Arbejder ...

loading

ASK Sensommer EMT 2019  

Vis Gruppe : Parringer
ASK Sensommer Gr.1 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Albert Emil Lyng Petersen
Allerød Skakklub
18601910
6
1
2
1
3
½
4
0
5
0
4318453,041888
2Claus Andersen
Allerød Skakklub
18581906
5
1
1
0
6
1
3
0
4
1
32318582,991906
3Steen Kopperberg
Frederiksværk Skakklub
18291882
4
½
5
½
1
½
2
1
6
1
12,7518522,811896
4Birger Hagstrøm
Allerød Skakklub
17561795
3
½
6
0
5
1
1
1
2
0
32,1517672,091803
5Ejgild Nielsen
Allerød Skakklub
17451794
2
0
3
½
4
0
6
1
1
1
52,0517592,091802
6Richard Thulstrup
Allerød Skakklub
17331783
1
0
4
1
2
0
5
0
3
0
16217031,981763
Indbydelse

Allerød Sensommer EMT 2019
                                  

Allerød Skakklub indbyder til 5 runders koordineret, ELO-ratet EMT.

Der spilles alle-mod-alle i 6-mandsgrupper, inddelt efter dansk rating. Nederste gruppe eventuelt schweizer.

 

Betænkningstid: Hver spiller har 90 minutter til hele partiet med et tillæg af 30 sekunder pr. træk.

Yderliger info: Det er tilladt at komme 30 minutter for sent, senere fremmøde medføre tab.

Mobiltelefon og andet elekktronisk udstyr skal være slukket og være i en lukket taske eller afleveres til turneringsledelsen, indtil alle partier er færdigspillet, overtrædelse kan medføre bortvisning fra turneringen.

Spilletidspunkter: Torsdag kl. 19.30 på følgende datoer: 29/8  5/9  12/9  19/9  3/10
Udsatte partier 26/9

 

Spillested: Allerød Skakklub, Skovensvej 4, 3450 Allerød (få minutters gang fra S-toget). Klubbens lokaler byder på gode spilleforhold og en velassorteret kantine med kaffe, te, øl, vand, ostemadder og søde sager.
 

Indskud og tilmelding: 150 kr., som betales samtidig med tilmeldingen på https://skak.nemtilmeld.dk
Tilmeldingsfrist: 22. august 2019

Præmier: 100 % af indskuddet minus ratingafgifter går til præmier.
 

Yderligere oplysninger: Jesper Fris, T: 28 89 09 97 E: jesperfris@hotmail.com

 

 

 

 

Periode 2019-08-29 .. 2019-10-03
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite

BIrger Hagstrøm

Niels Højtved

Søren Bech-Hansen

Hoveddommer Jesper Scherling Fris
Dommere Alle grupper:  Lars K. Johansen , Anders Rossen-Jørgensen

Tilmeldings muligheder til ASK Sensommer EMT 2019

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
ASK Sensommer Gr.1 6 2019-08-29 2019-08-26
ASK Sensommer Gr.2 6 2019-08-29 2019-08-26
ASK Sensommer Gr.3 6 2019-08-29 2019-08-26
ASK Sensommer Gr.4 6 2019-08-29 2019-08-26
Totalt antal tilmeldte 24
Deltagere i gruppen ASK Sensommer Gr.1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100103833 1438999 1. Albert Emil Lyng Petersen Allerød Skakklub 1860 1910 2019-08-22
100803131 1467786 2. Claus Andersen Allerød Skakklub 1858 1906 2019-07-03
100102012 1433768 3. Steen Kopperberg Frederiksværk Skakklub 1829 1882 2019-08-05
100100599 1416154 4. Birger Hagstrøm Allerød Skakklub 1756 1795 2019-08-08
100102064 1412639 5. Ejgild Nielsen Allerød Skakklub 1745 1794 2019-08-08
100802833 1445731 6. Richard Thulstrup Allerød Skakklub 1733 1783 2019-08-22
Deltagere i gruppen ASK Sensommer Gr.2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100100608 1425595 1. Lars K. Johansen Allerød Skakklub 1664 1711 2019-08-18
100100604 1425382 2. Troels Jacobsen Allerød Skakklub 1606 1592 2019-08-05
100100634 1426494 3. Anders Rossen-Jørgensen Allerød Skakklub 1696 1759 2019-08-22
100100643 1426850 4. Jakob Werner Allerød Skakklub 1654 1678 2019-08-05
100802399 1413619 5. David Christophersen Allerød Skakklub 1607 1712 2019-08-13
100802875 1448250 6. Rasmus Petersen Nordsjællands Skakklub 1642 1708 2019-08-05
Deltagere i gruppen ASK Sensommer Gr.3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100100588 1429361 1. Erik Andersen Allerød Skakklub 1433 1542 2019-08-22
100802811 1442074 2. Bernhard W. Sørensen Hillerød Skakklub 1549 1595 2019-08-13
100800478 1417118 3. Ole Rasmussen Hillerød Skakklub 1481 1553 2019-08-22
100100593 1425013 4. Henrik Damm Allerød Skakklub 1496 1589 2019-08-08
100100624 1426125 5. Poul Erik Nielsen Allerød Skakklub 1469 1619 2019-08-21
100802963 1460803 6. Jan Engelund Knudsen Allerød Skakklub 1594 1603 2019-08-08
Deltagere i gruppen ASK Sensommer Gr.4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100100600 1434713 1. Rudy Neergaard Hansen Allerød Skakklub 1083 1313 2019-08-15
100803096 1465414 2. Jan Arrhenius Allerød Skakklub 985 1233 2019-08-18
100802656 1429469 3. Leif Helm Jensen Allerød Skakklub 1101 1354 2019-08-15
100100640 1426613 4. John Sø Allerød Skakklub 1291 1474 2019-08-13
100803107 1467328 5. Finn Hoffmann Allerød Skakklub 1185 1389 2019-08-05
100100632 1426400 6. Svend Aage Rand Allerød Skakklub 1283 1439 2019-08-05