ASK Sensommer EMT 2019
# | Navn | Rating | Fide rat. | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Po | Pl | We | Rn | Eo | En | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Albert Emil Lyng Petersen Allerød Skakklub | 1860 | 1910 | 6 1 | 2 1 | 3 ½ | 4 0 | 5 0 | 2½ | 4 | 3 | 1845 | 3,04 | 1888 | |
2 | Claus Andersen Allerød Skakklub | 1858 | 1906 | 5 1 | 1 0 | 6 1 | 3 0 | 4 1 | 3 | 2 | 3 | 1858 | 2,99 | 1906 | |
3 | Steen Kopperberg Frederiksværk Skakklub | 1829 | 1882 | 4 ½ | 5 ½ | 1 ½ | 2 1 | 6 1 | 3½ | 1 | 2,75 | 1852 | 2,81 | 1896 | |
4 | Birger Hagstrøm Allerød Skakklub | 1756 | 1795 | 3 ½ | 6 0 | 5 1 | 1 1 | 2 0 | 2½ | 3 | 2,15 | 1767 | 2,09 | 1803 | |
5 | Ejgild Nielsen Allerød Skakklub | 1745 | 1794 | 2 0 | 3 ½ | 4 0 | 6 1 | 1 1 | 2½ | 5 | 2,05 | 1759 | 2,09 | 1802 | |
6 | Richard Thulstrup Allerød Skakklub | 1733 | 1783 | 1 0 | 4 1 | 2 0 | 5 0 | 3 0 | 1 | 6 | 2 | 1703 | 1,98 | 1763 |
# | Navn | Rating | Fide rat. | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Po | Pl | We | Rn | Eo | En | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Lars K. Johansen Allerød Skakklub | 1664 | 1711 | 6 1 | 2 1 | 3 0 | 4 ½ | 5 1 | 3½ | 2 | 2,65 | 1690 | 2,64 | 1728 | |
2 | Troels Jacobsen Allerød Skakklub | 1606 | 1592 | 5 0 | 1 0 | 6 ½ | 3 0 | 4 0 | ½ | 6 | 2,2 | 1533 | 1,68 | 1568 | |
3 | Anders Rossen-Jørgensen Allerød Skakklub | 1696 | 1759 | 4 1 | 5 1 | 1 1 | 2 1 | 6 1 | 5 | 1 | 2,9 | 1792 | 3,04 | 1798 | |
4 | Jakob Werner Allerød Skakklub | 1654 | 1678 | 3 0 | 6 ½ | 5 0 | 1 ½ | 2 1 | 2 | 4 | 2,6 | 1636 | 2,37 | 1671 | |
5 | David Christophersen Allerød Skakklub | 1607 | 1712 | 2 1 | 3 0 | 4 1 | 6 1 | 1 0 | 3 | 3 | 2,2 | 1631 | 2,65 | 1719 | |
6 | Rasmus Petersen Nordsjællands Skakklub | 1642 | 1708 | 1 0 | 4 ½ | 2 ½ | 5 0 | 3 0 | 1 | 5 | 2,45 | 1599 | 2,62 | 1676 |
# | Navn | Rating | Fide rat. | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Po | Pl | We | Rn | Eo | En | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Erik Andersen Allerød Skakklub | 1433 | 1542 | 6 0 | 2 0 | 3 0 | 4 1 | 5 ½ | 1½ | 6 | 1,9 | 1415 | 2,15 | 1529 | |
2 | Bernhard W. Sørensen Hillerød Skakklub | 1549 | 1595 | 5 ½ | 1 1 | 6 1 | 3 ½ | 4 ½ | 3½ | 2 | 2,85 | 1578 | 2,60 | 1613 | |
3 | Ole Rasmussen Hillerød Skakklub | 1481 | 1553 | 4 1 | 5 0 | 1 1 | 2 ½ | 6 0 | 2½ | 3 | 2,35 | 1488 | 2,25 | 1558 | |
4 | Henrik Damm Allerød Skakklub | 1496 | 1589 | 3 0 | 6 0 | 5 1 | 1 0 | 2 ½ | 1½ | 5 | 2,45 | 1453 | 2,55 | 1568 | |
5 | Poul Erik Nielsen Allerød Skakklub | 1469 | 1619 | 2 ½ | 3 1 | 4 0 | 6 0 | 1 ½ | 2 | 4 | 2,2 | 1460 | 2,79 | 1603 | |
6 | Jan Engelund Knudsen Allerød Skakklub | 1594 | 1603 | 1 1 | 4 1 | 2 0 | 5 1 | 3 1 | 4 | 1 | 3,2 | 1620 | 2,66 | 1630 |
# | Navn | Rating | Fide rat. | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Po | Pl | We | Rn | Eo | En | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Rudy Neergaard Hansen Allerød Skakklub | 1083 | 1313 | 6 1 | 2 1 | 3 ½ | 4 1 | 5 0 | 3½ | 1 | 1,95 | 1178 | 2,07 | 1342 | |
2 | Jan Arrhenius Allerød Skakklub | 985 | 1233 | 5 0 | 1 0 | 6 0 | 3 0 | 4 - | 0 | 6 | 1,1 | 919 | 1,26 | 1183 | |
3 | Leif Helm Jensen Allerød Skakklub | 1101 | 1354 | 4 0 | 5 0 | 1 ½ | 2 1 | 6 0 | 1½ | 5 | 2,1 | 1074 | 2,39 | 1336 | |
4 | John Sø Allerød Skakklub | 1291 | 1474 | 3 1 | 6 ½ | 5 1 | 1 0 | 2 + | 3½ | 2 - 3 | 2,65 | 1291 | 2,54 | 1473 | |
5 | Finn Hoffmann Allerød Skakklub | 1185 | 1389 | 2 1 | 3 1 | 4 0 | 6 0 | 1 1 | 3 | 4 | 2,75 | 1196 | 2,67 | 1402 | |
6 | Svend Aage Rand Allerød Skakklub | 1283 | 1439 | 1 0 | 4 ½ | 2 1 | 5 1 | 3 1 | 3½ | 2 - 3 | 3,45 | 1285 | 3,07 | 1448 |
ASK Sensommer EMT 2019 | |||
---|---|---|---|
Allerød Sensommer EMT 2019 Allerød Skakklub indbyder til 5 runders koordineret, ELO-ratet EMT. Der spilles alle-mod-alle i 6-mandsgrupper, inddelt efter dansk rating. Nederste gruppe eventuelt schweizer.
Betænkningstid: Hver spiller har 90 minutter til hele partiet med et tillæg af 30 sekunder pr. træk. Yderliger info: Det er tilladt at komme 30 minutter for sent, senere fremmøde medføre tab. Mobiltelefon og andet elekktronisk udstyr skal være slukket og være i en lukket taske eller afleveres til turneringsledelsen, indtil alle partier er færdigspillet, overtrædelse kan medføre bortvisning fra turneringen. Spilletidspunkter: Torsdag kl. 19.30 på følgende datoer: 29/8 5/9 12/9 19/9 3/10
Spillested: Allerød Skakklub, Skovensvej 4, 3450 Allerød (få minutters gang fra S-toget). Klubbens lokaler byder på gode spilleforhold og en velassorteret kantine med kaffe, te, øl, vand, ostemadder og søde sager. Indskud og tilmelding: 150 kr., som betales samtidig med tilmeldingen på https://skak.nemtilmeld.dk Yderligere oplysninger: Jesper Fris, T: 28 89 09 97 E: jesperfris@hotmail.com
|
|||
Periode | 2019-08-29 .. 2019-10-03 | Kørestols adgang | Der er kørestols adgang |
Dansk ratet | Ja | Fide ratet | Ja |
Turnerings komite | BIrger Hagstrøm Niels Højtved Søren Bech-Hansen |
||
Hoveddommer | Jesper Scherling Fris | ||
Dommere | Alle grupper: Lars K. Johansen , Anders Rossen-Jørgensen |
Tilmeldings muligheder til ASK Sensommer EMT 2019
Gruppe | Deltagere | Startdato | Tilmeldingsfrist |
---|---|---|---|
ASK Sensommer Gr.1 | 6 | 2019-08-29 | 2019-08-26 |
ASK Sensommer Gr.2 | 6 | 2019-08-29 | 2019-08-26 |
ASK Sensommer Gr.3 | 6 | 2019-08-29 | 2019-08-26 |
ASK Sensommer Gr.4 | 6 | 2019-08-29 | 2019-08-26 |
Totalt antal tilmeldte | 24 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100103833 | 1438999 | 1. Albert Emil Lyng Petersen | Allerød Skakklub | 1860 | 1910 | 2019-08-22 | |||
100803131 | 1467786 | 2. Claus Andersen | Allerød Skakklub | 1858 | 1906 | 2019-07-03 | |||
100102012 | 1433768 | 3. Steen Kopperberg | Frederiksværk Skakklub | 1829 | 1882 | 2019-08-05 | |||
100100599 | 1416154 | 4. Birger Hagstrøm | Allerød Skakklub | 1756 | 1795 | 2019-08-08 | |||
100102064 | 1412639 | 5. Ejgild Nielsen | Allerød Skakklub | 1745 | 1794 | 2019-08-08 | |||
100802833 | 1445731 | 6. Richard Thulstrup | Allerød Skakklub | 1733 | 1783 | 2019-08-22 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100100608 | 1425595 | 1. Lars K. Johansen | Allerød Skakklub | 1664 | 1711 | 2019-08-18 | |||
100100604 | 1425382 | 2. Troels Jacobsen | Allerød Skakklub | 1606 | 1592 | 2019-08-05 | |||
100100634 | 1426494 | 3. Anders Rossen-Jørgensen | Allerød Skakklub | 1696 | 1759 | 2019-08-22 | |||
100100643 | 1426850 | 4. Jakob Werner | Allerød Skakklub | 1654 | 1678 | 2019-08-05 | |||
100802399 | 1413619 | 5. David Christophersen | Allerød Skakklub | 1607 | 1712 | 2019-08-13 | |||
100802875 | 1448250 | 6. Rasmus Petersen | Nordsjællands Skakklub | 1642 | 1708 | 2019-08-05 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100100588 | 1429361 | 1. Erik Andersen | Allerød Skakklub | 1433 | 1542 | 2019-08-22 | |||
100802811 | 1442074 | 2. Bernhard W. Sørensen | Hillerød Skakklub | 1549 | 1595 | 2019-08-13 | |||
100800478 | 1417118 | 3. Ole Rasmussen | Hillerød Skakklub | 1481 | 1553 | 2019-08-22 | |||
100100593 | 1425013 | 4. Henrik Damm | Allerød Skakklub | 1496 | 1589 | 2019-08-08 | |||
100100624 | 1426125 | 5. Poul Erik Nielsen | Allerød Skakklub | 1469 | 1619 | 2019-08-21 | |||
100802963 | 1460803 | 6. Jan Engelund Knudsen | Allerød Skakklub | 1594 | 1603 | 2019-08-08 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100100600 | 1434713 | 1. Rudy Neergaard Hansen | Allerød Skakklub | 1083 | 1313 | 2019-08-15 | |||
100803096 | 1465414 | 2. Jan Arrhenius | Allerød Skakklub | 985 | 1233 | 2019-08-18 | |||
100802656 | 1429469 | 3. Leif Helm Jensen | Allerød Skakklub | 1101 | 1354 | 2019-08-15 | |||
100100640 | 1426613 | 4. John Sø | Allerød Skakklub | 1291 | 1474 | 2019-08-13 | |||
100803107 | 1467328 | 5. Finn Hoffmann | Allerød Skakklub | 1185 | 1389 | 2019-08-05 | |||
100100632 | 1426400 | 6. Svend Aage Rand | Allerød Skakklub | 1283 | 1439 | 2019-08-05 |