Arbejder ...

loading

2. Esbjerg Efterår - Åbent Esbjergmesterskab 2019  

Vis Gruppe : Parringer
Esbjerg Efterår 2019 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Jonathan Carlstedt
24422442
19
½
16
1
4
1
2
0
8
1
12
1
3
1
2024422,882443
2GM Jens Kristiansen
Bornholms Skakklub
24112401
20
1
11
1
7
½
1
1
3
½
5
1
13
1
612,5524212,472411
3IM Nicolai Vesterbæk Pedersen
Skanderborg Skakklub
24032397
21
1
14
1
6
1
5
½
2
½
4
½
1
0
5 - 92,1523942,132391
4IM Jens Ove Fries Nielsen
Fredericia Skakforening
23682360
22
1
13
½
1
0
28
1
11
1
3
½
10
1
53 - 43,123762,992365
5FM Mads Boe
Skanderborg Skakklub
22842286
23
1
18
1
17
1
3
½
7
½
2
0
6
½
5 - 91,822781,802280
6IM Klaus Berg
Skanderborg Skakklub
22562288
24
1
15
1
3
0
7
½
19
1
9
½
5
½
5 - 92,622542,712286
7Lars Hansen
Skakklubben af 1968
22142207
25
1
27
1
2
½
6
½
5
½
13
0
15
1
5 - 92,3522072,182203
8Claus Rossen
Viborg Skakklub
21462144
26
1
17
0
28
½
16
1
1
0
19
½
20
1
410 - 162,5521452,512144
9Jacob Abildlund Brorsen
BMS Skak
21322154
27
0
29
1
21
1
17
1
13
½
6
½
23
1
53 - 42,6521392,512164
10Torsten Lindestrøm
Esbjerg Skakforening
20972168
28
0
34
1
20
1
15
0
22
1
17
1
4
0
410 - 162,420892,522158
11Adesh Easwaralingam
Fredericia Skakforening
20822042
29
1
2
0
23
1
19
½
4
0
18
½
17
1
410 - 162,420742,102038
12Lars Wilton Pedersen
Esbjerg Skakforening
20652055
30
½
28
½
22
1
24
1
15
½
1
0
14
½
410 - 162,120631,852058
13Per Smidt Sørensen
Sydøstfyn
20352086
31
1
4
½
19
½
18
1
9
½
7
1
2
0
5 - 91,4520571,492106
14Ole Bønnelykke
Esbjerg Skakforening
20092042
32
1
3
0
24
0
25
1
20
1
15
½
12
½
410 - 162,4520202,462053
15Henrik Tranberg Jensen
Esbjerg Skakforening
19852023
33
1
6
0
25
1
10
1
12
½
14
½
7
0
410 - 161,420021,502033
16Dennis Munksgaard
Jerne Skakklub
19672004
34
½
1
0
30
1
8
0
21
0
36
½
35
½
26 - 322,8519122,901966
17Allan Oksenbøl Larsen
Valby Skakklub
18941961
35
1
8
1
5
0
9
0
24
1
10
0
11
0
324 - 251,3518841,451952
18Christian Kjærgaard Jakobsen
Jerne Skakklub
18842016
36
1
5
0
27
1
13
0
28
½
11
½
22
½
17 - 231,818752,331999
19Michael Tranberg Rozenfeldt
Esbjerg Skakforening
18821782
1
½
30
1
13
½
11
½
6
0
8
½
29
½
17 - 231,318880,901794
20Simon Ehrenreich
Skakklubben af 1968
18481937
2
0
31
1
10
0
29
1
14
0
21
1
8
0
324 - 251,718572,001937
21Lars Husum
Esbjerg Skakforening
18471809
3
0
26
1
9
0
27
½
16
1
20
0
28
1
17 - 232,1518581,751824
22Bjarne Meldgaard Rasmussen
Varde Skakklub
18231913
4
0
33
1
12
0
31
1
10
0
25
1
18
½
17 - 231,918412,011923
23Guido Heinemann
Gråsten Skakklub
18111858
5
0
32
1
11
0
26
1
27
1
28
1
9
0
410 - 161,9518442,121876
24Damir Desevac
Jerne Skakklub
17991902
6
0
35
1
14
1
12
0
17
0
29
0
25
½
26 - 321,7517622,071871
25Tobias Simon Lindgaard
Ribe Skakklub
17891789
7
0
36
1
15
0
14
0
35
1
22
0
24
½
26 - 322,0517731,671786
26Philip Uhre Knudsen
Silkeborg Skakklub Af 1930
17431723
8
0
21
0
33
1
23
0
31
1
35
½
32
1
17 - 232,6517392,201735
27Johnny Larsen
Nyborg Skakklub
17421761
9
1
7
0
18
0
21
½
23
0
30
1
34
1
17 - 232,2517502,131776
28Mikael Horslund
Randers Skakklub
17311738
10
1
12
½
8
½
4
0
18
½
23
0
21
0
26 - 321,0517150,991728
29Carsten Klint Sørensen
Jerne Skakklub
16661755
11
0
9
0
34
1
20
0
30
1
24
1
19
½
17 - 231,317081,641789
30Freddy Rode
Nyborg Skakklub
16551666
12
½
19
0
16
0
35
½
29
0
27
0
36
½
34 - 352,416132,181642
31Ib Klitaa
Jerne Skakklub
16181684
13
0
20
0
36
1
22
0
26
0
34
0
33
½
34 - 351,915641,881656
32Thomas Overgaard Kristensen
Nordre Skakklub
15601653
14
0
23
0
35
0
34
1
36
½
33
1
26
0
26 - 322,1515762,301657
33Benny Christensen
Jerne Skakklub
15321596
15
0
22
0
26
0
36
½
34
0
32
0
31
½
1362,114831,971577
34Jørgen Tranberg Jensen
Esbjerg Skakforening
14461612
16
½
10
0
29
0
32
0
33
1
31
1
27
0
26 - 321,1514841,661619
35Morten Emil Jannik
Odense Skakklub
14451547
17
0
24
0
32
1
30
½
25
0
26
½
16
½
26 - 320,514900,891559
36Claus Rasmussen
Esbjerg Skakforening
14221451
18
0
25
0
31
0
33
½
32
½
16
½
30
½
2330,914760,861474
Indbydelse

Esbjerg Skakforening indbyder til:"Esbjerg 2. efterårs turnering - Åbent Esbjergmesterskab 2019"

Live på http://www.liveskak.dk/2019/esbjerg

Sponseret af Østjydsk turistbusser

Dato: fredag den 18. til og med søndag den 20. oktober

Turnerings form: Fide 7 runders Schweizer

Betænkningstid:

De første 3 runder: 20 min per spiller + 5 sekunders per træk

De sidste 4 runder: 90 min. per spiller + 30 sekunder per træk

Første 3 runder spilles fredag den 18/10

1. runde kl. 18.00

2. runde kl. 19.15

3. runde kl. 20.30

4. og 5. runde spilles lørdag den 19/10

Kl. 10.00 og kl. 16.00

6. og 7. runde spilles søndag den 20/10

Kl. 9.00 og kl. 15.00 (NB! ændret)

Indskud: 250,-kr. skal betales inden den 10/10, og gælder som endelig tilmelding. WGM, WIM, GM, IM er gratis

Ved tilmelding/betaling senere kommer der et gebyr på 100,-kr. oveni; gælder også titelholdere.

Præmier:

1. 4000 kr. 2. 2500 kr. 3. 1000 kr.

Ratingpræmier pr 10. deltagere:

1. 800 kr . 2. 500 kr. 3. 200 kr.

Spillested:

Rybners HTX, Spangsbergmøllevej 72, 6700 Esbjerg

Tog kører direkte til Spangsbjerg St. ved spillestedet. 

 

Kontakt: Jesper Lahn Rasmussen: jr@varde-gym.dk  eller Lars Wilton på telefon 28237842 eller wilton@live.dk

Tilmelding via DSU turneringssystem, sidste tilmelding den 10. oktober 2019

Indskud betales på mobilpay 22344024 eller konto 0872-4120006709 og gælder som bekræftelse af tilmelding.


 

Periode 2019-10-18 .. 2019-10-20
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://skakforeningen.dk/
Turnerings komite
Hoveddommer Jesper Lahn Rasmussen
Dommere
Esbjerg Efterår 2019:  Jesper Lahn Rasmussen , Bent Rømer Radoor

Tilmeldings muligheder til 2. Esbjerg Efterår - Åbent Esbjergmesterskab 2019

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://skakforeningen.dk/

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Esbjerg Efterår 2019 36 2019-10-18 2019-10-12
Totalt antal tilmeldte 36
Deltagere i gruppen Esbjerg Efterår 2019
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100901676 24614386 1. Jonathan Carlstedt 2442 2442 2019-09-04
100200545 1400061 2. GM Jens Kristiansen Bornholms Skakklub 2411 2401 2019-10-01
100701367 1402340 3. IM Nicolai Vesterbæk Pedersen Skanderborg Skakklub 2403 2397 2019-09-30
100700286 1400142 4. IM Jens Ove Fries Nielsen Fredericia Skakforening 2368 2360 2019-09-04
100600675 1401408 5. FM Mads Boe Skanderborg Skakklub 2284 2286 2019-10-14
100300602 1400053 6. IM Klaus Berg Skanderborg Skakklub 2256 2288 2019-10-09
100600616 1402528 7. Lars Hansen Skakklubben af 1968 2214 2207 2019-10-06
100300084 1403222 8. Claus Rossen Viborg Skakklub 2146 2144 2019-10-08
100103257 1411233 9. Jacob Abildlund Brorsen BMS Skak 2132 2154 2019-08-27
100600891 1403150 10. Torsten Lindestrøm Esbjerg Skakforening 2097 2168 2019-10-10
100501746 1448552 11. Adesh Easwaralingam Fredericia Skakforening 2082 2042 2019-09-05
100300625 1404962 12. Lars Wilton Pedersen Esbjerg Skakforening 2065 2055 2019-10-18
100500168 1408232 13. Per Smidt Sørensen Sydøstfyn 2035 2086 2019-09-18
100500063 1407287 14. Ole Bønnelykke Esbjerg Skakforening 2009 2042 2019-07-02
100500145 1407015 15. Henrik Tranberg Jensen Esbjerg Skakforening 1985 2023 2019-09-02
100501146 1411055 16. Dennis Munksgaard Jerne Skakklub 1967 2004 2019-08-01
100800816 1406469 17. Allan Oksenbøl Larsen Valby Skakklub 1894 1961 2019-10-09
100300064 1405667 18. Christian Kjærgaard Jakobsen Jerne Skakklub 1884 2016 2019-07-07
101095843 1463608 19. Michael Tranberg Rozenfeldt Esbjerg Skakforening 1882 1782 2019-10-02
101095138 1457292 20. Simon Ehrenreich Skakklubben af 1968 1848 1937 2019-10-04
100500143 1416324 21. Lars Husum Esbjerg Skakforening 1847 1809 2019-10-01
100500118 1439880 22. Bjarne Meldgaard Rasmussen Varde Skakklub 1823 1913 2019-10-05
100401598 24658359 23. Guido Heinemann Gråsten Skakklub 1811 1858 2019-09-20
100501188 1411977 24. Damir Desevac Jerne Skakklub 1799 1902 2019-10-17
102100849 1419820 25. Tobias Simon Lindgaard Ribe Skakklub 1789 1789 2019-07-29
101095943 1467018 26. Philip Uhre Knudsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1743 1723 2019-10-10
100600639 1421581 27. Johnny Larsen Nyborg Skakklub 1742 1761 2019-10-10
100600866 1421042 28. Mikael Horslund Randers Skakklub 1731 1738 2019-10-08
100500283 1468936 29. Carsten Klint Sørensen Jerne Skakklub 1666 1755 2019-07-03
100100194 1446371 30. Freddy Rode Nyborg Skakklub 1655 1666 2019-10-10
100500260 1416600 31. Ib Klitaa Jerne Skakklub 1618 1684 2019-09-02
100601855 1419803 32. Thomas Overgaard Kristensen Nordre Skakklub 1560 1653 2019-10-11
100500847 1441558 33. Benny Christensen Jerne Skakklub 1532 1596 2019-09-04
100500146 1431650 34. Jørgen Tranberg Jensen Esbjerg Skakforening 1446 1612 2019-10-02
100300226 1433814 35. Morten Emil Jannik Odense Skakklub 1445 1547 2019-07-03
101095844 1463616 36. Claus Rasmussen Esbjerg Skakforening 1422 1451 2019-07-09