loading
Arbejder ...

ASK Klubmesterskab 2019-2020

Vis Gruppe : Parringer
ASK Klubmesterskab Gr.3 Direkte link
#NavnRatingElo123456789PoPlWeRnEoEn
1Erik Andersen
Allerød Skakklub
14331542
10
½
2
0
3
0
4
0
5
0
6
1
7
+
8
 
9
 
73,9513233,521502
2Tobias Torp-Pedersen
Allerød Skakklub
1400
9
0
1
1
10
 
3
0
4
 
5
1
6
 
7
+
8
 
363,55133001000
3Jens Kornbæk Pedersen
Espergærde Skakklub
13491444
8
0
9
1
1
1
2
1
10
1
4
0
5
 
6
 
7
+
522,9513962,511454
4Ole Rasmussen
Hillerød Skakklub
14811553
7
1
8
1
9
1
1
1
2
 
3
1
10
 
5
 
6
 
514,914864,091571
5Steen Hagstrøm
Allerød Skakklub
15731632
6
½
7
1
8
1
9
½
1
1
2
0
3
 
4
 
10
 
436,114795,021612
6Henrik Damm
Allerød Skakklub
14961589
5
½
10
1
7
+
8
1
9
0
1
0
2
 
3
 
4
 
54,713974,051558
7Jan Engelund Knudsen
Allerød Skakklub
15941603
4
0
5
0
6
-
10
-
8
-
9
-
1
-
2
-
3
-
0101,215401,031582
8Heinrich Kirch Thomsen
Allerød Skakklub
14131527
3
1
4
0
5
0
6
0
7
+
10
 
9
 
1
 
2
 
283,712923,361480
9Poul Erik Nielsen
Allerød Skakklub
14691619
2
1
3
0
4
0
5
½
6
1
7
+
8
 
10
 
1
 
44,413844,361562
10Jakob Lyng Petersen
Allerød Skakklub
13161400
1
½
6
0
2
 
7
+
3
0
8
 
4
 
9
 
5
 
92,5512242,061338
Indbydelse

ASK Klubturnering 2019-2020   

Vel mødt til Allerøds klubturnering. I det følgende kan du læse reglerne og en række praktiske oplysninger. 
 
Spilledatoer: 10/10  24/10  7/11  28/11  23/1  5/3  19/3  2/4  30/4 
 
Turneringsledere

Jesper Fris, tlf. 28 89 09 97, jesperfris@hotmail.com

Lars Johansen, tlf. 25 16 07 77, Spurvevang@youmail.dk

Anders Rossen-Jørgensen, tlf. 52 17 49 72 , androssen@hotmail.com 
 
Tilmelding og indskud: Tilmelding og betaling af indskud skal ske på https://skak.nemtilmeld.dk senest den 3. oktober 2019. Indskud 200 kr. (juniorer under 20 år og SU-medlemmer 100 kr.). 
 
Spilletidspunkt: Spilletidspunktet er torsdag kl. 19.30 på de angivne spilledatoer; turneringslederne kan vælge at udsætte kampstart nogle få minutter af hensyn til juniortræning, begyndertræning m.m. 
 
Det er tilladt at komme 30 minutter for sent til et parti, regnet fra det normale spilletidspunkt kl. 19.30. Hvis en spiller ikke er til stede i spillelokalet senest kl. 20.00, er partiet tabt for spilleren. 
 
Spillested: Klubbens lokaler, Skovensvej 4, 1. sal, 3450 Allerød 
 
Turneringsform og gruppeinddeling: Der spilles 9 runder, så vidt muligt i alle-mod-alle-grupper med 10 spillere, nederste gruppe eventuelt schweizer. 
 
Turneringen er åben for A- og B-medlemmer. Sidste års gruppevindere er berettiget til at spille en gruppe højere, uanset rating, og sidste års klubmester er berettiget til at spille i øverste gruppe uanset rating. 
 
Betænkningstid og noteringspligt:
Hver spiller har 90 minutter til hele partiet med et tillæg af 30 sekunder pr. udført træk. Der er noteringspligt under hele partiet. 
 
Mobiltelefoner m.m. Spillernes mobiltelefoner og andre elektroniske kommunikationsmidler skal være slukket under hele partiet og opbevares i en taske eller hos turneringslederne, jf. skakreglerne. Tændt mobiltelefon = tabt parti. 

Afbud og udsatte partier: Afbud skal både meddeles til modstanderen og til en af turneringslederne senest dagen før spilledagen. Ved afbud på selve spilledagen træffer turneringsledelsen afgørelse om partiets afvikling, herunder om det er tabt for den spiller, der har meldt for sent afbud. Det er ikke tilladt at udeblive uden afbud. 
 
Det påhviler spillerne at medvirke aktivt til at få afviklet udsatte partier. Turneringsledelsen er berettiget til at fastlægge nye spilledatoer for udsatte partier og om nødvendigt at træffe afgørelse 

Periode 2019-10-10 .. 2020-04-30
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite

Birger Hagstrøm

Lars Johansen

Jakob Werner

Hoveddommer Jesper Scherling Fris
Dommere Alle grupper:  Anders Rossen-Jørgensen , Lars K. Johansen
ASK Klubmesterskab Gr.1:  Jesper Scherling Fris , Steen Hagstrøm , Lars K. Johansen
ASK Klubmesterskab Gr.2:  Anders Rossen-Jørgensen , Jakob Werner
ASK Klubmesterskab Gr.4:  Ebbe Pagh Schultz , Jesper Scherling Fris

Tilmeldings muligheder til ASK Klubmesterskab 2019-2020

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
ASK Klubmesterskab Gr.1 10 2019-10-10 2019-10-03
ASK Klubmesterskab Gr.2 10 2019-10-10 2019-10-03
ASK Klubmesterskab Gr.3 10 2019-10-10 2019-10-03
ASK Klubmesterskab Gr.4 10 2019-10-10 2019-10-03
Totalt antal tilmeldte 40
Deltagere i gruppen ASK Klubmesterskab Gr.1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100100629 1404482 1. Jesper Schultz-Pedersen Allerød Skakklub 2018 2055 2019-09-22
100101852 1426532 2. Hans Samuelsen Allerød Skakklub 1847 1871 2019-09-19
100100636 1410598 3. Ebbe Pagh Schultz Allerød Skakklub 1804 1875 2019-08-15
100803131 1467786 4. Claus Andersen Allerød Skakklub 1858 1906 2019-09-19
100102012 1433768 5. Steen Kopperberg Frederiksværk Skakklub 1829 1882 2019-09-19
100803124 1467778 6. Morten Togsverd-Bo Allerød Skakklub 1908 1945 2019-08-29
100802258 1413872 7. Per Settergren Sørensen Allerød Skakklub 1960 1983 2019-08-05
100100634 1426494 8. Anders Rossen-Jørgensen Allerød Skakklub 1696 1759 2019-10-03
100103833 1438999 9. Albert Emil Lyng Petersen Allerød Skakklub 1860 1910 2019-08-29
100101187 1405721 10. Frode Benedikt Nielsen Allerød Skakklub 1880 1908 2019-10-03
Deltagere i gruppen ASK Klubmesterskab Gr.2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100100599 1416154 1. Birger Hagstrøm Allerød Skakklub 1756 1795 2019-08-15
100100628 1452690 2. Torben Olsen Allerød Skakklub 1740 1823 2019-08-15
100802833 1445731 3. Richard Thulstrup Allerød Skakklub 1733 1783 2019-08-29
100802399 1413619 4. David Christophersen Allerød Skakklub 1607 1712 2019-08-15
100102064 1412639 5. Ejgild Nielsen Allerød Skakklub 1745 1794 2019-08-15
100100604 1425382 6. Troels Jacobsen Allerød Skakklub 1606 1592 2019-08-15
100802244 1426141 7. Søren Nygaard Allerød Skakklub 1657 1726 2019-09-27
100100597 1425137 8. Jesper Scherling Fris Allerød Skakklub 1607 1685 2019-10-03
100100608 1425595 9. Lars K. Johansen Allerød Skakklub 1664 1711 2019-08-18
100100633 1426486 10. Steen Rosenkilde Allerød Skakklub 1771 1821 2019-08-15
Deltagere i gruppen ASK Klubmesterskab Gr.3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100100588 1429361 1. Erik Andersen Allerød Skakklub 1433 1542 2019-10-01
100803201 1470884 2. Tobias Torp-Pedersen Allerød Skakklub 1400 2019-10-03
100800118 1426230 3. Jens Kornbæk Pedersen Espergærde Skakklub 1349 1444 2019-08-18
100800478 1417118 4. Ole Rasmussen Hillerød Skakklub 1481 1553 2019-10-03
100801930 1425234 5. Steen Hagstrøm Allerød Skakklub 1573 1632 2019-08-29
100100593 1425013 6. Henrik Damm Allerød Skakklub 1496 1589 2019-09-29
100802963 1460803 7. Jan Engelund Knudsen Allerød Skakklub 1594 1603 2019-10-03
100100529 1426770 8. Heinrich Kirch Thomsen Allerød Skakklub 1413 1527 2019-09-26
100100624 1426125 9. Poul Erik Nielsen Allerød Skakklub 1469 1619 2019-09-27
100103834 1464922 10. Jakob Lyng Petersen Allerød Skakklub 1316 1400 2019-10-03
Deltagere i gruppen ASK Klubmesterskab Gr.4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100100606 1425463 1. Johannes Jensen Allerød Skakklub 1137 1371 2019-09-19
100801712 1425099 2. Mogens Falk Allerød Skakklub 1018 1299 2019-08-15
100100600 1434713 3. Rudy Neergaard Hansen Allerød Skakklub 1083 1313 2019-08-15
100802517 1425242 4. Hardy Hansen Allerød Skakklub 1263 1434 2019-08-29
100100632 1426400 5. Svend Aage Rand Allerød Skakklub 1283 1439 2019-08-29
100803096 1465414 6. Jan Arrhenius Allerød Skakklub 985 1233 2019-08-18
100802656 1429469 7. Leif Helm Jensen Allerød Skakklub 1101 1354 2019-08-15
100803202 1470922 8. Martin Thorsen Allerød Skakklub 1300 2019-10-03
100803107 1467328 9. Finn Hoffmann Allerød Skakklub 1185 1389 2019-08-15
100100640 1426613 10. John Sø Allerød Skakklub 1291 1474 2019-08-15