lasse Henningsen Helsingør Skakklub | 1945 | 1970 | 1 1 | 5 0 | 2 1 | 6 1 | 3 1 | 7 1 | 4 0 | 5 | 2 - 3 | 5,35 | 1935 | 5,42 | 1962 |
# | Navn | Rating | Fide rat. | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | Po | Pl | We | Rn | Eo | En |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Sven Ove Petersen Sjælsø Skakklub | 1492 | 1552 | 8 0 | 2 0 | 3 ½ | 4 0 | 5 1 | 6 0 | 7 1 | 2½ | 6 - 7 | 4,75 | 1391 | 4,82 | 1506 |
2 | Jan Engelund Knudsen Allerød Skakklub | 1594 | 1603 | 7 1 | 1 1 | 8 1 | 3 1 | 4 ½ | 5 1 | 6 1 | 6½ | 1 | 5,55 | 1625 | 5,21 | 1629 |
3 | Bjarke Andersen Espergærde Skakklub | 1070 | 1132 | 6 1 | 7 0 | 1 ½ | 2 0 | 8 ½ | 4 0 | 5 0 | 2 | 8 | 1,15 | 1108 | 1,24 | 1147 |
4 | Bernhard W. Sørensen Hillerød Skakklub | 1549 | 1595 | 5 0 | 6 1 | 7 0 | 1 1 | 2 ½ | 3 1 | 8 1 | 4½ | 2 | 5,2 | 1518 | 5,16 | 1582 |
5 | Jacob Hein Espergærde Skakklub | 1256 | 1410 | 4 1 | 8 1 | 6 0 | 7 0 | 1 0 | 2 0 | 3 1 | 3 | 4 - 5 | 2,6 | 1274 | 3,53 | 1399 |
6 | Leif Sørensen Skakklubben Nordkalotten | 1294 | 1303 | 3 0 | 4 0 | 5 1 | 8 ½ | 7 0 | 1 1 | 2 0 | 2½ | 6 - 7 | 2,95 | 1274 | 2,54 | 1302 |
7 | Hans Henrik Licht Espergærde Skakklub | 1444 | 1463 | 2 0 | 3 1 | 4 1 | 5 1 | 6 1 | 8 0 | 1 0 | 4 | 3 | 4,3 | 1431 | 4,02 | 1462 |
8 | Steffen Schwalbe Espergærde Skakklub | 1127 | 1172 | 1 1 | 5 0 | 2 0 | 6 ½ | 3 ½ | 7 1 | 4 0 | 3 | 4 - 5 | 1,55 | 1192 | 1,48 | 1202 |
Espergærde Efterår 2019 | |||
---|---|---|---|
Espergærde skakklub indbyder til 7-runders koordineret turnering. Spillested Espergærde skakklub, Espergærde Gymnasium, Gymnasievej 2, 3060 Espergærde. Der er kørestolsadgang. Spilletider 1. runde: Mandag d.26. august kl 19.00-24.00 2. runde: Mandag d.2. september kl 19.00-24.00 3. runde: Mandag d.9. september kl 19.00-24.00 4. runde: Mandag d.23. september kl 19.00-24.00 5. runde: Mandag d.30. september kl 19.00-24.00 6. runde: Mandag d.7. oktober kl 19.00-24.00 7. runde: Mandag d.4. november kl 19.00-24.00 Udsatte partier: d. 16/9 og 21/10 Betænkningstid 40 træk på 2 timer , derefter 1/2 time til resten af partiet Turneringsform Fortrinsvis 8-mandsgrupper Indskud 150 kr i alle grupper, som betales inden 1. runde Tilmelding Senest fredag d. 23. august med oplysning om klub, fødselsdag, rating og telefonnr. til Ebbe Kallenberg (ebbe@kallenberg.dk), telefon 40417157, eller via www.skak.dk. Præmier Første præmie 400 kr.; anden præmie 300 kr., tredje præmie 200 kr. |
|||
Periode | 2019-08-26 .. 2019-11-04 | Kørestols adgang | Der er kørestols adgang |
Dansk ratet | Ja | Fide ratet | Ja |
Turnerings komite | |||
Hoveddommer | Bjarke Andersen | ||
Dommere |
Tilmeldings muligheder til Espergærde Efterår 2019
Gruppe | Deltagere | Startdato | Tilmeldingsfrist |
---|---|---|---|
Gruppe 1 | 8 | 2019-08-26 | 2019-08-23 |
Gruppe 2 | 8 | 2019-08-26 | 2019-08-23 |
Totalt antal tilmeldte | 16 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100101086 | 1413368 | 1. Orla Eilegaard Jørgensen | Hillerød Skakklub | 1675 | 1664 | 2019-08-06 | |||
100802718 | 1437410 | 2. Viggo Sørensen | Skakklubben Nordkalotten | 1649 | 1689 | 2019-08-18 | |||
100802848 | 1445650 | 3. Thomas Find Kokfelt | Espergærde Skakklub | 1928 | 1906 | 2019-07-12 | |||
100800680 | 1467530 | 4. Niels Bryde Nyvanggård | Espergærde Skakklub | 1758 | 1732 | 2019-07-13 | |||
100800091 | 1425684 | 5. Ebbe Kallenberg | Espergærde Skakklub | 1696 | 1768 | 2019-08-23 | |||
100800124 | 1413260 | 6. Bent Rasmussen | Espergærde Skakklub | 1603 | 1674 | 2019-08-09 | |||
100800075 | 1425285 | 7. Verner Hansen | Espergærde Skakklub | 1787 | 1807 | 2019-07-23 | |||
100800409 | 1425315 | 8. Lasse Henningsen | Helsingør Skakklub | 1945 | 1970 | 2019-07-22 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100800558 | 1426346 | 1. Sven Ove Petersen | Sjælsø Skakklub | 1492 | 1552 | 2019-08-23 | |||
100802963 | 1460803 | 2. Jan Engelund Knudsen | Allerød Skakklub | 1594 | 1603 | 2019-08-05 | |||
100800059 | 1441981 | 3. Bjarke Andersen | Espergærde Skakklub | 1070 | 1132 | 2019-08-23 | |||
100802811 | 1442074 | 4. Bernhard W. Sørensen | Hillerød Skakklub | 1549 | 1595 | 2019-08-18 | |||
100801513 | 1402870 | 5. Jacob Hein | Espergærde Skakklub | 1256 | 1410 | 2019-08-10 | |||
100803040 | 1463578 | 6. Leif Sørensen | Skakklubben Nordkalotten | 1294 | 1303 | 2019-08-24 | |||
100800100 | 1425854 | 7. Hans Henrik Licht | Espergærde Skakklub | 1444 | 1463 | 2019-08-23 | |||
100800683 | 1439421 | 8. Steffen Schwalbe | Espergærde Skakklub | 1127 | 1172 | 2019-08-23 |