Arbejder ...

loading

Hurtigskak-DM for seniorer  

Vis Gruppe : Parringer
50+ Direkte link
#NavnRatingElo12345678PoPlWeRn
1FM Mads Boe
Skanderborg Skakklub
23842286
12
1
6
½
8
1
4
1
2
½
3
½
9
1
7
1
26,652381
2IM Klaus Berg
Skanderborg Skakklub
22922288
13
1
7
1
5
1
3
1
1
½
10
1
4
½
6
1
715,82316
3FM Poul Rewitz
Skakklubben af 1968
22392197
14
1
8
1
4
1
2
0
6
1
1
½
7
0
13
½
545,452230
4Jan Schleicher Christensen
Nordre Skakklub
21402177
15
1
9
1
3
0
1
0
11
1
13
1
2
½
8
1
34,752155
5Lars Michael Agergaard
Vejlby-Risskov Skakklub
20962054
16
1
10
1
2
0
6
0
13
-
15
-
  2192,352089
6Henrik Svane
Skakklubben Evans
20712057
17
1
1
½
7
½
5
1
3
0
9
½
10
1
2
0
63,852084
7Leif Møller
Nordre Skakklub
20222093
18
1
2
0
6
½
12
1
10
½
8
1
3
1
1
0
553,52052
8Karsten Nymann Pedersen
Skakklubben af 1968
20182029
19
1
3
0
1
0
18
1
15
1
7
0
21
1
4
0
4104,72004
9Jacob Woge Nielsen
Enkeltmedlem - Indland
19752123
20
1
4
0
12
½
13
½
17
1
6
½
1
0
16
0
144,51945
10Peter Riis
Horsens Skakforening
19621948
21
1
5
0
17
1
11
1
7
½
2
0
6
0
19
1
84,351967
11Jesper Korsgaard
Vejlby-Risskov Skakklub
19391995
22
1
12
0
14
1
10
0
4
0
18
½
17
0
20
1
155,351884
12Steffen Cordes
Skakklubben af 1968
19191942
1
0
11
1
9
½
7
0
21
1
19
½
13
0
22
1
4114,651900
13Palle Skov
Valby Skakklub
18831966
2
0
18
½
16
1
9
½
5
+
4
0
12
1
3
½
72,61910
14Klaus Mosegaard
Enkeltmedlem - Indland
18511761
3
0
19
1
11
0
21
0
22
½
16
0
20
0
17
0
215,351736
15Bjarne Lysgaard-Egeberg
Skakklubben af 1968
17671597
4
0
20
½
18
½
16
1
8
0
5
-
  2202,251760
16Johnny Larsen
Nyborg Skakklub
17471761
5
0
21
1
13
0
15
0
19
½
14
1
22
1
9
1
93,951764
17Mikael Horslund
Randers Skakklub
17311738
6
0
22
1
10
0
20
1
9
0
21
0
11
1
14
1
4133,751739
18Flemming Pagh Iversen
Aros Skakklub
16941827
7
0
13
½
15
½
8
0
20
1
11
½
19
½
21
1
4123,31715
19Claus Nis Andersen
Randers Skakklub
16521701
8
0
14
0
20
½
22
1
16
½
12
½
18
½
10
0
3173,11649
20Jørgen Rasmussen
Vejlby-Risskov Skakklub
14781632
9
0
15
½
19
½
17
0
18
0
22
½
14
1
11
0
181,81510
21Peter Larsen
Randers Skakklub
1369
10
0
16
0
22
1
14
1
12
0
17
1
8
0
18
0
3161,11455
22Leo Starup
Randers Skakklub
12511514
11
0
17
0
21
0
19
0
14
½
20
½
16
0
12
0
1220,751262

Under 1900 (10 spillere)

65+ Direkte link
#NavnRatingElo12345678PoPlWeRn
1Svend Pedersen
Nørresundby Skakklub
22012150
15
1
8
1
9
1
11
½
7
½
6
1
20
0
4
1
616,52201
2IM Bent Sørensen
Nørresundby Skakklub
21552030
16
½
13
1
28
1
7
0
9
0
10
0
19
½
17
1
4166,852098
3FM Jørgen Jørgensen
Nørresundby Skakklub
21372192
17
1
9
0
10
1
8
½
12
1
7
1
4
0
5
0
105,852110
4Ib Skovgaard
BMS Skak
20641905
18
1
11
0
16
1
9
½
10
1
14
½
3
1
1
0
575,252059
5Jens Jørgen Christiansen
Nørresundby Skakklub
20602060
19
1
10
½
6
½
14
½
20
0
12
1
9
1
3
1
55,62058
6Søren Rix
Fredericia Skakforening
20222113
20
1
28
½
5
½
19
1
11
1
1
0
14
½
13
1
45,62020
7Per Holst
Nordre Skakklub
20012153
21
1
12
1
11
½
2
1
1
½
3
0
15
1
20
1
624,72027
8John Mortensen
Skakklubben af 1968
19822059
22
1
1
0
17
1
3
½
14
0
16
½
10
½
12
1
114,81973
9Poul Erik Nørgaard Olesen
Nørresundby Skakklub
19551978
23
1
3
1
1
0
4
½
2
1
20
0
5
0
15
1
93,751978
10Steen Juul Mortensen
Randers Skakklub
19381887
24
1
5
½
3
0
15
1
4
0
2
1
8
½
14
0
4143,71947
11Børge Pedersen
Nørresundby Skakklub
18961993
25
1
4
1
7
½
1
½
6
0
15
0
17
1
22
½
841911
12Peter Wang
Gråsten Skakklub
18361840
26
1
7
0
18
½
13
1
3
0
5
0
23
1
8
0
203,61833
13Aksel Hansen
Holstebro Skakklub
18341744
27
½
2
0
25
½
12
0
23
1
24
1
18
1
6
0
4184,61816
14Willy Møller Nielsen
Syddjurs Skakklub
18331866
28
1
21
1
19
0
5
½
8
1
4
½
6
½
10
1
63,61890
15Hugo Falberg
Aalborg Skakforening af 1889
18041825
1
0
22
1
27
1
10
0
17
1
11
1
7
0
9
0
4133,31825
16Preben R. Larsen
Roskilde Skakklub
18011864
2
½
27
½
4
0
23
1
19
½
8
½
22
0
25
1
4174,051800
17Arne Dan Fjordside
Aalborg Skakforening af 1889
17881823
3
0
24
1
8
0
25
1
15
0
19
1
11
0
2
0
3223,351778
18Ove Matras
Faaborg Skakklub
17431872
4
0
23
1
12
½
20
0
22
½
27
1
13
0
19
1
4153,851748
19Johannes Pilgaard
Aros Skakklub
17321481
5
0
26
1
14
1
6
0
16
½
17
0
2
½
18
0
3212,751740
20Knud Poulsen
Syddjurs Skakklub
16971729
6
0
25
½
21
1
18
1
5
1
9
1
1
1
7
0
32,21835
21Hans Haagen Larsen
Enkeltmedlem - Indland
16951672
7
0
14
0
20
0
26
0
28
0
23
0
25
0
24
1
1284,251597
22Finn Andersson
Randers Skakklub
16901765
8
0
15
0
24
½
27
1
18
½
28
1
16
1
11
½
123,61717
23Arne Walther Larsen
Hvidovre Skakklub
16801712
9
0
18
0
26
1
16
0
13
0
21
1
12
0
28
½
253,51650
24Leif Nørholm Jensen
Vejlby-Risskov Skakklub
16551749
10
0
17
0
22
½
28
1
26
½
13
0
27
0
21
0
2273,751603
25Jens Gade
Amager Skakforening
15721492
11
0
20
½
13
½
17
0
27
0
26
½
21
1
16
0
232,451574
26Benno Ørvad Markussen
Viby Skakklub
15631772
12
0
19
0
23
0
21
1
24
½
25
½
28
½
27
0
263,21532
27Kurt Simonsen
Aros Skakklub
15481660
13
½
16
½
15
0
22
0
25
1
18
0
24
1
26
1
4192,41613
28Bjarne Rostgaard
Viborg Skakklub
14001400
14
0
6
½
2
0
24
0
21
1
22
0
26
½
23
½
2411468

1700 - 1900 (9 spillere)Under 1700 (9 spillere)

Indbydelse

Dansk Skak Union og Skakklubben af 1968 indbyder til Hurtigskak-DM for seniorer lørdag d.5. og søndag d.6. oktober 2019.
Spillested: Fjordsgade forenings- og fritidshus, N. J. Fjords Gade 2, 8000 Aarhus C

Spilletider:

Lørdag d. 5. oktober:

kl.11.15: Indskrivning. Man bedes møde i god tid, så vi kan starte til tiden.

kl.12.00: 1. runde
kl.13.10: 2. runde
kl.14.20: 3. runde
kl.15.30: 4. runde

kl.18.00: Fællesspisning.

Søndag d. 6. oktober:

kl. 10.00: 5. runde
kl. 11.10: 6. runde

Frokost

kl. 13.00: 7. runde
kl. 14.10: 8. runde

kl. 15.30: Præmieuddeling

 

Turneringsform: Der spilles 8 runders schweizer i 2 grupper, 50+ og 65+. Vinderne af grupperne får henholdsvis titlen ”Danmarksmester i Hurtigskak 50+” og ”Danmarksmester i Hurtigskak 65+”

Ved ligestilling på 1. pladsen anvendes almindelig korrektionsberegning. Ved fortsat ligestilling deles præmier og titel.

Ved ligestilling om øvrige præmier anvendes også almindelig korrektionsberegning. Ved fortsat ligestilling deles præmierne.

Der spilles kun om titlen i hver gruppe, hvis der deltager mindst 8 deltagere i gruppen.

Betænkningstid: 20 minutter til hele partiet + 10 sekunder pr. træk fra første træk.

Turneringen hurtigskakrates.

Præmier: Hele indskuddet går til præmier. Der tilstræbes at oprette ratinggrupper for ca. hver 16 deltager.

Indskud kr. 125,-.

Der vil blive arrangeret fællesspisning lørdag aften i Solsalen 100 meter fra spillestedet. Pris 154,- Eksklusiv drikkevarer.

Menu. Buffet bestående af:

Oksefilet m/fedtkant
Græsk marineret lammekølle
Rhodoskalkunbryst?
Broccolifløde gratinerede kartofler
Græske kartofler
Anrettet grøn salat
Pastaslat m/pesto og feta
Dressing & flütes

Betaling via bankoverførsel til Regnr: 1551 Kontonummer: 0009353097. Angiv navn og om du deltager i fællesspisning
Tilmelding sker her på siden – husk at angive gruppe – senest mandag den 30. september 2019

Kontaktperson: Steffen Cordes, tlf. 2082 5302 eller e-post seniordm@sk1968.dk eller Steen Juul Mortensen, tlf. 2332 4739 eller e-post steenjuul@post.tele.dk

Periode 2019-10-05 .. 2019-10-06
Dansk ratet Ja
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Thomas Hauge Vestergaard
Dommere
50+:  Thomas Hauge Vestergaard
65+:  Thomas Hauge Vestergaard

Tilmeldings muligheder til Hurtigskak-DM for seniorer

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
50+ 22 2019-10-05 2019-09-30
65+ 28 2019-10-05 2019-09-30
Totalt antal tilmeldte 50
Deltagere i gruppen 50+
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100600675 1401408 1. FM Mads Boe Skanderborg Skakklub 2384 2286 2019-09-11
100300602 1400053 2. IM Klaus Berg Skanderborg Skakklub 2292 2288 2019-10-03
100600717 1401033 3. FM Poul Rewitz Skakklubben af 1968 2239 2197 2019-09-04
100600689 1400916 4. Jan Schleicher Christensen Nordre Skakklub 2140 2177 2019-09-30
100600589 1403605 5. Lars Michael Agergaard Vejlby-Risskov Skakklub 2096 2054 2019-09-21
100500652 1403192 6. Henrik Svane Skakklubben Evans 2071 2057 2019-09-30
100601378 1409905 7. Leif Møller Nordre Skakklub 2022 2093 2019-09-25
100600651 1410156 8. Karsten Nymann Pedersen Skakklubben af 1968 2018 2029 2019-09-13
100100739 1402900 9. Jacob Woge Nielsen Enkeltmedlem - Indland 1975 2123 2019-08-03
101200013 1461885 10. Peter Riis Horsens Skakforening 1962 1948 2019-09-30
100602335 1438360 11. Jesper Korsgaard Vejlby-Risskov Skakklub 1939 1995 2019-09-28
100600608 1404644 12. Steffen Cordes Skakklubben af 1968 1919 1942 2019-08-14
100100743 1403419 13. Palle Skov Valby Skakklub 1883 1966 2019-08-29
100100736 1441710 14. Klaus Mosegaard Enkeltmedlem - Indland 1851 1761 2019-09-25
100600649 1401998 15. Bjarne Lysgaard-Egeberg Skakklubben af 1968 1767 1597 2019-09-20
100600639 1421581 16. Johnny Larsen Nyborg Skakklub 1747 1761 2019-09-26
100600866 1421042 17. Mikael Horslund Randers Skakklub 1731 1738 2019-09-09
100600624 1428446 18. Flemming Pagh Iversen Aros Skakklub 1694 1827 2019-06-26
100601032 1415735 19. Claus Nis Andersen Randers Skakklub 1652 1701 2019-09-28
100602213 1422391 20. Jørgen Rasmussen Vejlby-Risskov Skakklub 1478 1632 2019-09-29
100600821 1440560 21. Peter Larsen Randers Skakklub 1369 2019-09-30
100600833 1422669 22. Leo Starup Randers Skakklub 1251 1514 2019-08-14
Deltagere i gruppen 65+
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100700396 1401092 1. Svend Pedersen Nørresundby Skakklub 2201 2150 2019-09-21
100700110 1400410 2. IM Bent Sørensen Nørresundby Skakklub 2155 2030 2019-08-27
100700375 1402820 3. FM Jørgen Jørgensen Nørresundby Skakklub 2137 2192 2019-09-23
100100198 1406760 4. Ib Skovgaard BMS Skak 2064 1905 2019-08-15
100700367 1401670 5. Jens Jørgen Christiansen Nørresundby Skakklub 2060 2060 2019-09-23
102100159 1439146 6. Søren Rix Fredericia Skakforening 2022 2113 2019-09-12
100600338 1405411 7. Per Holst Nordre Skakklub 2001 2153 2019-08-25
100600644 1409190 8. John Mortensen Skakklubben af 1968 1982 2059 2019-09-26
100700391 1404253 9. Poul Erik Nørgaard Olesen Nørresundby Skakklub 1955 1978 2019-09-30
100600873 1408143 10. Steen Juul Mortensen Randers Skakklub 1938 1887 2019-08-14
100700393 1403257 11. Børge Pedersen Nørresundby Skakklub 1896 1993 2019-09-21
100700735 1428829 12. Peter Wang Gråsten Skakklub 1836 1840 2019-08-27
100900167 1412213 13. Aksel Hansen Holstebro Skakklub 1834 1744 2019-07-30
100600759 1422006 14. Willy Møller Nielsen Syddjurs Skakklub 1833 1866 2019-09-22
100700677 1406159 15. Hugo Falberg Aalborg Skakforening af 1889 1804 1825 2019-09-29
100800884 1425790 16. Preben R. Larsen Roskilde Skakklub 1801 1864 2019-09-17
100700678 1418580 17. Arne Dan Fjordside Aalborg Skakforening af 1889 1788 1823 2019-09-15
100300258 1416790 18. Ove Matras Faaborg Skakklub 1743 1872 2019-08-30
100900636 1449923 19. Johannes Pilgaard Aros Skakklub 1732 1481 2019-07-31
100600764 1422324 20. Knud Poulsen Syddjurs Skakklub 1697 1729 2019-09-10
100800414 1409557 21. Hans Haagen Larsen Enkeltmedlem - Indland 1695 1672 2019-09-13
100600853 1420232 22. Finn Andersson Randers Skakklub 1690 1765 2019-08-16
100101939 1411357 23. Arne Walther Larsen Hvidovre Skakklub 1680 1712 2019-09-13
100600273 1419609 24. Leif Nørholm Jensen Vejlby-Risskov Skakklub 1655 1749 2019-09-04
100100104 1416111 25. Jens Gade Amager Skakforening 1572 1492 2019-08-16
100501365 1429132 26. Benno Ørvad Markussen Viby Skakklub 1563 1772 2019-09-30
100600995 1422553 27. Kurt Simonsen Aros Skakklub 1548 1660 2019-07-22
100901841 - 28. Bjarne Rostgaard Viborg Skakklub 1400 1400 2019-09-27