Arbejder ...

loading

DanPumps/Kolding Bymesterskab 2020  

Indbydelse

DanPumps/Kolding Bymesterskab 2020

14. WEEKENDTURNERING!

Skakklubben Springeren indbyder til 5 runders koordineret turnering

Spilledage/tidspunkt: fredag den 1. maj kl.19.00-24.00, lørdag den 2. maj kl. 10.00-15.00 og 16.00-21.00, søndag den 3. maj kl. 10.00-15.00 og 16.00-21.00

Spillested:  Kolding Uddannelse Center, Ågade 27, 6000 Kolding

I hyggeligt miljø ved Kolding Å.  Ekstra god plads til alle spillere. Handicapvenlige lokaler. 

10 minutters gang fra banegården. Gratis parkering ved spillestedet.

Grupper: Der spilles i 6-mandsgrupper sidste gruppe evt. som monrad.

Betænkningstid: 90 min. til 40 træk, derefter 30 min. plus opsparet tid til resten af partiet med 30 sek. tillæg pr. træk startende fra træk 1. Mødetid senest 1 time efter rundens start. NB. I øverste gruppe kan der ikke aftales remis før træk 30 (p.g.a. livetransmission).

Indskud:  250 kr. indbetales til Spar Nord 9277-4579858139 eller mobilepay 51803298 senest 28. april 2020.

Ved senere betaling tillægges 50 kr.  Angiv deltagers navn ved indbetaling.  Maks. 144 deltagere, så skynd dig at tilmelde dig.

Præmier:   BEMÆRK at præmierne er øgede i forhold til foregående års turneringer

Øverste gruppe: 1: præmie 4.000 kr., vandrepokal og titlen Kolding Bymester. 2. præmie 2.000 kr.

Gruppe 2:  1. præmie 2.000 kr. ; 2. præmie 1.000 kr.

I alle øvrige grupper er 1. præmien 800 kr. og 2. præmien 500 kr.

NB: Vinderen af gruppe 2 har ret (men ikke pligt) til at spille i øverste gruppe næste år.

Turneringen er Elo-ratet.

Gratis deltagelse/forplejning for alle GM'ere og IM'ere.

Gratis overnatning på centralt beliggende hotel for alle GM’ere.

Gratis overnatning til de første 20 spillere, der ønsker overnatning i 5-sengsværelser, 20 minutters gang fra spillestedet. 

Husk: Tilmelding direkte til formandspringeren@gmail.com, hvis der ønskes gratis overnatning.                  

Ryge- og mobilforbud på spillestedet.

Kantine: Dejlig buffet, kaffe, vand, øl, brød m.m.

Ved tilmelding med navn, fødselsdato, rating og telefon-nr. senest den 28. april 2020 skal du benytte onlinetilmelding via turnering.skak.dk. Du kan også tilmelde dig via e-mail formandspringeren@gmail.com.

Periode 2020-05-01 .. 2020-05-03
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://www.skakklubbenspringeren.dk
Turnerings komite
Hoveddommer Richardt Ebbesen
Dommere Alle grupper:  Hans Nørgaard Paulsen , Jan Rosenberg , Jens Ingemann Madsen , Tommy Hansen

Tilmeldings muligheder til DanPumps/Kolding Bymesterskab 2020 English enrolment form

Medlem af Dansk Skak Union

Hvis du er medlem af Dansk Skak Union, så benyt denne mulighed for at tilmelde dig: Vælg denne mulighed

Medlem af FIDE

Er du IKKE medlem af Dansk Skak Union, men medlem af Fide, så benyt denne mulighed for at tilmelde dig: Vælg denne mulighed

Ikke medlem af Dansk Skak Union

Er du IKKE medlem af Dansk Skak Union, så benyt denne mulighed for at tilmelde dig: Vælg denne mulighed

FIDE member (english)

If you are a member of FIDE and prefers an english enrolment form, then use this option to register: Choose this option
Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
- 47 2020-05-01 2020-04-28
Totalt antal tilmeldte 47
Deltagere i gruppen -
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
24672084 Stephan Millgramm 1713 1713 2020-01-24
100602312 1435655 Allan Erik Schmidt Andersen Skanderborg Skakklub 1652 1710 2020-02-09
100900771 1413201 Birgit Dithlevsen Herning Skakklub 1327 1440 2020-01-14
100900581 1430947 Bjarne Reiner Rye Nielsen Viborg Skakklub 1797 1807 2020-01-20
100501586 1449737 Christoffer Vinter 1642 1653 2020-01-14
101095844 1463616 Claus Rasmussen Esbjerg Skakforening 1501 1474 2020-02-11
100300084 1403222 Claus Rossen Viborg Skakklub 2122 2108 2020-02-12
100301965 1462440 Elias Roed Gundorf Jacobsen Frem Skakklub 1442 1597 2020-02-10
100500538 1403478 Erik Pontoppidan Skakklubben Evans 1557 1644 2020-01-31
100600662 1401866 Erik Søbjerg Århus Skakklub/Skolerne 2239 2258 2020-02-02
100602308 1440640 FM Filip Boe Olsen Skanderborg Skakklub 2304 2338 2020-02-12
100103912 1444514 FM Mikkel Manosri Jacobsen BMS Skak 2301 2315 2020-02-02
100101265 1401440 FM Peter Jakobsen Skakklubben Nordkalotten 2235 2208 2020-02-03
100602257 1436589 Freja Vangsgård Vejlby-Risskov Skakklub 1926 1954 2020-01-31
100300075 1427024 Gert Aagaard Springeren Kolding 2027 2055 2020-01-29
14101289 GM Vladimir Okhotnik 2357 2357 2020-02-11
100200900 1400185 GM Henrik Danielsen Køge Skakklub 2516 2511 2020-02-12
100601239 1438093 Graham Christopher Taylor Skakklubben af 1968 1698 1819 2020-02-13
100401598 24658359 Guido Heinemann Gråsten Skakklub 1852 1840 2020-01-24
103107144 1416928 IM Bjørn Møller Ochsner Skanderborg Skakklub 2483 2472 2020-02-01
100700286 1400142 IM Jens Ove Fries Nielsen Fredericia Skakforening 2388 2376 2020-01-20
100300606 1401491 IM Steffen Pedersen Hillerød Skakklub 2280 2324 2020-02-13
100801513 1402870 Jacob Hein Espergærde Skakklub 1391 1418 2020-02-19
100200288 1428403 Jan Ambirk Vordingborg Skakklub 1567 1665 2020-01-14
100100016 1411098 Jan Kargaard Jensen Tåstrup Skakforening 1597 1690 2020-02-07
100901647 1438824 Jan N. Thybo Morsø Skakklub 1252 1324 2020-01-17
100901845 - Jonas Svanholm Sørensen Viborg Skakklub 1000 2020-02-18
100301938 1461044 Jonathan Roed Gundorf Jacobsen Frem Skakklub 1798 1863 2020-02-10
101095060 1451260 Kelvin Jensen Syddjurs Skakklub 1428 1550 2020-02-20
100500765 1418483 Kim Burnæs Springeren Kolding 1987 1958 2020-02-14
100600764 1422324 Knud Poulsen Syddjurs Skakklub 1688 1727 2020-02-17
100901773 1453378 Lars Jensen Viborg Skakklub 1606 1627 2020-01-17
100300215 1407953 Lars Munk Jensen Læseforeningens Skakklub 2091 2144 2020-01-29
100602519 1454102 Lars Peter Levin Olsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1066 1197 2020-02-05
101096929 - Malik Stork Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 800 2020-02-18
100302028 1468790 Mikkel Kvist Jepsen Læseforeningens Skakklub 1234 1335 2020-02-20
100104074 1452282 Nikolaj Lind Straube Brødsgaard Caïssa Gladsaxe 1471 1547 2020-02-18
101095063 1447971 Ole Sørensen Læseforeningens Skakklub 1700 1763 2020-02-20
101096008 1464965 Patrick Lund Nielsen Viborg Skakklub 871 1127 2020-02-18
100600333 1407520 Per Hansen Haderslev Skakklub 2049 2110 2020-02-19
100700690 1413856 Per Jacobsen Aalborg Skakforening af 1889 1361 1494 2020-01-13
100301979 1464361 Ruben Jepsen Læseforeningens Skakklub 1638 1695 2020-02-13
100401436 1436627 Sebastian Gråbæk Gråsten Skakklub 1578 1639 2020-02-02
100602666 1465511 Thomas Jose Brandt Hansen Skanderborg Skakklub 1359 1492 2020-02-12
102100849 1419820 Tobias Simon Lindgaard Ribe Skakklub 1773 1768 2020-02-19
100300634 1403656 Viggo Bové Quist Springeren Kolding 2109 2130 2020-02-09
100600339 1400720 WIM Nina Høiberg Nordre Skakklub 2196 2178 2020-01-29