Arbejder ...

loading

Aalborg Byturnering 2019  

Vis Gruppe : Parringer
Mesterklassen Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Benny Grønhøj
Aars Nibe Skakklub
19672002
8
1
2
0
3
½
4
0
5
1
6
0
7
0
72,6519632,741997
2Kasper Skaarup
Aalborg Skakforening af 1889
20472063
7
0
1
1
8
½
3
½
4
0
5
1
6
½
53,4520483,362066
3Ole Knudsen
Aalborg Skakforening af 1889
19231981
6
1
7
0
1
½
2
½
8
0
4
½
5
0
62,219322,541980
4FM Per Næsby Andreasen
Nørresundby Skakklub
22712282
5
1
6
1
7
½
1
1
2
1
3
½
8
½
15,622715,502282
5Lasse Svendsen
Nørresundby Skakklub
19141927
4
0
8
0
6
0
7
0
1
0
2
0
3
1
182,1518802,011907
6Edgar Andres Parra Becerra
Aalborg Skakforening af 1889
21452145
3
0
4
0
5
1
8
1
7
½
1
1
2
½
434,4521364,222136
7Sune Kovshøj
Aalborg Skakforening af 1889
21412156
2
1
3
1
4
½
5
1
6
½
8
½
1
1
24,421634,352179
8Jens Jørgen Christiansen
Nørresundby Skakklub
20182055
1
0
5
1
2
½
6
0
3
1
7
½
4
½
43,1520253,282059

Basis 1 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Ture Jungberg Nielsen
Aalborg Skakforening af 1889
17061717
8
1
2
0
3
½
4
½
5
½
6
0
7
1
32,7517292,311765
2Carl Johan Andersen
Aalborg Skakforening af 1889
18051865
7
1
1
1
8
½
3
1
4
1
5
0
6
1
23,818623,891897
3Jørgen Vejby Schacht
Skørping Skakklub
17041767
6
½
7
½
1
½
2
0
8
½
4
1
5
0
352,717132,831770
4Arne Dan Fjordside
Aalborg Skakforening af 1889
18381828
5
½
6
0
7
½
1
½
2
0
3
0
8
1
64,1517893,491808
5Niels Chr. Davidsen
Skørping Skakklub
18931948
4
½
8
1
6
1
7
½
1
½
2
1
3
1
14,719174,761963
6Ole Rysgaard Madsen
Nørresundby Skakklub
16731793
3
½
4
1
5
0
8
0
7
0
1
1
2
0
82,416763,101781
7Hugo Falberg
Aalborg Skakforening af 1889
18061856
2
0
3
½
4
½
5
½
6
1
8
0
1
0
73,817673,791830
8Arne Hove
Nørresundby Skakklub
17951860
1
0
5
0
2
½
6
1
3
½
7
1
4
0
343,717743,831843

 

 

Basis 2 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Finn Simonsen
Nørresundby Skakklub
14241526
8
½
2
1
3
½
4
0
5
½
6
½
7
½
32,614652,801540
2Per Jacobsen
Aalborg Skakforening af 1889
15001547
7
0
1
0
8
1
3
0
4
½
5
½
6
0
263,414373,031526
3Aage Langballe Sørensen
Aalborg Skakforening af 1889
14141561
6
0
7
0
1
½
2
1
8
½
4
0
5
0
272,513923,181537
4Jesper Dahl Hansen
Aalborg Skakforening af 1889
16621718
5
1
6
0
7
0
1
1
2
½
3
1
8
0
55,0516164,821692
5Anders Faurskov
Aalborg Skakforening af 1889
13941517
4
0
8
0
6
0
7
0
1
½
2
½
3
1
282,313812,721488
6Martin Møller
Aalborg Skakforening af 1889
16691752
3
1
4
1
5
1
8
1
7
1
1
½
2
1
15,117115,131779
7Nikolaj Jensen Ulrik
Aalborg Skakforening af 1889
15411593
2
1
3
1
4
1
5
1
6
0
8
½
1
½
523,8515933,501623
8Bent H. Christensen
Nørresundby Skakklub
14871528
1
½
5
1
2
0
6
0
3
½
7
½
4
1
43,2514982,821542

Torsdag 12/9 Nørresundby: Anders - Aage (7.r), Jesper - Bent (7.r), Finn - Martin (6.r)

Basis 3 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Thomas Lynderup Tristram
Aalborg Skakforening af 1889
13631547
2
1
4
1
13
1
6
1
11
0
7
1
12
1
614,814174,351613
2Kim Pors
Aalborg Skakforening af 1889
12311385
1
0
13
0
3
1
9
1
7
0
14
+
8
½
93,311952,591363
3Bent K. Nielsen
Skørping Skakklub
11861263
4
0
5
0
2
0
14
+
9
1
10
1
6
½
103,1511571,801257
4Axel Kristensen
Aalborg Skakforening af 1889
13361412
3
1
1
0
5
1
11
0
12
1
8
0
9
1
444,5513112,531421
5Michael Bohnstedt
Nørresundby Skakklub
12741429
6
0
3
1
4
0
8
½
10
1
9
1
13
1
34,412793,491429
6Lars Erik Lytzen
Aalborg Skakforening af 1889
11151425
5
1
7
½
10
1
1
0
13
0
12
0
3
½
3112,5511354,211401
7Jonas Bendtsen
Aalborg Skakforening af 1889
11431143
8
1
6
½
12
0
10
1
2
1
1
0
11
½
462,712021,241233
8Anders Rasmussen
Aalborg Skakforening af 1889
12821438
7
0
9
1
11
0
5
½
14
+
4
1
2
½
473,612552,471429
9Sisse Christensen
Nørresundby Skakklub
883
10
0
8
0
14
+
2
0
3
0
5
0
4
0
1130,6584401000
10Peter Duun Kristensen
Nørresundby Skakklub
11311194
9
1
12
½
6
0
7
0
5
0
3
0
14
+
122,9510661,671171
11Hartvig Hansen
Aalborg Skakforening af 1889
1300
12
0
14
+
8
1
4
1
1
1
13
1
7
½
23,35135201000
12Pia Nielsen
Nørresundby Skakklub
11801360
11
1
10
½
7
1
13
0
4
0
6
1
1
0
8312032,971351
13Jens Ole van de Weerd
Aalborg Skakforening af 1889
12401455
14
+
2
1
1
0
12
1
6
1
11
0
5
0
452,9512422,681461
14Hr. Oversidder
Ingen klub
8001000
13
-
11
-
9
-
3
-
8
-
2
-
10
-
014080001000
Indbydelse

Aalborg Skakrings Byturnering 2019

Hermed indbydes til en koordineret enkelmandsturnering, som spilles på følgende datoer:

Tirsdag 20/8: Aalborg Skakforening, Teknisk Gymnasium, Nyhavnsgade14, 2.sal

Torsdag 22/8: Nørresundby Skakklub, Kulturbroen, Strandgade 3

Tirsdag 27/8: Aalborg Skakforening,  Teknisk Gymnasium, Nyhavnsgade14, 2.sal

Torsdag 29/8: Nørresundby Skakklub, Kulturbroen, Strandgade 3

Tirsdag 3/9: Aalborg Skakforening, Teknisk Gymnasium, Nyhavnsgade14, 2.sal

Torsdag 5/9: Nørresundby Skakklub, Kulturbroen, Strandgade 3

Torsdag 12/9: Nørresundby Skakklub, Kulturbroen, Strandgade 3

Urene startes kl. 19.00
Ved fremmøde senere end 1 time tabes partiet.

Udsatte partier kan spilles i Nørresundby lørdag den 31.august kl. 12.00 og i Aalborg tirsdag den 10. september kl.19.00

Turneringen spilles efter Dansk Skak Unions bestemmelser for koordinerede turneringer og anmeldes til ELO-rating i muligt omfang.

Der spilles i 8-mandsgrupper inddelt efter ratingtal ovenfra, nederste gruppe evt. Monrad.

Betænkningstid: 1½ time til 40 træk + 15 min. til resten. Endvidere tildeles 30 sek. pr. træk.

Indskud: Kr. 150, - opkræves første spilleaften.

Vinder af øverste gruppe bliver Bymester 2019. Placering og præmier afgøres ved ligestilling i point efter korrektion,
idet der anvendes Sonneborn-Bergerkorrektion i alle mod alle grupper og almindelig korrektion i evt. Monrad-gruppe. Ved fortsat ligestilling deles præmier.
Præmier offentliggøres senere, men årets Bymester modtager kr. 1000 sponseret af Aalborg Skakforening og Nørresundby Skakklub
og herudover vil der være mindst 2 præmier i hver gruppe på hhv. 600 og 300 kr.

Tilmelding med  senest mandag den 19. august kl. 18 på DSU’s turneringssystem

Periode 2019-08-20 .. 2019-09-12
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite

Hans Engen, Aalborg Skakforening

Arne Hove, Nørresundby Skakklub

Benny Grønhøj, Aars Nibe Skakklub

Hoveddommer Bjarne Sønderstrup
Dommere

Tilmeldings muligheder til Aalborg Byturnering 2019

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mesterklassen 8 2019-08-20 2019-08-19
Basis 1 8 2019-08-20 2019-08-19
Basis 2 8 2019-08-20 2019-08-19
Basis 3 14 2019-08-20 2019-08-19
Totalt antal tilmeldte 38
Deltagere i gruppen Mesterklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100700172 1404245 1. Benny Grønhøj Aars Nibe Skakklub 1967 2002 2019-08-19
100602425 1446045 2. Kasper Skaarup Aalborg Skakforening af 1889 2047 2063 2019-08-19
100200575 1410830 3. Ole Knudsen Aalborg Skakforening af 1889 1923 1981 2019-08-08
100700360 1400886 4. FM Per Næsby Andreasen Nørresundby Skakklub 2271 2282 2019-08-19
100701660 1447262 5. Lasse Svendsen Nørresundby Skakklub 1914 1927 2019-08-17
100701854 5112362 6. Edgar Andres Parra Becerra Aalborg Skakforening af 1889 2145 2145 2019-08-20
103106490 1409514 7. Sune Kovshøj Aalborg Skakforening af 1889 2141 2156 2019-08-11
100700367 1401670 8. Jens Jørgen Christiansen Nørresundby Skakklub 2018 2055 2019-08-18
Deltagere i gruppen Basis 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
101095048 1454200 1. Ture Jungberg Nielsen Aalborg Skakforening af 1889 1706 1717 2019-08-17
100700664 1418394 2. Carl Johan Andersen Aalborg Skakforening af 1889 1805 1865 2019-07-11
100701610 1450565 3. Jørgen Vejby Schacht Skørping Skakklub 1704 1767 2019-08-19
100700678 1418580 4. Arne Dan Fjordside Aalborg Skakforening af 1889 1838 1828 2019-06-27
100700450 1405969 5. Niels Chr. Davidsen Skørping Skakklub 1893 1948 2019-08-19
100700382 1419005 6. Ole Rysgaard Madsen Nørresundby Skakklub 1673 1793 2019-08-19
100700677 1406159 7. Hugo Falberg Aalborg Skakforening af 1889 1806 1856 2019-08-13
100700371 1418769 8. Arne Hove Nørresundby Skakklub 1795 1860 2019-08-11
Deltagere i gruppen Basis 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100700724 1451480 1. Finn Simonsen Nørresundby Skakklub 1424 1526 2019-08-12
100700690 1413856 2. Per Jacobsen Aalborg Skakforening af 1889 1500 1547 2019-08-03
100700850 1444921 3. Aage Langballe Sørensen Aalborg Skakforening af 1889 1414 1561 2019-08-09
100701787 1465031 4. Jesper Dahl Hansen Aalborg Skakforening af 1889 1662 1718 2019-08-05
100701838 1468871 5. Anders Faurskov Aalborg Skakforening af 1889 1394 1517 2019-08-06
100401642 1457020 6. Martin Møller Aalborg Skakforening af 1889 1669 1752 2019-08-16
101096226 1465066 7. Nikolaj Jensen Ulrik Aalborg Skakforening af 1889 1541 1593 2019-07-22
100700523 1435159 8. Bent H. Christensen Nørresundby Skakklub 1487 1528 2019-07-12
Deltagere i gruppen Basis 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
101095646 1466917 1. Thomas Lynderup Tristram Aalborg Skakforening af 1889 1363 1547 2019-08-13
100701776 1464485 2. Kim Pors Aalborg Skakforening af 1889 1231 1385 2019-08-13
100100277 1450492 3. Bent K. Nielsen Skørping Skakklub 1186 1263 2019-08-16
100701763 1463748 4. Axel Kristensen Aalborg Skakforening af 1889 1336 1412 2019-08-07
100701788 1465058 5. Michael Bohnstedt Nørresundby Skakklub 1274 1429 2019-08-08
100701631 1450549 6. Lars Erik Lytzen Aalborg Skakforening af 1889 1115 1425 2019-07-30
100701739 1462393 7. Jonas Bendtsen Aalborg Skakforening af 1889 1143 1143 2019-08-05
100700720 1456687 8. Anders Rasmussen Aalborg Skakforening af 1889 1282 1438 2019-08-19
100701852 - 9. Sisse Christensen Nørresundby Skakklub 883 2019-08-18
100701176 1435167 10. Peter Duun Kristensen Nørresundby Skakklub 1131 1194 2019-07-30
100701858 - 11. Hartvig Hansen Aalborg Skakforening af 1889 1300 2019-08-15
100201715 1409700 12. Pia Nielsen Nørresundby Skakklub 1180 1360 2019-07-30
100700601 1453521 13. Jens Ole van de Weerd Aalborg Skakforening af 1889 1240 1455 2019-06-28
- 14. Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2019-08-20