Arbejder ...

loading

Aars Grand Prix 2019  

Vis Gruppe : Parringer
Gruppe 1 Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Jens Jørgen Christiansen
Nørresundby Skakklub
2060
2
½
9
1
3
1
6
½
8
0
4
½
5
1
33,42082
2Benny Grønhøj
Aars Skakklub
1968
1
½
7
½
8
0
10
1
4
0
5
0
9
1
362,61980
3FM Jørgen Jørgensen
Nørresundby Skakklub
2137
4
1
6
½
1
0
7
½
10
0
9
0
8
0
293,92099
4Aage Dalstrup Olsen
Randers Skakklub
1990
3
0
8
½
10
0
5
1
2
1
1
½
7
0
372,851995
5Peter Riis
Horsens Skakforening
1962
6
0
10
½
7
0
4
0
9
0
2
1
1
0
102,41935
6Svend Pedersen
Nørresundby Skakklub
2201
5
1
3
½
9
½
1
½
7
1
8
1
10
1
14,552220
7Torben Mølgaard Steffensen
Skakklubben af 1968
2118
8
½
2
½
5
1
3
½
6
0
10
½
4
1
444,052117
8Claus Rossen
Viborg Skakklub
2090
7
½
4
½
2
1
9
1
1
1
6
0
3
1
523,52120
9IM Bent Sørensen
Nørresundby Skakklub
2155
10
1
1
0
6
½
8
0
5
1
3
1
2
0
54,32139
10Christian Grubert
Jetsmark Skakklub
2075
9
0
5
½
4
1
2
0
3
1
7
½
6
0
383,52065

Gruppe 2 Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Knud Poulsen
Syddjurs Skakklub
1697
8
1
2
½
3
1
4
0
5
½
6
1
7
1
512,451805
2Peter Michael Hansen
Dansk Skak Akademi
1714
7
0
1
½
8
0
3
1
4
0
5
1
6
0
62,651710
3Hugo Falberg
Aalborg Skakforening af 1889
1804
6
1
7
0
1
0
2
0
8
1
4
1
5
1
433,61816
4Arne Dan Fjordside
Aalborg Skakforening af 1889
1788
5
1
6
0
7
1
1
1
2
1
3
0
8
0
443,451805
5Philip Uhre Knudsen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1767
4
0
8
1
6
0
7
1
1
½
2
0
3
0
7 - 83,21746
6Børge Pedersen
Nørresundby Skakklub
1896
3
0
4
1
5
1
8
½
7
1
1
0
2
1
24,61893
7Hans Peter Rasmussen
Aalborg Skakforening af 1889
1811
2
1
3
1
4
0
5
0
6
0
8
½
1
0
7 - 83,71775
8Johan Ravnborg Holmström
Dansk Skak Akademi
1871
1
0
5
0
2
1
6
½
3
0
7
½
4
1
354,351831

Gruppe 3 Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Jesper Dahl Hansen
Aalborg Skakforening af 1889
1648
8
0
2
0
3
0
4
0
5
½
6
0
7
0
½83,851522
2Per Madsen
Syddjurs Skakklub
1570
7
1
1
1
8
1
3
½
4
1
5
0
6
0
331625
3Sebastian Gråbæk
Viby Skakklub
1602
6
0
7
0
1
1
2
½
8
1
4
½
5
0
363,351588
4Poul Erik Niebuhr
Aars Skakklub
1594
5
½
6
0
7
0
1
1
2
0
3
½
8
1
353,251583
5Artem Reyzvikh
Silkeborg Skakklub Af 1930
1657
4
½
8
½
6
1
7
1
1
½
2
1
3
1
23,951705
6Ture Jungberg Nielsen
Aalborg Skakforening af 1889
1665
3
1
4
1
5
0
8
1
7
1
1
1
2
1
614,051737
7Aage Kristian Andersen
Aars Skakklub
1640
2
0
3
1
4
1
5
0
6
0
8
½
1
1
43,81631
8Jens Riis
Sæby Skakklub
1543
1
1
5
½
2
0
6
0
3
0
7
½
4
0
272,71512

Gruppe 4 Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Ricardt Riis
Horsens Skakforening
1285
8
0
2
1
3
0
4
1
5
0
6
1
7
1
453,21321
2Jon Jacob Halling
Viborg Skakklub
1435
7
1
1
0
8
1
3
0
4
1
5
0
6
1
444,751401
3Mustafa Abdul Mutalib
Dansk Skak Akademi
1300
6
1
7
1
1
1
2
1
8
1
4
1
5
0
613,351471
4Allan Badsbjerg
Nørresundby Skakklub
1392
5
1
6
1
7
1
1
0
2
0
3
0
8
0
364,351331
5Oskar Breinholt Hoffmann
Jetsmark Skakklub
1237
4
0
8
0
6
1
7
1
1
1
2
1
3
1
522,651381
6Bent H. Christensen
Nørresundby Skakklub
1274
3
0
4
0
5
0
8
0
7
1
1
0
2
0
173,051182
7Thyge Dyrnesli
Dansk Skak Akademi
1310
2
0
3
0
4
0
5
0
6
0
8
0
1
0
083,451155
8Nikolaj Brødsgaard
Caïssa Gladsaxe
1295
1
1
5
1
2
0
6
1
3
0
7
1
4
1
533,251385

Gruppe 5 Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Noa Sinding
Syddjurs Skakklub
1149
8
1
2
1
3
1
4
1
5
1
6
1
7
1
713,51397
2Patrick Lund Nielsen
Viborg Skakklub
1165
7
0
1
0
8
1
3
0
4
0
5
1
6
½
53,71111
3Per Rømhild
Skakklubben Evans
1065
6
0
7
0
1
0
2
1
8
0
4
1
5
1
342,61083
4Lars Erik Lytzen
Aalborg Skakforening af 1889
1233
5
1
6
½
7
0
1
0
2
1
3
0
8
0
74,41148
5Gunner Poulsen
Tranum Skakklub
1193
4
0
8
0
6
½
7
0
1
0
2
0
3
0
½841036
6Pia Nielsen
Nørresundby Skakklub
1112
3
1
4
½
5
½
8
0
7
0
1
0
2
½
63,11085
7Jens Ole van de Weerd
Aalborg Skakforening af 1889
1206
2
1
3
1
4
1
5
1
6
1
8
0
1
0
534,151244
8Peter Duun Kristensen
Nørresundby Skakklub
1063
1
0
5
1
2
0
6
1
3
1
7
1
4
1
522,61212

Gruppe 6 Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Julius Hjørnet
Frederikshavn Skakklub
1000
8
+
2
1
3
0
4
1
5
1
6
1
7
+
612,41099
2Kent Uhre Knudsen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1054
7
+
1
0
8
+
3
1
4
1
5
1
6
1
622,91108
3Christian Bjørnskov
Dansk Skak Akademi
1000
6
1
7
+
1
1
2
0
8
+
4
0
5
1
532,41027
4Jonas Svanholm Sørensen
Prøvemedlemmer
1000
5
1
6
1
7
+
1
0
2
0
3
1
8
+
542,41027
5Thorkild Hjørnet
Frederikshavn Skakklub
1000
4
0
8
+
6
1
7
+
1
0
2
0
3
0
352,4916
6Malik Stork
Prøvemedlemmer
1000
3
0
4
0
5
0
8
+
7
+
1
0
2
0
262,4856
7Samer Najm
Dansk Skak Akademi
1000
2
-
3
-
4
-
5
-
6
-
8
-
1
-
07 - 801000
8Hr. Oversidder
Ingen klub
800
1
-
5
-
2
-
6
-
3
-
7
-
4
-
07 - 80800
Indbydelse

Aars Grand Prix 2019

Aars Skakklub indbyder til hurtigskak i tilknytning til Nordjysk GP

Spillested: Erhvervsskolerne, Ø. Boulevard 10, 9600 Aars

Tidspunkt: Lørdag d. 28. september 2019 fra kl. 10.00 til ca. kl. 16

Turneringsform: 7 runder Monrad eller alle-mod-alle i grupper inddelt efter hurtigskakrating

Betænkningstid: 15 min. + 5 sek. pr. træk

Indskud: 100 kr. pr. spiller. Betales på spilledagen

Præmier: 70% af indskuddet. 20% går til den samlede GP-præmiepulje

Tilmelding: Her på siden senest torsdag d. 26. september 2019

Kontaktperson: Henning Larsen, tlf. 9862 3672 - hglarsen@sol.dk 

Periode 2019-09-28 .. 2019-09-28
Dansk ratet Ja
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Henning Larsen
Dommere
Gruppe 1:  Henning Larsen
Gruppe 2:  Henning Larsen
Gruppe 3:  Henning Larsen
Gruppe 4:  Henning Larsen
Gruppe 5:  Henning Larsen
Gruppe 6:  Henning Larsen

Tilmeldings muligheder til Aars Grand Prix 2019

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gruppe 1 10 2019-09-28 2019-09-26
Gruppe 2 8 2019-09-28 2019-09-26
Gruppe 3 8 2019-09-28 2019-09-26
Gruppe 4 8 2019-09-28 2019-09-26
Gruppe 5 8 2019-09-28 2019-09-26
Gruppe 6 8 2019-09-28 2019-09-26
Totalt antal tilmeldte 50
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100700367 1401670 1. Jens Jørgen Christiansen Nørresundby Skakklub 2060 2055 2019-09-09
100700172 1404245 2. Benny Grønhøj Aars Skakklub 1968 2002 2019-09-27
100700375 1402820 3. FM Jørgen Jørgensen Nørresundby Skakklub 2137 2192 2019-09-13
100600983 1405802 4. Aage Dalstrup Olsen Randers Skakklub 1990 1992 2019-09-17
101200013 1461885 5. Peter Riis Horsens Skakforening 1962 1948 2019-09-25
100700396 1401092 6. Svend Pedersen Nørresundby Skakklub 2201 2150 2019-09-15
100600665 1403516 7. Torben Mølgaard Steffensen Skakklubben af 1968 2118 2190 2019-09-25
100300084 1403222 8. Claus Rossen Viborg Skakklub 2090 2163 2019-09-10
100700110 1400410 9. IM Bent Sørensen Nørresundby Skakklub 2155 2021 2019-09-08
100600734 1406744 10. Christian Grubert Jetsmark Skakklub 2075 2144 2019-09-24
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100600764 1422324 1. Knud Poulsen Syddjurs Skakklub 1697 1729 2019-09-23
100700239 1466607 2. Peter Michael Hansen Dansk Skak Akademi 1714 1627 2019-08-17
100700677 1406159 3. Hugo Falberg Aalborg Skakforening af 1889 1804 1851 2019-09-25
100700678 1418580 4. Arne Dan Fjordside Aalborg Skakforening af 1889 1788 1840 2019-09-15
101095943 1467018 5. Philip Uhre Knudsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1767 1723 2019-09-21
100700393 1403257 6. Børge Pedersen Nørresundby Skakklub 1896 2002 2019-09-15
100700722 1408992 7. Hans Peter Rasmussen Aalborg Skakforening af 1889 1811 1922 2019-09-24
100700918 1404903 8. Johan Ravnborg Holmström Dansk Skak Akademi 1871 1917 2019-07-22
Deltagere i gruppen Gruppe 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100701787 1465031 1. Jesper Dahl Hansen Aalborg Skakforening af 1889 1648 1718 2019-09-03
100102489 1419617 2. Per Madsen Syddjurs Skakklub 1570 1719 2019-09-23
100401436 1436627 3. Sebastian Gråbæk Viby Skakklub 1602 1687 2019-09-22
100700784 1450484 4. Poul Erik Niebuhr Aars Skakklub 1594 1725 2019-09-09
100602607 1469169 5. Artem Reyzvikh Silkeborg Skakklub Af 1930 1657 1518 2019-09-20
101095048 1454200 6. Ture Jungberg Nielsen Aalborg Skakforening af 1889 1665 1717 2019-09-24
100700340 1440799 7. Aage Kristian Andersen Aars Skakklub 1640 1691 2019-09-17
100700477 1444425 8. Jens Riis Sæby Skakklub 1543 1633 2019-06-26
Deltagere i gruppen Gruppe 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
101200026 1466836 1. Ricardt Riis Horsens Skakforening 1285 2019-09-25
100602130 1420801 2. Jon Jacob Halling Viborg Skakklub 1435 2019-09-25
100701807 1466780 3. Mustafa Abdul Mutalib Dansk Skak Akademi 1300 2019-08-31
100700228 1444905 4. Allan Badsbjerg Nørresundby Skakklub 1392 1485 2019-09-22
100701748 1462288 5. Oskar Breinholt Hoffmann Jetsmark Skakklub 1237 1356 2019-09-25
100700523 1435159 6. Bent H. Christensen Nørresundby Skakklub 1274 1536 2019-09-21
100701855 - 7. Thyge Dyrnesli Dansk Skak Akademi 1310 2019-08-31
100104074 1452282 8. Nikolaj Brødsgaard Caïssa Gladsaxe 1295 1547 2019-08-19
Deltagere i gruppen Gruppe 5
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100602596 1467549 1. Noa Sinding Syddjurs Skakklub 1149 1413 2019-09-23
101096008 1464965 2. Patrick Lund Nielsen Viborg Skakklub 1165 1127 2019-09-11
100500542 1427717 3. Per Rømhild Skakklubben Evans 1065 1134 2019-06-28
100701631 1450549 4. Lars Erik Lytzen Aalborg Skakforening af 1889 1233 1367 2019-06-28
100701497 1444913 5. Gunner Poulsen Tranum Skakklub 1193 1335 2019-09-21
100201715 1409700 6. Pia Nielsen Nørresundby Skakklub 1112 1335 2019-06-28
100700601 1453521 7. Jens Ole van de Weerd Aalborg Skakforening af 1889 1206 1423 2019-06-28
100701176 1435167 8. Peter Duun Kristensen Nørresundby Skakklub 1063 1223 2019-09-03
Deltagere i gruppen Gruppe 6
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100701845 - 1. Julius Hjørnet Frederikshavn Skakklub 1000 2019-09-25
100602673 1467000 2. Kent Uhre Knudsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1054 1127 2019-09-21
100701821 - 3. Christian Bjørnskov Dansk Skak Akademi 1000 2019-08-31
101096928 - 4. Jonas Svanholm Sørensen Prøvemedlemmer 1000 2019-09-11
100701844 - 5. Thorkild Hjørnet Frederikshavn Skakklub 1000 2019-09-26
101096929 - 6. Malik Stork Prøvemedlemmer 1000 2019-09-11
100701847 - 7. Samer Najm Dansk Skak Akademi 1000 2019-08-17
- 8. Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2019-09-27