Arbejder ...

loading

Randers Skakklubs åbne klubmesterskab 2019  

Vis Gruppe : Parringer
Basis 2 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Finn Jensen
Grenå Skakklub
12331457
2
0
9
1
8
 
    14 - 71,4512130,971458
2Ronald Højbjerg
Randers Skakklub
1133
1
1
3
1
5
 
    21 - 21,1117401000
3Evald Thorsen
Randers Skakklub
11821266
4
1
2
0
10
 
    14 - 71,3511660,21262
4Sebastian Wendt Jørgensen
Randers Skakklub
1189
3
0
10
-
7
 
    08 - 91,2113501000
5Torben Grønlund Andersen
Randers Skakklub
12831466
6
1
8
1
2
 
    21 - 21,613010,941508
6Bent Rasmussen
Randers Skakklub
14101546
5
0
7
1
9
 
    14 - 72,113612,021526
7Tage J. C. Toma
Grenå Skakklub
10561259
8
0
6
0
4
 
    0100,710250,431250
8Niels Christian Vrou Offersen
Randers Skakklub
12401432
7
1
5
0
1
 
    14 - 71,712091,651419
9Gunnar Bach
Randers Skakklub
13751499
10
0
1
0
6
 
    08 - 91,6513011,481469
10Jesper Kim Simonsen
Randers Skakklub
13601508
9
1
4
+
3
 
    231,213601,311502
Indbydelse

Turneringsform: 

7 runder i 8 mandsgrupper, evt. en monradgruppe.

Spillested:

Lindevænget, Søren Møllers Gade 37, indgang 7, 8900 Randers C
200 m fra banegården, hvor der er gode parkeringsmuligheder.
 

Spilledage:
Der spilles følgende tirsdage: 3/9, 10/9, 24/9, 8/10, 5/11, 12/11 og 3/12.
Evt. udsatte partier kan spilles på følgende datoer:
Mandage: 16/9, 30/9, 7/10, og 11/11. Tirsdage: 22/10 og 26/11.
Urene startes kl. 19.00 og der accepteres 1 times for sent fremmøde.

Betænkningstid:

90 minutter til 40 træk + 15 minutter til resten. 30 sekunders tillæg fra træk 1.
Der er noteringspligt under hele partiet.
Indskud:
50,- kr. for medlemmer af klubben og 150,- kr. for ikke-medlemmer.
Præmier:
1. præmie: 500,- kr., 2. præmie: 250,- kr. Præmier deles ved pointdeling.
Kun medlemmer af Randers Skakklub kan kåres som Klubmester 2019. Ved ligestilling er der omspil.
Udsatte partier:
Alle partier fra runde 1 til 6 skal være afviklet inden sidste runde.
Tilmelding:
Senest Tirsdag den 27. august 2019 til Finn Andersson, telf. 8643 7738 / 2931 2089, e-mail: finn.andersson@mail.dk
eller i DSUs turneringssystem.
 
Med venlig hilsen
Randers Skakklub

Periode 2019-09-03 .. 2019-12-03
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Finn Andersson
Dommere
Mesterklassen:  Villy Abildgaard Andersen
Basis 1:  Villy Abildgaard Andersen
Basis 2:  Villy Abildgaard Andersen

Tilmeldings muligheder til Randers Skakklubs åbne klubmesterskab 2019

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mesterklassen 8 2019-09-03 2019-08-27
Basis 1 8 2019-09-03 2019-08-27
Basis 2 10 2019-09-03 2019-08-27
Totalt antal tilmeldte 26
Deltagere i gruppen Mesterklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100602244 1429035 1. Thomas Bauder Jensen Randers Skakklub 1752 1840 2019-08-17
100600820 1421573 2. Henrik Larsen Randers Skakklub 1664 1763 2019-06-30
100602545 1451499 3. Michael Wilhelm Kull Randers Skakklub 1773 1868 2019-07-31
100601255 1468863 4. Jannik Østoft Hansen Randers Skakklub 1999 1804 2019-07-31
100600871 1406205 5. Svend Aage Madsen Randers Skakklub 1965 1989 2019-06-29
100600930 1409506 6. Dennis Hemdorff Nordre Skakklub 1975 2028 2019-08-26
100600887 1404970 7. Oluf Øe Randers Skakklub 1804 1877 2019-08-27
100600853 1420232 8. Finn Andersson Randers Skakklub 1689 1781 2019-08-27
Deltagere i gruppen Basis 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100601038 1418718 1. Sune Ørbæk Hansen Randers Skakklub 1591 1729 2019-08-14
100600874 1421956 2. Kaj Nielsen Randers Skakklub 1470 1619 2019-08-28
100601040 1438301 3. Finn Hesselberg Randers Skakklub 1659 1704 2019-08-27
100602458 1450581 4. Flemming Hesselberg Randers Skakklub 1542 1642 2019-08-26
100600836 1436520 5. Kurt Sørensen Randers Skakklub 1651 1734 2019-06-28
100600677 1421883 6. Christian Murmann Randers Skakklub 1618 1639 2019-08-18
100602468 1447025 7. Michael Jensen Randers Skakklub 1577 1665 2019-06-25
100600833 1422669 8. Leo Starup Randers Skakklub 1462 1535 2019-06-30
Deltagere i gruppen Basis 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100600811 1421140 1. Finn Jensen Grenå Skakklub 1233 1457 2019-07-30
100601041 1420992 2. Ronald Højbjerg Randers Skakklub 1133 2019-08-28
100601658 1422774 3. Evald Thorsen Randers Skakklub 1182 1266 2019-08-20
100602708 1496916 4. Sebastian Wendt Jørgensen Randers Skakklub 1189 2019-08-05
100600123 1466496 5. Torben Grønlund Andersen Randers Skakklub 1283 1466 2019-07-31
100601795 1422367 6. Bent Rasmussen Randers Skakklub 1410 1546 2019-08-23
100600303 1422820 7. Tage J. C. Toma Grenå Skakklub 1056 1259 2019-07-30
100602622 1463080 8. Niels Christian Vrou Offersen Randers Skakklub 1240 1432 2019-06-25
100602085 1420283 9. Gunnar Bach Randers Skakklub 1375 1499 2019-07-30
100601583 1422545 10. Jesper Kim Simonsen Randers Skakklub 1360 1508 2019-08-10