Arbejder ...

loading

Nordkap Grill Cup Holstebro 58. åbne Bymesterskab 2019  

Vis Gruppe : Parringer
Mesterklasse 1 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRn
1Thomas Stausholm Jepsen
Sydøstfyn
21392152
6
1
2
½
3
½
4
0
5
½
32,752134
2Søren Ladegaard
Kjellerup Skakklub
21282145
5
0
1
½
6
1
3
0
4
0
52,652105
3Rune Andersen
Bornholms Skakklub
21102121
4
0
5
1
1
½
2
1
6
1
22,52130
4WIM Nina Høiberg
Nordre Skakklub
21152135
3
1
6
1
5
1
1
1
2
1
512,552193
5Claus Rossen
Viborg Skakklub
21502163
2
1
3
0
4
0
6
½
1
½
242,852133
6Per Nielsen
Skive Skakklub
20161938
1
0
4
0
2
0
5
½
3
0
½61,751987

Mesterklasse 2 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRn
1Thomas Højbjerg Suarez
Viborg Skakklub
20052040
6
1
2
0
3
½
4
1
5
1
23,42007
2Jacob Nygaard
Holstebro Skakklub
17661923
5
1
1
1
6
0
3
0
4
0
241,551780
3Bjarne Reiner Rye Nielsen
Viborg Skakklub
17901805
4
0
5
0
1
½
2
1
6
0
51,751783
4Lars Schøning
Skive Skakklub
19081916
3
1
6
0
5
1
1
0
2
1
332,651919
5Keld Johnny Olsen
Holstebro Skakklub
19001927
2
0
3
1
4
0
6
0
1
0
162,61852
6Jørn Christensen Hvid
Skive Skakklub
19511970
1
0
4
1
2
1
5
1
3
1
4131981

Basisklasse 1 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRn
1Henrik Friis
Syddjurs Skakklub
17421775
6
½
2
1
3
1
4
1
5
1
13,21790
2Philip Nielsen
Skive Skakklub
16121725
5
0
1
0
6
1
3
1
4
0
242,11609
3Egon Rysgaard Madsen
THY Skakklub
16581745
4
½
5
0
1
0
2
0
6
½
162,51613
4Ture Jungberg Nielsen
Aalborg Skakforening af 1889
17061717
3
½
6
½
5
1
1
0
2
1
322,91709
5Lars Jensen
Viborg Skakklub
16091615
2
1
3
1
4
0
6
0
1
0
252,11606
6Jan Kargaard Jensen
Tåstrup Skakforening
16201678
1
½
4
½
2
0
5
1
3
½
32,21629

Basisklasse 2 Direkte link
#NavnRating12345PoPlRn
1Steen Grønborg
Holstebro Skakklub
1275
2
1
8
1
3
½
6
½
5
0
331370
2Birgit Dithlevsen
Herning Skakklub
1405
1
0
6
0
9
-
7
-
4
-
0101362
3Niels Aage Kristensen
Varde Skakklub
1344
4
½
10
1
1
½
5
0
6
½
51355
4Emil Zander
Kjellerup Skakklub
1286
3
½
5
0
7
1
9
½
2
+
341322
5Michael René Christensen
THY Skakklub
1602
6
½
4
1
8
½
3
1
1
1
411604
6Sebastian Ladegaard
Kjellerup Skakklub
1579
5
½
2
1
10
1
1
½
3
½
21568
7Erik Pilgaard
Aulum Skakklub
1482
8
0
9
1
4
0
2
+
10
½
7 - 81415
8Vasanth Rajaratnam
Holstebro Skakklub
1298
7
1
1
0
5
½
10
0
9
0
91276
9Preben Jensen
Kalundborg Skakklub
1341
10
0
7
0
2
+
4
½
8
1
7 - 81312
10Karsten Horslund
Viborg Skakklub
1210
9
1
3
0
6
0
8
1
7
½
61273
Indbydelse

Indbydelse

Nordkap Grill Cup

Holstebro 58. Åbne Bymesterskab i skak 2019

 

Holstebro Skakklub indbyder hermed til en 5-runders koordineret EMT i weekenden 20-22/9 2019. Spilletider fredag kl. 19.00 - 24.00, lørdag og søndag kl. 10.00 - 15.00 og 15.30 - 20.30.

 

BEMÆRK: NYT SPILLESTED: Sønderlandsskolen, Sdr. Alle 25

 

Indskud: 150 kr. pr. person.

Betænkningstid: 40 træk i 2 timer + ½ time + opsparet tid til resten af partiet.

Mødetid: Ved fremmøde senere end 1/2 time efter partiets start, dømmes partiet som tabt for vedkommende.

 

Turneringsform: Der spilles i 6-mands grupper. Sidste gruppe måske Monrad. ELO rates så vidt muligt.

Spillested: Sønderlandsskolen, Sdr. Alle 25, 7500 Holstebro.

 

Tilmelding: Senest søndag den 15. september til

Sigurd Rindom  Tlf.: 22 63 89 84 ( helst SMS, mail sigurd.rindom@gmail.com eller direkte på DSU )

Dennis Noe      Tlf: 42 20 52 49 eller dennis1968dk@gmail.com

med angivelse af navn og klub.

 

Præmier: 1. præmie: 500 kr. 2. præmie: 300 kr.

Periode 2019-09-20 .. 2019-09-22
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Sigurd Rindom
Dommere
Mesterklasse 1:  Sigurd Rindom , Dennis Noe
Mesterklasse 2:  Sigurd Rindom , Dennis Noe
Basisklasse 1:  Sigurd Rindom , Dennis Noe
Basisklasse 2:  Sigurd Rindom , Dennis Noe

Tilmeldings muligheder til Nordkap Grill Cup Holstebro 58. åbne Bymesterskab 2019

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mesterklasse 1 6 2019-09-20 2019-09-15
Mesterklasse 2 6 2019-09-20 2019-09-15
Basisklasse 1 6 2019-09-20 2019-09-15
Basisklasse 2 10 2019-09-20 2019-09-15
Totalt antal tilmeldte 28
Deltagere i gruppen Mesterklasse 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100300623 1403273 1. Thomas Stausholm Jepsen Sydøstfyn 2139 2152 2019-07-23
100900269 1403761 2. Søren Ladegaard Kjellerup Skakklub 2128 2145 2019-09-13
100801207 1405683 3. Rune Andersen Bornholms Skakklub 2110 2121 2019-09-05
100600339 1400720 4. WIM Nina Høiberg Nordre Skakklub 2115 2135 2019-07-19
100300084 1403222 5. Claus Rossen Viborg Skakklub 2150 2163 2019-08-29
100900583 1406957 6. Per Nielsen Skive Skakklub 2016 1938 2019-09-15
Deltagere i gruppen Mesterklasse 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100900714 1419242 1. Thomas Højbjerg Suarez Viborg Skakklub 2005 2040 2019-08-31
100901596 1426907 2. Jacob Nygaard Holstebro Skakklub 1766 1923 2019-09-20
100900581 1430947 3. Bjarne Reiner Rye Nielsen Viborg Skakklub 1790 1805 2019-08-31
100900588 816124 4. Lars Schøning Skive Skakklub 1908 1916 2019-07-13
100901160 1439677 5. Keld Johnny Olsen Holstebro Skakklub 1900 1927 2019-08-24
100900404 1415964 6. Jørn Christensen Hvid Skive Skakklub 1951 1970 2019-09-06
Deltagere i gruppen Basisklasse 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
101095362 1461664 1. Henrik Friis Syddjurs Skakklub 1742 1775 2019-09-13
101095973 1466062 2. Philip Nielsen Skive Skakklub 1612 1725 2019-08-30
100900449 1419838 3. Egon Rysgaard Madsen THY Skakklub 1658 1745 2019-09-15
101095048 1454200 4. Ture Jungberg Nielsen Aalborg Skakforening af 1889 1706 1717 2019-09-15
100901773 1453378 5. Lars Jensen Viborg Skakklub 1609 1615 2019-09-01
100100016 1411098 6. Jan Kargaard Jensen Tåstrup Skakforening 1620 1678 2019-08-15
Deltagere i gruppen Basisklasse 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100900165 1402811 1. Steen Grønborg Holstebro Skakklub 1275 1460 2019-09-18
100900771 1413201 2. Birgit Dithlevsen Herning Skakklub 1405 1508 2019-07-13
100501384 1444786 3. Niels Aage Kristensen Varde Skakklub 1344 1473 2019-08-11
100901809 1467123 4. Emil Zander Kjellerup Skakklub 1286 1387 2019-09-14
100901011 1415972 5. Michael René Christensen THY Skakklub 1602 1661 2019-09-15
100901687 1452738 6. Sebastian Ladegaard Kjellerup Skakklub 1579 1641 2019-09-15
100900551 1411810 7. Erik Pilgaard Aulum Skakklub 1482 1579 2019-09-16
101095940 1464876 8. Vasanth Rajaratnam Holstebro Skakklub 1298 1360 2019-08-14
100801061 1423665 9. Preben Jensen Kalundborg Skakklub 1341 1438 2019-09-12
100601430 1421034 10. Karsten Horslund Viborg Skakklub 1210 1315 2019-09-05