Arbejder ...

loading

10. Grenzturnering 2019-2020  

Vis Gruppe : Parringer
- Direkte link
#NavnRatingElo123456789PoPlWeRn
1Helge Andersen
Tønder Skakklub
19541999
9
6
11
3
8
 
    63,951911
2Eivind Palm
Tønder Skakklub
18461867
10
7
12
5
3
 
    123,051800
3Guido Heinemann
Gråsten Skakklub
18111854
11
8
9
1
2
 
    282,91784
4Peter Wang
Gråsten Skakklub
17241840
12
5
7
8
10
 
    12,351763
5 Dieter Kröger
Tønder Skakklub
18321832
13
4
10
2
6
 
    33,151813
6 Dirk Hansen
18181818
14
1
8
10
5
 
    401818
7 Michel Langner
18111811
15
2
4
11
½
9
 
    2701811
8Niels Falsig
Tønder Skakklub
17281795
16
+
3
6
4
1
 
    51,51728
9Dzano Beckovic
Tønder Skakklub
15911754
1
14
3
13
7
 
    2111,71603
10Hans Valdemar Hansen
Tønder Skakklub
17081745
2
15
5
6
4
 
    22,31750
11 Lutz Kania
16331633
3
16
1
7
½
12
 
    21001633
12Helge Sörensen
Tønder Skakklub
16471633
4
13
2
15
11
 
    292,61629
13Vagn Lauritzen
Løgumkloster Skakklub
15451629
5
12
16
9
14
 
    1152,31487
14Adis Heremic
Tønder Skakklub
15331605
6
9
15
16
1
13
 
    132,551486
15Edlef Bucka-Lassen
Tønder Skakklub
14071503
7
10
14
12
16
 
    1141,451387
16Jakob Tefera Addisu Merdasa
Tønder Skakklub
12561312
8
-
11
13
14
0
15
 
    0160,71225

Der spilles efter Schweizer systemet - startopstilling efter FIDErating før start. Præmiefordeling i 2 ratinggrupper (1-8 og 9-16).

FIDE ratingberegning sker måned for måned, da turneringen strækker sig over mere end 3 måneder.

Partier i turneringen 10. Grenzturnering 2019-2020

Hvid:
Sort:
Event:
Resultat:
Runde:

Træk:
Indbydelse

Turneringsform:                9 runder, så vidt muligt Schweizer, men gruppeinddeling og system afhænger af deltagerantal.

Modus:                               9 Runden, möglichst Schweizer, aber Gruppen und System hängt von der Teilnehmeranzahl ab.

                                           

Betænkningstid:                90 minutter + 30 sekunder pr træk - bemærk runderne starter kl. 19:15

Bedenkzeit:                        90 Minuten + 30 Sekunden pro Zug - bitte beachte die Runden fangen um 19:15 an

 

Indskud:                             20 euro eller 150 kroner (Skoleelever og studerende 10€ eller 75 kr).   

Startgeld:                           20 Euro oder 150 Kronen (Schüler und Studenten 10€ oder 75 Kr).

 

Præmier:                            1 præmie 100€ eller 750 kr, øvrige præmier bestemmes ved turneringsstart.

Preisse:                              1. Preis 100€ oder 750 Kr, die übrigen Preise werden beim Turnieranfang festgelegt.

 

Rating:                               Turneringen bliver ratet efter dansk rating, DWZ og FIDE.

Rating:                               Es erfolgt eine dänische, DWZ und FIDE-Wertung.

 

Tilmelding:                         Senest tirsdag den 17. sept., her, pr mail til logumklosterskakklub@gmail.com eller til Vagn Lauritzen på tlf 7474 4303 / 2148 2043.

Anmeldung:                       Spätestens Dienstag, 17. Sept. hier,  per Mail an logumklosterskakklub@gmail.com oder bei Vagn Lauritzen +45 7474 4303 / +45    2148 2043.

Periode 2019-09-20 .. 2020-04-24
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Turnerings komite

Helge Andersen, Tønder

Christoph Osterkorn, Leck

Olaf Petersen, Niebüll

Hoveddommer Vagn Lauritzen
Dommere
-:  Vagn Lauritzen

Tilmeldings muligheder til 10. Grenzturnering 2019-2020

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
- 16 2019-09-20 2019-09-17
Totalt antal tilmeldte 16
Deltagere i gruppen -
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100400110 1410075 1. Helge Andersen Tønder Skakklub 1954 1999 2019-07-24
100801031 1410709 2. Eivind Palm Tønder Skakklub 1846 1867 2019-07-28
100401598 24658359 3. Guido Heinemann Gråsten Skakklub 1811 1854 2019-09-04
100700735 1428829 4. Peter Wang Gråsten Skakklub 1724 1840 2019-08-27
101096018 12986453 5. Dieter Kröger Tønder Skakklub 1832 1832 2019-09-20
16249933 6. Dirk Hansen 1818 1818 2019-09-04
16206126 7. Michel Langner 1811 1811 2019-09-04
100400382 1416081 8. Niels Falsig Tønder Skakklub 1728 1795 2019-07-30
100400888 1454242 9. Dzano Beckovic Tønder Skakklub 1591 1754 2019-09-18
101096506 1439944 10. Hans Valdemar Hansen Tønder Skakklub 1708 1745 2019-08-13
16234839 11. Lutz Kania 1633 1633 2019-09-04
101200075 12988359 12. Helge Sörensen Tønder Skakklub 1647 1633 2019-09-17
100400226 1436783 13. Vagn Lauritzen Løgumkloster Skakklub 1545 1629 2019-07-30
100401644 1451626 14. Adis Heremic Tønder Skakklub 1533 1605 2019-08-02
100401502 1439928 15. Edlef Bucka-Lassen Tønder Skakklub 1407 1503 2019-09-17
101096041 1465872 16. Jakob Tefera Addisu Merdasa Tønder Skakklub 1256 1312 2019-08-06