Arbejder ...

loading

Nordre Efterår 2019  

Vis Gruppe : Parringer
Åben Direkte link
#NavnRatingElo12345678PoPlWeRnEoEn
1FM Tom Petri Petersen
Nordre Skakklub
23152309
13
1
8
 
      113 - 151,922971,812293
2Vagn Jensen
Århus Skakklub/Skolerne
20852111
14
1
11
½
      2 - 31,620831,542110
3Michael Øe
Nordre Skakklub
20672093
15
½
17
1
      41,720631,692089
4Leif Møller
Nordre Skakklub
20552093
16
1
25
1
      211,8520580,832096
5Dennis Hemdorff
Nordre Skakklub
19752017
17
½
21
1
      5 - 61,7519681,752012
6Svend Aage Madsen
Randers Skakklub
19652009
18
½
22
1
      5 - 61,7519581,742004
7Mikkel Hansen
Nordre Skakklub
19141950
19
1
12
 
      113 - 151,4519011,381942
8Filip Martin Kierulf Hou Holm
Nordre Skakklub
19141954
20
1
1
 
      111 - 12119140,961956
9Casper Tvede Busk
Skakklubben af 1968
18872089
21
 
15
1
      116 - 171,5518711,722075
10Ulrik Thomassen
Nordre Skakklub
18801922
22
 
18
1
      116 - 171,6518611,611910
11Per Oehlerich
Nordre Skakklub
18751928
23
1
2
½
      2 - 31,1518861,161935
12Steen Farup Christensen
Nordre Skakklub
18621926
24
1
7
 
      111 - 121,3518521,351919
13Jørgen Rudbeck
Nordre Skakklub
18041890
1
0
20
0
      025 - 260,8517790,871873
14Oluf Øe
Randers Skakklub
18041871
2
0
19
1
      19 - 100,9518060,981871
15Søren Korshøj Laursen
Nordre Skakklub
17891852
3
½
9
0
      ½18 - 200,5517880,41854
16Graham Christopher Taylor
Skakklubben af 1968
17551825
4
0
23
0
      022117250,991805
17Jonas Nielsen
Nordre Skakklub
17251739
5
½
3
0
      ½18 - 200,317310,281743
18Leif Nørholm Jensen
Vejlby-Risskov Skakklub
17021749
6
½
10
0
      ½18 - 200,4517040,451750
19Thomas Overgaard Kristensen
Nordre Skakklub
15601653
7
0
14
0
      025 - 260,315470,371646
20Lars Christensen
Nordre Skakklub
15551656
8
0
13
1
      113 - 150,315870,361669
21Søren Graugaard Christensen
Viby Skakklub
15011594
9
 
5
0
      023 - 240,1514940,161591
22Brian Kristensen
Viby Skakklub
14931582
10
 
6
0
      023 - 240,1514860,201578
23Daniel Jhaf Madsen
Vejlby-Risskov Skakklub
14291562
11
0
16
1
      19 - 100,214650,281591
24Bjarne Lysgaard-Egeberg
Skakklubben af 1968
14241597
12
0
26
+
      180,0514220,121595
25Albert Skjødt Pedersen
Nordre Skakklub
962
26
+
4
0
      17096201000
26Hr. Oversidder
Ingen klub
8001000
25
-
24
-
      021080001000
Indbydelse

Nordre Skakklub indbyder til åben koordineret klubturnering på følgende torsdage: 

September:

Den 12. og 19.

Oktober:

Den 3., 10. og 24.

November:

Den 7. og 14.

December:

Den 5.

Der er endvidere afsat følgende datoer til udsatte partier: 26/9, 17/10, (31/10), (21/11), (28/11).


Slår disse datoer ikke til, kan der spilles på andre klubaftener, i Chess House, hos andre skakklubber eller privat. Runde 1-2 skal være afviklet og indberettet senest 1/10. Runde 3-5 senest 5/11 og runde 6-7 senest 29/11. Er partiet ikke afviklet og indberettet rettidigt afgøres resultatet (og evt. ratingberegning) af TL.

Spilletid og -sted: Kl. 18:30 i Chess House, Katrinebjergvej 111A. Der er rygeforbud hele aftenen.

OBS! OBS! OBS! På grund af usikkerheden omkring Chess House's lokaler vil flere (måske alle) runder blive spillet på Café Carl, Carl Blochs Gade 30, 8000 Aarhus C.

Nærmere informationer om spillested vil blive angivet her og på Nordre.dk

Da den nye bestyrelse for Chess House har meddelt at foreningen fortsætter i de gamle lokaler, er det besluttet at turneringen afholdes som oprindeligt meldt ud i:

     CHESS HOUSE, Katrinebjergvej 111A

Betænkningstid: 1½ time + 30 sekunder per træk fra træk 1

Indskud: 125 kr. Nordrejuniorer + Nordre IM/GM dog gratis.

Turneringsform: Der spilles 8 runder i én stor gruppe efter Schweizersystem. Turneringen afvikles efter 'FIDEs regler for skak' og 'Reglement for DM og koordinerede turneringer'. Bemærk dog at 1-times reglen fastholdes. Turneringen er dansk ratet og ELO-ratet. 

OBS: I henhold til FIDE's regler er det ikke tilladt at spillere er i besiddelse af mobiltelefoner eller lignende på spillestedet. (De kan opbevares i baren under partiet)

Præmier:

1. præmie min. 1000,-

 

Yderligere præmier efter deltagerantal.

Min. 100% af indskudet (frataget EMT afgift) går til præmier

Præmier afgøres efter korrektion.

 

 

 

 

Tilmelding: Med navn, klub, fødselsdato, rating og telefonnummer senest d. 8/9 til Thomas Overgaard på tlf. 22 70 23 57, online via hjemmesiden eller e-mail: thomas.ok@nordre.dk

Ved afbud er det vigtigt, at man husker:
1) At melde afbud til Thomas Overgaard (22 70 23 57) og modstander,
2) Selv at aftale nyt spilletidspunkt med modstanderen og at meddele tid og sted til Thomas Overgaard,
3) At meddele resultatet til turneringslederen så snart partiet er spillet.

Vel Mødt!

Periode 2019-09-12 .. 2019-12-05
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Thomas Overgaard Kristensen
Dommere
Åben:  Thomas Overgaard Kristensen

Tilmeldings muligheder til Nordre Efterår 2019

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Åben 26 2019-09-12 2019-09-08
Totalt antal tilmeldte 26
Deltagere i gruppen Åben
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100601053 1403486 1. FM Tom Petri Petersen Nordre Skakklub 2315 2309 2019-08-30
100600965 1400851 2. Vagn Jensen Århus Skakklub/Skolerne 2085 2111 2019-09-04
100600886 1412574 3. Michael Øe Nordre Skakklub 2067 2093 2019-08-13
100601378 1409905 4. Leif Møller Nordre Skakklub 2055 2093 2019-07-03
100600930 1409506 5. Dennis Hemdorff Nordre Skakklub 1975 2017 2019-07-31
100600871 1406205 6. Svend Aage Madsen Randers Skakklub 1965 2009 2019-09-04
100601513 1416219 7. Mikkel Hansen Nordre Skakklub 1914 1950 2019-07-24
100602410 1444824 8. Filip Martin Kierulf Hou Holm Nordre Skakklub 1914 1954 2019-07-19
100600732 1408348 9. Casper Tvede Busk Skakklubben af 1968 1887 2089 2019-09-08
100600368 1446053 10. Ulrik Thomassen Nordre Skakklub 1880 1922 2019-09-08
100600351 1408410 11. Per Oehlerich Nordre Skakklub 1875 1928 2019-07-17
100201202 1402064 12. Steen Farup Christensen Nordre Skakklub 1862 1926 2019-07-05
100600360 1402285 13. Jørgen Rudbeck Nordre Skakklub 1804 1890 2019-09-07
100600887 1404970 14. Oluf Øe Randers Skakklub 1804 1871 2019-09-06
100900272 1427270 15. Søren Korshøj Laursen Nordre Skakklub 1789 1852 2019-08-03
100601239 1438093 16. Graham Christopher Taylor Skakklubben af 1968 1755 1825 2019-08-29
100901460 1430971 17. Jonas Nielsen Nordre Skakklub 1725 1739 2019-07-03
100600273 1419609 18. Leif Nørholm Jensen Vejlby-Risskov Skakklub 1702 1749 2019-08-19
100601855 1419803 19. Thomas Overgaard Kristensen Nordre Skakklub 1560 1653 2019-08-24
100800291 1424840 20. Lars Christensen Nordre Skakklub 1555 1656 2019-08-08
100601235 1413449 21. Søren Graugaard Christensen Viby Skakklub 1501 1594 2019-07-17
100601098 1421492 22. Brian Kristensen Viby Skakklub 1493 1582 2019-08-10
100602630 1463403 23. Daniel Jhaf Madsen Vejlby-Risskov Skakklub 1429 1562 2019-08-06
100600649 1401998 24. Bjarne Lysgaard-Egeberg Skakklubben af 1968 1424 1597 2019-09-03
101096519 1467131 25. Albert Skjødt Pedersen Nordre Skakklub 962 2019-09-02
- 26. Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2019-09-11