Arbejder ...

loading

Silkeborg Bymesterskab 2019  

Vis Gruppe : Parringer
Mester Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Johnny Koust Rasmussen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1727
8
½
2
1
3
0
4
½
5
 
6
 
7
 
252,11724
2David Glasscock
Silkeborg Skakklub Af 1930
1876
7
0
1
0
8
0
3
0
4
 
5
 
6
 
083,651767
3René Toftgaard Jensen
Silkeborg Skakklub Af 1930
2083
6
1
7
0
1
1
2
1
8
 
4
 
5
½
25,652083
4Lars Bøgedal Mæhle
Silkeborg Skakklub Af 1930
1840
5
0
6
0
7
½
1
½
2
 
3
 
8
 
163,251773
5Birger Poul Møller
Silkeborg Skakklub Af 1930
1790
4
1
8
0
6
1
7
1
1
 
2
 
3
½
12,751813
6Jesper Fuglsig Andresen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1874
3
0
4
1
5
0
8
 
7
 
1
 
2
 
173,651795
7Peter Risgaard Poulsen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1872
2
1
3
1
4
½
5
0
6
 
8
 
1
 
43,61839
8John Christopher Højstrup Christensen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1848
1
½
5
1
2
1
6
 
3
 
7
 
4
 
33,351823

Basis 1 Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Niels Tjellden
Silkeborg Skakklub Af 1930
1453
8
0
2
-
3
-
4
-
5
-
6
-
7
-
080,351437
2Nikolaj Aggerbeck-Lauritzen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1661
7
1
1
+
8
 
3
 
4
 
5
 
6
 
25 - 73,81566
3Carsten Mogensen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1468
6
0
7
1
1
+
2
 
8
 
4
 
5
 
25 - 721423
4Stig Nørregaard
Silkeborg Skakklub Af 1930
1612
5
½
6
½
7
½
1
+
2
 
3
 
8
 
1 - 33,351612
5Søren Westergaard
Silkeborg Skakklub Af 1930
1624
4
½
8
 
6
1
7
0
1
+
2
 
3
 
1 - 33,51624
6Stig Abildgaard Holten
Silkeborg Skakklub Af 1930
1512
3
1
4
½
5
0
8
0
7
 
1
+
2
 
42,41512
7Niels Jørgen Jakobsen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1588
2
0
3
0
4
½
5
1
6
 
8
 
1
+
1 - 33,151588
8Peter Sehested
Silkeborg Skakklub Af 1930
1551
1
1
5
 
2
 
6
1
3
 
7
 
4
 
25 - 73,41488

Basis 2 Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Ove Jelling
Silkeborg Skakklub Af 1930
1436
8
½
2
½
3
1
4
½
5
 
6
 
7
 
24,31355
2Jørn Henning Andreasen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1268
7
½
1
½
8
 
3
1
4
 
5
 
6
 
232,51246
3Kjeld Ehlers
Vejlby-Risskov Skakklub
1407
6
1
7
1
1
0
2
0
8
 
4
 
5
 
2441317
4Kurt Nielsen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1385
5
1
6
1
7
1
1
½
2
 
3
 
8
 
13,751385
5Paul Cook
1350
4
0
8
½
6
0
7
½
1
 
2
 
3
 
183,351244
6Steen Konradsen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1378
3
0
4
0
5
1
8
½
7
 
1
 
2
 
63,651281
7Flemming Harregaard Jepsen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1252
2
½
3
0
4
0
5
½
6
 
8
 
1
 
172,31194
8Artem Reyzvikh
Silkeborg Skakklub Af 1930
1424
1
½
5
½
2
 
6
½
3
 
7
 
4
 
54,151305

Basis 3 Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Lars Peter Levin Olsen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1066
2
1
4
0
10
0
12
1
9
 
  252,81030
2Kent Uhre Knudsen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1109
1
0
13
1
14
0
6
 
12
 
  1123,31006
3Peter Steentoft
Silkeborg Skakklub Af 1930
1200
4
0
6
1
13
1
7
1
10
 
  323,61173
4Iver Liin
Silkeborg Skakklub Af 1930
1154
3
1
1
1
8
 
11
0
5
 
  262,41136
5Tim Halvorsen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1206
6
1
8
0
11
½
14
1
4
 
  33,051181
6Henrik Wang-Holm
Silkeborg Skakklub Af 1930
1049
5
0
3
0
9
½
2
 
13
 
  ½132,5945
7Alice Kaltoft
Silkeborg Skakklub Af 1930
956
8
0
9
1
12
1
3
0
14
 
  242,05953
8Niels Christian Munch
Silkeborg Skakklub Af 1930
1146
7
1
5
1
4
 
10
 
11
 
  292,61119
9Ole Boye-Hansen
Silkeborg Skakklub Af 1930
860
10
0
7
0
6
½
13
1
1
 
  101,55857
10Tr¢ndur Robinson Olsson
1090
9
1
11
0
1
1
8
 
3
 
  272,41072
11Knud Mogens Jacobsen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1239
12
1
10
1
5
½
4
1
8
 
  13,41244
12Karl Nielsen
Silkeborg Skakklub Af 1930
895
11
0
14
1
7
0
1
0
2
 
  1111,35874
13Erik Søe Kristensen
Silkeborg Skakklub Af 1930
857
14
0
2
0
3
0
9
0
6
 
  0141,3779
14Per Kjær
Silkeborg Skakklub Af 1930
1041
13
1
12
0
2
1
5
0
7
 
  282,751007
Indbydelse

Grupper: Der spilles 7 runder i 8 mands grupper. Nederste gruppe spilles evt. som Monrad.

Spillested: Lunden, Vestergade 74, Silkeborg 

Spilledatoer: 5/09, 12/09, 26/09, 10/10, 24/10, 7/11, 28/11

Spilletidspunkt: Fra kl. 19.00 til 24.00.

Betænkningstid:

90 minutter til 40 træk plus 30 minutter samt opsparet tid til resten af partiet.

Derudover tillægges 30 sekunder pr. træk hele partiet igennem.

Rygning er ikke tilladt i Lunden.

Indskud: Ens for alle kr. 125,-

PræmierHele indskuddet (bortset fra EMT - afgift)   

Bymester: Vinder af øverste gruppe kåres som bymester. Dette afgøres først efter point, herefter ved korrektionsberegning.

Tilmelding: Via opslag i Silkeborg Skakklub, ved kontakt til Johnny Koust Rasmussen på tlf. 51 56 10 61 / formand@silkeborgskakklub.dk eller online via DSU's turneringsmodul.

Periode 2019-09-05 .. 2019-11-28
Dansk ratet Ja
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Johnny Koust Rasmussen
Dommere

Tilmeldings muligheder til Silkeborg Bymesterskab 2019

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mester 8 2019-09-05 2019-09-03
Basis 1 8 2019-09-05 2019-09-03
Basis 2 8 2019-09-05 2019-09-03
Basis 3 14 2019-09-05 2019-09-03
Totalt antal tilmeldte 38
Deltagere i gruppen Mester
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100900509 1422383 1. Johnny Koust Rasmussen Silkeborg Skakklub Af 1930 1727 1796 2019-08-15
100602274 1428977 2. David Glasscock Silkeborg Skakklub Af 1930 1876 1909 2019-08-29
100600723 0 3. René Toftgaard Jensen Silkeborg Skakklub Af 1930 2083 2019-08-31
100600227 1451731 4. Lars Bøgedal Mæhle Silkeborg Skakklub Af 1930 1840 1921 2019-08-29
100600978 1421816 5. Birger Poul Møller Silkeborg Skakklub Af 1930 1790 1872 2019-09-02
100602597 1461370 6. Jesper Fuglsig Andresen Silkeborg Skakklub Af 1930 1874 1909 2019-09-01
100600236 1407333 7. Peter Risgaard Poulsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1872 1883 2019-08-22
100602575 1453947 8. John Christopher Højstrup Christensen Silkeborg Skakklub Af 1930 1848 1879 2019-09-03
Deltagere i gruppen Basis 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100601815 1422804 1. Niels Tjellden Silkeborg Skakklub Af 1930 1453 1234 2019-08-27
100602402 1459945 2. Nikolaj Aggerbeck-Lauritzen Silkeborg Skakklub Af 1930 1661 1596 2019-08-22
100601752 1421794 3. Carsten Mogensen Silkeborg Skakklub Af 1930 1468 1439 2019-08-28
100602535 1451774 4. Stig Nørregaard Silkeborg Skakklub Af 1930 1612 1618 2019-08-15
100601461 1422960 5. Søren Westergaard Silkeborg Skakklub Af 1930 1624 1739 2019-08-31
100600074 1421018 6. Stig Abildgaard Holten Silkeborg Skakklub Af 1930 1512 1602 2019-08-22
100800702 1450450 7. Niels Jørgen Jakobsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1588 1717 2019-08-16
100600546 1462237 8. Peter Sehested Silkeborg Skakklub Af 1930 1551 1585 2019-08-31
Deltagere i gruppen Basis 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100600388 1421115 1. Ove Jelling Silkeborg Skakklub Af 1930 1436 2019-08-09
100602534 1454080 2. Jørn Henning Andreasen Silkeborg Skakklub Af 1930 1268 1408 2019-08-28
100600981 1404741 3. Kjeld Ehlers Vejlby-Risskov Skakklub 1407 1540 2019-08-18
100200879 1421964 4. Kurt Nielsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1385 2019-08-28
100500191 1465350 5. Paul Cook 1350 1426 2019-08-15
100602137 1421417 6. Steen Konradsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1378 1505 2019-08-16
100602678 1468359 7. Flemming Harregaard Jepsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1252 1252 2019-08-14
100602607 1469169 8. Artem Reyzvikh Silkeborg Skakklub Af 1930 1424 1518 2019-08-22
Deltagere i gruppen Basis 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100602519 1454102 1. Lars Peter Levin Olsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1066 1208 2019-08-12
100602673 1467000 2. Kent Uhre Knudsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1109 1127 2019-09-01
100602737 - 3. Peter Steentoft Silkeborg Skakklub Af 1930 1200 2019-08-31
103104318 1421697 4. Iver Liin Silkeborg Skakklub Af 1930 1154 1337 2019-08-25
100600245 1420810 5. Tim Halvorsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1206 2019-08-25
100900257 1434640 6. Henrik Wang-Holm Silkeborg Skakklub Af 1930 1049 1390 2019-08-22
100602503 1454110 7. Alice Kaltoft Silkeborg Skakklub Af 1930 956 2019-08-29
100602697 - 8. Niels Christian Munch Silkeborg Skakklub Af 1930 1146 2019-09-04
100600226 1428896 9. Ole Boye-Hansen Silkeborg Skakklub Af 1930 860 2019-08-31
100701564 1463390 10. Tr¢ndur Robinson Olsson 1090 2019-08-16
100600231 1421069 11. Knud Mogens Jacobsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1239 1440 2019-08-15
100600400 1454129 12. Karl Nielsen Silkeborg Skakklub Af 1930 895 2019-08-18
100600392 1429078 13. Erik Søe Kristensen Silkeborg Skakklub Af 1930 857 2019-08-28
101096717 - 14. Per Kjær Silkeborg Skakklub Af 1930 1041 2019-09-07